Børn og unge er fundamentet for fremtidens filmkultur. Men trods et højt medieforbrug, hvor særligt unge-målgruppen i stigende grad søger mod udenlandske tjenester, taber det danske filmindhold terræn. Samtidig er branchens motivation til at prioritere produktion af danske kvalitetsfilm målrettet børn og unge faldende, fordi det i det nuværende landskab ikke er tilstrækkeligt attraktivt, hverken økonomisk eller prestigemæssigt.
Med det udfordringsbillede in mente anbefaler Kulturministeriets arbejdsgruppe blandt andet, at den øremærkede støtte på børne- og ungeområdet samles i én ordning, der inkluderer midlerne fra de fire filmstøtteordninger og Public Service-Puljen. En sammenlægning vil give støttesystemet større fleksibilitet til at udnytte vidensdeling og synergier på tværs af platforme og genrer. Arbejdsgruppen påpeger endvidere, at der er behov for en indsats, der kan styrke bevidstgørelsen omkring betydningen af stærkt dansk børne- og ungeindhold, både kulturelt og dannelsesmæssigt.
Med etableringen af et dedikeret B&U-center har Filminstituttet skabt de organisatoriske rammer for en samling af viden og ekspertise og har allerede taget de indledende skridt til, sammen med DR og TV2, at gå forrest i et forpligtende branchesamarbejde om viden og data, finansiering, talentudvikling, distributionsinitiativer, fælles outreach og partnerskaber.
Filminstituttets direktør, Tine Fischer, udtaler:
”At samle og fastholde børn og unge omkring stærke, identitetsskabende danske fortællinger er den allervigtigste dagsorden, vi står med lige nu. Som samlet branche har vi et kæmpe ansvar for på den mest ambitiøse vis at sikre, at børn og unge møder relevante, nytænkende og inkluderende danske film og danske fortællinger på tværs af alle de universer, de befinder sig i. Fra skole, over biograf til de platforme, hvor de opholder sig. Hvis vi ikke gør noget nu, er det at sammenligne med det største kulturelle generationssvigt. Derfor samler vi nu alle kræfter og al viden og arbejder på tværs både internt og eksternt – i hele fødekæden: fra forskning over talentudvikling og styrket finansiering, til målgruppeinddragelse, ambitiøs skole-strategi, nye biografnetværk, streaming mv. Filmkultur og filmkompetencer skal være en drivkraft i børns liv og den ambition skal Filminstituttets nyetablerede B&U-center nu give konkret rygstød.”
Det nye B&U-center blev etableret i foråret 2025 og arbejdet er i fuld gang. Medarbejdere og filmkonsulenter, der før sad langt fra hinanden med hver deres hjørne af arbejdet med B&U indhold, er nu samlet i en fælles enhed med en fælles vision og et delt blik på filmens liv og potentiale fra manus til distribution.
Børn og unge operer ikke i siloer, men engagerer sig på tværs af formater, genrer og platforme – det skal arbejdet med filmstøtten reflektere. Der er nu søsat en ambitiøs strategi, der skal styrke børn og unges møde med dansk film på tværs af alle platforme og værtskaber, både i skolerne, i klubber, på børneværelset og selvfølgelig i de kommercielle biografer. Tine Fischer tilføjer:
”Tiden er til tæt samarbejde og delt ansvar. Ingen kan rykke så vigtig en dagsorden alene. Vi samles nu på tværs, DR, TV2, Filminstituttet, men også skolerne, biograferne, klubberne, kommunerne, organisationer, forældre og selvfølgelig børnene og de unge selv.”