Den 3. februar afholder Danmarks Film Akademi den årlige Robertuddeling, der er kendt som Danmarks svar på Oscars, da det er den danske filmbranche selv, der stemmer på filmene.
I hovedkategorien for bedste danske spillefilm finder man 'Ditte & Louise' af Niclas Bendixen, 'Den skyldige' af Gustav Möller, 'Journal 64' af Christoffer Boe, 'Lykke-Per' af Bille August og 'The House That Jack Built' af Lars von Trier.
I det samlede felt er det 'Lykke-Per', der fører an med 16 nomineringer, efterfulgt af 'The House That Jack Built' med 12 nomineringer, 'Ditte & Louise' og 'Journal 64' med 11 nomineringer hver, 'Den skyldige' med ni samt Isabella Eklöfs 'Holiday' og Paprika Steens 'Den tid på året' med syv nomineringer hver.
Inden for tv-serier har 'Herrens veje' sæson to modtaget seks nomineringer, mens 'Kriger', 'Liberty' og 'Broen' sæson fire hver har modtaget fire nomineringer.
Se samtlige nominerede herunder:
Årets danske spillefilm
- ‘Den skyldige’
- ‘Ditte & Louise’
- ‘Journal 64’
- ‘Lykke-Per’
- ‘The House That Jack Built’
Årets børne- og ungdomsfilm
- ‘Brakland’
- ‘Landet af glas’
- ‘Ternet Ninja’
- ‘Vildheks’
- ‘Vitello’
Årets instruktør
- Bille August / Lykke-Per
- Christoffer Boe / Journal 64
- Gustav Möller / Den skyldige
- Isabella Eklöf / Holiday
- Lars von Trier / The House That Jack Built
Årets originale manuskript
- Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
- Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige
- Jakob Weis / Den tid på året
- Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
- Lars von Trier / The House That Jack Built
Årets adapterede manuskript
- Anders Matthesen / Ternet Ninja
- Bille August & Anders August / Lykke-Per
- Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64
- Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks
- Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello
Årets mandlige hovedrolle
- Baard Owe / Christian IV – Den sidste rejse
- Esben Smed / Lykke-Per
- Jakob Cedergren / Den skyldige
- Matt Dillon / The House That Jack Built
- Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever
Årets kvindelige hovedrolle
- Ditte Hansen / Ditte & Louise
- Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
- Louise Mieritz / Ditte & Louise
- Paprika Steen / Den tid på året
- Victoria Carmen Sonne / Holiday
Årets mandlige birolle
- Adam Brix / Ditte & Louise
- Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
- Benjamin Kitter / Lykke-Per
- Fares Fares / Journal 64
- Jacob Lohmann / Den tid på året
Årets kvindelige birolle
- Fanny Leander Bornedal / Journal 64
- Jessica Dinnage / Den skyldige
- Julie Christiansen / Lykke-Per
- Karen-Lise Mynster / Den tid på året
- Sofie Gråbøl / Den tid på året
Årets scenograf
- Jette Lehmann / Lykke-Per
- Josephine Farsø / Holiday
- Sabine Hviid / Vildheks
- Simone Grau Roney / The House That Jack Built
- Søren Gam / Ditte & Louise
Årets fotograf
- Dirk Brüel / Lykke-Per
- Jacob Møller / Journal 64
- Jasper J. Spanning / Den skyldige
- Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built
- Nadim Carlsen / Holiday
Årets kostumier
- Charlotte Moe / Så længe jeg lever
- Manon Rasmussen / Lykke-Per
- Manon Rasmussen / The House That Jack Built
- Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64
- Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året
Årets sminkør
- Bjørg Serup / Så længe jeg lever
- Cecilie Do / Christian IV – Den sidste rejse
- Dennis Knudsen / The House That Jack Built
- Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per
- Sofie de Mylius / Ditte & Louise
Årets klipper
- Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per
- Carla Luffe / Den skyldige
- Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built
- My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64
- Olivia Neergaard-Holm / Holiday
Årets sounddesigner
- Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built
- Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64
- Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per
- Oskar Skriver / Den skyldige
- Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja
Årets score
- Av Av Av / Brakland
- Flemming Nordkrog / Vildheks
- Jomi Massage / Ditte & Louise
- Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter
- Lorenz Dangel / Lykke-Per
- Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64
Årets originale sang
- ‘Skubber det sne’ – Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja
- ‘Sut min klit’ – Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise
- ‘Under solen’ – Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard, Komp.: Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel
- ‘Vild’ – Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks
- ‘Vitello’ – Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello
Årets visuelle effekter
- Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel
- Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per
- Peter Hjorth / The House That Jack Built
- Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks
- Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed
Årets kortfilm: Fiktion / Animation
- Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Lauritz Munch-Petersen
- Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
- Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic
- November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen
- Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen
Årets kortfilm: Dokumentar
- Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen
- Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder
- Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj
- Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth
- Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus
Årets dokumentarfilm
- Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Elvira Lind
- Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal
- Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
- Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen
- The Return / Walenciak Film, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Malene Choi Jensen
Årets engelsksprogede film
- A Star is Born
- Call Me By Your Name
- The Florida Project
- The Shape of Water
- Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Årets ikke-engelsksprogede film
- Burning
- Cold War
- Grænse
- Roma
- Shoplifters
Årets korte tv-serie
- 30
- Doggystyle
- En fremmed flytter ind
- Theo & Den Magiske Talisman
- Vitello
Årets tv-serie
- Broen IIII
- Herrens veje II
- Kriger
- Liberty
- The Rain
Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
- Carsten Bjørnlund / Liberty
- Dar Salim / Kriger
- Lars Mikkelsen / Herrens veje II
- Lars Ranthe / Friheden
- Thure Lindhardt / Broen IIII
Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
- Alba August / The Rain
- Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II
- Danica Curcic / Kriger
- Lene Maria Christensen / Friheden
- Sofia Helin / Broen IIII
Årets mandlige birolle – tv-serie
- Anton Hjejle / Liberty
- Elliott Crosset Hove / Broen IIII
- Jesper Groth / Klaphat
- Lars Ranthe / Kriger
- Simon Sears / Herrens veje II
Årets kvindelige birolle – tv-serie
- Asta Kamma August / Sygeplejeskolen
- Camilla Lau / Herrens veje II
- Fanny Louise Bernth / Herrens veje II
- Josephine Park / Doggystyle
- Sofie Gråbøl / Liberty
Blockbuster Publikumspris
- Brakland
- Charmøren
- Christian IV
- Den skyldige
- Den tid på året
- Ditte & Louise
- Dobbeltspil
- Happy Ending
- Hodja fra Pjort
- Holiday
- I Krig & Kærlighed
- Iqbal & Den Indiske Juvel
- Journal 64
- Julemandens datter
- Kærester
- Lad de døde hvile
- Landet af glas
- Lykke-Per
- Sankt Bernhard Syndikatet
- Så længe jeg lever
- Team Albert
- Ternet Ninja
- The House That Jack Built
- Vildheks
- Vitello
- Wonderful Copenhagen