TV-prisen 2012

TV-PRIS. I aften kårer tv-branchen årets bedste tv-programmer. Otte DFI-støttede produktioner er nomineret. Følg med i, hvem der vinder her på siden.

Den danske tv-branche uddeler fredag den 17. august Tv-prisen som afslutning på brancheeventen Tv-festival.

"1/2 Revolution" "Ambassadøren", "Au Pair" og "Putins Kys", som er støttet af Det Danske Filminstitut, er nomineret i kategorien bedste dokumentar, og den ligeledes DFI-støttede "Mig og min tvilling" er nomineret til bedste børneprogram.

Tv-Festival på Twitter

Fra Public Service Puljen er "De bortførte børn" nomineret til bedste faktaserie og bedste klip, "Piratjagt" til bedste reportageserie og "Rita" til bedste tv-drama, bedste kvindelige tv-skuespiller, bedste mandlige tv-skuespiller, bedste foto og bedste klip i tv-drama/comedy.

Prisuddelingen begynder kl. 19. Følg med i Twitter-feedet i højre kolonne.

Nominerede TvPrisen 2012

BEDSTE DOKUMENTAR
1/2 Revolution, Globus, DR2
Ambassadøren, Zentropa, DR2
Au Pair, Made in Copenhagen, DR2
Børnene fra Brønderslev, DR, DR1
Putins Kys, Monday Reporter og Made in Copenhagen, DR2

BEDSTE FAKTASERIE
De bortførte børn, Dokumentar Kompagniet, TV2
Gintberg på kanten, DR Livsstil, DR1
Korrespondenterne, TV 2, TV 2
Mormors bordel, Koncern TV, TV 2
Operation X, Monday, TV 2

BEDSTE NYHEDSHISTORIE
Brystimplantater, DR Nyheder, DR1
Gaddafis sidste dage, DR Nyheder, DR1
Puk Damsgård i Syrien, DR Nyheder, DR1
Sultkatastrofe i Somalia: Tantholdt finder skjult nødhjælpslager, TV 2 Nyhederne, TV 2
Svigtende nødkaldsapparater, TV 2 Nyhederne, TV 2

BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
De 9 bud – Første partilederrunde ved valget, TV 2, TV 2
Demokratiets Aften, DR Nyheder, DR1
Hele Danmarks valgaften, TV 2 Nyhederne, TV 2
Med livet som indsats, DR Event, DR1
Valgaften 2011, DR Nyheder, DR1

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
21 Søndag, DR Nyheder, DR1
Clement Søndag, DR Nyheder, DR1
Detektor, DR Nyheder, DR2
Kulturen på NEWS, TV 2 News, TV 2 News
Tirsdagsanalysen, TV 2 News, TV 2 News

BEDSTE SPORTSPROGRAM
Ankerdal på News, TV 2 Sporten, TV 2 News
Håndbold EM finalestudie, TV 2 Sporten, TV 2
Promoteren og hans boksere, DR Historie, DR1
Tour de France studie, TV 2 Sporten, TV 2
U21-EM. De udvalgte, TV 2 Sporten, TV 2

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
Ekstremt fed, Eyeworks, TV3
Luksusfælden, Metronome, TV3
Masterchef, Metronome, TV3
Nak & Æd, DR Natur, DR2
Spis Vietnam, Highwire, DR2

BEDSTE BØRNEPROGRAM
Mig og min tvilling, Radiator Film, DR Ramasjang
Osman og Jeppe, Made in Valby, DR Ramasjang
Ramasjangskolen, Mastiff, DR Ramasjang
Rosa fra Rouladegade, Mastiff, DR Ramasjang
Store Nørd, DR B&U, DR Ramasjang

BEDSTE REALITYSERIE
Blod, sved og ris, Koncern TV, DR1
Dating in the Dark, Blu, Kanal 5
Divaer i junglen, Eyeworks, TV3
Ingen kære mor – alene i Himalaya, Eyeworks, TV 2
Paradise Hotel, Mastiff, TV3

BEDSTE REPORTAGESERIE
Familien fra Bryggen, Metronome, TV3
Piratjagt, Doceye og Metronome, TV3 Plus
Sex, kaos og bekendelser, Strix, DR2
Sømanden & Juristen, DR, DR1
Tattoo Salonen, Strix, TV3 Plus

BEDSTE TV-UNDERHOLDNING
Det Nye Talkshow, DR Event, DR1
Maestro, Nordisk Film TV, DR1
Toppen af Poppen, Mastiff, TV 2
X Factor, Blu, DR1
Zulu Djævleræs, Nordisk Film TV, TV 2 Zulu

BEDSTE TV-SATIRE/COMEDY
A-Klassen, Fridthjof Film, DR2
Hjælp, det er jul, DR Undervisning, DR2
Kristian, Fine & Mellow, TV 2 Zulu
Livet i Nødsporet, Respirator, TV 2 Zulu
Natholdet, Nordisk Film TV, TV 2

BEDSTE TV-DRAMA
Borgen, DR Fiktion, DR1
Limbo, DR Fiktion, DR Ramasjang
Lykke, DR Fiktion, DR1
Rita, SF Film Production, TV 2

BEDSTE TV-EVENT
Børne MGP 2012, DR, DR1
De største øjeblikke, TV 2, TV 2
DMA, Mastiff, TV 2
P3 Guld, DR P3 og Ung Musik, DR2
Zulu Comedy Galla 2011, Immergut, TV 2 Zulu

BEDSTE KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
Birgitte Hjort Sørensen (Borgen)
Louise Mieritz (Lykke)
Mille Dinensen (Rita)
Sara Hjort Ditlevsen (Rita)
Sidse Babett Knudsen (Borgen)

BEDSTE MANDLIGE TV-SKUESPILLER
Carsten Bjørnlund (Rita)
Lars Brygmann (Lykke)
Ole Boisen (A-klassen)
Pilou Asbæk (Borgen)
Rasmus Botoft (Lykke)

BEDSTE KVINDELIGE TV-VÆRT
Cecilie Beck (TV 2 Nyhederne)
Lise Rønne (X Factor)
Louise Wolff (Sporløs)
Natasja Crone (TV 2 Nyhederne)
Tine Gøtzsche (TV Avisen)

BEDSTE MANDLIGE TV-VÆRT
Anders Breinholt (Natholdet)
Jan Gintberg (Gintberg på kanten)
Johannes Langkilde (TV 2 Nyhederne)
Kim Bildsøe Lassen (Demokratiets Aften)
Morten Ankerdal (EM-sejren i håndboldstudiet)

BEDSTE TV-TRAILER
Bloody Christmas, TV 2 Networks Promotion, TV 2 og TV 2 Zulu
Brænder det stadig (Det Nye Talkshow), DR Kultur, DR1
DMA 2011, TV 2 Promotion, TV 2
NEWS skole, TV 2 Networks Promotion, TV 2 News/TV 2/TV 2 Zulu/TV 2 Charlie
Valget – Du bestemmer Danmarks fremtid, TV 2, TV 2 og TV 2 News

BEDSTE FOTO
Henrik Lobedanz, Jesper Kikkenborg, Nils Keber, Kenneth Sand (Danmark kyst til kyst)
Jacob Kofler (Spis Vietnam)
Klaus Nedergaard (På sporet af dronningerne)
Mike de Voss og Theis Mortensen (Zulu Gumball 2)
Nadim Carlsen (Et splitsekund)

BEDSTE KLIP
David Rosenquist (Korrespondenterne)
David Rue (Fedt, fup og flæskesteg)
Line Schou Hillerbrand (A-klip), Nepo Goldmann-Piculell, Iben Sol Mauritsson, Luis Pinto, Niels Lyster, Steffen Sennenwaldt (Sex, kaos og bekendelser)
Ole Grønbæk (De bortførte børn)
Thomas Winkel Ravn (Promotoren og hans boksere)

BEDSTE FOTO – TV-DRAMA/COMEDY
Jan Pallesen (Lykke)
Kim Høgh Mikkelsen (Rita)
Mads Bødker og Markus Olander Moos (Hjælp, det er jul)
Magnus Jønck (Borgen)
Jacob Banke Olesen (Ludvig og Julemanden)

BEDSTE KLIP – TV-DRAMA/COMEDY
Carsten Søsted (Lykke)
My Thordal (Borgen)
Per K. Kirkegaard (Rita)
Rikke Selin Lorentzen (Lykke)

Tv-Festivalen

Siden 1999 har TvFestival været et efteruddannelsesinitiativ og en non-profit begivenhed, som Producentforeningen i år arrangerer med støtte fra DR, TV 2 og TV3 samt en række fonde og sponsorer.

Den store finale på TvFestival er TvPrisen, tv-branchens eget awardshow, hvor årets bedste værter, programmer og initiativer bliver hædret. Awardshowet produceres af DR.

I år afholdes TvFestival d. 16. og 17. august i Tivoli Congress Center, København.
http://tvfestival.dk/  

Tags: Tv-Festival