Weekenden i biografen uge 5

BILLETSALG. Danske film førte an i optakten til vinterferien. Nye familiefilm rykkede rundt i toppen, hvor to danske titler alene stod for næsten halvdelen af billetsalget i top 10.

Her midt i vinterkulden nærmer skolernes vinterferie sig, hvilket også ses i biograferne, hvor hele syv film havde premiere i weekenden – herunder ikke mindst stærke titler til familiepublikummet. I den forgangne weekend betød det et skifte i toppen af biografhitlisten, hvor den animerede ’Da Mumbo Jumbo blev kæmpestor’ havde premiere, blev set af knap 23.000 publikummer og dermed skubbede ’Begyndelser’ af pladsen som mest sete film.

Kontakt

Martin Kofoed Hansen
Analysekonsulent
Tlf. +45 2630 4008
martinkh@dfi.dk

’Da Mumbo Jumbo blev kæmpestor’ er baseret på tegneren Jakob Martin Strids populære bøger og er den anden filmatisering af figurer fra hans eventyrlige univers. Den første var ’Den utrolige historie om den kæmpestore pære’ fra 2017, der dengang blev set af 227.000 publikummer i biografen og endte som en af det års mest populære familiefilm.

Filmen følges i denne uge op af endnu en dansk animationsfilm, også baseret på en folkekær figur – nemlig den bornholmske trold ’Krølle Bølle’. Derudover ligger også den svenske ’Håndbog for superhelte’ og ’Zootropolis 2’ og angler efter familiernes gunst i ferien.

Apropos ’Zootropolis 2’, så var den weekendens tredje mest sete – selv efter hele 10 uger siden premieren. Samlet har over 450.000 publikummer nu set filmen, som er en af årets absolutte publikumsfavoritter, også selv om tempoet nu naturligt er aftagende.

Som nævnt måtte ’Begyndelser’ vige toppen af weekendens liste, men billetsalget lå dog ikke langt fra førnævnte ’Da Mumbo Jumbo blev kæmpestor’. I sin tredje weekend solgte ’Begyndelser’ godt 21.500 billetter og har rundet 160.000 samlet set. De to danske film i toppen stod således for knap halvdelen af alle solgte billetter i weekendens top 10.

Som ’Zootropolis 2’ holder også ’Avatar 3: Fire and Ash’ et stabilt niveau og nærmer sig 430.000 solgte billetter samlet set, mens jubilæumsudgaven af ’Lord of the Rings: 25th Anniversary’ også i denne weekend formåede at samle et loyalt publikum, selv om filmen kun er tilgængelig i et begrænset antal biografer.

Fem ud af ugens syv premierefilm nåede stor nok tilslutning til at optræde blandt weekendens 10 mest populære film. Udvalget spænder bredt – fra ’Hind Rajabs stemme’, som fortæller den forfærdelige, virkelige historie om den femårige Hind Rajabs desperate opkald til Røde Halvmåne fra en sønderskudt bil midt i Israel/Gaza-konflikten, over actionfilmen ’Greenland 2 – Migration’ med Gerard Butler i hovedrollen (og en usandsynlig god timing i forhold til den politiske samtale), til Sam Raimis blodige komedie-thriller ’Send Help’.

Der er altså masser af spændende oplevelser i biografen op til ferien, og flere kommer til i denne uge – ikke mindst den danske ’Klassefesten 4’, hvor vi igen skal være i godt selskab med Thomas, Andreas og Niels. De tidligere film i serien har alle været store succeser i biografen, så mon ikke også denne bliver et af feriens store tilløbsstykker. Det bliver spændende at følge.

Top 10 – Weekenden uge 4

Om weekenden i biografen

Hver uge nærstuderer Filminstituttets analysekonsulent Martin Kofoed Hansen weekendens billetsalg i biograferne med fokus på de danske film.

En uge i biograftal-terminologi løber fra torsdag til den efterfølgende onsdag. Weekendens tal indeholder derfor billetsalg fra torsdag til søndag.