Robert-nomineringer 2013

PRISER. Årets Robert-nomineringer er netop offentligtgjort af Danmarks Film Akademi. "Jagten", "Kvinden i buret", "Nordvest", Sorg og glæde" og "Spies og Glistrup" konkurrerer om at blive årets danske spillefilm.

Årets Nomieringer

Årets danske spillefilm

  • JAGTEN Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann Instr.: Thomas Vinterberg
  • KVINDEN I BURET Zentropa Entertainments, Producer: Louise Vesth & Peter Aalbæk Jensen Instr.: Mikkel Nørgaard
  • NORDVEST Nordisk Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor Instr.: Michael Noer
  • SORG OG GLÆDE Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen Instr.: Nils Malmros
  • SPIES & GLISTRUP Alphaville Pictures Copenhagen, Producer: Tine Grew Pfeiffer & Caroline Schlüter Bingestam Instr.: Christoffer Boe

Årets børne- og ungdomsfilm

  • ANTBOY Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen Instr.: Ask Hasselbalch
  • MGP MISSIONEN ASA Film, Producer: Henrik Møller-Sørensen & Marcella Dichmann Instr.: Martin Miehe-Renard
  • NORDVEST Nordisk Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor Instr.: Michael Noer
  • OLSENBANDEN PÅ DYBT VAND Nordisk Film Production A/S & A. Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor Instr.: Jørgen Lerdam
  • OTTO ER ET NÆSEHORN Crone Film A/S, Producer: Nina Crone & Erik Wilstrup Instr.: Kenneth Kainz

Årets instruktør

  • MICHAEL NOER – Nordvest
  • MIKKEL NØRGAARD - Kvinden i buret
  • NICOLAS WINDING REFN - Only God Forgives
  • NILS MALMROS - Sorg og glæde
  • THOMAS VINTERBERG – Jagten

Årets manuskript

  • NIKOLAJ ARCEL - Kvinden i buret
  • NILS MALMROS & JOHN MOGENSEN - Sorg og glæde
  • RASMUS HEISTERBERG & MICHAEL NOER – Nordvest
  • SIMON PASTERNAK & CHRISTOFFER BOE - Spies & Glistrup
  • THOMAS VINTERBERG & TOBIAS LINDHOLM – Jagten

Årets mandlige hovedrolle

  • GUSTAV DYEKJÆR GIESE - Nordvest
  • JAKOB CEDERGREN - Sorg og glæde
  • MADS MIKKELSEN - Jagten
  • NIKOLAJ LIE KAAS - Kvinden i buret
  • PILOU ASBÆK- Spies & Glistrup

Årets kvindelige hovedrolle

  • HELLE FAGRALID - Sorg og glæde
  • KRISTIN SCOTT THOMAS - Only God Forgives
  • LENE MARIA CHRISTENSEN - Nordvest
  • SOFIE GRÅBØL - I lossens time
  • SONJA RICHTER - Kvinden i buret

Årets mandlige birolle

  • FARES FARES - Kvinden i buret
  • NICOLAS BRO - Sorg og glæde
  • NICOLAS BRO - Spies & Glistrup
  • OSCAR DYEKJÆR GIESE - Nordvest
  • THOMAS BO LARSEN - Jagten

Årets kvindelige birolle

  • ANNE LOUISE HASSING - Jagten
  • IDA DWINGER - Sorg og glæde
  • SIGNE EGHOLM OLSEN - I lossens time
  • SUSSE WOLD - Jagten
  • TRINE PALLESEN - Spies & Glistrup

Årets scenograf

  • BETH MICKLE - Only God Forgives
  • RASMUS THJELLESEN - Kvinden i buret
  • THOMAS GREVE - Spies & Glistrup
  • TORBEN STIG NIELSEN - Jagten
  • TRINE PADMO OLSEN - Nordvest

Årets fotograf

  • CHARLOTTE BRUUS CHRISTENSEN - Jagten
  • ERIC KRESS - Kvinden i buret
  • LARRY SMITH - Only God Forgives
  • MAGNUS NORDENHOF JØNCK - Nordvest
  • MANUEL ALBERTO CLARO - Spies & Glistrup

Årets kostumier

  • ANNE-DORTE FISCHER - Sorg og glæde
  • LOUIZE NISSEN - Antboy
  • MANON RASMUSSEN - Jagten
  • MANON RASMUSSEN - Spies & Glistrup
  • STINE THANING - Kvinden i buret

Årets sminkør

  • BJØRG SERUP - Antboy
  • BJØRG SERUP - Jagten
  • KIRSTEN ZÄSCHKE - Sorg og glæde
  • TINA HELMARK - Kvinden i buret
  • THOMAS FOLDBERG, MORTEN JACOBSEN & LONE BUDSTRUP KNUDSEN- Spies & Glistrup

Årets klipper

  • ADAM NIELSEN - Nordvest
  • ANNE ØSTERUD & JANUS BILLESKOV JANSEN - Jagten
  • BIRGER MØLLER JENSEN - Sorg og glæde
  • MORTEN EGHOLM & MARTIN SCHADE- Kvinden i buret
  • PETER BRANDT - Spies & Glistrup

Årets sounddesigner

  • HANS MØLLER- Kvinden i buret
  • KRISTIAN SELIN EIDNES ANDERSEN - Only God Forgives
  • KRISTIAN SELIN EIDNES ANDERSEN & THOMAS JÆGER - Jagten
  • MORTEN GREEN - Spies & Glistrup
  • RASMUS WINTHER JENSEN & KASPER JANUS RASMUSSEN - Nordvest

Årets score

  • CLIFF MARTINEZ - Only God Forgives
  • JOHAN SÖDERKVIST - Kvinden i buret
  • JONAS STRUCK - Spies & Glistrup
  • NIKOLAJ EGELUND - Jagten
  • PETER PETER - Antboy

Årets visuelle effekter

  • HUMMER HØJMARK, RIKKE GJERLEV HANSEN, THOMAS ØHLENSCHLÆGER & JEPPE NYGAARD CHRISTENSEN - Antboy
  • IVAN KONDRUP JENSEN, JEPPE NYGAARD CHRISTENSEN & RIKKE HOVGAARD JØRGENSEN - Kvinden i buret
  • JEPPE BINGESTAM & TOKE BLICHER MØLLER - Spies & Glistrup
  • MADS HAGBARTH LUND, SUNE FOGTMANN & JACOB BANG CLEMMENSEN - Alle for to
  • MARTIN MADSEN - Skytten

Årets korte fiktion/animation

  • 2 PIGER EN KAGE Blenkov og Schønnemann Pictures, Producer: Kamilla Hancke Rosado, Instr.: Jens Dahl
  • 9 METER M&M Productions, Producer: Tivi Magnusson, Instr.: Anders Walter
  • EXIT NEVERLAND ICHA FILM, Producer: Christian Bank Enevoldsen & Chadi Abdul-Karim, Instr.: Chadi Abdul-Karim
  • GOUTTE D’OR Happy Flyfish 2, Producer: Søren Fleng, Instr.: Christophe Peladan
  • SEKSTEN EN HALV TIME Alphaville Pictures, Sander Film, Producer: Line Sander Egede, Instr.: Malou Reymann

Årets lange fiktion/animation

  • EN MALER Den Danske Filmskole, Producer: Julie Walthersdorph, Instr.: Hlynur Palmason
  • NOMANSLAND Gibbons & Geisnæs Film, Producer: Peter Gibbons & Karsten Geisnæs, Instr.: Karsten Geisnæs
  • SPIDSE ALBUER, BLØDENDE KNÆ Den Danske Filmskole, Producer: Julie Friis Walenciak & Jakob Balslev, Instr.: Karoline Lyngbye UD, SPRING OVER, IND
  • KILLIT FILMS, Producer: Kirstine Barfod, Instr.: Thomas Daneskov WEEKENDFAR
  • Profile Pictures ApS, Producer: Jacob Jarek & Ditte Milsted, Instr.: Johan Stahl Winthereik

Årets korte dokumentarfilm

  • DRENGELEJREN Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Cathrine Marchen Asmussen
  • MAMMA ÄR GUD Den Danske Filmskole, Producer: Julie Rix, Instr.: Maria Ingrid Bäck
  • SNE Den Danske Filmskole, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Laurits Flensted-Jensen
  • TAL R: THE VIRGIN Dencik Film, Producer: Andreas Hjortdal, Instr.: Daniel Dencik
  • VELSIGNET VÆRE DETTE STED Den Danske Filmskole, Producer: Julie Waltersdorph Hansen, Instr.: Carl Olsson

Årets dokumentarfilm

  • AI WEIWEI THE FAKE CASE Rosforth & Danish Documentary, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Andreas Johnsen
  • DRØMMEN OM EN FAMILIE Plus Pictures, Producer: Mette Heide, Instr.: Mira Jargil
  • EKSPEDITIONEN TIL VERDENS ENDE Haslund Film ApS, Producer: Michael Haslund-Christensen, Instr.: Daniel Dencik
  • PINE RIDGE Adomeit Film, Producer: Katja Adomeit, Instr.: Anna Eborn
  • SEPIDEH – DRØMMEN OM STJERNERNE Radiator Film ApS, Producere: Stefan Frost & Henrik Underbjerg, Instr.: Berit Madsen

Årets korte tv-serie

  • KØDKATALOGET DR Ung, Hovedforfatter: Rune Schøtt
  • Instr.: Tea Lindeburg
  • PENDLERKIDS II Grif Film, Producer: Wadt Thomsen, Hovedforfatter: Nikolaj Peyk Instr.: Oliver Zahle
  • RYTTERIET II DR Fiktion, Producer: Thomas Hedemann, Hovedforfattere: Rasmus Botoft, Martin Buch & Peter Harton Instr.: Peter Harton
  • SJIT HAPPENS Fridthjof Film A/S, Producer: Mia Marie Borup, Hovedforfatter: Thomas Guld Instr.: Kasper Birch, Peter Molde-Amelung, Barbara Rothenborg & Nikolaj Feifer
  • TOMGANG Falster Inc ApS, Producer: Michael Pedersen, Hovedforfatter: Mick Øgendahl
  • Instr.: Mick Øgendahl

Årets danske tv-serie

  • BORGEN III DR Fiktion, Producer: Camilla Hammerich, Hovedforfatter: Adam Price Instr.: Charlotte Sieling
  • BROEN II Filmlance International & Nimbus Film, Producere: Anders Landström & Bo Erhardt, Hovedforfatter: Hans Rosenfeldt Instr.: Henrik Georgsson
  • RITA SÆSON 2 SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst & Karoline Leth, Hovedforfatter: Christian Torpe Instr.: Lars Kaalund & Kathrine Windfeld

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • BIRGITTE HJORT SØRENSEN – Borgen III
  • IBEN HJEJLE - Dicte
  • LISA DANKYI-APPAH THOMSEN – Pendlerkids II
  • MILLE DINESEN – Rita Sæson 2
  • SOFIA HELIN – Broen II

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • CARSTEN BJØRNLUND – Rita Sæson 2
  • IGOR SVIDENIOUK EGHOLM - Hemmeligheden
  • KIM BODNIA – Broen II
  • LARS BRYGMANN - Dicte
  • SØREN MALLING – Borgen III

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • CAMILLA BENDIX – Broen II
  • LENE MARIA CHRISTENSEN - Dicte
  • LISE BAASTRUP – Rita Sæson 2
  • RIKKE LOUISE ANDERSSON - Kødkataloget
  • TINA GYLLING MORTENSEN - Tomgang

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • CHRISTIAN TAFDRUP – Borgen III
  • DAR SALIM
Tags: Robert 2014