Amsterdam IDFA priser / IDFA Awards & Honours

Amsterdam IDFA Awards & Honours

Kommentarer eller spørgsmål: / Comments or queries: annemarieh@dfi.dk
Sidst opdateret: / latest update: 24.11.2016

PRISER OG DELTAGELSE / AWARDS AND PARTICIPATION
År / Year  Titel / Title   Instruktør / Director Produktion / Production  Pris / Award 
Feature-Length Documentary Competition (formerly: Joris Ivens Award)
2016  Amateurs in Space  Max Kestner  Danish Documentary Production   
2015  Naturens uorden / Natural Disorder  Christian Sønderby Jepsen  Moving Documentary 
2014  Democrats  Camilla Nielsson Upfront Film   
2014  Børnene på Putins losseplads / Something Better to Come  Hanna Polak  Danish Documentary Production  Special Jury Award 
2013  Ai Weiwei – The Fake Case  Andreas Johnsen  Rosforth Films, Danish Documentary Production   
2013  Sepideh – Drømmen om stjernerne / Sepideh – Reach for The Stars  Berit Madsen  Radiator Film   
2012  Kvinder med power / Solar Mamas  Mona Eldaief, Jehane Noujaim  Plus Pictures   
2012  Mit Afghanistan / My Afghanistan  Nagieb Khaja  Magic Hour Films, Grunnet Film   
2011  Ambassadøren / The Ambassador Mads Brügger Zentropa Real   
2011 Putins kys / Putin's Kiss  Lise Birk Pedersen  Monday Reporter, Made in Copenhagen   
2010 Det gode liv / The Good Life
Eva Mulvad Danish Documentary Production
 
2010 Blod i mobilen / Blood in the Mobile
Frank Piasecki Poulsen Koncern TV- og Filmproduktion
 
2008  Burma VJ – Reporter i et lukket land / Burma VJ – Reporting From a Closed Country  Anders Østergaard  Magic Hour Film  Best Feature-Length Documentary, Movies That Matter Award
2007
Mechanical Love
Phie Ambo
Tju-Bang Film
 
2006  The Monastery  Pernille Rose Grønkjær  Tju-Bang Film  Best Feature-Length Documentary 
2005
Ondskabens anatomi / The Anatomy of Evil
Ove Nyholm
Digital Film
 
2004  Den tyske hemmelighed / The German Secret  Lars Johansson  Final Cut Production   
2004  The Swenkas  Jeppe Rønde  Cosmo Docks   
2001  Family  Phie Ambo, Sami Martin Saif  Cinevita  Best Feature-Length Documentary
2000  Den højeste straf / Maximum Penalty  Tómas Gislason  Bech Film   
2000  De udstillede / The Exhibited  Jesper Jargil  Jesper Jargil Film   
First Appearance Competition 
2017
The Distant Barking of Dogs
Simon Lereng Wilmont
Final Cut for Real
Best First Appearance 
2016  Dem vi var / Who We Were  Sine Skibsholt  Made in Copenhagen  Best First Appearance
2016  Dream Empire  David Borenstein  House of Real   
2016  Venus  Lea Glob, Mette Carla Albrechtsen  House of Real   
2012 Dans for mig / Dance for Me Katrine Philp Klassefilm
2012 Mercy Mercy – Adoptionens pris / Mercy Marcy – A Portrait of a True Adoption Katrine Kjær Fridthjof Film
2011 Ballroom Dancer  Andreas Koefoed, Christian Bonke  Danish Documentary Production
2004 Rejsen på ophavet / Max by Chance
Max Kestner  Barok Film
2003 Jerusalem, min elskede / Jerusalem My Love              
Jeppe Rønde  Cosmo Film Doc
2001 Omvej til frihed / Detour to Freedom Sidse Stausholm, Mikala Krogh Tju-Bang Film
Mid-Length Documentary Competition (formerly: Silver Wolf Award) 
2015 Et hjem i verden / At Home in the World Andreas Koefoed Sonntag Pictures Best Mid-Length Documentary
2014  Krigerne fra Nord / Warriors from the North  Søren Steen Jespersen, Nasib Farah  Made in Copenhagen   
2012 En mors kamp for et normalt liv / A Normal Life
Mikala Krogh Danish Documentary Production
2010 Masair på vej / Masai on the Move
Morten Vest, Robin Schmidt Filmselskabet.dk
2010 Hjemmefronten / The Home Front Phie Ambo Danish Documentary Production
2009
Terrorist ved et tilfælde / Accidental Terrorist
Miki Mistrati, Nagieb Khaja
Team Productions, Bastard Film
 
2009
Opfindelsen af Dr. Nakamats / The Invention of Dr. Nakamats
Kaspar Astrup Schröder
Plus Pictures
 
2008
Fra Thailand til Thy
Janus Metz
Cosmo Film Doc
 
2007
Purity Beats Everything
Jon Bang Carlsen
C&C Productions
 
2006  Vores lykkes fjender / Enemies of Happiness  Eva Mulvad  Bastard Film  Best Mid-Length Documentary
2005
Det sidste døgn / Turn out the Lights
Mira Jargil
Filmværkstedet
 
2004  Prostitution bag sløret / Prostitution behind the Veil Nahid Persson  Cosmo Film Doc   
2004  Get a Life  Michael Klint  Zentropa Real   
2002  Nye scener fra Amerika / New Scenes from America  Jørgen Leth  Bech Film   
Short Documentary Competition (formerly: Silver Cub Award) 
2009
Alberts vinter / Albert's Winter
Andreas Koefoed
Den Danske Filmskole
 
2006  I mine øjne / My Eyes  Erlend E. Mo  Magic Hour Films  Best Short Documentary 
Student Documentary Competition 
2013 Carl & Niels Alexander Lind
Den Danske Filmskole
2009
Nordlys / Northern Lights
Kristoffer Kiørboe
Den Danske Filmskole
 
2009 Book of Miri
Katrine Philip
Den Danske Filmskole
 
2008
12 toner ned / 12 notes down
Andreas Koefoed
Den Danske Filmskole
 
2007  One Day  Ditte Haarløv Johnsen  Den Danske Filmskole  Special Mention 
Doc U! Competition 
2014  Songs for Alexis  Elvira Lind  Copenhagen Bombay   
2014
Børnene på Putins losseplads / Something Better to Come
Hanna Polak
Danish Documentary Production
 
2010 Armadillo
Janus Metz
Fridthjof Film
 
2005
Andre venner / Homies
Jannik Splidsboel
Radiator Film
 
2005  Zezils verden / Zezil's World  Cathrine Marchen Asmussen  Cosmo Film Doc   
Kids & Docs Competition (up to and including 2014: non-competitive) 
2017
Børnene på Silkevejen: Musik i blodet + Life is a Beach / Kids on The Silk Road: Music in the Blood + Life is a Beach
Jens Pedersen
Pedersen & Co
 
2015 Home Sweet Home Katrine Philp Good Company Pictures 
2014 Fægtemester / The Fencing Champion Simon Lereng Wilmont  Final Cut for Real 
2014  Malek Means Angel Lea Hjort Mathiesen Den Danske Filmskole
2013 Chikara – Sumobryderens søn / Chikara – The Sumo Wrestler's Son Simon Lereng Wilmont Final Cut for Real 
2013 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi / Faith Hope Afghanistan: Layla's Melody  Jens Pedersen Pedersen og co. 
2013  Shanne og veninderne / Shanne and her Friends Ulla Søe, Sussie Weinol  Plus Pictures  
2009
Usynlige piger / Invisible Girls
Sidse Stausholm
Team Productions, Bastard Film & TV
 
2008
12 toner ned / 12 notes down
Andreas Koefoed
Den Danske Filmskole
 
2006 Small Faces
Sussie Weinold
Easy Film
 
2005 Huler / Hiding Places Mariella Harpelunde Jensen  Easy Film
2004  Louise & Papaya  Jannik Splidsboel Radiator Film
2004  Biernes by / City of Bees Laila Hodell, Bertel Torne Olsen Frejas Børn
2004 Fluen / Flyweight Anders Gustafsson Koncern
2003 Fra Barbie til babe / From Barbie to Babe Louise Detlefsen, Louise Kjeldsen Koncern
2003 Arif Hossein – ETV. Dhaka Ole Tornberg Easy Film
2003 To af os / Two of Us Klaus Kjeldsen Koncern, Fjernsynsfabrikken
2002 Migas rejse / Miga's Journey René Bo Hansen Manden med Cameraet 
2002  Little Hands Anne Katrine Talks  Film Workshop
2002  Se min verden / See My World Jens Bangskjær  FinoFilm
2001 Fodbolddrengen / The Soccer Boy Anders Gustafsson Koncern
2001 Omklædningsrummet / The Locker Room Klaus Kjeldsen Cosmo Film Doc
2001 En fremmed fugl / Free as a Bird Lizzi Weischenfeldt Sfinx Film/TV
Reflecting Images (Non-Competitive Programmes)
Masters
2017
A Year of Hope
Mikala Krogh
Danish Documentary Production
 
2017
...Når du kigger væk / ...When You Look Away
Phie Ambo
Viola-Lucia Film
 
2015 Deja Vu Jon Bang Carlsen C&C Production
2015 Pelota II Jørgen Leth, Olatz González Abrisketa Basque Film
2014 The Look of Silence Joshua Oppenheimer Final Cut for Real
2014 Våbensmuglingen / The Arms Drops Andreas Koefoed Fridthjof Film
2013 I kærlighedens navn / Just the Right Amount of Violence Jon Bang Carlsen C&C Productions, Kamoli Films
2012  Free the Mind  Phie Ambo  Danish Documentary Production   
2011 Love Addict Pernille Rose Grønkjær Danish Documentary Production
2010 Det erotiske menneske / Erotic Man Jørgen Leth Zentropa
2009
Defamation
Yoav Shamir
SF Film Production
 
Best of Fests
2017
Land of the Free
Camilla Magid
Final Cut for Real
 
2016 Håbet bag hegnet / Those Who Jump Estephan Wagner, Moritz Siebert Final Cut for Real
2016  The War Show  Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon  Fridthjof Film   
2015  Flotel Europa  Vladimir Tomic  Uzrok   
2010 Into Eternity Michael Madsen Magic Hour Film Best Green Screen Award
2010 Armadillo Janus Metz Fridthjof Film
2009
Det røde kapel / The Red Chapel
Mads Brügger
Zentropa Rambuk
 
Panorama
2017
Dreaming Murakami 
Nitesh Anjaan
Final Cut for Real
 
2017
Big Time
Kaspar Astrup Schröder
Sonntag Pictures
 
2017
En fremmed flytter ind / The Stranger
Nicole N. Horanyi
Made in Copenhagen
 
2016 The Wait Emil Langballe Made in Copenhagen
2015 Motley's Law Nicole N. Horanyi Made in Copenhagen
Best Female-Directed Documentary
2015 Olmo and the Seagull Petra Costa, Lea Glob Zentropa
2014 
Songs for Alexis
Elvira Lind Copenhagen Bombay

2014 
Cirkusdynastiet / The Circus Dynasty Anders Riis-Hansen Hansen & Pedersen Film & Fjernsyn 
 
2014 
Voldtægt som krigsvåben / Mission Rape – A Tool of War
Katia Fobert Petersen, Annette Mari Olsen Sfinx Film / TV  
2012
Rekordmanden / The Record Breaker
Brian McGinn
Plus Pictures
 
2011
Testamentet / The Will
Christian Sønderby Jepsen Copenhagen Bombay
2011 Klovn for Livet / The Kid and the Clown Ida Grøn Final Cut for Real  
2011 Bag Blixens maske / Karen Blixen - Behind the Mask Morten Henriksen No Exit Production
2011  Into Eternity Michael Madsen Magic Hour Film
2010  Min legeplads / My Playground Kaspar Astrup Schröder KSPR
2010  Pig Country Andreas Koefoed Barok Film
2010 Min avatar og mig / My Avatar and Me Bente Milton, Mikkel Stolt Milton Media, Fenris Film, R-Film
2009
Mumbai Disconnected
Camilla Nielsson, Frederik Jacobi
Upfront Films
 
2009 Bogotá forvandling / Bogotá Change
Andreas Dalsgaard
Upfront Films
 
2009
Burma VJ - Reporter i et lukket land / Burma VJ - Reporting from a closed country
Anders Østergaard
Magic Hour Films
 
2008 Fra Thy til Thailand / Ticket to Paradise 
Janus Metz
Cosmo Film Doc
 
2008
A Day in the Smoke
Andreas Koefoed
Den Danske Filmskole
 
Paradocs
2015
Olmo and the Seagull
Lea Glob, Petra Costa
Zentropa Entertainments
 
2014 Cats in Riga Jon Bang Carlsen Mistrus Media
Music Documentary
2012 Efterklang: The Ghost of Piramida Andreas Koefoed Koefoed Film, Rumraket
Reflecting Images
2007
Slobodan Milosevic - Præsident under anklage / Milosevic on Trial
Michael Christoffersen
Team Productions
 
2006
Ghosts of Cité Soleil
Asger Leth
Nordisk Film Production
 
2006 Flying
Jennifer Fox
Easy Film
 
2005 Karma Clown Ulrika Ekberg Den Danske Filmskole
2005 Overcoming  Tómas Gislason Nordic Film Production
2003 De fem benspænd / The Five Obstructions Jørgen Leth, Lars von Trier Zentropa Real
2002 De lutrede / The Purified Jesper Jargil Jesper Jargil Film  
2002 Growing Up in A Day Phie Ambo Final Cut  
2001 Von Trier's 100 øjne / Von Trier's 100 Eyes Katja Fobert Zentropa Real
2000 The Video Diary of Ricardo Lopéz Sami Martin Saif Newcom Entertainment
Framing Reality
2014 The Act of Killing Joshua Oppenheimer Final Cut for Real
2014 Hotel of the Stars Jon Bang Carlsen C&C Production
 
Special programmes (selected documentaries)
2017
The Act of Killing
Joshua Oppenheimer
Final Cut for Real
The Visual Voice
2017
Burma VJ - Reporter i et lukket land / Burma VJ - Reporting from a closed country
Anders Østergaard
Magic Hour Films
The Visual Voice
2016  A Place Called Lloyd  Sebastian Cordes  Breidablik Film  The Quiet Eye 
2015 Mand falder / Man Falling
Anne Regitze Viwel Danish Documentary Production Sounds Real
2015 The Visit
Michael Madsen Magic Hour Film Sounds Real
2014 Så meget godt i vente / Good Things Await
Phie Ambo Danish Documentary Production The Female Gaze
2014 Ekstra Bladet uden for citat / The Newsroom – Off the Record
Mikala Krogh Danish Documentay Production Of Media and Men
2013 De ydmygede / The Humiliated
Jesper Jargil Jesper Jargil Film The Making of Films
2012 Tyveriet af Afrika  / Stealing Africa
Christoffer Guldbrandsen Guldbrandsen Film Why Poverty?
DocLab
2017  Yderst hemmeligt / Cosmic top secret  Trine Laier Den Danske Filmskole  DocLab Award for Digital Storytelling
 
Danish members of the IDFA juries
2017
Sigrid Jonsson Dyekjær
First Appearance Award
2016  Tine Fischer Dutch Documentary 
2016  Monica Hellström  Kids & Docs 
2011 Michael Madsen Green Screen Award
2011 Anne Marie Kürstein Dutch Documentary
2010 Andreas Koefoed
Student Documentary
2006 Cecilia Lidin First Appearance Award
2005 Ulla Jacobsen First Appearance Award
2002
Phie Ambo
Feature-Length Documentary (Joris Ivens Award)
The Swenkas 
The Swenkas 
Sami Martin Saif, Phie Ambo 
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412