En filmisk hyldest til den by – New York – som i en årrække var et af instruktørens foretrukne rejsemål.
“Manhattan er en stor spontan legeplads af mennesker, biler, kunstnere, plakater og…
En filmisk hyldest til den by – New York – som i en årrække var et af instruktørens foretrukne rejsemål.
“Manhattan er en stor spontan legeplads af mennesker, biler, kunstnere, plakater og plattenslagere,” har Steen Møller Rasmussen sagt.
“Jeg bliver opløftet af byen, får en fornemmelse af at være, hvor jeg hører hjemme. Mit Valby-engelsk er godt nok, ja, nogle gange er det bedre end hos dem, der har boet der gennem flere årtier. Det er en by, der accepterer talefejl, men indeholder masser af billeder. Det er stedet for mig. Et sted, hvor alle prøver at forstå hinanden. De prøver også at snyde dig, men det hører sig til.”
’The Place To Be’ er således en kærlighedserklæring til den by, som med sit kakofoniske og multikulturelle mylder kan forekomme at være et nærmest uudtømmeligt reservoir af motiver. Men samtidig er filmen også et poetisk statement om de forskellige billedmediers materiale og ‘natur’ – repræsenteret ved møder med tre forbilleder eller ikoner: Stillfotografen Robert Frank (1924-2019), eksperimentalfilmmageren Jonas Mekas (1922-2019) og videopioneren Nam June Paik (1932-2006).
Danmark, 1996
16mm, 31 min.
Dansk tale
Tilladt for alle