Kom til et spændende foredrag med professor Jakob Skovgaard-Petersen under overskriften ’Folketro og sufisme – i Nordafrika, Egypten og i arabisk film’.
Hvad er sufisme egentlig for en størrelse,…
Kom til et spændende foredrag med professor Jakob Skovgaard-Petersen under overskriften ’Folketro og sufisme – i Nordafrika, Egypten og i arabisk film’.
Hvad er sufisme egentlig for en størrelse, hvilke former antager den på tværs af Nordafrika, og hvorfor er den så central i bl.a. egyptisk filmhistorie? Bliv klog på dette og sikkert mere til.
Jakob Skovgaard-Petersen tager udgangspunkt i nogle af filmene på dette års Arabian Nights, bl.a. ’The Healer’ (Marokko), ’Abou Leila’ (Algeriet) og ’Dachra’ (Tunesien), der alle rummer aspekter af før-islamiske ritualer og folketro.
Foredraget foregår på dansk, varer 60 min. Og rettet mod alle nysgerrige. Ingen forudgående viden er påkrævet. Billetpris: 30 kr. Efter foredraget er der caféhygge med gratis te og kaffe i Asta Bar, inden vi kl. 18.30 viser ’Abou Leila’ og kl. 21.15 ’Dachra’.
Medvirkende: Jakob Skovgaard-Petersen
, 60 min.
Dansk tale
Tilladt for alle