enda

Adil's War

Frederik Louis Hviid, Denmark, 2014

21 min.DK/Short fictionFilm school films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Adils krig
Danish title Adils krig
Other titles Adil's War
Keywords Gang crime, Immigrant gangs, Brothers, Social realism
Director Frederik Louis Hviid
Screenplay Morten Pape, Allan Hyde, Frederik Louis Hviid
Producer Zire Schucany
Director of Photography Jacob Møller
Editor Mik Stampe Fogh
Sound Andreas Kongsgaard
Composer Søren Ringgaard Juncker-Jensen
Production designer Anne Marie Vagner
Appearances Besir Zeciri, Khalid Alsubeihi, Ali Sivandi, Rafi Mohammad Bayan
Production country Denmark
Production companies Super16

Companies

Production companies Super16
With support from Nordisk Film, Zentropa Productions

Direction

Direction Frederik Louis Hviid
Assistant director Carina S. Jeppesen
Continuity Marit Falkum Enerhaug

Script

Screenplay Morten Pape
Screenplay Allan Hyde
Screenplay Frederik Louis Hviid

Production

Producer Zire Schucany
Production manager Søs Thøstesen
Location manager Alexander Leise-Hansen
Production assistant Melanie Dastmalchi
Production assistant Cornelia Hyrup
Technical coodinator Lasse Joen Sørensen

Cinematography

Cinematographer Jacob Møller
First assistant camera Tobey Nordenlund
Camera operator Nicholas Bluff
Camera operator: 2. unit Rasmus Hasle Jørgensen
Steadicam operator: 2. unit Jonas Torp

Stills

Still photographer Rasmus Quistgaard
Still photographer Nicklas Larsen

Electrical dept.

Gaffer David Medina
Best boy Matthias Tegtmeier
Best boy: 2. unit Katharina Juul-Andersen
Assistant lighting technician: 2. unit Martin Bodilsen
Assistant lighting technician: 2. unit Tim Jespersgaard Klausen
Electrician assistant Andreas Carbel

Editing

Editor Mik Stampe Fogh
B-editor Mads Michael Olsen

Music

Composer Søren Ringgaard Juncker-Jensen

Production design

Production designer Anne Marie Vagner
Set dresser Ida Klarskov
Set dresser Mikkel Bang

Wardrobe

Costume on set Sofia Shub
Costume assistant Mikkeline Larsson

Makeup

Makeup artist Sofia Shub
SFX makeup Susana Flores

Sound

Sound designer Andreas Kongsgaard
Sound recordist Thomas Pape
Sound assistant: 2. unit Teis Syvsig

Special effects

SFX coordinator Søren Skov Haraldsted

Visual effects

Digital intermediate Isac Hessellund
Colourist Theis Clausen
Graphic design Kasper Schultz Simonsen

Stunt

Stunt coordinator Anders Nylander Thomsen

Appearance

Adil Besir Zeciri
Sayid Khalid Alsubeihi
Omar Ali Sivandi
Murat Rafi Mohammad Bayan
Rashid Idris Ahmed
Hassan Josef Aharaz
Tankpasser Camilla Mia Wikke
Ung mand Rasmus Hougaard
Mand i bil Dennis Pavlov

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.