enda

Familien Gyldenkål vinder valget

Bent Christensen, Denmark, 1977

86 min.DK/Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Familien Gyldenkål vinder valget
Danish title Familien Gyldenkål vinder valget
Director Bent Christensen
Screenplay Poul-Henrik Trampe
Director of Photography Jan Weincke
Editor Finn Henriksen
Sound Niels Bokkenheuser
Composer Ole Høyer
Appearances Axel Strøbye, Kirsten Walther, Birgitte Bruun, Martin Miehe-Renard
Production country Denmark
Production companies Panorama Film
Domestic distribution ASA-Panorama
Technical info 35 mm, Widescreen, Eastmancolor, Sound
Danish theatrical release 17.10.1977
Cinemas Roskilde, Slagelse, Odense, Esbjerg, Herning, Vejle, Randers, Århus, Aalborg, BioTrio, Bio Lyngby, Næstved Bio, Svendborg, Holstebro, Saga
Danish rating Allowed for all

Companies

Production companies Panorama Film
Domestic distribution ASA-Panorama

Direction

Direction Bent Christensen
Continuity Karen Bentzon

Script

Script Poul-Henrik Trampe

Production

Production Just Betzer
Production manager Erik Nissen
Production assistant Gorm Lindbjerg
Unit manager Peter Bach

Cinematography

Cinematography Jan Weincke
Camera assistant Uffe Kaare Thomsen

Stills

Still photographer Uffe Kaare Thomsen

Electrical dept.

Electrical dept. Svend Bregenborg
Assistant lighting technician Katrine Nyholm

Editing

Editing Finn Henriksen

Music

Music Ole Høyer

Production design

Props Ivar Søe
Assistant set dresser Niels Tarding Rasmussen

Wardrobe

Wardrobe Marcella Kjeltoft
Costume assistant Georg Westermann

Makeup

Makeup Else Hennings

Sound

Sound Niels Bokkenheuser
Sound assistant Henrik Hansen

Appearance

Charles Gyldenkål Axel Strøbye
Ketty Gyldenkål Kirsten Walther
Annette Gyldenkål Birgitte Bruun
Brian Gyldenkål Martin Miehe-Renard
Nathalia Ludvigsen, Kettys mor Karen Lykkehus
Adolph Johansen Bertel Lauring
Odvar Rolv Wesenlund
Entreprenør Nielsen Karl Stegger
Fru Nielsen Birgit Brüel
Borgmester Stærmose Arthur Jensen
Byrådsmedlem Pouel Kern
Byrådsmedlem Benny Hansen
Byrådsmedlem Judy Gringer
Byrådsmedlem Hardy Rafn
Byrådsmedlem Olaf Nielsen
Vred mand Gunnar Lemvigh
Nabo Otto Brandenburg
Nabo Lene Brøndum
Sagsbehandler Jesper Klein
Forretningsbestyrer Michael Lindvad
Familievejleder Annie Birgit Garde
Tandlæge Ib Mossin
Klinikassistent Sisse Reingaard
Dame med barn Lise Schrøder
Massagepige Lise-Lotte Norup
Massagepige Pia Jondal
Inkassator Georg Philipp
Skrothandler William Kisum

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse
Artikel
Varia
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale