enda

Jerusalem

Bille August, Denmark, 1996

168 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Jerusalem
Danish title Jerusalem
Director Bille August
Screenplay Bille August, Charlotte Lesche, Klas Östergren
Based on roman af Selma Lagerlöf.
Producer Ingrid Dahlberg, Marko Röhr
Director of Photography Jörgen Persson
Editor Janus Billeskov Jansen, Carina Hellberg
Sound Paul Jyrälä
Composer Stefan Nilsson
Production designer Anna Asp, Anna Asp
Casting Renate Fryklund, Sylvia Pilati
Appearances Maria Bonnevie, Ulf Friberg, Pernilla August, Lena Endre
Production country Denmark, Finland, Norway, Sweden
Production companies SVT1
Domestic distribution Warner & Metronome
Technical info 4589 meter, 35 mm, 1,66:1 Widescreen, color, Dolby SR
Danish theatrical release 06.09.1996
Cinemas Dagmar, Palladium, Lyngby Teatret, Albertslund Biograferne, Scala, Gladsaxe Bio, BioCity (Tåstrup) samt 24 biografer i provinsen.
Dansk og svensk premiere samme dag.
TV release 27.12.1998, DR, vist over fire aftener
Danish rating Allowed for children over the age of 12

Companies

Production companies SVT1
Domestic distribution Warner & Metronome

Direction

Direction Bille August
Assistant director Daniel Lind Lagerlöf
Assistant director Guy Travers
2nd assistant director Claes Dietmann
Casting Renate Fryklund
Casting Sylvia Pilati
Continuity Lotta Gummesson

Script

Script Bille August
Screenplay Charlotte Lesche
Screenplay Klas Östergren

Production

Producer Ingrid Dahlberg
Producer Marko Röhr
Co-producer Mads Egmont Christensen
Production manager: Morocco Zakaria Alaoui
Production manager Ywonne Landström
Production manager Dag Strömqvist
Post-production Ywonne Landström
Location assistant Helena Eistrand
Location assistant Ulla Fluur
Location manager Fredrik Zander

Cinematography

Cinematography Jörgen Persson
Camera assistant Lennart Pettersson
2nd assistant camera Calle Persson
Steadicam operator Jakob Bonfils
Steadicam operator Mike Tiverios
Camera operator Dan Myhrman
Key grip Stefan Eidin
Cinematographer Ulf Aneer
Cinematographer Peter Mokrosinski

Stills

Stills Bengt Wanselius

Electrical dept.

Best boy Bengt-Inge Hertzmann
Best boy Lars Stålberg
Assistant lighting technician Jan Andersson
Assistant lighting technician Per Byrén
Assistant lighting technician Sven Ramström
Best boy Hans Rinning

Editing

Editing Janus Billeskov Jansen
Assistant editor Lisa Ekberg
Assistant editor Kajsa Grandell
Assistant editor Mogens Hagedorn Christiansen
Editor Carina Hellberg
Negative cutting Christina Jernström

Music

Music Stefan Nilsson

Production design

Production design Anna Asp
Assistant production designer Annelie Wemstad
Assistant production designer Anna Klang
Set dresser Lars Söderberg
Set dresser Kenneth Karlberg
Production designer Anna Asp

Wardrobe

Wardrobe Ann-Margret Fyhregaard
Costume assistant Vlasta Borokova
Costume assistant Gabriella Innerstedt
Costume assistant Inger Löfberg
Costume assistant Mia Olvång
Costume assistant Helvi Treffner
Costume assistant Frida Asp
Dresser Britta Rehn
Seamstress Lena Dahlström
Tailor Sven Rex
Seamstress Mary Holst
Seamstress Elisabeth Sjögren-Jansson

Makeup

Makeup assistant Lillebel Karlsson

Sound

Sound Paul Jyrälä
Sound mixer Niels Arild
Sound assistant Patrick Boullenger
Sound effects Antero Honkanen
Sound mixer Paul Jyrälä
Foley artist Julien Naudin
Foley artist Gadou Naudin
Sound technician Olli Pärnänen

Special effects

SFX Lars Söderberg
Rain Lars Höglund

Visual effects

Graphic design Mona Carlson
Graphic design Iréne Kjellander
Graphic design Jan Stenmark

Stunt

Stunt Kimmo Rajala

Choreography

Choreography Donya Feuer

Appearance

Gertrud Maria Bonnevie
Ingmar Ulf Friberg
Karin Pernilla August
Barbro Lena Endre
Hellgum Sven-Bertil Taube
Tim Reine Brynolfsson
Gabriel Jan Mybrand
Præst Max von Sydow
Mor Olympia Dukakis
Storm Björn Granath
Stina Viveka Seldahl
Stor-Ingmar Sven Wollter
Eljas Johan Rabaeus
Eva Gunnarsdotter Mona Malm
Ingmar som barn André Beinö
Skovmand Claes Esphagen
Gudrun som barn Stina Wargert
Ryska flicka Cilla Thorell
Gunhild Annika Borg
Sagfører Fredrik Ohlsson
Hans Berger Mats Dahlbäck
Gunnar Höök Torsten Sjöholm
Sven Persson Anders Nyström
Gabriels far Jan Sjödin
Vicevært Nils Eklund
Gabriels mor Eva Stellby
Tjenestepige Stina von Sydow
Greta Amanda Steen
Lars Tipers Douglas Johansson
Jesus John Gunnarsson
Læge Lars Engström
Amerikansk kvinde Sydney Blake
Savværksarbejder Viktor Friberg
Amerikansk mand Mel Cobb
Tømrer #1 Michael Nyqvist
Tømrer #2 Lasse Almebäck
Amerikansk pige Katherine Kellgren
Russisk mand #1 Valeri Lisenkov
Stor mand #1 Rolf Jenner
Stor mand #2 Christer Flodin
Russisk kvinde Galina Soboleva
Russisk mand #2 Pavel Ostrouktov
Mats Hök Hans Alfredson
Appearance Michael Fenner

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Senere indgået materiale