enda

Grandpa's journey

Staffan Lamm, Sweden, 1993

79 min.FeatureChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Morfars resa
Danish title Morfars rejse
Other titles Grandpa's journey
Director Staffan Lamm
Screenplay Staffan Lamm, Lars Forssell
Producer Søren Stærmose, Ole Søndberg
Director of Photography Esa Vuorinen
Editor Darek Hodor
Sound Morten Degnbol, Lars Lund
Composer Wlodek Gulgowski
Production designer Marlene Willman
Casting Tine Sætter-Lassen
Appearances Max von Sydow, Mai Zetterling, Marika Lagercrantz, Karl Svensson
Production country Sweden, Denmark, Germany
Dialogue language Swedish
Production companies Victoria Film AB
Domestic distribution Victoria Film AB
Technical info 35 mm, Widescreen, Eastmancolor, Dolby
Danish theatrical release 03.12.1993
Cinemas Vester Vov Vov Svensk premiere 29.1.1993.
Find more Faktablad nr. 1993/012

Companies

Production companies Victoria Film AB
Domestic distribution Victoria Film AB

Direction

Direction Staffan Lamm
Assistant director Sanne Glæsel
Casting Tine Sætter-Lassen
Casting assistant Carina Kolding
Continuity Stine Monty Freddie

Script

Script Staffan Lamm
Script Lars Forssell

Production

Producer Søren Stærmose
Producer Ole Søndberg
Line producer Thomas Lydholm
Executive producer Ottokar Runze
Production manager Michael Beier
Production manager Harald Fischer
Production coordinator Ursula Müller
Location manager Karin Krüger

Cinematography

Cinematography Esa Vuorinen
Camera assistant Robert Patzelt
Camera assistant Hagen Bogdanski
Key grip Jörg Eger
Key grip Manfred Nagler
Key grip Hans Pohl
Key grip Horst Stürzebecher

Stills

Stills Klaus Goldmann

Electrical dept.

Gaffer Horst Bochow
Gaffer Volker Rendschmidt
Gaffer Ronald Schwarz
Best boy Edgar Herrmann
Best boy Winfried Michael
Best boy Klaus U. Niederstrasser
Best boy Mario Voss

Editing

Editing Darek Hodor
Assistant editor Sophie Lundberg
Negative cutting Brigitte Lange
Negative cutting Ingrid Schubert
Negative cutting Cornelia Schümann

Music

Music Wlodek Gulgowski

Production design

Production design Marlene Willman
Property master Anders Olausson
Set dresser Klaus-Dieter Ernst
Set dresser Günter Nielbock
Assistant production designer Siegfried Hausknecht

Wardrobe

Wardrobe Inken Gusner
Costume assistant Carina Dalunde
Costume assistant Winfriede Müller

Makeup

Makeup artist Jesper Arntzen
Makeup artist assistant Christa Seraphin

Sound

Sound Morten Degnbol
Sound Lars Lund
Sound editor Klas Dykhoff
Sound editor Jörgen Hasselblad
Sound mixer Sven Fahlén
Sound Klas Engström
Sound Gunther Kortwich

Special effects

Special effects Uwe Sichting

Voice

Voice Trolle Carlsson

Visual effects

Color timing Gernot Brettmann

Appearance

Simon S.L. Fromm Max von Sydow
Elin Fromm Mai Zetterling
Karin Marika Lagercrantz
Göran Karl Svensson
Vera Ina-Miriam Rosenbaum
Sara Sharon Brauner
Dr. Bratt Hagen Mueller-Stahl
Student Bernhard Heinrich Herzog
Ansat på postkontor Svante Weyler
Astrid Anne-Marie Kastrup
Togkonduktør Christa Pasemann
Stationsforstander Achim Wolff
Flygtning Oliver Marlo
Hasse Thorsten Wollesen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.