Basic information Credits Festivals & awards
Original title Supernatural Tales
Danish title Supernatural Tales
Other titles Kissing the Bride, Outpost, Translucent, Den gyldne regel, No Good Deed, Mors dag, 318, Ansigtet, Ansigtet, Rex Inferno, Prometheus, Blodrus, Den lille engel, Succubus, Emma, The Man Who Died
Director Martin Andersen, Esben Halfdan Blaakilde, Casper Gätke, Jack Hansen, Sohail Hassan, Jonas Kvist Jensen, Nicklas Thoft Jensen, Svend Ploug Johansen, Kasper Juhl, Mads Liljendahl, Hector Vega Mauricio, Martin Vrede Nielsen, Philip Th. Pedersen, Kim Sønderholm, Niels Christian Sixhøj Sørensen, Rune Vistisen
Screenplay Magnus Balle, Esben Halfdan Blaakilde, Kira Eliasen, Lars Egholm Fischmann, Ruben Greis, Dennis Haladyn, Christian Edvard Halberg, Jack Hansen, Sohail Hassan, Nicklas Thoft Jensen, Svend Ploug Johansen, Kasper Juhl, Hector Vega Mauricio, Martin Vrede Nielsen, Philip Th. Pedersen, Claus Reinhold, Sander Andreas Schwartz, Danny Thykær, Rune Vistisen
Producer Martin Andersen, Rasmus Deigaard, Kira Eliasen, Niklas Hasforth Eliasen, Gert Friborg, Christian Edvard Halberg, Jack Hansen, Sohail Hassan, Martin Hansen, Morten Hjorth, Jan T. Jensen, Nicklas Thoft Jensen, Svend Ploug Johansen, Kasper Juhl, Mikkel Kristensen, Hector Vega Mauricio, Martin Vrede Nielsen, Philip Th. Pedersen, Claus Reinhold, Sander Andreas Schwartz, Niels Christian Sixhøj Sørensen
Director of Photography Benjamin Busman, Magnus Balle, Timothy Jacob Christensen, Niklas Hasforth Eliasen, Jonathan Guldberg Elsborg, Christian Edvard Halberg, Morten Jensen, Kasper Juhl, Ólafur Jónsson, Tom Aarup Larsen, Claus Reinhold, Thomas Scavenius, Kenneth Skoubølling, Daniel Urhøj Andersen, Rune Vistisen, Allan Vælum
Editor Sohail Hassan
Composer Anders Norddal Jendresen, Tom Aarup Larsen
Appearances Rikke Osvang Aarup, Poul Andersen, Benjamin Balle, Christina Bech
Production country Denmark
Dialogue language English,French,Tysk

Direction

Direction Martin Andersen
Direction Esben Halfdan Blaakilde
Direction Casper Gätke
Direction Jack Hansen
Direction Sohail Hassan
Direction Jonas Kvist Jensen
Direction Nicklas Thoft Jensen
Direction Svend Ploug Johansen
Direction Kasper Juhl
Direction Mads Liljendahl
Direction Hector Vega Mauricio
Direction Martin Vrede Nielsen
Direction Philip Th. Pedersen
Direction Kim Sønderholm
Direction Niels Christian Sixhøj Sørensen
Direction Rune Vistisen

Script

Screenplay Magnus Balle
Screenplay Esben Halfdan Blaakilde
Screenplay Kira Eliasen
Screenplay Lars Egholm Fischmann
Screenplay Ruben Greis
Screenplay Dennis Haladyn
Screenplay Christian Edvard Halberg
Screenplay Jack Hansen
Screenplay Sohail Hassan
Screenplay Nicklas Thoft Jensen
Screenplay Svend Ploug Johansen
Screenplay Kasper Juhl
Screenplay Hector Vega Mauricio
Screenplay Martin Vrede Nielsen
Screenplay Philip Th. Pedersen
Screenplay Claus Reinhold
Screenplay Sander Andreas Schwartz
Screenplay Danny Thykær
Screenplay Rune Vistisen

Production

Producer Martin Andersen
Producer Rasmus Deigaard
Producer Kira Eliasen
Producer Niklas Hasforth Eliasen
Producer Gert Friborg
Producer Christian Edvard Halberg
Producer Jack Hansen
Producer Sohail Hassan
Producer Martin Hansen
Producer Morten Hjorth
Producer Jan T. Jensen
Producer Nicklas Thoft Jensen
Producer Svend Ploug Johansen
Producer Kasper Juhl
Producer Mikkel Kristensen
Producer Hector Vega Mauricio
Producer Martin Vrede Nielsen
Producer Philip Th. Pedersen
Producer Claus Reinhold
Producer Sander Andreas Schwartz
Producer Niels Christian Sixhøj Sørensen

Cinematography

Cinematographer Benjamin Busman
Cinematographer Magnus Balle
Cinematographer Timothy Jacob Christensen
Cinematographer Niklas Hasforth Eliasen
Cinematographer Jonathan Guldberg Elsborg
Cinematographer Christian Edvard Halberg
Cinematographer Morten Jensen
Cinematographer Kasper Juhl
Cinematographer Ólafur Jónsson
Cinematographer Tom Aarup Larsen
Cinematographer Claus Reinhold
Cinematographer Thomas Scavenius
Cinematographer Kenneth Skoubølling
Cinematographer Daniel Urhøj Andersen
Cinematographer Rune Vistisen
Cinematographer Allan Vælum

Editing

Editor Sohail Hassan

Music

Composer Anders Norddal Jendresen
Composer Tom Aarup Larsen

Makeup

Makeup artist Cecilie Mindegaard
SFX makeup Steen Jaszcazak
SFX makeup Anders Lerche

Stunt

Stunts Jack Hansen

Appearance

Cleaning Lady Rikke Osvang Aarup
Lægen Poul Andersen
Sam Benjamin Balle
Succubus Christina Bech
Incubus Christian Vind Beier
Moderen Birgitte Bestle
Manden Ole Birch
Sikkerhedsvagt Lars Bjarke
Elizabeth Nadia Bond
Iblis Andreas Pietras Bøgh
Pigen Louise Cho
Ellie Pauline Drucker
Daniel Valentin B. Drumm
Mark Daniell Edwards
Sandra Kira Eliasen
Martin Nicolai Eller
DJ Lars Egholm Fischmann
Vincent Martin Gammelgaard
Martin Andreas Hansen
Djævelen Erik Holmey
Zombie Søren Kamp Holmstrøm
Offer Steen Jaszczak
Dæmon Meick Falke Jensen
Marcus Nickolai Jensen
Mand på bænk Rune Julius
Hustru Mirjam Egeris Karstoft
Katja Kristina Korsholm
Elena Mie Lambert
Mae Louise Kaastrup Larsen
Sikkerhedsvagt Michael Larsen
Død mand Alex Lauri
Emma Sofia Lever
Daniel Hans Peter Munk
Fearghus Peter Witt Nielsen
Sovjetisk soldat Asbjørn Krogh Nissen
Pusher Malene Beltoft Olsen
Faderen Peer Jørgen Pedersen
Receptionist Sevik Perl
Dæmon Steffen Petersen
Rejsende Jesper Aagaard Placing
N'day Morten Poehlsgaard
Sebastian Joon Poore
Pigen Stephania Potalivo
Zombie Agnethe Rabjerg
Allocus Jeppe Smaug Rasmussen
Manden Mads Riisom
Politiassistent Stine Ruge
Bastian David Sakurai
Kia Mette Kristine Sloth
Martin Kim Sønderholm
Dæmonherre Claus Milo Sørensen
Fie Christiane Therkelsen
Svenn Ole Kristian Thomassen
Maggot Emil Daniel Thorup
Frank Danny Thykjær
Spøgelse Roxanne Tirkov
Peter Jan Tjerrild
Thomas Kristian Wagner
Agnes Anna Wilix
Rashid Joseph Wonge
Josephine Miriam Yeager
Død mand Mark Stefan Zytphen-Adeler
Appearance Nina Maria Bendixen
Appearance Sandra Virginia Bereza
Appearance Sami Darr
Appearance Dennis Haladyn
Appearance Jack Hansen
Appearance Line Østergaard Jeppesen
Appearance Kristina Khmelnitskaja
Appearance Anna Lawaetz
Appearance Viktor Melnikov
Appearance Maja Muhlack
Appearance Simon Mulvad
Appearance Martin Vrede Nielsen
Appearance Mia Nadja Gad Olsen
Appearance Morten Silverfox Petersen
Appearance Reuben Fox

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.