enda

Where the Windmills Are

Mads Erichsen, Denmark, 2016

85 min.DK/FeatureDramaYouth films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Vindmøllernes sus
Danish title Vindmøllernes sus
Other titles Where the Windmills Are
Director Mads Erichsen
Screenplay Mads Erichsen
Producer Mads Erichsen
Director of Photography Anders Lindved
Editor Martin Anthon Sørensen
Composer Claus Gahrn
Production designer Rasmus Normann Andersen
Casting Tommy Duus
Appearances Nikolaj Petersen, Maria Petersen, Elias Munk, Meike Bahnsen
Production country Denmark
Production companies Burning Films
Danish festival release 27.10.2016, CPH PIX

Companies

Production companies Burning Films

Direction

Direction Mads Erichsen
1st assistant director Esben Halfdan Blaakilde
Casting Tommy Duus
Continuity Christina Desirée Jensen
Extras coordinator Kenneth Jung Møller
Assistant extras coordinator Simon Peter Petersen

Script

Screenplay Mads Erichsen

Production

Producer Mads Erichsen
Production coordinator Sara Lillie
Co-producer Kasper Jack Larsen
Co-producer Anders Lindved
Co-producer Torben Frøstrup
Associate producer Martin Fugl Chabert
Line producer Charlotte Sne Hoen
Line producer Ulla Varneskov
Runner Asta Staal
Runner Kamilla Reinholdt Sørensen
Runner Christoffer Wiberg
Production manager Rebecca Lise Salomonsen
Runner Jacob K. Ebbesen
Runner Asger Gram Johansen
Runner Jørn Kildall
Runner Frederik Libergren Lassen
Runner Søren Borris Maris
Runner Heidi Godskesen Rasmussen
Runner Peter Bjerre Salling
Post-producton coordinator Torben Frøstrup

Cinematography

Cinematographer Anders Lindved
Camera assistant Kim Jean Karlsson
Camera assistant Thoke Daetz Beck
Steadicam Jonas Torp

Stills

Still photographer Thomas Meldgaard

Electrical dept.

Gaffer Caspar Wiegell
Best boy Lasse Ulvedal Tolbøll
Best boy Asger Gram Johansen

Editing

Editor Martin Anthon Sørensen
Assistant editor Peter Bjerggaard

Music

Composer Claus Gahrn

Production design

Production designer Rasmus Normann Andersen

Wardrobe

Costume on set Rebecca Sophia Morris Siggaard

Makeup

Chief makeup artist Susana Flores
SFX makeup Steffen Kousgaard Jensen
SFX makeup Tommy Salholt

Sound

Sound Ridney Wilkins
Sound mixer Torben Frøstrup
Foley artist Jakob Kadin
Foley artist Nicolai Nyboe
Foley artist Emilie Søgaard
Foley artist Tomas Torpe
Sound assistant Martin Terp

Special effects

Pyrotechnician Simon Anthony

Stunt

Stunt coordinator Joon Poore

Appearance

Thomas Nikolaj Petersen
Vikki Maria Petersen
Kenni Elias Munk
Viktoria Meike Bahnsen
Jørgen Michael Brostrup
Allan Albert Holde
Johnny Kristian Holm Joensen
David Julius Petræus
Rasmus Frederik Partch Petersen
Preben Meinhard St. John
Erik Rasmus Freimann Gattrup
Claus Mads Kruse
Tim Adam Konnerup Ghanbari
Anna Lærke Leding
Anders Hans Christian Schrøder
Betina Joanna Bruun Jarl
Carina Didde Nikolajsen
Tina Sara Amlund
René Ronni Strøm
MIkkel Christian Schrold
Torbe Jan Kenneth Larsen
Peters mor Yvonne Andersen
Jan Jesper Ole Fiet
Torben Svend Bladt Jensen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.