Save the Date: MediaTech SPRINT 2025

Til oktober får du igen muligheden for at deltage i innovations-workshoppen MediaTech SPRINT, som i år afholdes i København i forbindelse med Picture This.

MediaTech SPRINT er en én-dages workshop, hvor 4 virksomheder fra den europæiske audiovisuelle branche har mulighed for at udvikle løsninger for deres forretningsudfordringer i et tværfagligt samarbejde med sparringspartnere.

MediaTech SPRINT 2025 foregår på Filmskolen d. 20. oktober (med en netværks event d. 19.), og workshoppen tilbyder to muligheder:

  1. Du kan deltage som "Challenge Owner", dvs. ejer af en virksomhed i den audiovisuelle sektor, som står overfor en konkret problemstilling og som er villig til at finde løsninger i samarbejde med nye, tværfaglige sparringspartnere, hvorved du får indsigt i løsningsmodeller fra andre områder i kultursektoren.
  2. Eller du kan deltage som "Co-Creator", dvs. sparringspartner i en resultatorienteret, tværfaglig session under vejledning af en erfaren facilitator, hvorved du bidrager med dine erfaringer til løsning af konkrete problemstillinger.

Alle deltagere får gratis adgang til Picture This Conference d. 21. oktober på Den Sorte Diamant i København, samt MediaTech Hub Conference d. 24.-25. september i Potsdam, Tyskland.

Deadlines

Deadline for at ansøge som Challenge Owner: 27. juli 2025

Deadline for at ansøge som Co-Creator: 15. september 2025

Der kan ansøges fra starten af juni.

Eventuelle spørgsmål kan sendes til creativeeurope@dfi.dk.


MediaTech SPRINT workshoppen faciliteres af Juliane Schulze, erfaren forretnings- og finansieringskonsulent, og organiseres af Creative Europe Deskene Danmark og Berlin-Brandenburg i samarbejde med Creative Europe Deskene i Estland, Finland, Frankrig, Italien, Norge, Polen, Spanien, Sverige, Tjekkiet og Tyskland. 

MediaTech SPRINT 2025 afholdes på Den Danske Filmskole.