Råd

De tre råd, Rådet for spillefilm, Rådet for kort- og dokumentarfilm og Museumsrådet, rådgiver Filminstituttet om dets virksomhed.

Rådet for Spillefilm

pr. 22. april 2021

Rasmus Kloster Bro (Formand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer (Danske Filminstruktører))
rasmusklosterbro@gmail.com

Signe Leick Jensen (Næstformand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer (Producentforeningen))
signe@toolboxfilm.dk 

Mads Nedergaard
Filmbranchens organisationer (FAFID - Danske Biografer)
mads.nedergaard@disney.com

Søren Gam Henriksen
(udpeget af Kontaktudvalget)
sorengam@mac.com

Mette Heeno
(Observatør - udpeget af Kontaktudvalget)
mh@happyendingfilm.dk

Maria Månson
(udpeget af Kontaktudvalget)
mams@dr.dk

 


 

Rådet for Kort- og Dokumentarfilm

pr. 22. april 2021

Mette Heide (Formand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer (Producentforeningen))
heide@pluspictures.dk 

Merlin P. Mann (Næstformand)
(udpeget af Kontaktudvalget)
merlin@fictionaut.dk

Ida Grøn 
(udpeget af Filmbranchens organisationer (Danske Filminstruktører))
ida@idagron.com

Mette Søgaard
(udpeget af filmbranchens organisationer)
mette@grandteatret.dk

Roar Skau Olsen 
(udpeget af Filmbranchens organisationer (FAF))
roar@tonemestrene.dk

Peter Madsen
(udpeget af Kontaktudvalget)
pm@gl.org

 


 

Museumsrådet

pr. 22. april 2021

Christian Isak Thorsen (Formand)
(udpeget af Den Danske Filmskole & Institut for Film- og Medievidenskab)
isakt@hum.ku.dk

Katrine Johnsen (Næstformand)
(udpeget af Kulturarvsstyrelsen (fra 2013 Kulturstyrelsen))
kajo@slks.dk

Regner Grasten
(udpeget af Producentforeningen)
regner@grasten.com 

Rikke Schubart )
(udpeget af Forskningsstyrelsen (Det frie Forskningsråd))
schubart@sdu.dk

Ditte Laursen
(udpeget af Biblioteksstyrelsen (fra 2013 Kulturstyrelsen))
dila@kb.dk