Råd

De tre råd, Rådet for spillefilm, Rådet for kort- og dokumentarfilm og Museumsrådet, rådgiver Filminstituttet om dets virksomhed.

Rådet for Spillefilm

pr. 22. april 2017

Birgitte Stærmose (formand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer)
staermose8@gmail.com

Nikolaj Scherfig (næstformand)
(udpeget af Kontaktudvalget)
scherfig@post.tele.dk

Mads Nedergaard
(udpeget af Filmbranchens organisationer)
mads.nedergaard@disney.com

Per Holst
(udpeget af filmbranchens organisationer)
ph@astafilm.dk

Maria Månson
(udpeget af kontaktudvalget)
mams@dr.dk

Søren Gam Henriksen
(Observatør - udpeget af Filmbranchens organisationer)
sorengam@mac.com


 

Rådet for Kort- og Dokumentarfilm

pr. 22. april 2017

Sara Stockmann (formand)
(udpeget af branchens organisationer
sara@sonntagpictures.com

Mette-Ann Schepelern (næstformand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer)
mette-ann@mail.dk

Mette Søgaard
(udpeget af filmbranchens organisationer)
mette@grandteatret.dk

Merlin P. Mann
(udpeget af Kontaktudvalget)
merlin@fictionaut.dk

Kim Bruun
(udpeget af Kontaktudvalget)
kim.bruun@skolekom.dk

Kassandra Wellendorf
(Observatør - udpeget af Filmbranchens organisationer)
kassdorf@hum.ku.dk


 

Museumsrådet

pr. 22. april 2017

Christian Isak Thorsen (formand)
(udpeget af Film- og Medievidenskab Københavns Universitet og Den Danske Filmskole)
isakt@hum.ku.dk

Gitte Smed (næstformand)
(udpeget af Kulturstyrelsen)
gsm@kulturstyrelsen.dk

Ida Brændholt Lundgaard
(udpeget af Kulturstyrelsen)
ibl@kulturstyrelsen.dk

Jakob Isak Nielsen
(udpeget af Forskningsstyrelsen, Det Frie Forskningsråd)
jakobisak@cc.au.dk

Erik Crone
(udpeget af Producentforeningen)
erikcrone@gmail.com