enda

Lasse Lunderskov

(1947 – )

Filmografi Priser Festivals
Title År Funktion Category
Så længe jeg lever 2018 Bartender DK/Spillefilm
Biler 3 2017 Mack U/Spillefilm
Den gode dinosaur 2015 Erling U/Spillefilm
Postmand Per - Filmen 2014 Teddy U/Spillefilm
Pingvinerne fra Madagascar 2014 Kowalski U/Spillefilm
Bitter Pille 2014 Vicevært DK/Kort fiktion
Jul i Bakkekøbing 2013 Ludvig U/Spillefilm
Detektiverne 2013 Skoleinspektør DK/Spillefilm
Hotel Transylvania 2012 Stemme U/Spillefilm
Orla Frøsnapper 2011 Kanonkongen, Hr. Svensson, Kanonmand DK/Spillefilm
Toy story 3 2010 Basse U/Spillefilm
Op 2009 Byggeformand Tom U/Spillefilm
Mina 2008 Jens Sørensen DK/Kort fiktion
Madagascar 2 2008 Kowalski U/Spillefilm
Biler 2006 Mack U/Spillefilm
Walter og Trofast - Det store grøntsagskup 2005 Walter U/Spillefilm
Sandheden om Rødhætte 2005 Skovhuggeren Kurt U/Spillefilm
Jagten på masken 2005 Daniel U/Spillefilm
Den rette ånd 2005 Trylle-Franz DK/Spillefilm
H.C. Andersens eventyr 2004 Konge/rensdyr Tv-serie
Åndehullet 2003 Arne Tv-serie
Looney Tunes - Back in Action 2003 Elmer Fjot U/Spillefilm
Find Nemo 2003 Stemme U/Spillefilm
Spy kids 2 - Drømmenes ø 2002 "Onkel" Felix U/Spillefilm
Ice Age 2002 Stemme U/Spillefilm
Svanen med trompeten 2001 Stemme U/Spillefilm
Grev Axel 2001 Poul DK/Spillefilm
At klappe med een hånd 2001 Hotelportier DK/Spillefilm
Hund og kat imellem 2001 Sam U/Spillefilm
Olsen banden junior 2001 Skraldemand DK/Spillefilm
Jolly Roger 2001 William DK/Spillefilm
Spy Kids 2001 (Cheech Marin) U/Spillefilm
D-Dag 2001 Selvmorder Tv-film
Et juleeventyr 2001 Stemme U/Spillefilm
Rumgrisen 2000 Stemme U/Kort fiktion
Toy Story 2 1999 Basse U/Spillefilm
I Kina spiser de hunde 1999 Jørgen DK/Spillefilm
Kærlighed ved første hik 1999 Onkel Finn DK/Spillefilm
Olsen bandens første kup 1999 Nielsen Tv-serie
Det magiske sværd - Jagten på Camelot 1998 Ruber U/Spillefilm
Græsrødderne 1998 P.T. Loppe U/Spillefilm
Mulan 1998 Shan-Yu U/Spillefilm
Festen 1998 Onklen DK/Spillefilm
Lånerne 1997 Pod Klokke U/Spillefilm
Ørnens øje 1997 Kusken DK/Spillefilm
Disney's Flubber 1997 Rutlands træner U/Spillefilm
Den store kul-tur 1996 Lars Erik Tv-film
Rasmus Klump bygger skib 1996 Stemme DK/Kort fiktion
Rasmus Klump sejler Jorden rundt 1996 Stemme DK/Kort fiktion
Klokkeren fra Notre Dame 1996 Vagten Brutus U/Spillefilm
101 dalmatinere i levende live 1996 Kommissær m.fl. U/Spillefilm
Gotha - kult, kitsch og b-film 1996 Medvirkende Tv-serie
Toy story 1995 Hamm [Basse] U/Spillefilm
Babe - den kække gris 1995 Stemme U/Spillefilm
Frøen Freddy 1992 Watson U/Spillefilm
Aladdin 1992 Stemme U/Spillefilm
Nissebanden i Grønland 1989 Flyveledernisse Tv-serie
Lille Nemo i drømmeland 1989 Professor Geni/Oomp U/Spillefilm
Babar - elefanternes konge 1989 Stemme U/Spillefilm
C.V. Jørgensen 1978 Instruktion DK/Dokumentarfilm
Kirkebakke boligby 1977 Musik Tv-serie
La' os være 1975 Musik DK/Spillefilm
Jullerup Færgeby 1974 Stemme Tv-serie
Alice i eventyrland 1972 Medvirkende, Musik DK/Kort fiktion
Legestue 1969 Lasse Tv-serie
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.