enda

Ørnens øje

Peter Flinth, Danmark, 1997

91 min.DK/SpillefilmBørnefilm

Eventyrfilm om venskabet mellem kongesønnen Valdemar og køkkendrengen Aske, der sammen kastes ud i farefulde situationer, da de opdager, at en gruppe stormænd har i sinde at forstøde Valdemars far fra tronen.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Ørnens øje
Andre titler Falkens øje, De vilde løver, Eye of the Eagle
Instruktør Peter Flinth
Manuskript Nikolaj Scherfig, Bjarne O. Henriksen
Producer Thomas Lydholm, Ole Søndberg, Mads Egmont Christensen, Michael Haslund-Christensen
Fotograf Eric Kress
Klipper Morten Giese
Lyd Morten Degnbol, Stig Sparre-Ulrich
Komponist Søren Hyldgaard
Scenograf Kim Fridbjørg-Lauritsen, Kim Fridbjørg-Lauritsen, Niels Sejer
Casting Rikke Møller
Medvirkende Nijas Ørnbak-Fjeldmose, Lasse Baunkilde, Maj Bockhahn Bjerregaard, Lars Lohmann
Produktionsland Danmark,Sverige,Norge
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Metronome Productions, Victoria Film
Finansiering Samproduktion mellem Metronome [DK], Victoria Film [SE] og Nordic Screen Productions [NO]. Medfinansieret af TV2 og Sveriges Television med støtte fra Det Danske Filminstitut v/Per Nielsen, Det Norske Filminstitutt v/Gunnar Svensrud, Svenska Filminstitutet v/Bitten Eskildson, Nordisk Film & TV Fond samt Eurimages.
Dansk distribution Warner & Metronome
Tekniske data 2527, 35 mm, farve, Tone
Dansk biografpremiere 21.03.1997
Premierebiografer Dagmar, Palads, Scala, Ballerup Bio, Gladsaxe Bio, BioCity (Tåstrup) samt 24 biografer i provinsen
Vurdering Frarådes børn under 7 år

Selskaber

Produktionsselskaber Metronome Productions, Victoria Film
Finansiering Samproduktion mellem Metronome [DK], Victoria Film [SE] og Nordic Screen Productions [NO]. Medfinansieret af TV2 og Sveriges Television med støtte fra Det Danske Filminstitut v/Per Nielsen, Det Norske Filminstitutt v/Gunnar Svensrud, Svenska Filminstitutet v/Bitten Eskildson, Nordisk Film & TV Fond samt Eurimages.
Dansk distribution Warner & Metronome

Instruktion

Instruktion Peter Flinth
Instruktørassistent Peter Bækkel
Instruktørassistent Mikkel Nørgaard
Instruktørassistent Rikke Møller
Scripter Lillian Rype Fokdal
Instruktør, 2. unit Birger Larsen
Børnecasting Tine Sætter-Lassen
Casting Rikke Møller

Manus

Storyboard Lars Horneman
Manus Nikolaj Scherfig
Manus Bjarne O. Henriksen

Produktion

Producer Thomas Lydholm
Producer Ole Søndberg
Producer Mads Egmont Christensen
Producer Michael Haslund-Christensen
Produktionsleder Tina Winholt
Line producer Lars Hermann
Producerassistent Birgit Olsen
Co-producer Lars Blomgren
Produktionsassistent Mif Damgaard
Runner Per Meyer Johansen
Produktionsassistent Jonas Alexander Arnby
Produktionsassistent Andy Westergaard
Produktionsassistent Søren Lund
Runner Jeppe Handwerk
Runner Henrik Helsgaun
Runner Anne Rudbæk
Produktionskoordinator Anita Wales Søderberg
Produktionsleder Mouns Overgaard
Producerassistent Hedda Craner
Executive producer Tina Winholt
Produktionskoordinator Charlotte Buch
Location manager Johnny Nielsen
Produktionsleder Tina Winholt

Foto

Supplerende optagelser Jan Richter-Friis
B-fotograf Claus Rosenløv
Supplerende optagelser Søren Berthelin
Clapper/loader Bastian Schiøtt
Steadicam-operatør Bengt Widell
Steadicam-operatør Jens Maasbøl
A-fotograf, 2. unit Henrik Jongdahl
A-fotograf, 2. unit Björn Blixt
B-fotograf, 2. unit Morten Søborg
B-fotograf, 2. unit Henrik Bohn Ipsen
B-fotograf, 2. unit Allan O. Lückow
B-fotograf, 2. unit Michael Rosenløv
B-fotograf, 2. unit Daniel Parmo
Grip Mark Mavrinac
Grip Henry E. Williams
Grip-assistent Ole Kristian Krogstad
Grip Mark Mavrinac
Grip Henry E. Williams
Foto Eric Kress

Stills

Stills Lars Høgsted

Lys

Belyser Emil Sparre-Ulrich
Belyser Jan Michael Jensen
Belysningsassistent Martin Lærche
Belyser Thomas Neivelt
Lys Michael Wils

Klip

Klippeassistent Christin Illeborg
Negativklipper Helle Hansen
Klippekoordinator Charlotte Buch
Klip Morten Giese

Musik

Arrangement William Motzing
Arrangement Søren Hyldgaard
Musik Søren Hyldgaard

Produktionsdesign

Chefrekvisitør Søren Gam
Set rekvisitør Tine Hieronymus Nielsen
Rekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Rekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitørassistent Sune Saabye
Skulptør Rikke Raben
Teknisk tegner Gudrún Sigrídur Haraldsdóttir
Scenograf Kim Fridbjørg-Lauritsen
Scenograf Kim Fridbjørg-Lauritsen
Produktionsdesign Niels Sejer

Kostumer

Kostumeassistent Anne-Dorthe Eskildsen
Kostumepraktikant Louize Nissen
Syerske Karina Bech
Syerske Louise Jølver
Kostumer Manon Rasmussen

Makeup

Chefsminkør Elisabeth Bukkehave
SFX-makeup Morten Jacobsen
Sminkør Dorte Jacobsen
Sminkør Theo Meyes
Sminkør Camilla Marslew

Lyd

B-tonemester Lars Lund
Lyd, 2. unit Gideon Cullum
Lyd, 2. unit Morten Bøttzauw
Lyd, 2. unit Niels Arild
Tonemester Jenni Glasdam
Tonemester Henrik Gugge Garnov
Tonemester Niels Arnt Torp
Foley artist Julien Naudin
Foley artist Gadou Naudin
Lyd Morten Degnbol
Lyd Stig Sparre-Ulrich

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Stemme

Fortæller Ole Ernst
Den Enøjedes stemme Erik Wedersøe

Visual effects

Grading Michael Nielsen
Filtersætter Michael Nielsen

Stunt

Stunt performer Michael Colding
Stunt performer Peter Jørgensen
Stunt Stig Günther

Andre credits

Hestekoordinator Henrik Køier Andersen

Medvirkende

Valdemar Nijas Ørnbak-Fjeldmose
Aske Lasse Baunkilde
Signe Maj Bockhahn Bjerregaard
Kongen Lars Lohmann
Biskop Eskil Björn Granath
Den Enøjede Ridder Bjørn Floberg
Grev Albert Torbjørn Hummel
Kusken Lasse Lunderskov
Broder Grammaticus Hardy Refn
Broder Sune Baard Owe
Mikkelsen Asger Reher
Køkkenmester Lars Knutzon
Gert Fredløs Kristian Halken
Morten Trefinger Rasmus Haxen
Borgvagt Gyrd Løfquist
Borgvagt Hugo Øster Bendtsen
Borgvagt Frank Lundsgaard Gundersen
Bondetamp Peter Rygaard
Sildekone Lise Schrøder
Fangevogter Benny Hansen
Væbner Jens Basse Dam
Kongesoldat Claus Gerving
Stridsmand Kim Jansson
Munk Jacque Lauritsen
Munk Frans Kannik
Munk Niels Henrik Sørensen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse
Artikel
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale
Anmeldelse
Artikel
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale