enda

Eye of the Eagle

Peter Flinth, Denmark, 1997

91 min.DK/FeatureChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Ørnens øje
Danish title Ørnens øje
Other titles Eye of the Eagle
Director Peter Flinth
Screenplay Nikolaj Scherfig, Bjarne O. Henriksen
Based on Idé: Bjarne O. Henriksen.
Producer Thomas Lydholm, Ole Søndberg, Mads Egmont Christensen, Michael Haslund-Christensen
Director of Photography Eric Kress
Editor Morten Giese
Sound Jenni Glasdam, Henrik Gugge Garnov, Niels Arnt Torp, Morten Degnbol, Stig Sparre-Ulrich
Composer Søren Hyldgaard
Production designer Kim Fridbjørg-Lauritsen, Kim Fridbjørg-Lauritsen, Niels Sejer
Casting Rikke Møller
Appearances Nijas Ørnbak-Fjeldmose, Lasse Baunkilde, Maj Bockhahn Bjerregaard, Lars Lohmann
Production country Denmark, Sweden, Norway
Production companies Metronome Productions, Victoria Film
Domestic distribution Warner & Metronome
Technical info 2527 meter, 35 mm, color, Sound
Danish theatrical release 21.03.1997
Cinemas Dagmar, Palads, Scala, Ballerup Bio, Gladsaxe Bio, BioCity (Tåstrup) samt 24 biografer i provinsen
Danish rating Not recommended for children under 7

Companies

Production companies Metronome Productions, Victoria Film
Domestic distribution Warner & Metronome

Direction

Direction Peter Flinth
Assistant director Peter Bækkel
Assistant director Mikkel Nørgaard
Assistant director Rikke Møller
Continuity Lillian Rype Fokdal
Director: 2. unit Birger Larsen
Casting: children Tine Sætter-Lassen
Casting Rikke Møller

Script

Storyboard Lars Horneman
Script Nikolaj Scherfig
Script Bjarne O. Henriksen

Production

Producer Thomas Lydholm
Producer Ole Søndberg
Producer Mads Egmont Christensen
Producer Michael Haslund-Christensen
Production manager Tina Winholt
Line producer Lars Hermann
Producer's assistant Birgit Olsen
Co-producer Lars Blomgren
Production assistant Mif Damgaard
Runner Per Meyer Johansen
Production assistant Jonas Alexander Arnby
Production assistant Andy Westergaard
Production assistant Søren Lund
Runner Jeppe Handwerk
Runner Henrik Helsgaun
Runner Anne Rudbæk
Production coordinator Anita Wales Søderberg
Production manager Mouns Overgaard
Producer's assistant Hedda Craner
Executive producer Tina Winholt
Production coordinator Charlotte Buch
Location manager Johnny Nielsen
Production manager Tina Winholt

Cinematography

Cinematographer: Additional shoot Jan Richter-Friis
First assistant camera Claus Rosenløv
Cinematographer: Additional shoot Søren Berthelin
Clapper/loader Bastian Schiøtt
Steadicam operator Bengt Widell
Steadicam operator Jens Maasbøl
Director of cinematography: 2. unit Henrik Jongdahl
Director of cinematography: 2. unit Björn Blixt
First assistant camera: 2. unit Morten Søborg
First assistant camera: 2. unit Henrik Bohn Ipsen
First assistant camera: 2. unit Allan O. Lückow
First assistant camera: 2. unit Michael Rosenløv
First assistant camera: 2. unit Daniel Parmo
Key grip Mark Mavrinac
Key grip Henry E. Williams
Best boy grip Ole Kristian Krogstad
Key grip Mark Mavrinac
Key grip Henry E. Williams
Cinematography Eric Kress

Stills

Stills Lars Høgsted

Electrical dept.

Best boy Emil Sparre-Ulrich
Best boy Jan Michael Jensen
Assistant lighting technician Martin Lærche
Best boy Thomas Neivelt
Electrical dept. Michael Wils

Editing

Assistant editor Christin Illeborg
Negative cutting Helle Hansen
Editing coordinator Charlotte Buch
Editing Morten Giese

Music

Musical arrangement William Motzing
Musical arrangement Søren Hyldgaard
Music Søren Hyldgaard

Production design

Property master Søren Gam
Set decorator Tine Hieronymus Nielsen
Set dresser Jacob Wirth Carlsen
Set dresser Jesper Lorents
Assistant set dresser Sune Saabye
Sculptor Rikke Raben
Technical drawings Gudrún Sigrídur Haraldsdóttir
Production designer Kim Fridbjørg-Lauritsen
Production designer Kim Fridbjørg-Lauritsen
Production design Niels Sejer

Wardrobe

Costume assistant Anne-Dorthe Eskildsen
Costume trainee Louize Nissen
Seamstress Karina Bech
Seamstress Louise Jølver
Wardrobe Manon Rasmussen

Makeup

Chief makeup artist Elisabeth Bukkehave
SFX makeup Morten Jacobsen
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Theo Meyes
Makeup artist Camilla Marslew

Sound

B-sound designer Lars Lund
Sound: 2. unit Gideon Cullum
Sound: 2. unit Morten Bøttzauw
Sound: 2. unit Niels Arild
Sound engineer Jenni Glasdam
Sound engineer Henrik Gugge Garnov
Sound engineer Niels Arnt Torp
Foley artist Julien Naudin
Foley artist Gadou Naudin
Sound Morten Degnbol
Sound Stig Sparre-Ulrich

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Voice

Fortæller Ole Ernst
Den Enøjedes stemme Erik Wedersøe

Visual effects

Grading Michael Nielsen
Color timing Michael Nielsen

Stunt

Stunt performer Michael Colding
Stunt performer Peter Jørgensen
Stunt Stig Günther

Other credits

Horse coordinator Henrik Køier Andersen

Appearance

Valdemar Nijas Ørnbak-Fjeldmose
Aske Lasse Baunkilde
Signe Maj Bockhahn Bjerregaard
Kongen Lars Lohmann
Biskop Eskil Björn Granath
Den Enøjede Ridder Bjørn Floberg
Grev Albert Torbjørn Hummel
Kusken Lasse Lunderskov
Broder Grammaticus Hardy Refn
Broder Sune Baard Owe
Mikkelsen Asger Reher
Køkkenmester Lars Knutzon
Gert Fredløs Kristian Halken
Morten Trefinger Rasmus Haxen
Borgvagt Gyrd Løfquist
Borgvagt Hugo Øster Bendtsen
Borgvagt Frank Lundsgaard Gundersen
Bondetamp Peter Rygaard
Sildekone Lise Schrøder
Fangevogter Benny Hansen
Væbner Jens Basse Dam
Kongesoldat Claus Gerving
Stridsmand Kim Jansson
Munk Jacque Lauritsen
Munk Frans Kannik
Munk Niels Henrik Sørensen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse
Artikel
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale
Anmeldelse
Artikel
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale