Nimbus Film

Nimbus Film was established in 1993 by producers Birgitte Hald og Bo Ehrhardt. Since the beginning the company has handled popular quality films, often in close cooperation with the directors. Nimbus was behind two of the original four Dogme 95 films: Thomas Vinterberg's "The Celebration" (1998) and Søren Kragh-Jakobsen's "Mifune" (1999).

The cooperation with Vinterberg, which for a period included co-ownership of Nimbus, begun with the short fiction film "The Boy Who Walked Backwards" (1994), continued with the feature film "The Greatest Heroes" (1996) and the international "It's All About Love" (2002). Ole Christian Madsen is another director who has had a long collaborative relationship with Nimbus Film. They have worked on the Dogme film "A Lovestory" (2001, the Oscar-nominated "Super Classico" (2011) and the large-scale production "Flame & Citron" (2008), among others.

Nimbus Film's substantial feature film productions also include films by Oscar-nominated director Nikolaj Arcel and the production and co-production of short fiction films and television. Among others the company has co-produced two seasons of the TV series "The Bridge" (2011-2013) and the first Danish superhero film for children "Antboy" (Hasselbalch, 2013).

Filmography

Download as PDF / Excel
Film Year Function Category
Pound for Pound 2017 Production company DK/Feature
The Man 2017 Production company DK/Feature
Mesteren - TR 2017 Production company
Den bedste mand 2017 Production company
Den bedste mand 2017 Production company
Satisfaction 1720 2016 Production company DK/Feature
Antboy 3 2016 Production company DK/Feature
Den allvarsamma leken 2016 Production company Feature
Rosemari 2016 Production company Feature
Fúsi 2015 Production company Feature
Sparrows 2015 Production company DK/Feature
Fúsi - Tr 2015 Production company
Antboy 3 - Tr 2015 Production company
Itsi Bitsi 2014 Production company DK/Feature
Antboy: Revenge of The Red Fury 2014 Production company DK/Feature
Antboy 2 - Tr 1 2014 Production company
The Hour of the Lynx 2013 Production company DK/Feature
Antboy 2013 Production company DK/Feature
Hotell 2013 Production company Feature
Antboy - Tr 2013 Production company
The Great Bird Race 2012 Production company DK/Feature
You & Me Forever 2012 Production company DK/Feature
Belinda Beautiful 2012 Production company DK/Short fiction
The talent thief 2012 Production company DK/Feature
The Escape to Hollywood 2012 Production company DK/Documentary
You And Me Forever 2012 Production company
Bora Bora 2011 Production company DK/Feature
Superclásico 2011 Production company DK/Feature
Nogle gange kommer vinteren om natten 2011 Production company DK/Short fiction
The Bridge 2011 Production company TV series
Sons of Norway 2011 Production company Feature
Bora Bora - Tr 2011 Production company
Hold me tight 2010 Production company DK/Feature
Submarino 2010 Production company DK/Feature
The experiment 2010 Production company DK/Feature
Wimp 2010 Production company DK/Short fiction
Limbo 2010 Production company Feature
Hold Om Mig 2010 Production company
Submarino 2010 Production company
Eksperimentet 2010 Production company
Superclasico 2010 Production company
Mallorca 2009 Production company DK/Short fiction
The Escape 2009 Production company DK/Feature
Sun shine 2009 Production company DK/Short fiction
Sheep 2009 Production company DK/Short fiction
What Goes Around 2009 Production company DK/Feature
Camping 2009 Production company DK/Feature
The Fantastic 3 2009 Production company DK/Short fiction
Above the street below the water 2009 Production company DK/Feature
Bobby 2009 Production company DK/Short fiction
Cairo garbage 2009 Production company DK/Documentary
The good heart 2009 Production company Feature
Implosion 2009 Production company DK/Short fiction
Sorte Kugler 2009 Production company
Over Gaden Under Vandet 2009 Production company
The Good Heart 2009 Production company
Flame & Citron 2008 Production company DK/Feature
What no one knows 2008 Production company DK/Feature
Crazy breakdancer på Strøget 2008 Production company DK/Documentary
Det Som Ingen Ved 2008 Production company
Flugten 2008 Production company
Cecilie 2007 Production company DK/Feature
When a man comes home 2007 Production company DK/Feature
White Night 2007 Production company DK/Feature
Fighter 2007 Production company DK/Feature
Last Man Out 2007 Production company DK/Short fiction
Mirush 2007 Production company Feature
En Mand Kommer Hjem 2007 Production company
Hvid Nat 2007 Production company
Fighter 2007 Production company
Fighter 2007 Production company
A soap 2006 Production company DK/Feature
Sophie 2006 Production company DK/Short fiction
Prag 2006 Production company DK/Feature
Twinkle twinkle little star 2006 Production company DK/Short fiction
Afghan muscles 2006 Production company DK/Documentary
Blood Sisters 2006 Production company DK/Short fiction
Principles of Attraction 2006 Production company DK/Short fiction
First flush 2006 Production company DK/Short fiction
The prize of the Pole 2006 Production company DK/Documentary
Angels in Fast Motion 2005 Production company DK/Feature
Dark horse 2005 Production company DK/Feature
En Soap 2005 Production company
Tæl til 100 2004 Production company DK/Feature
Happy now 2004 Production company DK/Short fiction
King's game 2004 Production company DK/Feature
My dad is a champ 2004 Production company DK/Short fiction
Kongekabale 2004 Production company
Kongekabale 2004 Production company
Nordkraft 2004 Production company
Old, new, borrowed and blue 2003 Production company DK/Feature
Skagerrak 2003 Production company DK/Feature
Torremolinos 73 2003 Production company Feature
Gemini 2003 Production company DK/Feature
Scratch 2003 Production company DK/Feature
Jailbird 2003 Production company DK/Short fiction
Tvilling 2003 Production company
Tæl Til 100 2003 Production company
Catch that girl 2002 Production company DK/Feature
It's all about love 2002 Production company DK/Feature
Habibti My Love 2002 Production company DK/Short fiction
The Boy Below 2002 Production company DK/Short fiction
Ikke høre, ikke se... 2002 Production company DK/Short fiction
It's All About Love 2002 Production company
Se Til Venstre, Der Er En Svensker 2002 Production company
Skagerrak 2002 Production company
Torremolinos 73 2002 Production company
Bagland 2002 Production company
Kira's Reason - a Love Story 2001 Production company DK/Feature
Life of Flemming 2001 Production company DK/Short fiction
Skoda 2001 Production company DK/Short fiction
Curiosity killed the fish 2001 Production company DK/Short fiction
D-Dag 2001 Production company TV film
Klatretøsen 2001 Production company
Klatretøsen - Teaser 2001 Production company
Max 2000 Production company DK/Feature
Miracle 2000 Production company DK/Feature
Still around 2000 Production company DK/Short fiction
Tro, håb og Batman 2000 Production company DK/Short fiction
Teis and Nico 1999 Production company DK/Short fiction
Tut & Tone 1999 Production company DK/Short fiction
Mifune 1999 Production company DK/Feature
Pizza King 1999 Production company DK/Feature
En verdensomsejling under bordet 1999 Production company TV film
Festen 1998 Production company DK/Feature
The Date 1998 Production company DK/Short fiction
Sinan's wedding 1997 Production company DK/Short fiction
Penny Plain 1997 Production company DK/Short fiction
Chock. Liftarflickan 1997 Production company Short fiction
The glasshouse prisoner 1996 Production company DK/Short fiction
The Greatest Heroes 1996 Production company DK/Feature
The Beast Within 1995 Production company DK/Feature
The boy who walked backwards 1994 Production company DK/Short fiction
- kalder Katrine! 1994 Production company DK/Short fiction
Gigolo 1993 Production company DK/Short fiction
Show all

Awards and nominations

Download as PDF / Excel
Award Release year Festivals Film
FIPRESCI AWARD:
Runar Runarsson
2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Grand Prix - Jury Prize:
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
The Golden Taiga (Best film):
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Best Costume 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Satisfaction 1720
Critic's Prize 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Satisfaction 1720
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Revenge of The Red Fury
Best Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
1-2 Competition Main Award:
Runar Runarsson
2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Silver Hugo - New Directors Comp.:
Runar Runarsson
2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
Best Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Best Screenplay 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Best Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Best Actor 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Best Cinematography 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Press Prize 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Best International Film 2014 "IN THE PALACE" - Balchik Sofia Int. Short Film Festival 2014 Belinda Beautiful
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 The Hour of the Lynx
First Prize, Best Director 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
Best Children & Youth Film:
Kaspar Munk
2013 Danmarks Film Akademi 2013 Hold me tight
Best Film:
Christian Dyekjær
2013 Kristiansand International Children's Film Festival 2013 The Great Bird Race
Robert, Best Children/Family Film:
Kaspar Munk
Anders Toft Andersen
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 You & Me Forever
Bodil, Best Supporting Actress:
Frederikke Dahl Hansen
2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 You & Me Forever
Best Short Fiction Film 2013 Krakow Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Best Director 2013 Latvia Open Place International Short Film Festival 2013 Belinda Beautiful
The Interfilm Church Prize:
Søren Kragh-Jacobsen
2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 The Hour of the Lynx
Bodil, Best Supporting Actress:
Paprika Steen
2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 Superclásico
ECFA Prize of the best European film 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold me tight
Speciel Mention 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold me tight
Golden Slipper - Best Feature for Youth:
Kaspar Munk
2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold me tight
Ecumenical Jury Award for Youth:
Kaspar Munk
2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold me tight
Camério Award Best Feature - Youth:
Kaspar Munk
2011 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2011 Hold me tight
Robert, Best Children/Family Film:
Kaspar Munk
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Hold me tight
Best Actor:
Jakob Cedergren
2011 Jameson Dublin International Film Festival 2011 Submarino
Robert, Best Supporting Actor:
Peter Plaugborg
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Best Scenographer:
Torben Stig Nielsen
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Best Costumes 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Best Original Music:
Kristian Selin Eidnes Andersen
Thomas Blachman
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Best Song 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Bodil, Best Supporting Actress:
Patricia Schumann
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Bodil, special:
Tobias Lindholm
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Special Prize:
Louise N. D. Friedberg
2011 Baltic Debuts Film Festival 2011 The experiment
Audience Award 2011 Tallinn Black Nights Film Festival 2011 Superclásico
The Global Landscape Award:
Kathrine Windfeld
2010 San Jose Cinequest Film Festival 2010 The Escape
Best Short Fiction 2010 Giffoni Film Festival 2010 The Fantastic 3
MARC’AURELIO AWARD FOR EMERGING NEW TALENTS 2010 Rome International Film Festival 2010 Hold me tight
Oecumenical Prize 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold me tight
Audience Award 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold me tight
Label Regards Jeune 2010 Tallinn Black Nights Film Festival 2010 Hold me tight
Audience Award:
Thomas Vinterberg
2010 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2010 Submarino
Critic's Prize 2010 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2010 Submarino
Dioraphte Film & Literature Award:
Thomas Vinterberg
Tobias Lindholm
2010 Vlissingen, Film by the Sea 2010 Submarino
Nordic Council Film Prize:
Thomas Vinterberg
Tobias Lindholm
Morten Kaufmann
2010 Nordisk Råds Filmpris Jury visning 2010 Submarino
Robert, Best Production Design 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Costumes 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Sound 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Best Cinematography:
Jørgen Johansson
2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flame & Citron
Prize of the Press 2009 Lille European Film Festival 2009 Last Man Out
Best Film 2009 Distributørvisning Baltic Debuts Film Festival 2009 The Escape
Open Eyes Award 2008 Rome MedFilm Festival 2008 Afghan muscles
Coopers Award for Best Film 2008 Sydney Flicker Short Film Festival 2008 Blood Sisters
Audience Award 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 When a man comes home
Cinema Owners Recommendation 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 When a man comes home
Bodil, Best Male Supporting Role 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 White Night
Robert, Best Male Leading Role 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 White Night
Church of Sweden Film Prize:
Natasha Arthy
2008 Malmö, BUFF 2008 Fighter
Best Actress 2008 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2008 Fighter
Best Children Film 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Fighter
CIFEJ prize 2008 Oulu Int. Children's Film Festival 2008 Fighter
Special Mention 2008 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2008 Fighter
1st prize children's jury 2008 Chicago Int. Children's Film Festival 2008 Last Man Out
Robert, Best Supporting Actor:
David Dencik
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 A soap
Robert, Best Female Leading Actor:
Trine Dyrholm
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 A soap
Robert, Best Make Up 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 A soap
Robert, Best Editor:
Åsa Mossberg
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 A soap
Bodil, Best Actress:
Trine Dyrholm
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 A soap
Bodil, Best Danish Feature Film:
Pernille Fischer Christensen
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 A soap
ARTE Short Film Award:
Birgitte Stærmose
2007 Dresden Film Festival 2007 Sophie
Robert, Best Cinematographer:
Jørgen Johansson
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Robert, Best Sound:
Hans Møller
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Best cinematography:
Jørgen Johansson
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 Prag
Jury Award 2007 San Jose Cinequest Film Festival 2007 Prag
Robert, Best Long Fiction/Animation 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Twinkle twinkle little star
Best Documentary Price 2007 Los Angeles, AFI Int. Festival 2007 Afghan muscles
Best European Short Film 2007 Roma Arcipelago Short Film Festival 2007 Blood Sisters
Grand Prix for Best Short Film 2007 Melbourne Film Festival 2007 Blood Sisters
Skyy Audience Award 2007 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2007 Blood Sisters
Jury's 1st Prize 2007 Leuven Short Film Festival 2007 Blood Sisters
Best fiction 2007 Tampere Film Festival 2007 First flush
Best Short Fiction Video 2007 Guanajuato International Film Festival 2007 First flush
Crystal Lens Award:
Anthony Dod Mantle
2006 Bangkok International Film Festival 2006 Festen
Best Actor in a Supporting Role 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Angels in Fast Motion
Best Set Design 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Angels in Fast Motion
Best Makeup 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Angels in Fast Motion
Best Original Song 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Angels in Fast Motion
Best Sound 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Angels in Fast Motion
Best Film 2006 Göteborg International Film Festival 2006 Dark horse
Best Screenplay:
Dagur Kári
Rune Schjøtt
2006 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2006 Dark horse
Best Actor in a Supporting Role:
Nicolas Bro
2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Dark horse
Best Cinematographer:
Manuel Alberto Claro
2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Dark horse
Best Actor:
Nicolas Bro
2006 Wien EU XXL Film Cabourg/France 2006 Dark horse
Silver Bear, Jury Grand Prix:
Pernille Fischer Christensen
2006 Berlinale 2006 A soap
Best First Feature Award 2006 Berlinale 2006 A soap
Debut Award 2006 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2006 A soap
Best Actor:
David Dencik
2006 Transilvania International Film Festival 2006 A soap
Best Screenplay 2006 Athens International Film Festival 2006 A soap
Don Quixote Award 2006 Bratislava Art Film Festival 2006 A soap
Grand Prix Art Film: Best Actor:
David Dencik
2006 Bratislava Art Film Festival 2006 A soap
Turkish Cinema Critic's Association Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 A soap
Silver Goose Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 A soap
Natsværmer Prize:
Pernille Fischer Christensen
2006 Copenhagen Night Film Festival 2006 A soap
SF Nordic Talent Award 2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 Twinkle twinkle little star
Speciel Mention 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Twinkle twinkle little star
Youth Jury, best national film 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Blood Sisters
Cifej Juryen 2005 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2005 Tæl til 100
Best Film 2005 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2005 Tæl til 100
Best Cinematography 2005 Sydney Flicker Short Film Festival 2005 Happy now
Audience Award 2005 Beijing, International Student Film & Video Festival 2005 Happy now
Robert, Best Supporting Actor:
Søren Pilmark
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 King's game
Robert, Best Cinematographer:
Rasmus Videbæk
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 King's game
Robert, Best Scenographer:
Niels Sejer
Mikkel E.G. Nielsen
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 King's game
Robert, Best Costumes 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 King's game
Robert, Best Director:
Nikolaj Arcel
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 King's game
Canvas TV distribution Prize 2005 Brussels Film Festival 2005 King's game
RTBF TV distribution Prize 2005 Brussels Film Festival 2005 King's game
CBC Award for Best Short Film 2005 Halifax, ViewFinders: International FF for Youth 2005 My dad is a champ
Best Supporting Actress 2005 Taormina International Film Festival 2005 Angels in Fast Motion
Best Actor in a Supporting Role 2005 Taormina International Film Festival 2005 Angels in Fast Motion
Iris Award for Best Film 2005 Brussels Film Festival 2005 Dark horse
Best Film 2005 Ljubljana International Film Festival 2005 Dark horse
Best Film 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Dark horse
Best Screenplay 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Dark horse
Best Sound 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Dark horse
Best music 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Dark horse
Best Director 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Dark horse
Best Cinematography 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Best Set Design 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Best Special Effects 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Special Prize of The Jury 2004 Angers Premiers Plans 2004 Habibti My Love
Best Film 2004 Mamers en Mars FF 2004 Old, new, borrowed and blue
Silver Arrow, Best Romantic Duet:
Sidse Babett Knudsen
Björn Kjellman
2004 Faces of Love (Moscow) 2004 Old, new, borrowed and blue
Special Mention - Sound Track 2004 Paris Film Festival 2004 Old, new, borrowed and blue
Jury's 1st Prize:
Hans Fabian Wullenweber
2004 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2004 Gemini
Best Children and Family Film 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Scratch
Best Actress:
Stephanie León
2004 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2004 Scratch
Second Best Film, Children's Jury:
Linda Krogsøe Holmberg
2004 Oulu Int. Children's Film Festival 2004 Tæl til 100
Best Screenplay:
Stefan Jaworski
Linda Krogsøe Holmberg
2004 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2004 Tæl til 100
Premier Prix de la Cinéfondation:
Frederikke Aspöck
2004 Cannes, Cinéfondation 2004 Happy now
Best Short Film 2004 Deauville Film Festival 2004 Happy now
Best Screenplay:
Nikolaj Arcel
Rasmus Heisterberg
2004 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2004 King's game
Children's Jury's 1st Prize 2003 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 2003 Catch that girl
Robert, Best Children and Family Film 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Catch that girl
Robert, Best Short Fiction Film 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Habibti My Love
Best Leading Actor:
Björn Kjellman
2003 Karlovy Vary International Film Festival 2003 Old, new, borrowed and blue
Grand Jury Prize for International Features 2003 Los Angeles, AFI Int. Festival 2003 Old, new, borrowed and blue
Russ. Film Clubs Fed. Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Honorable Mention 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
FIPRESCI Jury Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Best Short Fiction Film 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 The Boy Below
Best Film, Children's Jury 2003 BUSTER 2003 The Boy Below
Best Actress:
Stephanie León
2003 Copenhagen International Film Festival 2003 Scratch
Profesional Jury´s Prize:
Natasha Arthy
2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Miracle
Bodil, Best Danish Feature Film:
Ole Christian Madsen
2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 Kira's Reason - a Love Story
Bodil, Best Female Actor:
Stine Stengade
2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 Kira's Reason - a Love Story
Robert, Best Editor:
Søren B. Ebbe
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 Kira's Reason - a Love Story
Robert, Best Director:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 Kira's Reason - a Love Story
Robert, Best Female Leading Actor:
Stine Stengade
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 Kira's Reason - a Love Story
Robert, Best Screen Play:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 Kira's Reason - a Love Story
Robert, Best Feature Film:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 Kira's Reason - a Love Story
FIPRESCI Award:
Ole Christian Madsen
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 Kira's Reason - a Love Story
Best Female Actor:
Stine Stengade
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 Kira's Reason - a Love Story
Best Screenplay:
Ole Christian Madsen
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 Kira's Reason - a Love Story
Children's Jury's 1st Prize 2002 Oulu Int. Children's Film Festival 2002 Catch that girl
Ludi-prize 2002 Kristiansand International Children's Film Festival 2002 Catch that girl
Audience Award 2002 Amsterdam Cinekid 2002 Catch that girl
Children's Jury's 2nd Prize:
Hans Fabian Wullenweber
2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002 Catch that girl
Special Mention, Children 2002 Berlinale 2002 Catch that girl
AGIS Gold Medal, Jury Vote:
Natasha Arthy
2001 Giffoni Film Festival 2001 Miracle
Grand Prix of the International Professional Jury:
Natasha Arthy
2001 Laon - International Film Festival For Young People 2001 Miracle
Best Feature Film:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Miracle
Children Audience Award 3. Place:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Miracle
OCIC Award Best Opera Prima:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Miracle
SARTEC's Prize for Best Script:
Kim Fupz Aakeson
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Miracle
Télé-Québec Award, Children's Jury:
Natasha Arthy
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Miracle
Grand Prix de Montréal:
Natasha Arthy
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Miracle
Second Best Film, Children's Jury:
Natasha Arthy
2001 Oulu Int. Children's Film Festival 2001 Miracle
Best Film, Children's Jury:
Natasha Arthy
2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Miracle
The Award of City Zlin, Children's Jury:
Natasha Arthy
2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Miracle
Eucemenical Award:
Ole Christian Madsen
2001 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2001 Kira's Reason - a Love Story
Special Prize 2001 Danish Arts Foundation Awards 2001 Kira's Reason - a Love Story
Nominated Best Non-English Film:
Thomas Vinterberg
2000 BAFTA, British Academy Awards 2000 Festen
Best Live Action Short Film:
Henrik Ruben Genz
2000 Wisconsin International Children's Film Festival 2000 Teis and Nico
Robert, Best Supporting Actor:
Jesper Asholt
2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifune
Robert, Best Editor:
Valdis Oskarsdóttir
2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifune
Bodil, Best Male Supporting Role:
Jesper Asholt
2000 Danske Filmkritikere bodil 2000 Mifune
Golden Moon, Best Film:
Ole Christian Madsen
2000 Valencia Cinema Jove 2000 Pizza King
Special Mention, Children:
Natasha Arthy
2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Miracle
Adult Jury's 1st. Prize:
Natasha Arthy
2000 BUSTER 2000 Miracle
Children's Jury's 2ndPrize:
Natasha Arthy
2000 BUSTER 2000 Miracle
Robert, Best Danish Feature Film:
Thomas Vinterberg
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Male Leading Role:
Ulrich Thomsen
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Supporting Actress:
Birthe Neumann
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Supporting Actor:
Thomas Bo Larsen
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Screen Play:
Thomas Vinterberg
Mogens Rukov
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Cinematographer:
Anthony Dod Mantle
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Best Editor:
Valdis Oskarsdóttir
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Bodil, Best Danish Feature Film:
Thomas Vinterberg
1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Bodil, Best Male Actor:
Ulrich Thomsen
1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Silver Nugget, Norwegian Cinemaowners' Prize:
Thomas Vinterberg
1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Amanda:
Thomas Vinterberg
1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Best Foreign Film:
Thomas Vinterberg
1999 Los Angeles Independent Spirit Awards 1999 Festen
Citroën Audience Award:
Thomas Vinterberg
1999 Rotterdam, International Film Festival 1999 Festen
Best Film Describing Collapse of Family:
Thomas Vinterberg
1999 Brazil, Society for Protection of Children 1999 Festen
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film:
Thomas Vinterberg
1999 Göteborg International Film Festival 1999 Festen
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film:
Thomas Vinterberg
1999 Stockholm Cinemateket, Svenska Filminstitutet Guldbaggen 1999 Festen
Special Mention:
Henrik Ruben Genz
1999 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 1999 Teis and Nico
Grand Prize of Family Film:
Henrik Ruben Genz
1999 Seoul International Family Film Festival 1999 Teis and Nico
Amanda, Best Nordic Film 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifune
Silver Bear, Jury Grand Prix:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Berlinale 1999 Mifune
Berliner Morgenpost:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Berlinale 1999 Mifune
Honorable Mention:
Iben Hjejle
1999 Berlinale 1999 Mifune
European Film Prize:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Los Angeles, AFI Int. Festival 1999 Mifune
Baltic Film Prize:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Lübeck, Nordische Filmtage 1999 Mifune
Best Cinematographer:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Nuuk Nordic Film Festival 1999 Mifune
Audience Award 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifune
Jury award:
Thomas Vinterberg
1998 Cannes, Festival de 1998 Festen
Amanda:
Thomas Vinterberg
1998 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1998 Festen
Lübecker Nachrichten Public's Prize:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Nominated Best European Actor:
Ulrich Thomsen
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery:
Thomas Vinterberg
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Film:
Thomas Vinterberg
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Prix de l'Avenir du Cinema Européen:
Thomas Vinterberg
1998 Strasbourg Forum du Cinema Europeen 1998 Festen
Nominated 1998 Paris French Film Academy, César 1998 Festen
First Prize, Best Director:
Thomas Vinterberg
1998 Gijon International Film Festival 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery:
Thomas Vinterberg
1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Actor:
Ulrich Thomsen
1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Best Foreign Language Film:
Thomas Vinterberg
1998 Los Angeles Film Critics Awards 1998 Festen
Ecclesiastical Film Prize:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Baltic Film Prize:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Best Foreign Language Film:
Thomas Vinterberg
1998 New York Film Critic Awards 1998 Festen
Honorable Mention:
Thomas Vinterberg
1998 Sao Paulo Int. Film Festival 1998 Festen
Award of the Society of Estonian Film Journalists:
Thomas Vinterberg
1998 Tallinn Black Nights Film Festival 1998 Festen
Show all

Registration of festival participation and awards

The Danish Film Institute registers international festival participation and awards for Danish films, though primarily for films whose festival distribution is handled by the Danish Film Institute, and primarily in connection with festivals prioritised by the Danish Film Institute. Festival participation and awards regarding Danish films that are not handled through the Danish Film Institute's festival distribution will only be registered in connection with "launch" festivals, according to the Danish Film Institute's list of priority festivals. See the list of priority festivals.

DFI News and articles

Rewarding Swedish Partnerships (17. februar 2014)
Det Danske Filminstitut

Danish Film Institute /
Det Danske Filminstitut

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tel. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Tickets
TEL. +45 3374 3412