enda

Nimbus Film

Nimbus Film blev etableret i 1993 af producenterne Birgitte Hald og Bo Ehrhardt. Selskabet har siden oprettelsen stået for publikumsappellerende kvalitetsfilm ofte skabt i tæt samarbejde med filmenes instruktører. Nimbus stod bag to af de fire oprindelige Dogme 95 film, Thomas Vinterbergs "Festen" (1998) og Søren Kragh-Jakobsens "Mifunes sidste sang" (1999).


Samarbejdet med Vinterberg, der i en periode indebar medejerskab i Nimbus, begyndte i 1994 med kortfilmen "Drengen der gik baglæns" og fortsatte med "De største helte" (1996), den internationale satsning "It's All About Love" (2002), "En mand vender hjem" (2007) og "Submarino" (2010).


Ole Christian Madsen er en anden instruktør, der har haft et langt samarbejde med Nimbus Film omkring "Pizza King" (1999), Dogme filmen "En kærlighedshistorie" (2001), "Nordkraft" (2005), den Oscarnominerede "Super Classico" (2011) samt ikke mindst storproduktionen om modstandskampen under besættelsen "Flammen og Citronen" (2008).


Nimbus Films omfattende spillefilmsproduktion tæller derudover blandt andet Nikolaj Arcels "Kongekabale" (2004), Dagur Kari "Voksne mennesker" (2005), Pernille Fischer Christensens "En Soap" (2006) samt Anders Matthesens komedie "Sorte kugler" (2009).


Udover spillefilm har Nimbus også produceret eller co-produceret kortfilm og produktioner til tv. Bl.a. har selskabet co-produceret to sæsoner af tv-serien "Broen" (2011-2013) og den første danske superheltefilm for børn "Antboy" (2013).

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Den bedste mand 2017 Production company DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Production company DK/Spillefilm
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Production company U/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Production company U/Spillefilm
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Spillefilm
Antboy 3 2016 Production company DK/Spillefilm
Sparrows 2015 Production company DK/Spillefilm
Virgin Mountain 2015 Production company U/Spillefilm
Steppeulven 2014 Production company DK/Spillefilm
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Spillefilm
Hotel 2013 Production company U/Spillefilm
Antboy 2013 Production company DK/Spillefilm
I lossens time 2013 Production company DK/Spillefilm
Flugten til Hollywood 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Fuglejagten 2012 Production company DK/Spillefilm
You & Me Forever 2012 Production company DK/Spillefilm
Belinda Beautiful 2012 Production company DK/Kort fiktion
Talenttyven 2012 Production company DK/Spillefilm
Sønner af Norge 2011 Production company U/Spillefilm
Bora Bora 2011 Production company DK/Spillefilm
Superclásico 2011 Production company DK/Spillefilm
Nogle gange kommer vinteren om natten 2011 Production company DK/Kort fiktion
Broen 1 2011 Production company Tv-serie
Love Addict 2011 Production company
Limbo 2010 Production company U/Spillefilm
Barnerøv 2010 Production company DK/Kort fiktion
Hold om mig 2010 Production company DK/Spillefilm
Submarino 2010 Production company DK/Spillefilm
Eksperimentet 2010 Production company DK/Spillefilm
Det gode hjerte 2009 Production company U/Spillefilm
Flugten 2009 Production company DK/Spillefilm
Sol skin 2009 Production company DK/Kort fiktion
Får 2009 Production company DK/Kort fiktion
Sorte kugler 2009 Production company DK/Spillefilm
Camping 2009 Production company DK/Spillefilm
De fantastiske 3 2009 Production company DK/Kort fiktion
Over gaden under vandet 2009 Production company DK/Spillefilm
Bobby 2009 Production company DK/Kort fiktion
Cairo skrald 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Mallorca 2009 Production company DK/Kort fiktion
Implosion 2009 Production company DK/Kort fiktion
Comedy: De fantastiske 3 2009 Production company
Crazy breakdancer på Strøget 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
Det som ingen ved 2008 Production company DK/Spillefilm
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Spillefilm
En mand kommer hjem 2007 Production company DK/Spillefilm
Hvid nat 2007 Production company DK/Spillefilm
Fighter 2007 Production company DK/Spillefilm
Vi der blev tilbage 2007 Production company DK/Kort fiktion
Cecilie 2007 Production company DK/Spillefilm
Blodsbånd 2007 Production company U/Spillefilm
En soap 2006 Production company DK/Spillefilm
Sophie 2006 Production company DK/Kort fiktion
Prag 2006 Production company DK/Spillefilm
Liv 2006 Production company DK/Kort fiktion
Afghan muscles 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Blodsøstre 2006 Production company DK/Kort fiktion
Istedgade 2006 Production company DK/Kort fiktion
Ynglinge 2006 Production company DK/Kort fiktion
The prize of the Pole 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Nordkraft 2005 Production company DK/Spillefilm
Voksne mennesker 2005 Production company DK/Spillefilm
Tæl til 100 2004 Production company DK/Spillefilm
Happy now 2004 Production company DK/Kort fiktion
Kongekabale 2004 Production company DK/Spillefilm
Min far er bokser 2004 Production company DK/Kort fiktion
Se til venstre, der er en svensker 2003 Production company DK/Spillefilm
Skagerrak 2003 Production company DK/Spillefilm
Torremolinos 73 2003 Production company U/Spillefilm
Tvilling 2003 Production company DK/Spillefilm
Bagland 2003 Production company DK/Spillefilm
Jailbird 2003 Production company DK/Kort fiktion
Ikke høre, ikke se... 2002 Production company DK/Kort fiktion
Dykkerdrengen 2002 Production company DK/Kort fiktion
It's all about love 2002 Production company DK/Spillefilm
Habibti min elskede 2002 Production company DK/Kort fiktion
Klatretøsen 2002 Production company DK/Spillefilm
D-Dag 2001 Production company Tv-film
En kærlighedshistorie 2001 Production company DK/Spillefilm
Meningen med Flemming 2001 Production company DK/Kort fiktion
Skoda 2001 Production company DK/Kort fiktion
Den gang jeg slog tiden ihjel 2001 Production company DK/Kort fiktion
Dengang jeg slog tiden ihjel 2001 Production company
Max 2000 Production company DK/Spillefilm
Mirakel 2000 Production company DK/Spillefilm
Udenfor 2000 Production company DK/Kort fiktion
Tro, håb og Batman 2000 Production company DK/Kort fiktion
Bror, min bror 1999 Production company DK/Kort fiktion
Tut & Tone 1999 Production company DK/Kort fiktion
Mifunes sidste sang 1999 Production company DK/Spillefilm
Pizza King 1999 Production company DK/Spillefilm
En verdensomsejling under bordet 1999 Production company Tv-film
Stævnemøde 1998 Production company
Festen 1998 Production company DK/Spillefilm
Stævnemødet 1998 Production company DK/Kort fiktion
Sinans bryllup 1997 Production company DK/Kort fiktion
Fanny farveløs 1997 Production company DK/Kort fiktion
Chock. Liftarflickan 1997 Production company U/Kort fiktion
Blomsterfangen 1996 Production company DK/Kort fiktion
De største helte 1996 Production company DK/Spillefilm
Menneskedyret 1995 Production company DK/Spillefilm
Drengen der gik baglæns 1994 Production company DK/Kort fiktion
- kalder Katrine! 1994 Production company DK/Kort fiktion
Gigolo 1993 Production company DK/Kort fiktion
D Dag 0 Production company

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
The Golden Taiga (Bedste film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best International Film 2014 "IN THE PALACE" - Balchik Sofia Int. Short Film Festival 2014 Belinda Beautiful
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
1. Pris, Bedste Instruktør 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Bedste Instruktør 2013 Latvia Open Place International Short Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Bedste Kort Fiktionsfilm 2013 Krakow Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Bedste Film 2013 Kristiansand International Children's Film Festival 2013 Fuglejagten
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 You & Me Forever
Robert, Bedste børne- og ungdomsfilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 You & Me Forever
Bedste børne- og ungdomsfilm 2013 Danmarks Film Akademi 2013 Hold om mig
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle 2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 Superclásico
Publikumspris 2011 Tallinn Black Nights Film Festival 2011 Superclásico
Camério Award Best Feature - Youth 2011 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2011 Hold om mig
Special Pris 2011 Baltic Debuts Film Festival 2011 Eksperimentet
Golden Slipper - Best Feature for Youth 2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold om mig
Ecumenical Jury Award for Youth 2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold om mig
ECFA Prize of the best European film 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold om mig
Speciel Mention 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold om mig
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Bodil, special 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Bedste skuespiller 2011 Dublin International Film Festival 2011 Submarino
Robert, Bedste børne- og ungdomsfilm 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Hold om mig
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Scenograf 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Kostumier 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Originale Musik 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Sang 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2010 Tallinn Black Nights Film Festival 2010 Hold om mig
Økumeniske pris 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold om mig
Publikumspris 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold om mig
Marc' Aurelio - Bedste Debutant Pris 2010 Rome International Film Festival 2010 Hold om mig
Nordisk Råds Filmpris 2010 Nordisk Råds Filmpris Jury visning 2010 Submarino
Film & Literaturpris 2010 Vlissingen, Film by the Sea 2010 Submarino
Kritikernes Pris 2010 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2010 Submarino
Best Short Fiction 2010 Giffoni Film Festival 2010 fantastiske 3
Publikumspris 2010 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2010 Submarino
The Global Landscape Award 2010 San Jose Cinequest Film Festival 2010 Flugten
Bedste Film 2009 Distributørvisning Baltic Debuts Film Festival 2009 Flugten
Prize of the Press 2009 Lille European Film Festival 2009 Vi der blev tilbage
Bedste Fotografering 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Special Mention 2008 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2008 Fighter
CIFEJ Jurypris 2008 Oulu Int. Children's Film Festival 2008 Fighter
Open Eyes Award 2008 Rome MedFilm Festival 2008 Afghan muscles
Bedste børnefilm 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Fighter
1st prize children's jury 2008 Chicago Int. Children's Film Festival 2008 Vi der blev tilbage
Bedste kvindelige skuespiller 2008 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2008 Fighter
Publikumspris 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 mand kommer hjem
Biografejernes anbefaling 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 mand kommer hjem
Den Svenske Kirkes Filmpris 2008 Malmö, BUFF 2008 Fighter
Bodil, Bedste Mandlige Birolle 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Hvid nat
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 Hvid nat
Coopers Award for Bedste Film 2008 Sydney Flicker Short Film Festival 2008 Blodsøstre
Juryens 1. Pris 2007 Leuven Short Film Festival 2007 Blodsøstre
Best Documentary Price 2007 Los Angeles, AFI Int. Festival 2007 Afghan muscles
Skyy Audience Award 2007 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2007 Blodsøstre
Grand Prix for Best Short Film 2007 Melbourne Film Festival 2007 Blodsøstre
Bedste korte video fiktion 2007 Guanajuato International Film Festival 2007 Ynglinge
Bedste Europæiske kortfilm 2007 Roma Arcipelago Short Film Festival 2007 Blodsøstre
ARTE Kurzfilmpreis 2007 Dresden Film Festival 2007 Sophie
Bedste fiktion 2007 Tampere Film Festival 2007 Ynglinge
Jury Award 2007 San Jose Cinequest Film Festival 2007 Prag
Bodil, Bedste Kvindelige Hovedrolle 2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 soap
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 soap
Bodil, Bedste fotografering 2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 Prag
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 soap
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 soap
Robert, Bedste Make Up 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 soap
Robert, Bedste Filmklipper 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 soap
Robert, Bedste Filmfotograf 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Robert, Bedste Lyd 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Robert, Bedste Lange Fiktion/Animation 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Liv
Bedste skuespiller 2006 Wien EU XXL Film Cabourg/France 2006 Voksne mennesker
Turkish Cinema Critic's Association Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 soap
Silver Goose Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 soap
SF Nordic Talent Award 2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 Liv
Bedste Manus 2006 Athens International Film Festival 2006 soap
Speciel Mention 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Liv
Ungdomsjuryens pris for bedste nationale film 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Blodsøstre
Don Quixote Award 2006 Kosice Art Film Festival 2006 soap
Grand Prix Art Film: Best Actor 2006 Kosice Art Film Festival 2006 soap
Bedste Manus 2006 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2006 Voksne mennesker
Bedste skuespiller 2006 Transilvania International Film Festival 2006 soap
Debutantprisen 2006 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2006 soap
Natsværmer Pris 2006 Copenhagen Night Film Festival 2006 soap
Bedste Mandlige Birolle 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Voksne mennesker
Bedste Filmfotograf 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Voksne mennesker
Crystal Lens Award 2006 Bangkok International Film Festival 2006 Festen
Sølv Bjørn, Jury Grand Prix 2006 Berlinale 2006 soap
Bedste debutspillefilm 2006 Berlinale 2006 soap
Bedste Mandlige Birolle 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Scenografi 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Sminkør 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Originale Sang 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Lyd 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Film 2006 Göteborg International Film Festival 2006 Voksne mennesker
Bedste Film 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Manus 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Lyd 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste musik 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Instruktør 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Film 2005 Ljubljana International Film Festival 2005 Voksne mennesker
Publikumspris 2005 Beijing, International Student Film & Video Festival 2005 Happy now
Bedste Film 2005 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2005 Tæl til 100
Canvas TV distributionspris 2005 Brussels Film Festival 2005 Kongekabale
RTBF TV distributionspris 2005 Brussels Film Festival 2005 Kongekabale
Iris Award for bedste film 2005 Brussels Film Festival 2005 Voksne mennesker
Bedste Kvindelige Birolle 2005 Taormina International Film Festival 2005 Nordkraft
Bedste Mandlige Birolle 2005 Taormina International Film Festival 2005 Nordkraft
Cifej Juryen 2005 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2005 Tæl til 100
CBC prisen for bedste kortfilm 2005 Halifax, ViewFinders: International FF for Youth 2005 Min far er bokser
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Filmfotograf 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Scenograf 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Kostumier 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Instruktør 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Bedste Fotografering 2005 Sydney Flicker Short Film Festival 2005 Happy now
Bedste Manus 2004 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2004 Tæl til 100
2. Bedste Film, Børnejury 2004 Oulu Int. Children's Film Festival 2004 Tæl til 100
Bedste Manus 2004 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2004 Kongekabale
Bedste kvindelige skuespiller 2004 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2004 Bagland
Bedste Kortfilm 2004 Deauville Film Festival 2004 Happy now
Premier Prix de la Cinéfondation 2004 Cannes, Cinéfondation 2004 Happy now
Speciel omtale - Sound Track 2004 Paris Film Festival 2004 Se til venstre, der er en svensker
Bedste Film 2004 Mamers en Mars FF 2004 Se til venstre, der er en svensker
Juryens 1. Pris 2004 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2004 Tvilling
Silver Arrow, Best Romantic Duet 2004 Faces of Love (Moscow) 2004 Se til venstre, der er en svensker
Bedste Fotografering 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Bedste Scenografi 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Bedste Special Effects 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Bedste Børne- og Familiefilm 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Bagland
Special Prize of The Jury 2004 Angers Premiers Plans 2004 Habibti min elskede
Grand Jury Prize for International Features 2003 Los Angeles, AFI Int. Festival 2003 Se til venstre, der er en svensker
Bedste Film, Børnejury 2003 BUSTER 2003 Dykkerdrengen
Bedste kvindelige skuespiller 2003 Copenhagen International Film Festival 2003 Bagland
Bedste Kort Fiktionsfilm 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 Dykkerdrengen
Best Leading Actor 2003 Karlovy Vary International Film Festival 2003 Se til venstre, der er en svensker
Russ. Film Clubs Fed. Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Hædrende Omtale 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
FIPRESCI Jury Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Børnejuryens 1. Pris 2003 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 2003 Klatretøsen
Robert, Bedste børne- og familiefilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Klatretøsen
Robert, Bedste Korte Novellefilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Habibti min elskede
Børnejuryens 1. Pris 2002 Oulu Int. Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Børnejuryens 2. Pris 2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Publikumspris 2002 Amsterdam Cinekid 2002 Klatretøsen
FIPRESCI Pris 2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 kærlighedshistorie
Bedste Kvindelige Skuespillere 2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 kærlighedshistorie
Bedste Manus 2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 kærlighedshistorie
Børnejuryens 1. Pris 2002 Oberhausen Kurzfilmtage 2002 Tro, håb og Batman
Ludi Pris 2002 Kristiansand International Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 kærlighedshistorie
Bodil, Bedste Kvindelige Skuespiller 2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 kærlighedshistorie
Speciel Omtale, Børn 2002 Berlinale 2002 Klatretøsen
Professionel juryens pris 2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Mirakel
Robert, Bedste Filmklipper 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 kærlighedshistorie
Robert, Bedste Instruktør 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 kærlighedshistorie
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 kærlighedshistorie
Robert, Bedste Manus 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 kærlighedshistorie
Robert, Bedste Spillefilm 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 kærlighedshistorie
Special Pris 2001 Danish Arts Foundation Awards 2001 kærlighedshistorie
2. Bedste Film, Børnejury 2001 Oulu Int. Children's Film Festival 2001 Mirakel
Eucemenical Award 2001 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2001 kærlighedshistorie
1st Prize, Short Film Live Action 2001 Chicago Int. Children's Film Festival 2001 Tro, håb og Batman
Bedste Spillefilm, Publikumspris 2001 Groningen Cult Film Festival 2001 største helte
AGIS Gold Medal, Jury Vote 2001 Giffoni Film Festival 2001 Mirakel
Bedste Spillefilm 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
3. Børnepublikumspris 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
OCIC Pris Bedste Opera Prima 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
Bedste Film, Børnejury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
The Award of City Zlin, Children's Jury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
Hædrende Omtale 2001 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2001 Tro, håb og Batman
Grand Prix of the International Professional Jury 2001 Laon - International Film Festival For Young People 2001 Mirakel
SARTEC's Pris, Bedste Manus 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Téle-Québec pris, Børnejury 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Grand Prix de Montréal 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Voksenjuryens 1. Pris 2000 BUSTER 2000 Mirakel
Børnejuryens 2. Pris 2000 BUSTER 2000 Mirakel
Bedste Live Action Kortfilm 2000 Wisconsin International Children's Film Festival 2000 Bror, min bror
Speciel Omtale, Børn 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Mirakel
Guld Måne, Bedste Film 2000 Valencia Cinema Jove 2000 Pizza King
Bodil, Bedste Mandlige Birolle 2000 Danske Filmkritikere bodil 2000 Mifunes sidste sang
Nominated Best Non-English Film 2000 BAFTA, British Academy Awards 2000 Festen
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifunes sidste sang
Robert, Bedste Filmklipper 2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifunes sidste sang
Grand Prize of Family Film 1999 Seoul International Family Film Festival 1999 Bror, min bror
Baltischer Filmpreis 1999 Lübeck, Nordische Filmtage 1999 Mifunes sidste sang
Europæisk Filmpris 1999 Los Angeles, AFI Int. Festival 1999 Mifunes sidste sang
Silver Nugget, Norwegian Cinemaowners' Prize 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Amanda 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Amanda, Bedste Nordiske Film 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifunes sidste sang
Publikumspris 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifunes sidste sang
Speciel Omtale 1999 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 1999 Bror, min bror
Bedste Filmfotograf 1999 Nuuk Nordic Film Festival 1999 Mifunes sidste sang
Bedste Udenlandske Film 1999 Los Angeles Independent Spirit Awards 1999 Festen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Bodil, Bedste Mandlige Skuespillere 1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Best Film Describing Collapse of Family 1999 Brazil, Society for Protection of Children 1999 Festen
Robert, Bedste Danske Spillefilm 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Kvindelige Birolle 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Mandlige Birolle 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Manus 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Filmfotograf 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Filmklipper 1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Sølv Bjørn, Jury Grand Prix 1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Berliner Morgenpost 1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Hædrende Omtale 1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film 1999 Stockholm Cinemateket, Svenska Filminstitutet Guldbaggen 1999 Festen
Citroën Audience Award 1999 Rotterdam, International Film Festival 1999 Festen
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film 1999 Göteborg International Film Festival 1999 Festen
Best Foreign Language Film 1998 New York Film Critic Awards 1998 Festen
Best Foreign Language Film 1998 Los Angeles Film Critics Awards 1998 Festen
Nominated Best European Actor 1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery 1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Film 1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery 1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Actor 1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Award of the Society of Estonian Film Journalists 1998 Tallinn Black Nights Film Festival 1998 Festen
1. Pris, Bedste Instruktør 1998 Gijon International Film Festival 1998 Festen
Lübecker Nachrichten Publikumspris 1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Ecclesiastical Film Prize 1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Baltischer Filmpreis 1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Hædrende Omtale 1998 Sao Paulo Int. Film Festival 1998 Festen
Prix de l' Avenir du Cinema Européen 1998 Strasbourg Forum du Cinema Europeen 1998 Festen
Nominated 1998 Paris French Film Academy, César 1998 Festen
Amanda 1998 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1998 Festen
Prix du Jury 1998 Cannes, Festival de 1998 Festen
Hædrende Omtale 1997 Madrid Madridimagen 1997 største helte
Bedste skuespilere, Juryenspris 1997 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1997 største helte
Robert, Bedste Mandlige Birolle 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Robert, Bedste Originale Musik 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Genrepris 1996 Odense Internationale Film Festival 1996 Blomsterfangen
Speciel Omtale 1995 Odense Internationale Film Festival 1995 - kalder Katrine!
Best Drama 1995 Toronto World Wide Short Film Festival 1995 Drengen der gik baglæns
Speciel Omtale 1995 Tampere Film Festival 1995 Drengen der gik baglæns
Publikumspris 1995 Clermont-Ferrand Festival Du Court Metrage 1995 Drengen der gik baglæns
Publikumspris 1994 Brest, Festival Européen du Film Court 1994 Drengen der gik baglæns
Speciel Omtale 1994 Lübeck, Nordische Filmtage 1994 Drengen der gik baglæns
Bedste Kortfilm 1994 Reykjavik Nordisk Panorama 1994 Drengen der gik baglæns
Publikumspris 1994 Reykjavik Nordisk Panorama 1994 Drengen der gik baglæns
Bedste Kortfilm 1994 Odense Internationale Film Festival 1994 Drengen der gik baglæns
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.