enda

Antboy: Den Røde Furies hævn

Ask Hasselbalch, Danmark, 2014

90 min.DK/SpillefilmAdventureBørnefilm

Antboy er mere populær end nogensinde, efter han har besejret Albert Gæmelkrå aka superskurken Loppen, der tilbringer sine dage i en celle på Dragsbrogs sindssygeklinik. Pelle, der nu er fyldt tretten, nyder livet som superhelt. Hans største ønske er at blive kæreste med veninden Ida, men det er ikke så let. For nu står myredrengen pludselig overfor en endnu mere skrupelløs rival, nemlig Anti-Christian - den nye dreng i skolen, der ikke skyer nogen midler for at stjæle Ida. Og, som om det ikke er nok, er Pelle også hjemsøgt. Antboy og Wilhelm tror først, at der er et spøgelse, der er på spil. Men det viser sig hurtigt, at det er en ny superskurk, der har meldt sig på banen. Genre: Adventure, superhelte, familiefilm.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Antboy: Den Røde Furies hævn
Dansk titel Antboy: Den Røde Furies hævn
Andre titler Antboy: Revenge of The Red Fury
Instruktør Ask Hasselbalch
Manuskript Anders Ølholm
Forlæg Baseret på Antboy-bøgerne af Kenneth Bøgh Andersen.
Producer Eva Jakobsen, Clara Jantzen Kreinøe
Fotograf Niels Reedtz Johansen
Klipper Peter Brandt
Lyd Thomas Huus, Bo Asdal Andersen, Reda El-Kheloufi
Komponist Peter Peter
Scenograf Sabine Hviid
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Oscar Dietz, Samuel Ting Graf, Amalie Kruse Jensen, Astrid Juncher-Benzon
Produktionsland Danmark, Tyskland
Sprog Dansk
Produktionsselskab Nimbus Film
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S
Internationalt salg Attraction Distribution /Suite 803 / 5455 De Gaspe Ave. / H2T 3B3 Montreal, Quebec / t +1 514 846 1222 / info@attractiondistribution.ca / www.attractiondistribution.ca
Dansk biografpremiere 25.12.2014
DFI-støtteform Markedsordningen
Aldersgrænse Prøve
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Nimbus Film
Koproducent JunaFilm UG, NDR Fernsehen
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Deutscher FilmFörderfonds, Nordisk Film & TV Fond
In collaboration with TV2 Danmark, C More Entertainment
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Ask Hasselbalch
Casting Anders Nygaard
Statistkoordinator Andrea Vergara
Skuespiller-coach Kasper Ørum
1. instruktørassistent Bjørn Kopp
Scripter Sedsel Andersen
2. instruktørassistent Chris Skytte
2. instruktørassistent Jeppe Wowk
2. instruktørassistent Søren Hadsund Mortensen
Casting (Tyskland) Sophie Molitoris
Statistkoordinator (Tyskland) Katrin Sohler
Statistcasting (Tyskland) Katrin Poppelbaum
Tilrettelægger Johan Albrechtsen
Stemmecasting Sonny Lahey

Manus

Manuskriptforfatter Anders Ølholm
Historie Anders Ølholm
Storyboard Snorre Krogh
Manuskriptkonsulent Nikolaj Tarp
Manuskriptkonsulent Lars C. Detlefsen

Produktion

Producer Eva Jakobsen
Co-producer Verena Gräfe-Höft
Executive producer Birgitte Hald
Executive producer Bo Ehrhardt
Line producer Lea Løbger
Produktionsleder (Danmark) Carina Åkerlund
Produktionsleder (Tyskland) Christian Vennefrohne
Produktionsassistent Lotte Rørbye
Produktionsassistent Sara Samsøe
Location manager Lennart Storgaard
Line producer (Tyskland) Christian Vennefrohne
Producerassistent (Tyskland) Julia Ritschel
Produktionsassistent (Tyskland) René Hübner
Location manager (Tyskland) Sören Bode
Location manager-assistent (Tyskland) Nico Viets
Location scout (Tyskland) Iris Trescher-Lorenz
Location scout (Tyskland) Aniko Balzer
Location scout (Tyskland) Karin Verbeek
Producerassistent Clara Jantzen Kreinøe
Producerassistent Line Wulff
Producerassistent Janne Nygaard
Producer (postproduktion) Mette Høst Hansen
Produktionsleder Christian Burgdorff
In-house producer Benjamin Wüpper
Line producer Nadine Kitschke
Producer Clara Jantzen Kreinøe

Foto

Cheffotograf Niels Reedtz Johansen
B-fotograf John Frimann Rasmussen
Video-assistent Mark Dingli
Video-assistent Thea Slouborg Andersen
Fotograf, 2. unit Søren Bay
Grip Jimmy Leavens
Grip (Tyskland) Lars Geoffrey Döding
Grip-assistent (Tyskland) Kevin Ukena

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf Rolf Konow
Stillfotograf (Tyskland) Andreas Schlieter

Lys

Belysningsmester Martin Lerche
Belyser Gabriel Stefan
Belysningsassistent Casper Bülow Christensen
Belysningsassistent Matthias Tegtmeier
Belysningsassistent Niels Christian Bærentzen
Belysningsmester, 2. unit Viggo Grumme
Belyser (Tyskland) Björn Körner
Belysningsassistent (Tyskland) Georg Simmendinger
Belysningsassistent (Tyskland) Matthias Emmrich
Belysningsassistent (Tyskland) Armin Sieghart
Belysningsassistent (Tyskland) Sonny Fels

Klip

Klipper Peter Brandt
B-klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klippeassistent Olesya Kireeva
Klippeassistent Liv Lynge
Trailer-klipper Dorrit Andersen
Trailer-klipper Peter Brandt

Musik

Komponist Peter Peter
Musikoptagelse Peter Peter
Musikproducer Peter Peter
Musikklipper Rune Bjerre Sand
Musiktekniker Peter Kyed

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Chefrekvisitør Trine Gram
Set rekvisitør Kristian Boysen
Rekvisitør Jesper Hyllested
Produktionsdesignassistent Kristina Kovacs
Rekvisitør Lene Ejlersen
Rekvisitør, 2. unit Helle Lygum Justesen
Art director (Tyskland) Iris Trescher-Lorenz
Rekvisitør (Tyskland) Lars Brockmann
Rekvisitør (Tyskland) Britta Leiter

Kostumer

Kostumedesigner Louize Nissen
Kostumier (præproduktion) Rikke Simonsen
Kostumeassistent Anne Werner
Kostumeassistent Charlotte Gottlieb
Kostume-supervisor Spencer Horne
Kostumeassistent (Tyskland) Christine Böhler

Makeup

Makeup-designer Bjørg Serup
Hairstylist Bjørg Serup
Chefsminkør Sofie de Mylius
Sminkør Dorte Jacobsen
Sminkør Helena Hørdum
Sminkør, 2. unit Sara Gertz Jensen
Frisør Bettina Lervig
Maskør Paul McGuinness
Sminkørassistent (Tyskland) Kristina Mollnau

Lyd

Tonemester Thomas Huus
Tonemester Bo Asdal Andersen
Lyddesigner Reda El-Kheloufi
Lydmix Simon Ellegaard
Foley-supervisor Heikki Kossi
Foley recordist Toivo Kallio
Foley-klipper Pietu Korhonen

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Mark Hedegaard Nielsen
SFX-koordinator (Tyskland) Mikel Apling
SFX-tekniker (Tyskland) Sven Hübner
SFX-tekniker (Tyskland) Lars Hintze

Visual effects

Grafik Mark Walker
Grafik Nicolai Chr. Sørensen
VFX-supervisor Julian Hermannsen
Supervisor Frank Hellmann
Colourist Ronney Afortu
Titeldesign Thomas Diesselhorst
Mastering Stefan Tänzler
Mastering Alessandro Forotti
Mastering Markus Selchow
Compositing Dirk Frischmuth
Compositing Tim Klink
Compositing Marcus Kitschke
Compositing Julian Hermannsen
Compositing Alexander Kucera
3D-modeller Malte Lauinger
Colorgrader Christian Schwanenflügel
DCP mastering Frank Hellmann

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stuntkoordinator-assistent Hans Peter Ludvigsen
Stunts (Tyskland) Thomas Bloem

Koreografi

Koreograf Toniah Pedersen

Animation

Animation Malte Lauinger
Illustrator Flemming Schmidt
Illustrator Anders Walter
Animator Kenneth Nytoft Petersen
Animator Phie Madsen

Medvirkende

Pelle/Antboy Oscar Dietz
Wilhelm Samuel Ting Graf
Ida Amalie Kruse Jensen
Maria/Den Røde Furie Astrid Juncher-Benzon
Allan / terrortvilling Marcuz Jess Petersen
Mark / terrortvilling Johannes Jeffries Sørensen
Christian Hector Brøgger Andersen
Amanda Cecilie Alstrup Tarp
Rustam Musajev Boris Aljinovic
Marias far Torbjørn Hummel
Albert Gæmelkrå/Loppen Nicolas Bro
Amandas veninde 1 Nicoline Sharma Rubow
Amandas veninde 2 Mille Rosendahl
Amandas veninde 3 Mira Andrea Balloli
Museumstyv, stunt Christian Petersson
Museumstyv, stunt Oliver Juhrs
Tyv i tunnel, stunt Bernd Pietsch
Stuntdouble Antboy Sidsel Jensen
Stuntdouble Mark Anders Thomsen
Stuntdouble Mark Joon Poore
Stuntdouble Mark Yannik Leydecker
Stuntdouble Marias fra Carsten Dittert
Stuntdouble Allan Patrick England

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015

Festivaler

Festival Festival dato
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2015-11-29
Oulu Int. Children's Film Festival 2015-11-16
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2015-10-24
Sarajevo Film Festival 2015-08-14
Zagreb Motovun Film Festival 2015-07-25
Bucheon International Fantastic Film Festival 2015-07-16
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2015-05-29
Kristiansand International Children's Film Festival 2015-04-21
Beijing International Film Festival 2015-04-16
TIFF Kids 2015-04-07
Malmö, BUFF 2015-03-09
Berlinale 2015-02-05
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2014-12-26
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2014-12-25
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2014-12-25
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2014-12-24
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2014-12-23
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Peter Pagh-Schlegel 2014-12-21
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2014-12-18
Artikel Weekendavisen Vibe Termansen 2014-06-20