enda

Det Danske Filminstitut

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Minna og drømmebyggerne 2020 Production company DK/Spillefilm
Hacker 2019 Production company DK/Spillefilm
Teenage Jesus 2019 Production company DK/Spillefilm
Undtagelsen 2019 Production company DK/Spillefilm
Dronningen 2019 Production company DK/Spillefilm
De frivillige 2019 Production company DK/Spillefilm
Danmarks sønner 2019 Production company DK/Spillefilm
Den blå orkidé 2019 Production company DK/Spillefilm
Skammerens datter II - Slangens gave 2019 Production company DK/Spillefilm
Hunting for Hedonia 2019 Production company DK/Dokumentarfilm
Q's barbershop 2019 Production company DK/Dokumentarfilm
Run like a Girl 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
En familie på flugt 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Mit livs konfirmation 2:2 2018 Production company Dokumentarserie
Vitello (oversigt) 2018 Production company Tv-serie
Vitello napper en kat 2018 Production company Tv-serie
Vitello vil have en far 2018 Production company Tv-serie
Vitello bliver forretningsmand 2018 Production company Tv-serie
Vitello tigger en masse slik 2018 Production company Tv-serie
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Production company Tv-serie
Vitello møder Gud 2018 Production company Tv-serie
Vitello får en klam kæreste 2018 Production company Tv-serie
Vitello skal have en papfar 2018 Production company Tv-serie
Vitello ønsker sig en hund 2018 Production company Tv-serie
Vitello gør en god gerning 2018 Production company Tv-serie
Vitello er bagvendt 2018 Production company Tv-serie
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Production company Tv-serie
Farvel til den gamle børnehave 2018 Production company Dokumentarserie
Flyttedagen 2018 Production company Dokumentarserie
Den nye børnehave 2018 Production company Dokumentarserie
Min nye seng 2018 Production company Dokumentarserie
Springgymnastik 2018 Production company Dokumentarserie
Hesten Tarzan 2018 Production company Dokumentarserie
Min gode gamle ven 2018 Production company Dokumentarserie
Kagekonkurrencen 2018 Production company Dokumentarserie
Vitello graver et hul 2018 Production company Tv-serie
Neon Heart 2018 Production company DK/Spillefilm
Cutterhead 2018 Production company DK/Spillefilm
Vildheks 2018 Production company DK/Spillefilm
Så længe jeg lever 2018 Production company DK/Spillefilm
The Return 2018 Production company DK/Spillefilm
Slette omstændigheder 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Edderskønne edderkopper (oversigt) 2018 Production company Dokumentarserie
Alma flytter på landet (oversigt) 2018 Production company Dokumentarserie
Væbnet med ord & vinger 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Edderskønne edderkopper 4 - Vandedderkoppen 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Edderskønne edderkopper 2 - Spytteedderkoppen 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Edderskønne edderkopper 5 - Hvepseedderkopper 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Sankt Bernhard Syndikatet 2018 Production company DK/Spillefilm
Under Træet 2018 Production company U/Spillefilm
Fædre og sønner 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Kirsebæreventyret 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Unge Astrid 2018 Production company U/Spillefilm
Ninna 2018 Production company DK/Spillefilm
Hodja fra Pjort 2018 Production company DK/Spillefilm
Mit livs konfirmation 1:2 2018 Production company Dokumentarserie
Næste stop 2018 Production company DK/Kort fiktion
False Confessions 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Den fortabte kriger 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille 2 2018 Production company Fiktionsserie
Blåbær 2018 Production company DK/Kort fiktion
Hulen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Nat 2018 Production company DK/Kort fiktion
På Langrend 2018 Production company DK/Kort fiktion
I Biografen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Stranden 2018 Production company DK/Kort fiktion
Fødselsdagsfesten 2018 Production company DK/Kort fiktion
I Parken 2018 Production company DK/Kort fiktion
Badedyret 2018 Production company DK/Kort fiktion
Veninderne 2018 Production company DK/Kort fiktion
Duen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Farmors Fødselsdag 2018 Production company DK/Kort fiktion
Køkkenhaven 2018 Production company DK/Kort fiktion
Slottet 2018 Production company DK/Kort fiktion
Forår 2018 Production company DK/Kort fiktion
Halloween 2018 Production company DK/Kort fiktion
En Regnvejrsdag 2018 Production company DK/Kort fiktion
Kroket 2018 Production company DK/Kort fiktion
Jul 2018 Production company DK/Kort fiktion
Nytårsaften 2018 Production company DK/Kort fiktion
Julemandens datter 2018 Production company DK/Spillefilm
Lifeboat 2018 Production company DK/Spillefilm
Hjerter Dame 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Den nat vi faldt 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Den frelste jord 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
De originale 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Fantasi Fantasi 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Ditte og Louise - The movie 2018 Production company DK/Spillefilm
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Spillefilm
Den tid på året 2018 Production company DK/Spillefilm
Happy ending 2018 Production company DK/Spillefilm
På tur med far - Julegaven til Prik 1:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
På tur med far - Halvt svensk 2:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
På tur med far - Find elgen 3:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
På tur med far - Pappabilen får vinger 4:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
På tur med far - Lillesøster Lucia 5:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
På tur med far - Pappabilens fødselsdag 6:6 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Før frosten 2018 Production company DK/Spillefilm
Brakland 2018 Production company DK/Spillefilm
Vitello 2018 Production company DK/Spillefilm
Far til fire i solen 2018 Production company DK/Spillefilm
I krig & kærlighed 2018 Production company DK/Spillefilm
Iqbal & Den Indiske Juvel 2018 Production company DK/Spillefilm
Journal 64 2018 Production company DK/Spillefilm
Finale 2018 Production company DK/Spillefilm
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Spillefilm
Krigsfotografen 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Vejfesten 2018 Production company DK/Spillefilm
Uro 2018 Production company DK/Spillefilm
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Spillefilm
Til vi falder 2018 Production company DK/Spillefilm
Lone Scherfig untitled project 2018 Production company DK/Spillefilm
Team Hurricane 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Fantasten 2017 Production company DK/Spillefilm
Kæmpen 2017 Production company U/Spillefilm
Darling 2017 Production company DK/Spillefilm
Dan Dream 2017 Production company DK/Spillefilm
Gud taler ud 2017 Production company DK/Spillefilm
Far til fire på toppen 2017 Production company DK/Spillefilm
De dømtes børn 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Alle for tre 2017 Production company DK/Spillefilm
Underverden 2017 Production company DK/Spillefilm
Den bedste mand 2017 Production company DK/Spillefilm
Dræberne fra Nibe 2017 Production company DK/Spillefilm
Du forsvinder 2017 Production company DK/Spillefilm
Aminas breve 2017 Production company DK/Spillefilm
3 ting 2017 Production company DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Production company DK/Spillefilm
QEDA 2017 Production company DK/Spillefilm
Fanget i de fries land 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
At elske Pia 2017 Production company DK/Spillefilm
Heartstone 2017 Production company DK/Spillefilm
Barn af umulig kærlighed 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Spillefilm
Tro 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Delfinen 2017 Production company DK/Kort fiktion
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Gristina 2017 Production company DK/Kort fiktion
Springet 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Vold - i kærlighedens navn 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
The Square 2017 Production company U/Spillefilm
Hjertestart 2017 Production company U/Spillefilm
Ferie på flygtningeøen 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Yderst hemmeligt 2017 Production company Spil
Borg 2017 Production company U/Spillefilm
De frelste 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Den sommer 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Kidnapning 2017 Production company DK/Spillefilm
Den lille vampyr 2017 Production company DK/Spillefilm
En fremmed flytter ind 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Good Favour 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Silkevejen 2:5 - Hestefeber 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Silkevejen 1:5 - Akrobat 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Silkevejen 3:5 - Poonams lykke 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Silkevejen 4:5 - Musik i blodet 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på silkevejen 5:5 - Beach Boys 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Hassan og ramadanen 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Silkevejen (oversigt) 2017 Production company Dokumentarserie
Gadens børn - et år med håb 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Spillefilm
Et familieforetagende 2017 Production company DK/Kort fiktion
Cairo Confidential 2017 Production company DK/Spillefilm
Min mosters historier - Lille matros 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Vind i sejlene 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Tømmerflåden 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - På rette kurs 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Ny proviant 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Det sorte tegn 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Den hvide hval 2017 Production company DK/Kort fiktion
Min mosters historier - Flaskeposten 2017 Production company DK/Kort fiktion
Tom of Finland 2017 Production company U/Spillefilm
...Når du kigger væk 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Min mosters historier 2017 Production company Dokumentarserie
Aldrig mere i morgen 2017 Production company DK/Spillefilm
Safari 2017 Production company U/Dokumentarfilm
Lille Vinge 2017 Production company U/Spillefilm
Mercur 2017 Production company Tv-serie
Venus 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er William 2017 Production company DK/Spillefilm
NABOspionen 2017 Production company DK/Spillefilm
De sidste mænd i Aleppo 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Hvordan man møder en havfrue 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Den anden side 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Big Time 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
A Modern Man 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Utilgivet - skyld i sit eget barns død 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex (oversigt) 2017 Production company Dokumentarserie
Nothing Happens 2017 Production company Interaktive projekter
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 1:6 2017 Production company Dokumentarserie
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 2:6 2017 Production company Dokumentarserie
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 3:6 2017 Production company Dokumentarserie
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 4:6 2017 Production company Dokumentarserie
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 5:6 2017 Production company Dokumentarserie
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 6:6 2017 Production company Dokumentarserie
Dråberne 2017 Production company DK/Kort fiktion
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Production company U/Spillefilm
Kaos i Kina 2016 Production company U/Dokumentarfilm
Vi er de unge hjemløse 2016 Production company Dokumentarserie
Øboerne og hvalerne 2016 Production company U/Dokumentarfilm
Antboy 3 2016 Production company DK/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Production company U/Spillefilm
Vi er Kirsten Jensen 2016 Production company Tv-dokumentar
Fortiden foran os 2016 Production company U/Spillefilm
Mon de kommer om natten? 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Den magiske juleæske 2016 Production company DK/Spillefilm
Shadow World – Bag om den internationale våbenhandel 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Den sidste tid 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Danmark mod Østeuropa 2016 Production company Tv-dokumentar
Honningkagen løber hjemmefra 2016 Production company U/Kort fiktion
I blodet 2016 Production company DK/Spillefilm
Fuglene over sundet 2016 Production company DK/Spillefilm
Anti 2016 Production company DK/Spillefilm
Vejen er lang - om Kvindebevægelsens historie 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Déjà Vu 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Spillefilm
Amateurs in Space 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
BUGS 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Den kinesiske drøm 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Vrede 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
A Man Returned 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Hugland 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
En-to-tre-nu! 2016 Production company DK/Spillefilm
Min oldefars historier - Bjørnen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Piratskibet 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Fisketuren 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Sæbekassebilen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Elgen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Ridderne 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Hulen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Vaffelbageriet 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Jacob Holdt: Mit liv i billeder 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company U/Dokumentarfilm
Undercover 2016 Production company DK/Spillefilm
Min oldefars historier 2016 Production company Dokumentarserie
Iqbal & superchippen 2016 Production company DK/Spillefilm
Klassefesten 3 - Dåben 2016 Production company DK/Spillefilm
The Neon Demon 2016 Production company DK/Spillefilm
Dem vi var 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Familien Jul - i nissernes land 2016 Production company DK/Spillefilm
The Allins 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Lyrikporten – 28 danske digtere 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Swinger 2016 Production company DK/Spillefilm
The War Show - venner i krig 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Sameblod 2016 Production company U/Spillefilm
The Untamed 2016 Production company U/Spillefilm
I familiens skød 2016 Production company U/Spillefilm
Godless 2016 Production company U/Spillefilm
Amanda Knox 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Vi er Jens Jensen 2016 Production company Tv-dokumentar
Motley's Law 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Sorgenfri 2016 Production company DK/Spillefilm
The Model 2016 Production company DK/Spillefilm
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Spillefilm
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Spillefilm
De standhaftige 2016 Production company DK/Spillefilm
Kollektivet 2016 Production company DK/Spillefilm
Lukas & The Aspies 2015 Production company DK/Kort fiktion
Moussa Diallo - manden og musikken 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Krigen 2015 Production company DK/Spillefilm
Klovn Forever 2015 Production company DK/Spillefilm
Under sandet 2015 Production company DK/Spillefilm
Lang historie kort 2015 Production company DK/Spillefilm
Guldkysten 2015 Production company DK/Spillefilm
Mennesker bliver spist 2015 Production company DK/Spillefilm
Sparrows 2015 Production company DK/Spillefilm
Sommeren '92 2015 Production company DK/Spillefilm
Far til fires vilde ferie 2015 Production company DK/Spillefilm
Min søsters børn og guldgraverne 2015 Production company DK/Spillefilm
Comeback 2015 Production company DK/Spillefilm
9. april 2015 Production company DK/Spillefilm
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Spillefilm
Rosita 2015 Production company DK/Spillefilm
Misfits 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Skyggen af en helt 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Al Medina 2015 Production company DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Production company DK/Spillefilm
Idealisten 2015 Production company DK/Spillefilm
Albert 2015 Production company DK/Spillefilm
Mænd og høns 2015 Production company DK/Spillefilm
En chance til 2015 Production company DK/Spillefilm
Eskimo Diva 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Mother's Wish 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Besøget 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Virgin Mountain 2015 Production company U/Spillefilm
Greenfield 2015 Production company Fiktionsserie
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 2:3 2015 Production company Tv-dokumentar
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 3:3 2015 Production company Tv-dokumentar
Ruth 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Varicella 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Vanten 2015 Production company U/Kort fiktion
Drømmen om Danmark 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Blodsøstre 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Losers United 1:6 2015 Production company Tv-serie
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 1:3 2015 Production company Tv-dokumentar
Losers United 2:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 3:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 4:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 5:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 6:6 2015 Production company Tv-serie
Lillefinger - Hulen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Myrens fly 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Huske-glemmeleg 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Klippesprækken 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Kongen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Ødeskoven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Sommertrolddom 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Tågen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Stormfuld dag 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Undskyld 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det uhyggelige 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Den skæve kasse 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Alene i verden 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - På glatis 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det frosne dyr 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hvid kold vinter 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Fødselsdagen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Min bedste ven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Lillebror 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det gamle år 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Konkurrencen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Lille sky 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hjælp jeg falder 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Marmeladetyven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hindbærret 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Påskeægget 2015 Production company DK/Kort fiktion
Ejersbo 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Iqbal & den hemmelige opskrift 2015 Production company DK/Spillefilm
Bjerget 2015 Production company U/Spillefilm
På toppen af verden 2015 Production company U/Spillefilm
Home Sweet Home 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
The swedish Theory of Love 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Det han gjorde 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Blandt mænd og får 2015 Production company U/Spillefilm
Life Is Sacred 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 2015 Production company Tv-serie
Højt skum - en film om Storm P. 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Min lille hund Mester - Katteballade 2015 Production company DK/Kort fiktion
Josefines bondegård 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 1 - Klassefest 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 2 - Fællesleg 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 3 - Pigeproblemer 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 4 - Lejrskole 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 5 - Kærester 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 6 - Hård tone 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Massakren i Dvor 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Et hjem i verden 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Grisebasserne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Gederne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Kaninerne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Køkkenhaven 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Hundehvalpen 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Griseslagtning 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Jul på gården 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Facebookistan 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Villads fra Valby 2015 Production company DK/Spillefilm
Mand falder 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 2015 Production company Dokumentarserie
På røven i Nakskov 2015 Production company Dokumentarserie
A Place Called Lloyd 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Lovebirds 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Miraklet 2014 Production company DK/Spillefilm
Drengen Su 2014 Production company U/Kort fiktion
Elefantens cykel 2014 Production company U/Kort fiktion
Force Majeure 2014 Production company U/Spillefilm
Steppeulven 2014 Production company DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Production company DK/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Production company U/Spillefilm
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company U/Spillefilm
Kartellet 2014 Production company DK/Spillefilm
The Salvation 2014 Production company DK/Spillefilm
Sume - Lyden af en revolution 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Voldtægt som krigsvåben 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Cykelmyggen og Minibillen 2014 Production company DK/Spillefilm
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Production company DK/Spillefilm
Democrats 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
I am Here 2014 Production company DK/Spillefilm
Det andet liv 2014 Production company DK/Spillefilm
En, to, tresomt 2014 Production company DK/Spillefilm
De sorte pantere 1967-1975 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Forsøget 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Forhandleren 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Chikara - Sumobryderens Søn 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Bastardens smukke sang 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Den milde smerte 2014 Production company DK/Spillefilm
Når dyrene drømmer 2014 Production company DK/Spillefilm
Lev stærkt 2014 Production company DK/Spillefilm
Fasandræberne 2014 Production company DK/Spillefilm
All Inclusive 2014 Production company DK/Spillefilm
Den perfekte middag 2014 Production company DK/Kort fiktion
The Man Who Saved the World 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
The Word 2014 Production company U/Spillefilm
Dannys dommedag 2014 Production company DK/Spillefilm
Klassefesten 2: Begravelsen 2014 Production company DK/Spillefilm
Stille hjerte 2014 Production company DK/Spillefilm
Skybrud 2014 Production company DK/Kort fiktion
7.9.13 - 1:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 2:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 3:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 4:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Drone 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Songs for Alexis 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Helium 2014 Production company DK/Kort fiktion
7.9.13 2014 Production company Dokumentarserie
1989 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Så meget godt i vente 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Krigerne fra Nord 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Slottet 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Sangen fra havet 2014 Production company U/Spillefilm
Freak Out 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Mobbet 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Spillefilm
Dagbog fra Porn Valley 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Vokseværk 2014 Production company DK/Kort fiktion
The Look of Silence 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Chancen 2014 Production company DK/Kort fiktion
Krummerne - alt på spil 2014 Production company DK/Spillefilm
The Girl and the Dogs 2014 Production company DK/Kort fiktion
Skygge bokser 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Et civiliseret land 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Spillefilm
Skyggebørn 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
The Yes Men Are Revolting 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Så er der kaffe og heroin 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Ekstra Bladet: uden for citat 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Hvide kæbe 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Lillefinger (oversigt) 2014 Production company Tv-serie
Pixadores 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Songs From the Soil 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Olmo and the Seagull 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Fægtemesteren 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Børnene på Putins losseplads 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Drengen med guldbukserne 2014 Production company U/Spillefilm
Stop nu krigen, mor og far 2014 Production company Dokumentarserie
Glaskisten på Isbjerget 2014 Production company U/Spillefilm
Pels 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Op med halen 2014 Production company Fiktionsserie
Op med halen - Første skoledag 2014 Production company Tv-serie
Op med halen - Verdensstjerner 2014 Production company Tv-serie
Op med halen - Kampvalg 2014 Production company Tv-serie
Op med halen - Australsk fodbold 2014 Production company Tv-serie
Op med halen - Bushkager 2014 Production company Tv-serie
Op med halen - Talentshowet 2014 Production company Tv-serie
Stop nu krigen, mor og far 1:3 2014 Production company Dokumentarserie
Stop nu krigen, mor og far 2:3 2014 Production company Tv-dokumentar
Stop nu krigen, mor og far 3:3 2014 Production company Tv-dokumentar
Good People 2014 Production company U/Spillefilm
KZ-lejrenes befrielse - Hitchcocks glemte film 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Børn af dagen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Tomgang 2013 Production company Tv-serie
Laamb 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Asylbarn - Jamila, Gid jeg kunne flyve 2013 Production company DK/Kort fiktion
Dual 2013 Production company U/Spillefilm
Tankebobler - En lille film om venskab 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Bandekrigerne - En insider åbner op 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Bandekrigerne - Et farligt venskab 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Ida 2013 Production company U/Spillefilm
Tro Håb Afghanistan 2013 Production company Dokumentarserie
Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan - Asadaghas hjerte 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Machgans vilje 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Walis ven 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Kort fiktion
De små vilde: forår 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
De små vilde: sommer 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
De små vilde: efterår 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
De små vilde: vinter 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
La última película 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Varm luft for milliarder 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mops & Ollie 2013 Production company DK/Kort fiktion
Drengelejren 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Peter Pix: Papkassen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Kagen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Dugen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Violinen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Bilen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Pudekamp 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Pingvinen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Gaven 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Ægget 2013 Production company DK/Kort fiktion
Peter Pix: Kærestebrevet 2013 Production company DK/Kort fiktion
Jeg er fantastisk - Jeg er genert 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Vi er kærester 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg keder mig 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg er misundelig 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg er sur 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
En anderledes dreng 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
De udvalgte 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tankebobler - Drømmeland, et sted hvor alt kan ske 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tankebobler - Når man bliver gammel 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tankebobler - Hvad er et liv for noget? 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Født til at kæmpe 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Den forunderlige kvanteverden 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company U/Spillefilm
Kampen for et frit Afrika 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Shirley & Hinda - oprørske oldemødre 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Miniyamba 2013 Production company DK/Kort fiktion
Antboy 2013 Production company DK/Spillefilm
Mig og min familie - Hassan 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Frederik 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Ronja 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Martha 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Pajo 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Asylbarn - Solén - jeg altid husker far 2013 Production company DK/Kort fiktion
I lossens time 2013 Production company DK/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Spillefilm
Otto er et næsehorn 2013 Production company DK/Spillefilm
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Nordvest 2013 Production company DK/Spillefilm
Skytten 2013 Production company DK/Spillefilm
Sorg og glæde 2013 Production company DK/Spillefilm
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Spillefilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Kort fiktion
Jeg er fantastisk - Jeg er mørkeræd 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Bandekrigerne 2013 Production company Dokumentarserie
Olsen Banden på dybt vand 2013 Production company DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Detektiverne 2013 Production company DK/Spillefilm
Krigskampagnen 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Player 2013 Production company DK/Spillefilm
The Weight of Elephants 2013 Production company DK/Spillefilm
Børnenes verden 2013 Production company DK/Kort fiktion
Borgman 2013 Production company U/Spillefilm
Weekendfar 2013 Production company DK/Kort fiktion
Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tarok 2013 Production company DK/Spillefilm
Only God Forgives 2013 Production company DK/Spillefilm
Monica Z 2013 Production company U/Spillefilm
Vi er de bedste 2013 Production company U/Spillefilm
Hotel 2013 Production company U/Spillefilm
Woolfert 2013 Production company DK/Kort fiktion
Alle for to 2013 Production company DK/Spillefilm
Zebra 2013 Production company DK/Kort fiktion
Prik og Plet får skoldkopper 2013 Production company U/Kort fiktion
Prik og Plet leger med dej 2013 Production company U/Kort fiktion
Flyveskræk 2012 Production company U/Kort fiktion
De bortførte børn 2012 Production company Dokumentarserie
Belinda Beautiful 2012 Production company DK/Kort fiktion
Mit Afghanistan 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Tyveriet af Afrika 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Kapringen 2012 Production company DK/Spillefilm
Gummi T 2012 Production company DK/Spillefilm
Fuglejagten 2012 Production company DK/Spillefilm
Free the mind 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Shanne og veninderne 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Lysår 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Amalie 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Sisse 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Flammen og vattotten 2012 Production company DK/Kort fiktion
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Et forbandet år 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Perfect Sense 2012 Production company U/Spillefilm
I'm going to change my name 2012 Production company U/Spillefilm
Kidd life 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Piggy 2012 Production company DK/Kort fiktion
Kampen om jorden 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Stakkels os 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Send flere penge! 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Den håbløse skole 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Penge, magt og den amerikanske drøm 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Vilde piger 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Danni 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Ginger and Rosa 2012 Production company U/Spillefilm
Folkets nytårtale 2012 Production company Tv-dokumentar
Jeg bliver myrdet 2012 Production company U/Dokumentarfilm
En Lille Smule 2011 Production company DK/Kort fiktion
Chicagos Gadeengle 2011 Production company DK/Dokumentarfilm
Do it Project 2011 Production company DK/Kort fiktion
Alle for én 2011 Production company DK/Spillefilm
Mennesker i solen 2011 Production company U/Spillefilm
At Night I Fly 2011 Production company U/Dokumentarfilm
Simon 2011 Production company U/Spillefilm
Blod i mobilen 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Tigre og tatoveringer 2010 Production company DK/Kort fiktion
Fodboldpigerne - Del 1 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 2 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 3 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 4 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 5 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 6 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Klovn - the Movie 2010 Production company DK/Spillefilm
Rounding up Donkeys 2010 Production company U/Spillefilm
Sandheden om mænd 2010 Production company DK/Spillefilm
Anklaget for mord 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Dømt for terror 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Karate nights 2010 Production company DK/Kort fiktion
De 7 drab - æresdrabet i Slagelse 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - seriemordet i Randers 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - mordbranden på Bornholm 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - kunstnerdrabet i Martofte 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - dobbeltdrabet på Femøren 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - pigedrabet i Benløse 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - rockerdrabet i Glostrup 2010 Production company Tv-dokumentar
Stages 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Doxwise 2 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Vanvittig forelsket 2009 Production company DK/Spillefilm
Cairo skrald 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Troells troldspejl 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Spillefilm
Linas hemmelige bog 2007 Production company U/Spillefilm
Hjemve 2007 Production company DK/Spillefilm
Sprængfarlig bombe 2006 Production company DK/Spillefilm
Fidibus 2006 Production company DK/Spillefilm
The Monastery 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Perker Dvd-rom 2005 Production company DK/Kort fiktion
Testamentet - Tage Skou-Hansen 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Hannah Wolfe 2004 Production company DK/Spillefilm
Diplomatiets fortrop 2004 Production company DK/Dokumentarfilm
Magten over kærligheden 2004 Production company DK/Dokumentarfilm
Hingitaq - de fordrevne 2004 Production company DK/Dokumentarfilm
De besatte 2003 Production company DK/Dokumentarfilm
Pianissimo 2003 Production company DK/Kort fiktion
Pigen i skabet 2003 Production company DK/Kort fiktion
Me - The Musical 2003 Production company DK/Kort fiktion
Et bedre sted at skyde 2003 Production company DK/Reklamefilm
Århusiansk for begyndere 2003 Production company DK/Reklamefilm
Min morfar forfra 2002 Production company DK/Dokumentarfilm
Inuk Woman City Blues 2002 Production company DK/Dokumentarfilm
Den bästa sommaren 2000 Production company U/Spillefilm
Før stormen 2000 Production company U/Spillefilm
Hvem ved...? 1999 Production company DK/Dokumentarfilm
Falkehjerte 1999 Production company DK/Spillefilm
Ovartaci - Kunstner på psykiatrisk hospital 1999 Production company DK/Dokumentarfilm
Som vi så os selv - familiebilleder fra 50'erne 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
De ydmygede 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Flâneur III: Benjamins skygge 1998 Production company DK/Kort fiktion
Cecilies verden 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Plads til os alle - Lys over land (7. del) 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Plads til os alle - Snorens 3. streng (4. del) 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Plads til os alle - Gør din pligt og kræv din ret (8. del) 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Plads til os alle - Når bægeret flyder over (3. del) 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Spillefilm
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Kort fiktion
By the Dawn's Early Light 1994 Production company DK/Eksperimentalfilm
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Spillefilm
100 meter fri 1993 Production company DK/Kort fiktion
Eksamen 1993 Production company DK/Kort fiktion
Snøvsen 1992 Production company DK/Spillefilm
Glashjertet 1988 Production company DK/Kort fiktion
Mellem grænser 1986 Production company DK/Kort fiktion
Ingen Hamlet på Kronborg i år 1986 Production company DK/Dokumentarfilm
Jordens børn 1985 Production company DK/Kort fiktion
Gennem natten 1981 Production company DK/Kort fiktion
Historien om Kim Skov 1981 Production company DK/Kort fiktion
Aborresøen - Aborrens børn 1978 Production company DK/Kort fiktion
Aborresøen - Forår 1978 Production company DK/Kort fiktion
Aborresøen - Fødekæden 1978 Production company DK/Kort fiktion
Aborresøen - Vinter 1978 Production company DK/Kort fiktion
En fisker i Hanstholm 1977 Production company DK/Dokumentarfilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Grand Prix Nordisk Dokumentar 2018 Oslo Pix 2018 Distant Barking of Dogs
Best International Film 2018 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Documentary Award 2018 Docsbarcelona 2018 Distant Barking of Dogs
Documentary Academy Award 2018 Warszawa, Against Gravity 2018 Distant Barking of Dogs
CineDoc Current Time Award 2018 Tbilisi, CinéDOC 2018 Distant Barking of Dogs
SOS-Kinderdörfer weltweit prize 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
VIKTOR Main Competition International Doc 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Actor 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Bedste Manus 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 Distant Barking of Dogs
McBaine lange dokumentarfilm pris 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Studenter Juryens Pris 2018 Kiev, Docudays UA International Human Rights Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Audience Award 2018 CPH:DOX 2018 False Confessions
Ungdoms juryen 1. pris for bedste dokumentarfilm 2018 Geneve, Forum on Human Rights 2018 Distant Barking of Dogs
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Det Græske Parlaments Humanistiske Pris 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Special Mention 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Return
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Special Mention 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Return
IDFA Doclab pris for bedste Digitale fortælling 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Yderst hemmeligt
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Distant Barking of Dogs
Young Jury Award 2017 Cork Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
1st prize children's jury 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Kidnapning
Bedste lange dokumentarfilm 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Drømmen om Danmark
Den professionelle jurys 1. pris for bedste dok 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Ungdoms juryen 1. pris for bedste dokumentarfilm 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Børnejuryens 1. pris for bedste dokumentar 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Friedrich Ebert Foundation Award 2017 Hamburg FilmFest GmbH 2017 Mon de kommer om natten?
Bedste Film 2017 Rügen International Film Festival 2017 Fuglene over sundet
Bedste Nordiske Dokumentarfilm 2017 Malmö Nordisk Panorama 2017 De sidste mænd i Aleppo
Verona Film Club Award 2017 Venice International Week of Film Critics 2017 Team Hurricane
Best Feature Film 2017 Festival Mix Milano 2017 Heartstone
Festival Connexion Award 2017 Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2017 Nothing Happens
André-Martin Award 2017 Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2017 Nothing Happens
Best Feature Film 2017 Barcelona Mostra Lambda Gay and Lesbian Festival 2017 Heartstone
Bedste instruktør 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Best Use of Footage in a Factual Production 2017 London FOCAL International Awards 2017 War Show - venner i krig
Best International Feature - Special Mention 2017 Auckland, Documentary Edge Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
New Talent Award 2017 Docsbarcelona 2017 De sidste mænd i Aleppo
Best Documentary Award 2017 Moscow Int. Documentary. Doker 2017 Facebookistan
Amnesty Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 War Show - venner i krig
Audience Award: Warsaw Documentary Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 De sidste mænd i Aleppo
Grand Prix 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 De sidste mænd i Aleppo
Lower Silesia Marshal’s Grand Prix Special Mention 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 De sidste mænd i Aleppo
The Mayor of Gdynia Award for Best Film 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 De sidste mænd i Aleppo
The BYDGOSZCZ ART/DOC AWARD 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 De sidste mænd i Aleppo
Best Film Special Mention 2017 Belgrade, Beldoc 2017 De sidste mænd i Aleppo
Feature Film Audience Award 2017 Lisboa International Independent Film Festival 2017 Venus
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Audience Award 2017 Linz, Crossing Europe Film Festival 2017 Heartstone
Special Omtale, Internationale Jury 2017 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2017 War Show - venner i krig
Audience Award 2017 Washington DC International Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarfotograf 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarklipper 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Grand Jury Documentary Award 2017 Minneapolis/St. Paul International Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
Honorable Mention 2017 Durham, Full Frame 2017 De sidste mænd i Aleppo
Full Frame Inspiration Award 2017 Durham, Full Frame 2017 De sidste mænd i Aleppo
THE REVA AND DAVID LOGAN GRAND JURY AWARD 2017 Durham, Full Frame 2017 De sidste mænd i Aleppo
Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
Jury Award Best Narrative Feature 2017 Boston Wicked Queer 2017 Heartstone
Jury Award Best Narrative Feature 2017 Dallas International Film Festival 2017 Heartstone
Grand Prix 2017 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2017 Heartstone
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Heartstone
NORDIC:DOX AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Fanget i de fries land
DOX:AWARD 2017 CPH:DOX 2017 De sidste mænd i Aleppo
Grand Jury Award 2017 Geneve, Forum on Human Rights 2017 War Show - venner i krig
Best Feature Film 2017 Murcia, Festival Internacional de Cine de Murcia 2017 War Show - venner i krig
Bedste danske dokumentarfilm 2017 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2017 War Show - venner i krig
Golden Alexander Award 2017 Thessaloniki Documentary Festival 2017 kinesiske drøm
Best Film 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Director 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Screenplay 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Actor 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Supporting actress 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Cinematography 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Set Design 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Costume Design 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Best Editor 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Heartstone
Jury Award 2017 Belgrade International Film Festival 2017 Heartstone
Bedste debutspillefilm 2017 Belgrade International Film Festival 2017 Heartstone
Love & Change 2017 Istanbul Festival of Independent Films 2017 War Show - venner i krig
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Heartstone
Dragon Award for bedste Nordiske dokcumentarfilm 2017 Göteborg International Film Festival 2017 War Show - venner i krig
Publikumspris 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
World Cinema Jury Prize: Documentary 2017 Sundance Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Heartstone
Studenter Juryens Pris 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show - venner i krig
Best Documentary Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show - venner i krig
IDFA First Apparance Award 2016 Amsterdam, IDFA 2016 Dem vi var
ECFA Prize of the best European film 2016 Oulu Int. Children's Film Festival 2016 Villads fra Valby
Audience Award 2016 Vienna International Children's Film Festival 2016 Villads fra Valby
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Heartstone
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Heartstone
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
NDR Promotion Pris 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Heartstone
Honorary Mention 2016 Leipzig Festival for Documentary and Animation 2016 War Show - venner i krig
Fipresci 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Heartstone
Audience Award 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Heartstone
Special Mention - Hovedrolle 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Heartstone
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Audience Award 2016 CPH PIX 2016 Heartstone
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Heartstone
Bedste Instruktør 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Special Mention - Hovedrolle 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Bedste Human Rights dokumentar pris 2016 Bergen International Film festival 2016 War Show - venner i krig
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Heartstone
Juryens Pris 2016 Venice Days 2016 War Show - venner i krig
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Bedste dokumentarfilm 2016 Salaam Film & Dialog / Salaam Filmfestival 2016 Drømmen om Danmark
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Amnesty Award 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
2. pris bedste dokumentar 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Special Mention 2015 Podgorica, Underhill Int. Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Food Smart Cities prisen 2016 Torino, Cinemambiente 2016 BUGS
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Juryen Pris (Fiktionsfilm) 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
FIPRESCI Award best documentary 2016 Thessaloniki Documentary Festival 2016 Det han gjorde
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Dokumentar 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Man Who Saved the World
Bedste Kvindelige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Årets Manuskript 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Look of Silence
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
Best Documentary Award 2016 Los Angeles Independent Spirit Awards 2016 Look of Silence
The Golden Taiga (Bedste film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Bedste børne- og ungdomsfilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Sommeren '92
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Årets Danske Spillefilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets kortfilm. Dokumentar 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Home Sweet Home
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Fotograf 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Model
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Cinema Eye Honors outstanding nonfiction feature 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Cinema Eye Honors Best Direction 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Cinema Eye Honors outstanding production 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Juryens Pris 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2015 Brisbane, Asia Pacific Screen Awards 2015 Look of Silence
Best Short Fiction 2015 du grain a demoudre Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Alliance of Women Film Journalists' EDA Award 2015 Amsterdam, IDFA 2015 Motley's Law
IDFA Bedst middellængde dokumentarfilm 2015 Amsterdam, IDFA 2015 hjem i verden
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2015 Torun, Camerimage 2015 Look of Silence
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Grand Jury Award 2015 New York, DOC NYC Film Festival 2015 Motley's Law
Special Mention 2015 Cairo International Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Dokumentarfilmpreis der Lübecker Gewerkschaften 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Audience Award 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Internationale Dokumentar Film 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Speciel Jury Pris Internationel Dokumentar 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Bedste instruktør 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Rio de Janeiro Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Ungdoms Jury Prisen 2015 Nuremberg, International Human Rights Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Bedste Komedie 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
Hovedpris - Dokumentarfilm 2015 Miskolc, James CineFest International Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Berlins Favorit Pris 2015 Berlin Favourites Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Bedste Dokumentar 2015 Copenhagen TV Festival 2015 Ekstra Bladet: uden for citat
Human Rights prisen 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Ungdoms Jury Prisen 2015 Locarno, Festival internazionale del film 2015 Olmo and the Seagull
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
2. pris for bedste kortfilm 2015 Giffoni Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Dannys dommedag
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Det estoniske folks pris 2015 Anthropology Film Festival Pärnu 2015 Børnene på Putins losseplads
Méliès d' Argent Pris 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Bedste Instruktør 2015 Moscow Int. Film Festival 2015 Rosita
Bedste Internationale Dokumentar Film 2015 Yangon, Human Rights Film Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Valletta Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Best Documentary Award 2015 Valetta Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Best Cinematography 2015 Gdansk DocFilm Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Small Mirror of Art DocFest 2015 Moscow, Andrey Tarkovsky International Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Special Adward Club 418 Mirror of Art DocFest 2015 Moscow, Andrey Tarkovsky International Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Special Jury Mention 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Amnesty Catalunya Award 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Bremen, Favourites Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Best International Feature Award 2015 Auckland, Documentary Edge Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Videnskabsprisen 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Besøget
Millenium Award for Bedste dokumentarfilm 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Børnene på Putins losseplads
Special Mention 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Børnene på Putins losseplads
VIKTOR Main Competition International Doc 2015 München Documentary Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Special Mention 2015 Brussels One World International Human Rights Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
Juryens pris for bedst Con Science film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Audience Choice Award 2015 Madrid, Documenta Madrid 2015 Look of Silence
2nd Prize for Best Documentary 2015 Madrid, Documenta Madrid 2015 Børnene på Putins losseplads
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Krigerne fra Nord
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best Documentary Award 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Calgary, Calgary Underground film festival 2015 Look of Silence
Nicholas School Environmental Award 2015 Durham, Full Frame 2015 Så meget godt i vente
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Audience Award 2015 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Vilnius International Film Festival 2015 Look of Silence
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2015 Oslo EuroDoc Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Audience Award - Best Film, Festival Favorites 2015 Austin, SXSW Film Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Sofia International Film Festival 2015 Look of Silence
True Life Fund Recipient 2015 Columbia, True/False Film Festival 2015 Look of Silence
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Best Film 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Look of Silence
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Bedste Mandlige Birolle 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Bedste Danske Film 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Årets Manuskript 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Bedste Dokumentar 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Look of Silence
Special Omtale, Internationale Jury 2015 ZagrebDox 2015 Børnene på Putins losseplads
Ungdoms Juryens Pris 2015 Geneve, Forum on Human Rights 2015 Børnene på Putins losseplads
Best Documentary Award 2015 Victoria Film Festival 2015 Look of Silence
Peace Film Prize 2015 Berlinale 2015 Look of Silence
Grand Prix 2015 Ile de France, FIFE, Environmental Film Festival 2015 Så meget godt i vente
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Publikumspris 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Fasandræberne
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 All Inclusive
Bedste nordiske dokumentarfilm 2015 Göteborg International Film Festival 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Angers Premiers Plans 2015 Look of Silence
Special Jury Mention 2015 Angers Premiers Plans 2015 Look of Silence
Best Documentary Price 2015 Trieste Film Festival 2015 Børnene på Putins losseplads
Don Quixote Award 2015 Tromsø International Film Festival 2015 Look of Silence
Grand Prix 2014 Moscow, ArtDocFest 2014 Børnene på Putins losseplads
Bedste Kortfilm 2014 Doha Film Festival, Ajyal Youth Film Festival 2014 Helium
Special Jury Award 2014 Amsterdam, IDFA 2014 Børnene på Putins losseplads
Bedste Dokumentar 2014 Reus, Memorimage 2014 1989
Audience Award 2014 Reus, Memorimage 2014 1989
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
DOX:AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Look of Silence
Best Documentary Award 2014 Denver International Film Festival 2014 Look of Silence
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
NORDIC:DOX AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Best World Documentary (Cinephile Prize) 2014 Busan International Film Festival 2014 Look of Silence
Special Mention 2014 Zürich Film Festival 2014 Look of Silence
Audience Award 2014 Budapest Documentary Film Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Bedste kvindelige skuespiller 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 Stille hjerte
Best Director 2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Bedste Dokumentar 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Audience Award 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Grand Jury Pris 2014 Venice International Film Festival 2014 Look of Silence
1st prize children's jury 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Publikums Prisen 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Bedste danske kort fiktion 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Vokseværk
Special Jury Mention 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Vokseværk
Audience Award 2014 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2014 Helium
Best Documentary Award 2014 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2014 Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag
Special Mention 2014 Giffoni Film Festival 2014 Helium
Best International Film 2014 "IN THE PALACE" - Balchik Sofia Int. Short Film Festival 2014 Belinda Beautiful
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Audience Award 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
2. pris for bedste kortfilm 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Aster Fest Makedonien 2014 Helium
Honorable Mention 2014 Fredrikstad, Nordic Docs 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Audience Award 2014 Thessaloniki Documentary Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Los Angeles, Oscar Academy 2014 Helium
Bedste dokumentarfilm 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Robert Publikumspris 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Alle for to
Bedste Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
1. Pris, Bedste Instruktør 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
Robert, Bedste Lange Novellefilm 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Weekendfar
Nomineret Dragon Award bedste nordiske dokumentar 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Bedste animerede kortfilm 2014 Sydney Flicker Short Film Festival 2014 Miniyamba
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Berlin Bewegliche Ziele, Interfilm Festival 2013 Miniyamba
NDR, Förderpreis 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Nordvest
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize 2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
1. prisen for bedste animerede kortfilm 2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Flammen og vattotten
Økumeniske pris 2013 Kiev Molodist Int. Film Festival 2013 Weight of Elephants
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Bedste Fotografering 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Short Fiction 2013 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2013 Weekendfar
Youth Jury Award for Best Picture 2013 Vlissingen, Film by the Sea 2013 Weight of Elephants
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Bedste Instruktør 2013 Latvia Open Place International Short Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Bedste Kortfilm 2013 Giffoni Film Festival 2013 Weekendfar
Best Music Documentary 2013 Brussels Film Festival 2013 Kidd life
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Bedste skuespiller 2013 Transilvania International Film Festival 2013 Nordvest
Bedste Kort Fiktionsfilm 2013 Krakow Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Bedste Film 2013 Kristiansand International Children's Film Festival 2013 Fuglejagten
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Kritikernes Pris 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Juryens Pris 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 Mit Afghanistan
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Sang 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
Publikumspris: Bedste nordiske film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
FIPRESCI Pris 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Nordvest
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Special Mention for Sound & Vision 2012 CPH:DOX 2012 Kidd life
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Robert Publikumspris 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Alle for én
Parmigiani Award for Best Screenplay 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Youth Jury Award: Honorific 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Gutbuster Comedy Feature "Best Film" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Gutbuster Comedy Feature "Best Screenplay" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Best Story 2011 Perm Texture International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Best Feature Cheval Noir 2011 Montreal Fantasia Int Film Festival 2011 Klovn - the Movie
Campus Gioventù Award (Youth Award) 2011 Taormina International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Nominated for Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Bedste Mandlige Skuespiller 2009 Marrakech International Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Publikums Prisen 2009 Kiev Molodist Int. Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Best Actor 2009 Montreal World Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Bedste Fotografering 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Bodil, Bedste dokumentarfilm 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Bedste dokumentarfilm 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Juryens hædrende omtale 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Pris 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, bedste film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Hædrende Omtale 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Pris 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Grand Prix 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 besatte
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Robert, Bedste Kort Fiktionsfilm 1994 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1994 100 meter fri
Bedste Kort Fiktionsfilm 1993 Uppsala Int. Short Film Festival 1993 Eksamen
Bedste lange dokumentarfilm 2017 Sarasota Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
Bedste World Cinema 2017 Sarasota Film Festival 2017 De sidste mænd i Aleppo
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.