enda

Fuglene over sundet

Nicolo Donato, Danmark, 2016

90 min.DK/Spillefilm

Året er 1943, og Arne Itkin er en berømt jødisk jazzmusiker, der bor i København sammen med sin kone Miriam og deres 5-årige søn Jacob. Der begynder at gå rygter om, at tyskerne vil deportere alle danske jøder, og da det bliver en realitet, må familien flygte fra deres hjem. De får at vide, at de kan blive sejlet til Sverige fra Gilleleje af lokale fiskere, men lokale kollaboratører og Gestapo kommer hurtigt på sporet af dem. Nu handler det om overlevelse for den lille familie, som håber at de mennesker, der kan hjælpe, er til at stole på.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Fuglene over sundet
Andre titler Across the Waters
Instruktør Nicolo Donato
Manuskript Nicolo Donato, Per Daumiller
Producer Peter Bech
Fotograf Aske Alexander Foss
Klipper Morten Egholm, Frederik Strunk
Komponist Jesper Mechlenburg, Rasmus Thord
Casting Jette Termann
Medvirkende Danica Curcic, David Dencik, Laura Bro, Jakob Cedergren
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber SF Film Production ApS
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 27.10.2016
Premierebiografer København
CinemaxX
Dagmar, Nordisk Film Biografer
Empire
Fields, Nordisk Film Biografer
Grand
Palads, Nordisk Film Biografer
Park Bio

Øvrige Sjælland
Albertslund Biograferne
Allerød Bio
Bagsværd(Gladsaxe) Bibliografen
Ballerup Baltoppen Bio 1-2
Birkerød Bio
Fakse, Kanten
Falkoner, Nordisk Film Biografer
Frederikssund
Frederikssund, Nordisk Film Biografer
Frederiksværk, Kosmorama
Gentofte
Helsingør
Herlev, Big Bio
Hillerød, Nordisk Film Biografer
Holbæk
Holte, Reprise Teatret
Humle Bio
Ishøj Bio
Kalundborg
Kastrup Bio
Korsør Bio 1 & 2
Køge
Lyngby, Nordisk Film Biografer
Nykøbing F., Nordisk Film Biografer
Næstved, Nordisk Film Biografer
Næstved, Bio
Ringsted
Roskilde
Rødby, Lalandia
Rødovre, Atlas
Rødovre, Viften
Slagelse
Sorø, Victoria Teatret
Stege, Biografen
Søllested Bio
Tisvilde Bio
Tåstrup, Nordisk Film Biografer
Valby Kino
Vanløse Bio
Vordingborg
Værløse Bio

Fyn og øerne
Assens Bio
Middelfart
Nyborg
Odense, Nordisk Film Biografer
Odense, Cafebiografen
Odense, CinemaxX
Svendborg

Jylland
Bjerringbro Biograf
Esbjerg, Nordisk Film Biografer
Fjerritslev Kino
Fredericia
Frederikshavn
Grenå
Haderslev
Hadsten, Biografen
Herning, Nordisk Film Biografer
Hjallerup, Kinoteatret
Hjørring
Hobro, Filmteatret
Holstebro
Hornslet, Kom-bi
Horsens
Ikast Bio
Klovborg
Kolding, Nordisk Film Biografer
Lemvig, BIO-huset
Malling Bio
Mørkøv Kino
Nykøbing Mors, Bio Mors
Odder, Biffen
Pandrup Kino
Randers, Nordisk Film Biografer
Ringkøbing Biograf
Rødding Bio
Silkeborg
Skanderborg, Kulturhuset
Skive
Skørping, Kinorevuen
Struer
Sønderborg
Thisted
Toftlund Biograf
Tønder
Varde
Vejle
Viborg
Åbenrå
Ålborg, Nordisk Film Biografer
Ålborg, Nordisk Film Biografer
Aalborg, Biffen
Århus, Nordisk Film Biografer, Trøjborg
Århus, Nordisk Film Biografer
Århus, CinemaxX
Århus, Øst For Paradis
Aars Teaterbio

Øvrige
Gudhjem, Scala
Rønne
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmen har en gennemgående angstfuld og uheldssvanger stemning præget af klaustrofobiske billeder og dyster musik. Der er mange scener med bange, forfulgte og grædende mennesker. I en scene ses en død person flyde i vand. Der er flere scener med voldsomheder og skud, men gennemgående er disse ikke visuelt udpenslet. Der er imidlertid én scene, hvor en person, som vi har lært at kende, bliver dræbt som afslutning på et detaljeret psykologisk forløb, mens ægtefællen ser til. Det vurderes derfor, at filmen vil kunne virke skræmmende på de yngste i aldersgruppen 11-15. Filmen får derfor en 15-årsgrænse.

Selskaber

Produktionsselskaber SF Film Production ApS
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV2, NRK, Gribskov Kommune
I samarbejde med Windmill, Subotica Entertainment
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Nicolo Donato
1. instruktørassistent Antony Castle
Scripter Susanne Falck
2. instruktørassistent Andreas Vinther
Casting Jette Termann
Casting-assistent Emilie Thejll-Madsen
Statistkoordinator Christian Schrold
Statistkoordinator-assistent Yunus Cetiner
Statistkoordinator Henrik Hjorth
Personlig assistent Sofie Theill
3. instruktørassistent Christian Pedersen
2. instruktørassistent (Irland) Lisa Kelly
3. instruktørassistent (Irland) John Haugh
Statistkoordinator (Irland) Ciara Lyons

Manus

Manuskript Nicolo Donato
Manuskript Per Daumiller
Oversættelse Christian Madsen
Manuskonsulent Lars K. Andersen

Produktion

Producer Peter Bech
Co-producer Gila Bergqvist Ulfung
Associate producer Rikke Lassen
Line producer Barbara Crone
Executive producer Lars Bjørn Hansen
Executive producer Tristan Orpen Lynch
Executive producer Peter Garde
Executive producer Birdie Bjerregaard
Postproduktionssupervisor Charlotte Buch
Produktionskoordinator Cecilie Anna Christiansen
Producerassistent Sofie Theill Larsen
Produktionsassistent Josefine Mathiassen
Produktionsassistent Christian Dahl
Produktionsassistent Andreas Jespersen
Præproduktionskoordinator Marc Louis Sutton
Runner Emma Geyti
Runner Christian Sørup Jensen
Runner Katrine Gro
Runner Merethe Vestergaard
Runner Mathias Horslund
Runner Mikael Østergaard Nielsen
Runner Ronni Husmand
Runner William Juul
Location manager Rasmus Christoffersen
Location manager Lars Valentin
Location scout Aksel Leth
Location scout Mathias Sparre-Ulrich
Location assistent Lennart Storgaard
Producer (Irland) Tristan Orpen Lynch
Producer (Irland) Aoife O'Sullivan
Executive producer (Irland) Annika Cassidy
Produktionsleder (Irland) Steven Davenport
Produktionsassistent (Irland) Jason Cullen
Runner (Irland) Neil Guerin
Location manager (Irland) Grant Bobett
Location assistent (Irland) Philip O'Carroll
Postproduktionskoordinator (Irland) Maura Murphy
Produktionsleder Hans Bülow Ungfelt
Runner Martin Dam Jensen

Foto

Cheffotograf Aske Alexander Foss
B-fotograf Gitte Gammelgaard
B-fotograf Mikkel Find
B-fotograf Martin Samsøe
B-fotograf Thue Garde
B-fotograf Mads Hoppe
C-fotograf Jesper Hansen
2. kameraoperatør Andreas Krohn
2. kameraoperatør Jesper Tøffne
Clapper/loader Jesper Hansen
Grip Henry E. Williams
DIT Alexander Marthin
Kameraassistent (Irland) Richard Lacey
DIT (Irland) Zianna Pfeiffer
Grip (Irland) Paddy Treanor
B-fotograf Kristoffer Engholm Aabo
B-fotograf Christian Parker
Kameraoperatør Nicolo Donato

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf Gustav Meiling

Lys

Belysningsmester Martin Lerche
Lysassistent Neffi Kristensen
Belyser Gabriel Stefan
Belyser Kenneth Andersen
Belysningsassistent Frederik Møller-Bendixen
Belysningsassistent Kasper Mønster
Belysningsassistent Phillip Jørgensen
Belysningsassistent Kim Bech
Belysningsassistent Neffi Kristensen
Belysningsassistent Jonas Wentzlau Martinsen
Belysningsmester Patrick Juhl Petersen
Belysningsassistent Gabriel Tzafka
Belysningsassistent Kristian Sejrbo Lidegaard
Belysningsmester (Irland) Tim Fletcher
Belysningsassistent (Irland) Simon Magee
Belysningsassistent (Irland) Howard Gibson Steele
Genny operator (Irland) Mick Frawley

Klip

Klipper Morten Egholm
Klipper Frederik Strunk
Klippekonsulent Molly Malene Stensgaard
Klippeassistent Daniel Brinck
Klippeassistent Line Gellert
Trailer-klipper Gregers Dohn

Musik

Komponist Jesper Mechlenburg
Musik-supervisor Rasmus Thord

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Søren Gam
Chefrekvisitør Jacob Stig Olsson
Rekvisitør Joshua Beckford
Rekvisitør Magnus Kasting
Rekvisitørassistent Thore Davies
Rekvisitørassistent Rasmus Hasle Jørgensen
Regi-runner Jonas Wentzlau Martinsen
Dekorationsmaler Birgitte Thiesen
Dekorationsmaler Søren Simonsen
Dekorationsmaler Max Christensen
Dekorationsmaler Lise Lotte Møller
Art director (Irland) Tracey O'Hanlon
Grafisk designer (Irland) Damian Byrne
Art director-assistent (Irland) Michael Casey
Art director-assistent (Irland) Mary Doherty
Chefrekvisitør (Irland) Jim Walsh

Kostumer

Chefkostumier Ole Kofoed
Kostumier Jane Haagensen
Kostumier Stine Terp
Kostumeassistent Soraya Alydrus
Kostumeassistent Mette Meincke
Kostumeassistent Rebekka C. Leve
Kostumeassistent Ninna Hensel
Kostumeassistent Vibe Knoblau
Kostumeassistent Lone Hermann
Kostumeassistent Helle Nielsen
Syerske Birgitte Fükstnow
Syerske Grith Deleuran
Syerske Neel Deleuran
Kostumedesigner (Irland) Clodagh Deegan
Kostumeassistent (Irland) Gwen Jaffares Hourie

Makeup

Chefsminkør Kirsten Zäschke
Sminkør Pia Ankjær Poulsen
Sminkør Naja Jensen
Sminkør Shirley Beckford
Sminkør Katrine Tersgov
Sminkør Elisabeth Bukkehave
Frisør Maja Shahar
Makeup (Irland) Julie-Ann Ryan
Makeup-assistent (Irland) Robyn Wheeler
Sminkør Henrik Steen

Lyd

Lyddesigner Martin Saabye Andersen
Tonemester Claus Lynge
Tonemester Mikkel Sørensen
Lydtekniker Claus Lynge
Lydtekniker Mikkel Sørensen
Lydtekniker Martin Saabye Andersen
Boom operator Lars Lund
Foley-mixer (Irland) Jean McGrath
Foley artist (Irland) Eoghan McDonnell
Foley-assistent (Irland) Simon Bird

Special effects

Special effect Hummer Højmark

Visual effects

Visuelle effekter Martin Madsen
VFX-supervisor (Irland) Tim Morris
Colorist (Irland) Matt Branton
VFX artist (Irland) Alan Foley
VFX artist (Irland) Brian O'Durnin
Colorist (Irland) Eoghan McKenna
Grafik Peter Frederik Skak Olufsen
Grafik Anna Lindqvist
Mastering (Irland) Robbie O'Farrell
Mastering (Irland) Eric Goodbody
Mastering (Irland) Martin Long

Stunt

Stunts Dennis Albrechtsen

Medvirkende

Miriam Itkin Danica Curcic
Arne Itkin David Dencik
Katrine Ferdinansen Laura Bro
N.B. Lund Ferdinansen Jakob Cedergren
Kaj Nicolas Bro
Ellen Signe Egholm Olsen
Jørgen Mikkel Boe Følsgaard
Katrine Ferdinansen Laura Bro
Julie Levy Marijana Jankovic
Pastor Kjeldgaard Lars Brygmann
Stæhr Morten Suurballe
Emmet Levy Mads Riisom
Hans Vilhelm Adolf Juhl Kristian Høgh Jeppesen
Jakob Itkin Anton Dalgård Guleryüz
Sara Levy Katinka Evers-Jahnsen
Gruppeleder Morten Holst
Mand i trenchcoat Elliott Crosset Hove
Mand i sejlerkasket Gustav Scavenius
Marcus Melchoir Ernesto Piga Carbone
Kontrabassist Jesper Riis
Guitarist Jens Fuglsang
Violinist Kristian Jørgensen
Per, jazzmand, guitarist Jesper Aron Kaplan
Taxachauffør Anders Heinrichsen
Doris Nanna Skaarup Voss
Læge Hans Henrik Voetmann
Inn-keeper Ulver Skuli Abildgaard
Ung SS officer Thomas Nørregaard
Tysk officer Basse J. Dam
Akademisk mand Danny Thykjær
Tysk soldat i skoven Karsten Eg
Else Laila Andersson
Skipper 2 Anders Mossling
Skipper 1 Morten Rose
Hysterisk pige Nana Christine Morks
Sikkerhedspolitiofficer Frederik Hjorth Simonsen
Pige med guldhalskæde Hannah Eline Christensen
Tissende soldat Niels Damstedt
Tysk officer Mikkel Mastek
Irettesættende officer Arjuna Thomassen

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Bedste Film 2017 Rügen International Film Festival 2017

Festivaler

Festival Festival dato
Jerusalem Jewish Film Festival 2017-12-16
Ekaterinburg Jewish Film Festival 2017-11-19
Denver Film Society 2017-11-01
Moscow - Royal Danish Embassy 2017-10-18
Rügen International Film Festival 2017-10-04
Odessa Jewish Film Festival 2017-09-16
Montone Umbria Film Festival 2017-07-05
Boca Raton Jewish Film Festival 2017-03-19
Göteborg International Film Festival 2017-01-27
Atlanta Jewish Film Festival 2017-01-24
Cinemateket 2017-01-01
Lübeck, Nordische Filmtage 2016-11-02
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2017-01-24
Artikel BT Ritzau 2016-11-03
Anmeldelse Børsen Dürr, Morten 2016-10-28
Anmeldelse Information Christensen, Ralf 2016-10-28
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2016-10-28
Artikel Information Molin, Liva Johanne Ehler 2016-10-28
Interview Information Tschemrinsky, Kathrine 2016-10-28
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2016-10-26
Anmeldelse BT Lorentzen, Birgitte 2015-10-27
Anmeldelse Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2015-10-27
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2015-10-27
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2015-10-27
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Christensen, Johannes H 2015-10-27