enda

SF Film Production ApS

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Badehotellet 4 2017 Produktionsselskab Tv-serie
Heartstone 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fuglene over sundet 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Badehotellet (oversigt) 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Norskov 1 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Hjørdis 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Badehotellet 2 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Rita 3 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Badehotellet 3 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Stille hjerte 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Lulu 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Baby 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
The Word 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Badehotellet 1 2013 Produktionsselskab Tv-serie
I lossens time 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hvor lyset kommer ind 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kustoden 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Marie Krøyer 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vildfugl 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Rita 1 2012 Produktionsselskab Tv-serie
Forbandelsen 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
10 timer til Paradis 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Zomedy 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Jernhårde ladies 2010 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Her bor Jensen 2010 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Kidnappet 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Betonkanon 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Lastbil 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Lift 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Gravemaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Wiremaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Piloteringsmaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Fræser 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Defamation 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Sorteringsmaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Stribemalermaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Kædegraver 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Asfaltmaskine 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Borerig 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
Tårnkran 2009 Produktionsselskab Fiktionsserie
The Devilles 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Næste gang bliver vi fugle 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Mægtige maskiner - på hjul og larvefødder (oversigt) 2009 Produktionsselskab Tv-serie
En gyselig hilsen 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ringen 2006 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Tagkammeraterne - Rally (3) 2004 Produktionsselskab
Tagkammeraterne - Pandekagemysteriet (2) 2004 Produktionsselskab
Tagkammeraterne - Fødselsdag (1) 2004 Produktionsselskab

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Bedste instruktør 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Heartstone
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Heartstone
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Heartstone
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Heartstone
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Heartstone
NDR Promotion Pris 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Heartstone
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Heartstone
Bedste Instruktør 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Special Mention - Hovedrolle 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Heartstone
Bedste kvindelige skuespiller 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 Stille hjerte
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Speciel Mention - Bedste spillefilm 2012 Guanajuato International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Actor 2012 Transilvania International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Feature Film 2012 Cracow Netia Off Camera International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Director, World Dramatic Arts 2012 Sundance Film Festival 2012 10 timer til Paradis
CIFEJ Jurypris 2011 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2011 Kidnappet
CIFEJ Jurypris 2011 Oulu Int. Children's Film Festival 2011 Kidnappet
Childrens Jury - Prize 2011 Amsterdam Cinekid 2011 Kidnappet
Bedste Teenage Film 2011 Sarajevo Film Festival 2011 Kidnappet
Amnesty Award 2011 Giffoni Film Festival 2011 Kidnappet
Distributionspris 2011 Kristiansand International Children's Film Festival 2011 Kidnappet
ECFA Prize of the best European film 2011 Kristiansand International Children's Film Festival 2011 Kidnappet
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.