enda

Norskov 1

0 min.Tv-serieMini-serie

En industriby i det nordlige Danmark, langt fra København. Politimanden Tom Noack vender hjem til den by, han voksede op i og forlod for snart 20 år siden. Her tvinges han hurtigt tilbage i gamle relationer, og da han involveres i en narkoefterforskning, der kommer ganske tæt på hans gamle venner og familie, må han tage stilling til, hvad hans opgave og ansvar i virkeligheden er.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer

Selskaber

Produktionsselskaber SF Film Production ApS
Koproducent TV2 Danmark, Tre Vänner
Med støtte fra Public Service Puljen, Nordisk Film & TV Fond, Den Vestdanske Filmpulje, Frederikshavn Kommune, Creative Europe
I samarbejde med TV4 Sverige, NRK

Instruktion

Instruktion Louise Friedberg
Instruktion Birgitte Stærmose
Instruktion Søren Balle
Konceptuerende instruktør Louise Friedberg
Instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
2. instruktørassistent Sara Vase
Casting Djamila Hansen
Casting-assistent Mikkel Egelund
Scripter Marit Falkum Enerhaug
Statistkoordinator Lotte Bundgaard

Manus

Hovedforfatter Dunja Gry Jensen
Manuskript Ina Bruhn
Manuskript Jens Dahl
Manuskript Per Daumiller
Manuskript Lars K. Andersen
Manuskript Simon Oded Weil

Produktion

Producer Senia Dremstrup
Udviklingsproducer Mie Andreasen
Udviklingsproducer Karoline Leth
Executive producer Birdie Bjerregaard
Executive producer Christian Rank
Executive producer Sven Clausen
Line producer Anne Rudbæk
Associate producer Per Damgaard Hansen
Produktionsleder Anna Tolnov
Produktionsleder Susanne Stranddorf
Produktionsleder Hans Bülow Ungfelt
Produktionsleder Kim Arnt Torp
Produktionskoordinator Irene Kristensen
Location manager Kenneth Berg
Location scout Søren Dahl
Location assistent Kasper Søndergaard Batz
Location assistent Kristian Pedersen
Postproduktionssupervisor Charlotte Buch
Postproduktionssupervisor Christina Isabel Emdrup
Produktionsassistent Camylle Hornung
Produktionsassistent Katja Vermehren
Research Mette Sø
Runner Anders Frydenlund
Runner Ask Morell Mathiasen
Runner Julie Faurbye
Runner Sabine Hansen

Foto

Cheffotograf Adam Wallensten
Fotograf Martin Munch
Fotograf Jørgen Johansson
Focus puller John Frimann Rasmussen
Focus puller Gitte Gammelgaard
Focus puller Lars Krogsgaard
Focus puller Kasper Loft Bylov
Focus puller John Friemann
Focus puller Henrik Lyngbo
Clapper/loader Thomas Meyer
Kameraoperatør Jacob Møller
Grip Christian Brøndum
Grip Michael Tøt
Droneoperatør Tao Ahler
Droneoperatør Kristian Appel

Stills

Stillfotograf Bibi Berge
Stillfotograf Martin Dam Kristensen
Stillfotograf Rolf Konow
Stillfotograf Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Michael Sørensen
Belyser Jesper Maxwell Frederiksen
Belyser Emil Kaae
Belyser Torben Brent Wenneberg
Belyser Casper Bülow Christensen
Belyser Jakob August Valentin Drenck
Belyser Jonathan Go-Matsushima
Belyser Mathias Asger Rasmussen

Klip

Klipper Per Sandholt
Klipper Molly Malene Stensgaard
Klipper Anja Farsig
Klipper Lars Therkelsen
Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klipper Jeppe Bødskov

Musik

Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Musik-supervisor Anders-Peter Andreasen
Musik-supervisor Rasmus Bille Bähncke

Produktionsdesign

Scenograf Thomas Greve
Art director Heidi Plugge
Chefrekvisitør Vicki Møllgaard
Chefrekvisitør Zette Philbert
Rekvisitør Thomas Willemoes
Regi Josephine Farsø Rasmussen

Kostumer

Kostumedesigner Rikke Simonsen
Påklæder Susanne Buhl
Påklæder Rasmus Koch
Kostumeassistent Mathilde Bang
Kostumeassistent Katrine Merete Mortensen
Kostumeassistent Lucie-Marie Layers
Kostumeassistent Soraya Alaydrus

Makeup

Chefsminkør Lis Kasper Bang
Sminkør Sara Sofia Kasper
Sminkørassistent Heidi Jensen

Lyd

Lyddesigner Morten Groth Brandt
Lydoptagelser Kjetil Mørk
Lydoptagelser Mick Raaschou
Lyd Rodney Reinhardt
Boom operator Dan Isager Nielsen
Boom operator Erik Olsen

Visual effects

Grafik Lasse Strøm

Medvirkende

Tom Noack Thomas Levin
Martin Claus Riis Østergaard
Jackie Anne Sofie Espersen
Oliver Mathias Käki Jørgensen
Diana Annemette Andersen
Claudia Marijana Jankovic
Anders Daniel Bevensee
Ulla Mette Marckmann
Bonden Jacob Ulrik Lohmann
Brammer Henrik Birch
Stanley Uffe Kristensen
Musse Farid Olawi
Simone Marie Guldsmed Thomsen
Julie Caroline Uggerhøj
Lucia Pi Werning
VIP Mogens Kresten Andersen
Lisbeth Nina Marie Birk
Jonas Janus Kim Elsig
Journalist Christian Fjord
HC Hans Holtegaard
Regionsrådsformand Hanne Lauersen
Arkitekt Martin Bo Lindsten
Blomstersælger Susanna Nordentoft
Kommunaldirektør Martin Ringsmose
Betjent Sven Ole Schmidt
Dørmand Lasse Thingbak
Jacob Winther Lars Thomsen
David Andreas Holt Vejergang
Præst Hanne Windfeld
Timmi Mads Hjulmand
Festgæst Nima Khatibi

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.