enda

Nordisk Film & TV Fond

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Spillefilm
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Spillefilm
Under the Tree 2018 Production company U/Spillefilm
Rita og Krokodille 2 2018 Production company Fiktionsserie
Blåbær 2018 Production company DK/Kort fiktion
Hulen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Nat 2018 Production company DK/Kort fiktion
På Langrend 2018 Production company DK/Kort fiktion
I Biografen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Stranden 2018 Production company DK/Kort fiktion
Fødselsdagsfesten 2018 Production company DK/Kort fiktion
I Parken 2018 Production company DK/Kort fiktion
Badedyret 2018 Production company DK/Kort fiktion
Veninderne 2018 Production company DK/Kort fiktion
Duen 2018 Production company DK/Kort fiktion
Farmors Fødselsdag 2018 Production company DK/Kort fiktion
Køkkenhaven 2018 Production company DK/Kort fiktion
Slottet 2018 Production company DK/Kort fiktion
Forår 2018 Production company DK/Kort fiktion
Halloween 2018 Production company DK/Kort fiktion
En Regnvejrsdag 2018 Production company DK/Kort fiktion
Kroket 2018 Production company DK/Kort fiktion
Jul 2018 Production company DK/Kort fiktion
Nytårsaften 2018 Production company DK/Kort fiktion
Greyzone 2018 Production company Tv-serie
Vitello 2018 Production company DK/Spillefilm
Fædre og sønner 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Kriger (oversigt) 2018 Production company Tv-serie
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Spillefilm
Vildheks 2018 Production company DK/Spillefilm
Unge Astrid 2018 Production company U/Spillefilm
Den fortabte kriger 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Fanget i de fries land 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Du forsvinder 2017 Production company DK/Spillefilm
That Summer 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
The Punk Voyage 2017 Production company U/Dokumentarfilm
Vinterbrødre 2017 Production company DK/Spillefilm
Badehotellet 4 2017 Production company Tv-serie
Thelma 2017 Production company U/Spillefilm
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Spillefilm
The Square 2017 Production company U/Spillefilm
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Spillefilm
Borg 2017 Production company U/Spillefilm
Tom of Finland 2017 Production company U/Spillefilm
Mesteren 2017 Production company DK/Spillefilm
QEDA 2017 Production company DK/Spillefilm
Jeg er William 2017 Production company DK/Spillefilm
Kæmpen 2017 Production company U/Spillefilm
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Den alvorsfulde leg 2016 Production company U/Spillefilm
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Production company U/Spillefilm
De standhaftige 2016 Production company DK/Spillefilm
Den magiske juleæske 2016 Production company DK/Spillefilm
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company U/Dokumentarfilm
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Spillefilm
Kollektivet 2016 Production company DK/Spillefilm
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Spillefilm
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Spillefilm
Badehotellet 2 2015 Production company Tv-serie
Badehotellet 3 2015 Production company Tv-serie
The swedish Theory of Love 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Norskov 1 2015 Production company Tv-serie
Krigen 2015 Production company DK/Spillefilm
Under sandet 2015 Production company DK/Spillefilm
Mother's Wish 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Virgin Mountain 2015 Production company U/Spillefilm
Idealisten 2015 Production company DK/Spillefilm
En chance til 2015 Production company DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Production company DK/Spillefilm
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Spillefilm
Sparrows 2015 Production company DK/Spillefilm
Guldkysten 2015 Production company DK/Spillefilm
Sommeren '92 2015 Production company DK/Spillefilm
Drengen med guldbukserne 2014 Production company U/Spillefilm
Pixadores 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Spillefilm
De sorte pantere 1967-1975 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Spillefilm
Forhandleren 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Kraftidioten 2014 Production company U/Spillefilm
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company U/Spillefilm
Steppeulven 2014 Production company DK/Spillefilm
Force Majeure 2014 Production company U/Spillefilm
Democrats 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
The Salvation 2014 Production company DK/Spillefilm
En du elsker 2014 Production company DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Production company DK/Spillefilm
Tænk hvis .. 2014 Production company U/Kort fiktion
Miraklet 2014 Production company DK/Spillefilm
1864 - brødre i krig 2014 Production company DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Vi er de bedste 2013 Production company U/Spillefilm
Only God Forgives 2013 Production company DK/Spillefilm
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Spillefilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
I lossens time 2013 Production company DK/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Spillefilm
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Kort fiktion
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company U/Spillefilm
Shirley & Hinda - oprørske oldemødre 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Badehotellet 1 2013 Production company Tv-serie
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Kort fiktion
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Production company U/Kort fiktion
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Piggy 2012 Production company DK/Kort fiktion
Lysår 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Kapringen 2012 Production company DK/Spillefilm
Free the mind 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mit Afghanistan 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
At Night I Fly 2011 Production company U/Dokumentarfilm
Simon 2011 Production company U/Spillefilm
Prik og Plet kikker på stjerner 2011 Production company DK/Kort fiktion
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Production company DK/Kort fiktion
Prik og Plet med tryk på 2011 Production company DK/Kort fiktion
Prik og Plet på priknik 2011 Production company U/Kort fiktion
Prik og Plet Søen kalder 2011 Production company DK/Kort fiktion
Snuttefilm 2010 Production company Antologi
Snuttefilm - Halløj, lille abe! 2010 Production company U/Kort fiktion
Snuttefilm - Simons and 2010 Production company U/Kort fiktion
Snuttefilm - Hele natten 2010 Production company U/Kort fiktion
Snuttefilm - Nelly pakker 2010 Production company U/Kort fiktion
Snuttefilm - Alle må komme med 2010 Production company U/Kort fiktion
Den som dræber 2010 Production company Tv-serie
Specialisterne 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Cairo skrald 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Spillefilm
Troells troldspejl 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
Shadow of the Holy Book 2007 Production company U/Dokumentarfilm
The Monastery 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Hingitaq - de fordrevne 2004 Production company DK/Dokumentarfilm
Kommer du med mig då 2003 Production company U/Spillefilm
Debutanten 2002 Production company DK/Kort fiktion
Det blir aldrig som man tänkt sig 2000 Production company U/Spillefilm
Falkehjerte 1999 Production company DK/Spillefilm
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Spillefilm
Under overfladen 1997 Production company U/Spillefilm
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Kort fiktion
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Spillefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Best International Film 2018 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Documentary Academy Award 2018 Warszawa, Against Gravity 2018 Distant Barking of Dogs
CineDoc Current Time Award 2018 Tbilisi, CinéDOC 2018 Distant Barking of Dogs
SOS-Kinderdörfer weltweit prize 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
VIKTOR Main Competition International Doc 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Film - Forward Future Section 2018 Beijing International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 Distant Barking of Dogs
McBaine lange dokumentarfilm pris 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Studenter Juryens Pris 2018 Kiev, Docudays UA International Human Rights Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Bedste Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Bedste skuespiller 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Ungdoms juryen 1. pris for bedste dokumentarfilm 2018 Geneve, Forum on Human Rights 2018 Distant Barking of Dogs
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Det Græske Parlaments Humanistiske Pris 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Grand Jury Pris 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Distant Barking of Dogs
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Jury Mention 2017 La Roche-sur-Yon Film Festival 2017 Vinterbrødre
New Talent Award 2017 CPH PIX 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Warsaw, Era New Horizons Film Festival 2017 Vinterbrødre
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarfotograf 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarklipper 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
NORDIC:DOX AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Fanget i de fries land
Publikumspris 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Kvindelige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
The Golden Taiga (Bedste film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Bedste børne- og ungdomsfilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Sommeren '92
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Årets Danske Spillefilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Juryens Pris 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Dokumentarfilmpreis der Lübecker Gewerkschaften 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Internationale Dokumentar Film 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste instruktør 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
Human Rights prisen 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
Juryens pris for bedst Con Science film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best Documentary Award 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Bedste kvindelige skuespiller 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
CICAE pris 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Bedste dokumentarfilm 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Bedste Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Nomineret Dragon Award bedste nordiske dokumentar 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Bedste Fotografering 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 Mit Afghanistan
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Publikumspris: Bedste nordiske film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Bedste Fotografering 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Bodil, Bedste dokumentarfilm 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Bedste dokumentarfilm 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Juryens hædrende omtale 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Pris 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, bedste film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Hædrende Omtale 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Pris 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.