enda

Angrebet – Omars vej til Krudttønden

Nils Giversen, Danmark, 2020

119 min.DK/Dokumentarfilm

For fem år siden blev Danmark ramt af et terrorangreb, da 22-årige Omar el-Hussein angreb Krudttønden og synagogen og dræbte to. Et folk blev rystet og et land blev forandret. Hvad fik et menneske til at gøre det umenneskelige? Kunne tragedien været undgået? Spørgsmål som de pårørende sidder tilbage med. I dokumentarfilmen møder vi for første gang de personer, der kendte Omar el-Hussein bedst, og med nye vidner, fortrolige dokumenter, politifotos og videoovervågning skildrer filmen det rystende forløb, der ledte op til angrebet og kaster nyt lys over et mørkt kapitel i Danmarks historie.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Angrebet – Omars vej til Krudttønden
Dansk titel Angrebet – Omars vej til Krudttønden
Andre titler Attacked – The Copenhagen Shootings
Instruktør Nils Giversen
Producer Signe Byrge Sørensen
Fotograf Martin Munch, Adam Michael Jandrup, Mathias Døcker Petersen
Klipper David Rosenquist, Biel Andrés
Lyd Duran Darkins, Martin Sperlig, Kim Dalum
Komponist Flemming Nordkrog
Casting Gro Metha Therp
Medvirkende Anders Henriksen, Birger Mosholt, Cecilie Kudal, Dorte Dittmann
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Final Cut for Real ApS

Selskaber

Produktionsselskab Final Cut for Real ApS
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Creative Europe, Nordisk Film & TV Fond, Nordvision
I samarbejde med DR, SVT, NRK, RTS

Instruktion

Instruktion Nils Giversen
Teknisk instruktør Andreas Kofoed
Teknisk instruktør Rasmus Kloster Bro
Casting Gro Metha Therp
Konsulent Janus Billeskov Jansen
Konsulent Rasmus Heisterberg
Scripter Linette Lotus Danst
Scripter Dagmar Jasmina Toftkær Larney
Scripter Silke Stryhn Petersen
Scripter Olivia Norma Jørgensen

Manus

Research Sahar Asif
Research Hasse Bill Jensen
Research Ingeborg Lohfert
Dramaturgisk konsulent Rasmus Heisterberg
Dramaturgisk konsulent Tobias Lindholm

Produktion

Producer Signe Byrge Sørensen
Line producer Maria Kristensen
Line producer Rikke Agerbæk
Produktionsleder Esther Nissen
Produktionsleder Sidsel Filipsen
Produktionsleder Kasper Lykke Schultz
Postproducer Francesc Sitges Sardá
Postproduktionssupervisor Anders V. Christensen
Produktionsassistent Aoibhe Jessen
Produktionsassistent Frederikke Møller Helvad
Produktionsassistent Jonathan Gyasi Sampson
Produktionsassistent Maj Thoft Haslund
Produktionsassistent Megumi Arita
Produktionsassistent Mie Mollerup
Produktionsassistent Sia Bergmann
Produktionsassistent Stine Møldrup Sørensen
Produktionsassistent Susanna Azevedo
Produktionsassistent Tora Jensen

Foto

Fotograf Martin Munch
Fotograf Adam Michael Jandrup
Fotograf Mathias Døcker Petersen
Droneoperatør Henrik Hertz
Droneoperatør Lau Thoft Haslund
B-fotograf Balthazar Hertel
B-fotograf Mauricio Gonzalez-Aranda
B-fotograf Mads Hoppe Jørgensen
B-fotograf Peter Mühlhausen
Kameraassistent Alexander Douglas Derry
Kameraassistent Katrine Thejl

Lys

Belyser David Edward Sizemore

Klip

Klipper David Rosenquist
Klipper Biel Andrés

Musik

Komponist Flemming Nordkrog

Produktionsdesign

Rekvisitør Jesper Lorents

Kostumer

Kostumier Anna Gammelgaard
Kostumier Maria Palmerston Balle
Kostumier Maria Teudt
Kostumier Morten Ishøy

Lyd

Tonemester Duran Darkins
Tonemester Martin Sperlig
Tonemester Kim Dalum
Superviserende lydklipper Peter Schultz
Re-recording mixer Peter Schultz
B-tonemester Frank Mølgaard Knudsen
B-tonemester Lars Gonzales
Foley artist Martin Langenbach
Foley mixer Matthias Münster

Special effects

SFX Toke Gelardi

Stemme

Stemme Laura Allen Müller
Stemme Amir Eid
Stemme Andreas Lyon
Stemme Asbjørn Krogh Nissen
Stemme Besir Zeciri
Stemme Dulfi Jabouri
Stemme Hamun Maghsodlo
Stemme Mohamad Bilal Jabbouri
Stemme Nemo Bo Molbech
Stemme Niklas Herskind
Stemme Peter Schultz

Visual effects

Colorgrader Anders V. Christensen
Colorgrader Maria Klarlund
Online Anders V. Christensen
VFX Martin Munck Schmidt
Online Sebastian Anton Munk
Grafik Anders Huulgaard
Grafik Susanne Rohberg Støvelbæk

Stunt

Stuntkoordinator Valdimar Jóhannsson
Stunt double Adam Habib Buratowski
Stunt double Frederik Nemo Andersen

Medvirkende

Medvirkende Anders Henriksen
Medvirkende Birger Mosholt
Medvirkende Cecilie Kudal
Medvirkende Dorte Dittmann
Medvirkende Francois Zimeray
Medvirkende Ivar Fahsing
Medvirkende Jesper Frimand
Medvirkende Johann Heinemann
Medvirkende Kasper Fisker
Medvirkende Katina Rasmussen
Medvirkende Lise Egholm
Medvirkende Lotte Akiko
Medvirkende Martin Hoffmann
Medvirkende Magnus Ranstorp
Medvirkende Mette Bentow
Medvirkende Ole Mølgaard
Medvirkende Rolf Gregersen
Medvirkende Rasmus Steen
Medvirkende Sergeot Uzan
(figurant) Sammy Germain
(figurant) Amany Turk
(figurant) Adel Ayoub Kiki
(figurant) Adam Alaaeddin
(figurant) Adriana Nitchev
(figurant) Anas Al-Bouzed
(figurant) Benjamin Butt
(figurant) Benjamin Jack Thorlacius
(figurant) Elias Kindy
(figurant) Emma Sophie Næsby Petersen
(figurant) Feras Housam Al Sammak
(figurant) Hala Hussein Jawad
(figurant) Hatem Karim Abed Gharati
(figurant) Ibrahim Chleih
(figurant) Imtiaz Ahmed
(figurant) Jane Rohde Olesen
(figurant) Jonas Meelby Bach Nielsen
(figurant) Janos Avelon Dalsgård
(figurant) Mahmoud Fadi Abdoh
(figurant) Mark David Gosse
(figurant) Marcus Dagil
Medvirkende Mathias Lentoft
(figurant) Mohamad Bilal Jabbouri
(figurant) Mohamed Khoudeir Al-Bouzed
(figurant) Mohammed Allaa Hussein Khodier
(figurant) Oliver Worm
(figurant) Per Laudrup Jørgensen
(figurant) Ronnie Andersen
(figurant) Sebastian Castro Moran
(figurant) Saif Ali Ahmad
(figurant) Troels Toftkær
(figurant) Wasim Elghiouane
(figurant) Yousif Mostapha Chaaban
(figurant) Zouhir Tahri
(figurant) Zakaria Bohid
(figurant) Zuhal Kocan

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.