enda

DR

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Hacker 2019 Production company DK/Spillefilm
Undtagelsen 2019 Production company DK/Spillefilm
Femimam 2019 Production company DK/Dokumentarfilm
Forget Me Not 2019 Production company DK/Dokumentarfilm
Q's barbershop 2019 Production company DK/Dokumentarfilm
Gina Jaqueline – Midt i en drøm 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
I krig & kærlighed 2018 Production company DK/Spillefilm
Rekonstruktion Utøya 2018 Production company U/Dokumentarfilm
Vitello 2018 Production company DK/Spillefilm
Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling 2018 Production company Tv-dokumentar
Før frosten 2018 Production company DK/Spillefilm
Den fortabte kriger 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
The Raft 2018 Production company U/Dokumentarfilm
Hjertelandet 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Petra 2018 Production company U/Spillefilm
Birds of Passage 2018 Production company U/Spillefilm
Lykkelænder 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Den nat vi faldt 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Fantasi Fantasi 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
Vitello (oversigt) 2018 Production company Tv-serie
Vitello napper en kat 2018 Production company Tv-serie
Vitello vil have en far 2018 Production company Tv-serie
Vitello bliver forretningsmand 2018 Production company Tv-serie
Vitello tigger en masse slik 2018 Production company Tv-serie
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Production company Tv-serie
Vitello møder Gud 2018 Production company Tv-serie
Vitello får en klam kæreste 2018 Production company Tv-serie
Vitello skal have en papfar 2018 Production company Tv-serie
Vitello ønsker sig en hund 2018 Production company Tv-serie
Vitello gør en god gerning 2018 Production company Tv-serie
Vitello er bagvendt 2018 Production company Tv-serie
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Production company Tv-serie
Vitello graver et hul 2018 Production company Tv-serie
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Spillefilm
Hjerter Dame 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
En sten i vores hjerte 2018 Production company DK/Dokumentarfilm
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Spillefilm
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Production company DK/Spillefilm
QEDA 2017 Production company DK/Spillefilm
Underverden 2017 Production company DK/Spillefilm
Dræberne fra Nibe 2017 Production company DK/Spillefilm
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Far til fire på toppen 2017 Production company DK/Spillefilm
På tur med far (oversigt) 2017 Production company Dokumentarserie
Jeg er William 2017 Production company DK/Spillefilm
Aminas breve 2017 Production company DK/Spillefilm
Good Favour 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Barn af umulig kærlighed 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Spillefilm
Vold - i kærlighedens navn 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
The Square 2017 Production company U/Spillefilm
Team Hurricane 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Tom of Finland 2017 Production company U/Spillefilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Spillefilm
Borg 2017 Production company U/Spillefilm
Delfinen 2017 Production company DK/Kort fiktion
Fanget i de fries land 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
The Punk Voyage 2017 Production company U/Dokumentarfilm
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company U/Dokumentarfilm
Min oldefars historier 2016 Production company Dokumentarserie
Familien Jul - i nissernes land 2016 Production company DK/Spillefilm
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
The Neon Demon 2016 Production company DK/Spillefilm
I familiens skød 2016 Production company U/Spillefilm
The War Show - venner i krig 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Bjørnen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Piratskibet 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Fisketuren 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Sæbekassebilen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Elgen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Ridderne 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Hulen 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
Min oldefars historier - Vaffelbageriet 2016 Production company DK/Dokumentarfilm
I blodet 2016 Production company DK/Spillefilm
Kollektivet 2016 Production company DK/Spillefilm
Vitello graver et hul 2016 Production company DK/Kort fiktion
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Spillefilm
Misfits 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Krigen 2015 Production company DK/Spillefilm
Under sandet 2015 Production company DK/Spillefilm
Storm starter i skole 2015 Production company Dokumentarserie
Født til filmen 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Åbne øjne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Sorte måne 2015 Production company DK/Kort fiktion
Den fremmede 2015 Production company DK/Kort fiktion
I stykker 2015 Production company DK/Kort fiktion
Heaven 2015 Production company DK/Kort fiktion
SIA 2015 Production company DK/Kort fiktion
Melon Rainbow 2015 Production company DK/Kort fiktion
I mørke 2015 Production company DK/Kort fiktion
Drengene 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Os der valgte Mælkevejen 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Slip mine hænder 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Øde Ø 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
My 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Min far forfra 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Der hvor lyden kommer fra 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Zayesh 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 1 - Klassefest 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 2 - Fællesleg 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 3 - Pigeproblemer 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 4 - Lejrskole 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 5 - Kærester 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 6 - Hård tone 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
The swedish Theory of Love 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Drømmen om Danmark 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Grisebasserne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Gederne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Kaninerne 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Køkkenhaven 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Hundehvalpen 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Griseslagtning 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Josefines bondegård - Jul på gården 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Facebookistan 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Ruth 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Varicella 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Danser for dig 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Kapitel 11 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Skyggen af en helt 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Sonita 2015 Production company U/Dokumentarfilm
Mennesker bliver spist 2015 Production company DK/Spillefilm
Machine 2015 Production company DK/Kort fiktion
Eskimo Diva 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Idealisten 2015 Production company DK/Spillefilm
Albert 2015 Production company DK/Spillefilm
Mænd og høns 2015 Production company DK/Spillefilm
En chance til 2015 Production company DK/Spillefilm
Al Medina 2015 Production company DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Production company DK/Spillefilm
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Spillefilm
Far til fires vilde ferie 2015 Production company DK/Spillefilm
Comeback 2015 Production company DK/Spillefilm
Guldkysten 2015 Production company DK/Spillefilm
Life Is Sacred 2015 Production company DK/Dokumentarfilm
Klassekabalen 2015 Production company Tv-serie
Min lille hund Mester - Katteballade 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hulen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Myrens fly 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Huske-glemmeleg 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Klippesprækken 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Kongen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Ødeskoven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Sommertrolddom 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Tågen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Stormfuld dag 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Undskyld 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det uhyggelige 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Den skæve kasse 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Alene i verden 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - På glatis 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det frosne dyr 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hvid kold vinter 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Fødselsdagen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Min bedste ven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Lillebror 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Det gamle år 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Konkurrencen 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Lille sky 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hjælp jeg falder 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Marmeladetyven 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Hindbærret 2015 Production company DK/Kort fiktion
Lillefinger - Påskeægget 2015 Production company DK/Kort fiktion
Indiens døtre 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Spillefilm
My Life Directed by Nicolas Winding Refn 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Bastardens smukke sang 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 1:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 2:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 3:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 - 4:4 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Drone 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Skygge bokser 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Et civiliseret land 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
7.9.13 2014 Production company Dokumentarserie
Så meget godt i vente 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Krigerne fra Nord 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
All Inclusive 2014 Production company DK/Spillefilm
Voldtægt som krigsvåben 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Cykelmyggen og Minibillen 2014 Production company DK/Spillefilm
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Production company DK/Spillefilm
Force Majeure 2014 Production company U/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Production company U/Spillefilm
Den milde smerte 2014 Production company DK/Spillefilm
Dannys dommedag 2014 Production company DK/Spillefilm
Når dyrene drømmer 2014 Production company DK/Spillefilm
Så er der kaffe og heroin 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Miraklet 2014 Production company DK/Spillefilm
Pels 2014 Production company U/Dokumentarfilm
KZ-lejrenes befrielse - Hitchcocks glemte film 2014 Production company U/Dokumentarfilm
Familien Jul 2014 Production company DK/Spillefilm
Chancen 2014 Production company DK/Kort fiktion
Vi er journalister 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Bankerot 2014 Production company Tv-serie
Mig og min far - hvem fanden gider klappe? 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Lillefinger (oversigt) 2014 Production company Tv-serie
Olmo and the Seagull 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Disportrait 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Pendlerkids Sæson 1&2 2013 Production company
Ramasjang mysteriet 2013 Production company
Varm luft for milliarder 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mops & Ollie 2013 Production company DK/Kort fiktion
En god død 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Vi er de bedste 2013 Production company U/Spillefilm
Olsen Banden på dybt vand 2013 Production company DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Production company U/Dokumentarfilm
Tarok 2013 Production company DK/Spillefilm
Børnenes verden 2013 Production company DK/Kort fiktion
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Kort fiktion
Tro Håb Afghanistan 2013 Production company Dokumentarserie
Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan - Asadaghas hjerte 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Machgans vilje 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Tro Håb Afghanistan: Walis ven 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
En anderledes dreng 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Exodus 2013 Production company DK/Kort fiktion
Tal R: The Virgin 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
I lossens time 2013 Production company DK/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Spillefilm
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Kort fiktion
Only God Forgives 2013 Production company DK/Spillefilm
MGP Missionen 2013 Production company DK/Spillefilm
Mig og min familie - Hassan 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Frederik 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Ronja 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Martha 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Pajo 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Player 2013 Production company DK/Spillefilm
Woolfert 2013 Production company DK/Kort fiktion
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Nordvest 2013 Production company DK/Spillefilm
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Spillefilm
Flugten til Hollywood 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Kapringen 2012 Production company DK/Spillefilm
Free the mind 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Dronningen af Versailles 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Searching For Bill 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Lysår 2012 Production company U/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Ballerina 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Danni 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Amalie 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Mig og min familie - Sisse 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Production company U/Dokumentarfilm
Kaj og Andrea - Tv 2012 Production company
Historietimen 2. sæson 2011 Production company Tv-serie
At Night I Fly 2011 Production company U/Dokumentarfilm
Sandheden om mænd 2010 Production company DK/Spillefilm
Blod i mobilen 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Tigre og tatoveringer 2010 Production company DK/Kort fiktion
Fodboldpigerne - Del 1 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 2 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 3 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 4 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 5 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Fodboldpigerne - Del 6 2010 Production company DK/Dokumentarfilm
Lykke 2010 Production company
Bonderøven - Sæson 3 2009 Production company
Mægtige maskiner - på hjul og larvefødder (oversigt) 2009 Production company Tv-serie
Tårnkran 2009 Production company Fiktionsserie
Borerig 2009 Production company Fiktionsserie
Asfaltmaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Kædegraver 2009 Production company Fiktionsserie
Stribemalermaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Betonkanon 2009 Production company Fiktionsserie
Sorteringsmaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Fræser 2009 Production company Fiktionsserie
Piloteringsmaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Wiremaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Gravemaskine 2009 Production company Fiktionsserie
Lift 2009 Production company Fiktionsserie
Lastbil 2009 Production company Fiktionsserie
Skråplan 2009 Production company
Quatraro Mysteriet 2009 Production company Dokumentarserie
Stages 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Cairo skrald 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Noma på kogepunktet 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
Hvis AIDS ikke fandtes 2008 Production company Tv-dokumentar
Det kongelige spektakel 9-12 2008 Production company
Kom Bamse, nu balletter vi 2008 Production company
Det kongelige spektakel 13-16 2008 Production company
Bamse, Kylling & Ælling på stranden 2008 Production company
Det kongelige spektakel 1-8 2008 Production company
Isas Stepz 2008 Production company
Bonderøven 2008 Production company
Bamse & Kylling 2007 Production company
Forbrydelsen (Oversigt) 2007 Production company Tv-serie
Sidste stop Forchhammersvej 2007 Production company DK/Dokumentarfilm
Hjemve 2007 Production company DK/Spillefilm
Fidibus 2006 Production company DK/Spillefilm
The Monastery 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Bamse, Kylling og Ælling møder det lille snubsdyr 2006 Production company
Bamses Julerejse 2005 Production company
Lille Nørd præsenter sjove og mærkelige og farlige dyr 2005 Production company
Lille Nørd præsenterer dyr til lands, til vands og i luften 2005 Production company
Lille Nørd præsenter kryb og kravl og gnavere 2005 Production company
Testamentet - Tage Skou-Hansen 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Sebastian Klein præsenterer Afrikas Øje 2004 Production company
Skrål 2002 Production company
Debutanten 2002 Production company DK/Kort fiktion
Min morfar forfra 2002 Production company DK/Dokumentarfilm
Allahs børn 2002 Production company DK/Dokumentarfilm
Edderkoppen 2000 Production company Tv-serie
Tip Tap Tønde Sang Og Sjov 2000 Production company
Der var så mange glæder 1999 Production company DK/Dokumentarfilm
I morgen bli'r vi færdige 1998 Production company DK/Dokumentarfilm
100 års barndom: 1980-1990 - Fattig-firserne eller forandrings-firserne 1997 Production company DK/Dokumentarfilm
Tip Tap Tønde 1 1997 Production company
Tip Tap Tønde 2 1997 Production company
Om lidt er det slut 1997 Production company DK/Dokumentarfilm
De skrå brædder 1995 Production company DK/Dokumentarfilm
Rendez-vous 1995 Production company DK/Dokumentarfilm
Kun en pige 1995 Production company DK/Spillefilm
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Kort fiktion
Juleevangeliet 1994 Production company DK/Eksperimentalfilm
Con Spirito - en film om Carlo Zecchi 1991 Production company DK/Dokumentarfilm
Syv-et 1990 Production company DK/Kort fiktion
1700 meter fra fremtiden 1990 Production company DK/Dokumentarfilm
De dyre dråber 1990 Production company DK/Dokumentarfilm
Den skjulte virkelighed 1988 Production company DK/Dokumentarfilm
Den offentlige røst 1988 Production company DK/Eksperimentalfilm
Oprøret på Mors 1988 Production company DK/Dokumentarfilm
Gør det fuldt ud - Sanne Salomonsen & Ninka 1986 Production company DK/Dokumentarfilm
Jimmy 1986 Production company Tv-film
Kometen 1986 Production company Tv-film
Gurli 1984 Production company Tv-film
Per Nørgård - et arbejdsportræt 1984 Production company DK/Dokumentarfilm
O i Reno 1983 Production company Tv-film
For lidt og for meget 1983 Production company Tv-film
Ekko fra et brev 1982 Production company DK/Eksperimentalfilm
Nu er det ikke sjovt længere 1982 Production company
Torvet 1981 Production company
Cyklen 1980 Production company DK/Dokumentarfilm
Snuden i byen 1980 Production company DK/Kort fiktion
Dansk hjælp - til selvhjælp? 1979 Production company DK/Dokumentarfilm
Insekterne 1979 Production company DK/Dokumentarfilm
Kikkebakke Boligby 1977 Production company
Gud alene æren 1976 Production company DK/Dokumentarfilm
Jullerup Færgeby 1974 Production company
Kærlighed for amatører 1974 Production company Tv-film
Et livsværk - Carl Th. Dreyers Jesusfilm 1970 Production company DK/Dokumentarfilm
Sæson for Liza 1969 Production company Tv-serie

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Silver Mèliés 2018 Trieste International Science Fiction Festival 2018 QEDA
Special Jury Award 2018 Tokyo International Film Festival 2018 Før frosten
Best Actor 2018 Tokyo International Film Festival 2018 Før frosten
Kids Competition - Filemon Award 2018 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2018 Jeg er William
Best Actor 2018 Chicago International Film Festival 2018 Før frosten
Golden Eye forr bedste dokumentarfilm 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Best Feature Film 2018 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2018 Jeg er William
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
NORDIC:DOX AWARD 2018 CPH:DOX 2018 Lykkelænder
Bedste lange dokumentarfilm 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Drømmen om Danmark
Verona Film Club Award 2017 Venice International Week of Film Critics 2017 Team Hurricane
Best Use of Footage in a Factual Production 2017 London FOCAL International Awards 2017 War Show - venner i krig
Best Documentary Award 2017 Moscow Int. Documentary. Doker 2017 Facebookistan
Amnesty Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 War Show - venner i krig
Special Omtale, Internationale Jury 2017 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2017 War Show - venner i krig
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarfotograf 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarklipper 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
NORDIC:DOX AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Fanget i de fries land
Grand Jury Award 2017 Geneve, Forum on Human Rights 2017 War Show - venner i krig
Best Feature Film 2017 Murcia, Festival Internacional de Cine de Murcia 2017 War Show - venner i krig
Bedste danske dokumentarfilm 2017 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2017 War Show - venner i krig
Love & Change 2017 Istanbul Festival of Independent Films 2017 War Show - venner i krig
Dragon Award for bedste Nordiske dokcumentarfilm 2017 Göteborg International Film Festival 2017 War Show - venner i krig
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Studenter Juryens Pris 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show - venner i krig
Best Documentary Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show - venner i krig
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Honorary Mention 2016 Leipzig Festival for Documentary and Animation 2016 War Show - venner i krig
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Bedste Human Rights dokumentar pris 2016 Bergen International Film festival 2016 War Show - venner i krig
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Juryens Pris 2016 Venice Days 2016 War Show - venner i krig
Bedste dokumentarfilm 2016 Salaam Film & Dialog / Salaam Filmfestival 2016 Drømmen om Danmark
Amnesty Award 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
2. pris bedste dokumentar 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Juryen Pris (Fiktionsfilm) 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Kvindelige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Bedste børne- og ungdomsfilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Årets Danske Spillefilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Juryens Pris 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Special Mention 2015 Cairo International Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Best Documentary Award 2015 Rio de Janeiro Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Bedste Komedie 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Ungdoms Jury Prisen 2015 Locarno, Festival internazionale del film 2015 Olmo and the Seagull
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Bedste nyheds- & dokumentarfilm 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Dannys dommedag
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Méliès d' Argent Pris 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Krigerne fra Nord
Nicholas School Environmental Award 2015 Durham, Full Frame 2015 Så meget godt i vente
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Grand Prix 2015 Ile de France, FIFE, Environmental Film Festival 2015 Så meget godt i vente
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 All Inclusive
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
NORDIC:DOX AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Best Director 2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Bedste Dokumentar 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Audience Award 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Best Documentary Award 2014 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2014 Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Bedste dokumentarfilm 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Bedste Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Nomineret Dragon Award bedste nordiske dokumentar 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
NDR, Förderpreis 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Nordvest
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Bedste Fotografering 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Bedste skuespiller 2013 Transilvania International Film Festival 2013 Nordvest
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching For Bill
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Kritikernes Pris 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Juryens Pris 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Publikumspris: Bedste nordiske film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
FIPRESCI Pris 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Nordvest
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching For Bill
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Parmigiani Award for Best Screenplay 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Youth Jury Award: Honorific 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Best Story 2011 Perm Texture International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Campus Gioventù Award (Youth Award) 2011 Taormina International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Nominated for Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Bodil, Bedste dokumentarfilm 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Bedste dokumentarfilm 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Juryens hædrende omtale 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Pris 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, bedste film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Hædrende Omtale 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Pris 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Bedste Kort Fiktionsfilm 1992 Cairo Ismailia Film Festival 1992 Syv-et
Robert, Bedste Dokumentar 1991 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1991 1700 meter fra fremtiden
Bedste nordiske dokumentarfilm 1990 Bergen Nordisk Panorama Grimstad 1990 1700 meter fra fremtiden
Første Pris 1990 Anthropology Film Festival Pärnu 1990 1700 meter fra fremtiden
Speciel Omtale 1990 Anthropology Film Festival Pärnu 1990 1700 meter fra fremtiden
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.