enda

Machine

Sunit Parekh-Gaihede, Danmark, 2015

19 min.DK/Kort fiktionAnimation

"Machine" er en film om livet, som det leves i en nær samtid i et nostalgisk Europa. Vi følger John og Liz, et par i 30'erne, der kæmper for at holde sammen, efter at de har mistet deres barn i en tragisk ulykke.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Machine
Dansk titel Machine
Emneord Familien, Sorg, Ægteskab, Dødsfald
Instruktør Sunit Parekh-Gaihede
Manuskript Sunit Parekh-Gaihede
Producer Søren Fleng, Sunit Parekh-Gaihede
Fotograf Sunit Parekh-Gaihede
Klipper Morten Giese, Sunit Parekh-Gaihede
Lyd Martin Juel Dirkov
Komponist Emil Brandqvist
Produktionsland Danmark
Sprog Engelsk
Produktionsselskab Hydralab
Online release 18.12.2015
Aldersgrænse Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Hydralab
Med støtte fra New Danish Screen, Den Vestdanske Filmpulje, The Animation Workshop, Animationssammenslutningen, ANIS, Danske Filminstruktører, DR, TV2

Instruktion

Instruktion Sunit Parekh-Gaihede

Manus

Manuskriptforfatter Sunit Parekh-Gaihede
Storyboard Ignacio Ferreras

Produktion

Producer Søren Fleng
Producer Sunit Parekh-Gaihede
Produktionsleder Hope Devlin Kristiansen

Foto

Cheffotograf Sunit Parekh-Gaihede

Klip

Klipper Morten Giese
Klipper Sunit Parekh-Gaihede

Musik

Komponist Emil Brandqvist

Produktionsdesign

Set supervisor Karin Ørum
Chefrekvisitør Bente Laurenz Jacobsen
Miniaturemodeller Nancy Munford
Miniaturemodeller Charlene Barré
Miniaturemodeller Pernille Sigaard
Miniaturemodeller Hanna Habermann
Miniaturemodeller Karin Rohde Johansson

Lyd

Lyddesigner Martin Juel Dirkov
Lydoptagelser Rune Klausen

Stemme

John Peter Plaugborg
Liz Marijana Jankovic
Bygningsarbejder Peter Plaugborg
Bygningsarbejder Kenneth Christensen
Henry Noah Wassini

Visual effects

Pipeline developer Mikkel Jans
Colourist Maria Klarlund
Colourist Anders V. Christensen

Animation

Animationssupervisor Nicolai Slothuus
Animation Sean Ermey
Animation Mette Tang
Supplerende animation Sten Platz
CG artist Mike Daly
CG artist David René Christensen
CG artist Tonni Zinck
Matte painter Tonni Zinck
Compositor Richard Sällqvist
Compositor Mike Daly
Compositor David René Christensen
Compositor Tonni Zinck
Karakterdesign Sunit Parekh-Gaihede
Karakterdesign Simon Broe Flytkjær
Previsualization Bo Mathorne
Previsualization Nicolai Slothuus
Rigger Nicolai Slothuus
Rigger David René Christensen
Concept artist Ole Guldbrandsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.