enda

En helt almindelig familie

Malou Reymann, Danmark, 2020

93 min.DK/SpillefilmDrama

Thomas, Helle, Emma og Caroline er en helt almindelig familie. Men da familiefaren Thomas fortæller dem, at han er transkønnet, vender det op og ned på alting. Familien kæmper for at holde fast i alt det, de havde sammen, mens de samtidigt må acceptere, at alting nu bliver anderledes. For kan Thomas, der nu hedder Agnete, stadig være en lige så stor del af familien? Og kan man overhovedet være far, når man er en kvinde?
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel En helt almindelig familie
Dansk titel En helt almindelig familie
International titel A Perfectly Normal Family
Instruktør Malou Reymann
Manuskript Malou Reymann
Producer Matilda Appelin, René Ezra
Fotograf Sverre Sørdal
Klipper Ida Bregninge
Lyd Thomas Arent, Hans Christian Arnt Torp, Thomas Arent
Scenograf Sabine Hviid, Kristina Kovacs
Casting Anja Philip
Medvirkende Mikkel Boe Følsgaard, Kaya Toft Loholt, Rigmor Ranthe, Neel Rønholt
Produktionsland Danmark
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg New Europe Film Sales / Pulawska 152/5 / 02-670 Warsaw / jan@neweuropefilmsales.com / neweuropefilmsales.com
Dansk biografpremiere 20.02.2020
Premierebiografer CinemaxX Fisketorvet, Nordisk Film Biografer Dagmar, Empire, Nordisk Film Biografer Falkonèr, Nordisk Film Biografer Fields, Grand Teatret, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Aarhus, CinemaxX Aarhus, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Øst for Paradis, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, Biffen Aalborg, Nordisk Film Biografer Odense, Café Biografen, CinemaxX Odense, Nordisk Film Biografer Esbjerg, Fredericia, Nordisk Film Biografer Frederikssund, Nordisk Film Biografer Waves, Hellerup, MovieHouse, Helsingør, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Hillerød, Hjørring MovieHouse, Horsens, Nordisk Film Biografer Kolding, Nordisk Film Biografer Køge, Middelfart, Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster, Nordisk Film Biografer Næstved, Næstved Bio, Nordisk Film Biografer Randers, Roskilde, Silkeborg, Slagelse, Svendborg, Vejle, Viborg, Albertslund, Atlas, Rødovre, Baltoppen, Gentofte, Gladsaxe, Nordhavn BIG BIO, Glostrup, Ishøj Bio, Kastrup, Park Bio, Reprise T, Holte, Viften, Rødovre, Værløse, Frederikshavn, Grenaa, Haderslev (Kosmo), Holbæk, Ikast, Kalundborg, Klovborg, Nyborg, Ringsted, MovieHouse, Rødby, Skive, Struer, Sønderborg, Thisted, Varde, Vordingborg, Aabenraa, Birkerød, Fakse, Frederiksværk, Gilleleje, Haslev, Hornslet, Humlebæk , Nykøbing Mors, Ringkøbing, Rødding, Skanderborg, Sorø, Vig, Korsør, Aars, Hobro, Bjerringbro, Karup, Søllested, Toftlund, Aalestrup
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Frarådes børn under 7 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Producent Nordisk Film Production
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
I samarbejde med DR
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Malou Reymann
1. instruktørassistent Anders Barlebo
Casting Anja Philip
Scripter Karina Skovgaard
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
2. instruktørassistent Laura Hancock
Statistkoordinator Marie-Louise Munk
2. instruktørassistent Oliver Bak Burton
Instruktør (behind the scenes) Mette Ohlendorff

Manus

Manuskriptforfatter Malou Reymann
Medforfatter Rune Schøtt-Wieth
Medforfatter Maren Louise Käehne

Produktion

Producer Matilda Appelin
Producer René Ezra
Executive producer Henrik Zein
Line producer Christel C. D. Karlsen
Produktionskoordinator Nina Tipsmark
Location manager Henrik Arnrød
Location scout Søren Dahl
Producerassistent Maria Fogt
Produktionskoordinator Mascha Ott
Line producer (Spanien) Vincente Jensen
Line producer (England) Veronica Lowes
Postproduktionskoordinator Birgitte Ilm
Postproducer Mette Høst Hansen

Foto

Fotograf Sverre Sørdal
B-fotograf Ivan Molina
Fotografassistent Mark Newman
Steadicam-operatør Flemming Laybourn
Steadicam-operatør Torben Meldgaard
Low loader Philip Christensen
DIT Victor Mathiesen

Stills

Stillfotograf Jonas Jacob Svensson

Lys

Belysningsmester Jacob Østergaard
Belyser Thomas Menzer
Belyser Emil Kaae
Belyser Casper Bülow Christensen
Belyser Andreas Holmgaard
Belyser Morten Kildegaard
Belyser Niels-Kristian Bærentzen

Klip

Klipper Ida Bregninge
Avid-supervisor Liv Lynge
Klippeassistent Anna Bokelund

Musik

Musik-supervisor August Rosenbaum

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Produktionsdesigner Kristina Kovacs
Chefrekvisitør Thomas Willemoes
Set rekvisitør Silja Cohn Jeppesen
Rekvisitør Thore Davies
Rekvisitør Marie Kristine Berglund Rohrberg
Rekvisitør Josefine Else Larsen
Rekvisitør Clara Maria Torp Øckenholt

Kostumer

Chefkostumier Camilla Nordbjerg
Kostumier Mads Nikolaj Jakobsen
Kostumier Emilie Bøge Dresler
Kostumier Ida Skov Gudmundsen-Holmgreen

Makeup

Hår- og makeup-designer Henrik Steen
SFX-makeup Thomas Foldager
Sminkør Bettina Züberlein Pedersen
Parykker Henrik Steen
Parykker Anne Cathrine Sauerberg
Parykker Thomas Foldberg
Sminkør Louise Bruun-Møller
Sminkør Henriette Malling
Sminkør Line Nowak

Lyd

Lyddesigner Thomas Arent
Lyddesigner Hans Christian Arnt Torp
Tonemester Thomas Arent
B-tonemester Lars Robin Gerrild
Foley artist Torben Greve

Visual effects

VFX-supervisor Martin Madsen
Conforming Kristian Hansen
Compositing Mads Hagbarth Damsbo
Compositing Dann Sandgreen
Compositing Warwick Campbell
Colorgrader Anders Bloch-Rose
Grafik Lasse Strøm
Digital mastering Thomas Caspersen
Art work Mette Ohlendorff

Stunt

Stuntsupervisor Martin Kallesøe Graversen
Stunt double Anne Rasmussen

Medvirkende

Thomas / Agnete Mikkel Boe Følsgaard
Emma Kaya Toft Loholt
Caroline Rigmor Ranthe
Helle Neel Rønholt
Naja Jessica Dinnage
Petra Hadewych Minis
Vibeke Tammi Øst
Morfar Leif Kristian Halken
Peter Toastmaster Peter Zandersen
Youssef Omar Abdel-Galil
Sofia Shireen Rasool Elahi Panah
Casper Wilfred Schandorff Worsøe
Jeanette Rikke Bilde
Læge Nicolai Dahl Hamilton
Sara Sara Bonde Tuxen
Beauty Technician Virginia Quetglas
Chantal Anne Sophie Jørgensen
Stephanie Eva Marie Jørgensen
Carolines Veninde Lucca Savana Barrow
Emma, 4 år Kaja Gramkow
Caroline, 6 år Noa Elisabeth Rasmussen
Caroline, 3 år Cara Filstrup Llievski
TV-kommentator Jørgen Herbert
TV-kommentator Tommy Troelsen
Radiovært Svend Gehrs
Radiovært Tobias Kvæde

Priser og nomineringer

Pris År Festival
VPRO Big Screen Award 2020 Rotterdam, International Film Festival 2020

Festivaler

Festival Festival dato
Thessaloniki International Film Festival 2020-11-05
Lübeck, Nordische Filmtage 2020-11-03
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2020-08-14
Kristiansand International Children's Film Festival 2020-04-21
Göteborg International Film Festival 2020-01-24
Rotterdam, International Film Festival 2020-01-22
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.