enda

Nordisk Film Production

Filmografi Priser
Titel År Funktion Category
Jagtsæson 2019 Production company DK/Spillefilm
Unge Astrid 2018 Production company U/Spillefilm
Den 12. mand 2018 Production company U/Spillefilm
Knud Rasmussen - den store fortryller 2017 Production company DK/Dokumentarfilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Spillefilm
Aldrig mere i morgen 2017 Production company DK/Spillefilm
Den sidste konge 2016 Production company U/Spillefilm
Klassefesten 3 - Dåben 2016 Production company DK/Spillefilm
Forældre 2016 Production company DK/Spillefilm
Eliten 2015 Production company DK/Spillefilm
Al Medina 2015 Production company DK/Spillefilm
Mennesker bliver spist 2015 Production company DK/Spillefilm
Far til fires vilde ferie 2015 Production company DK/Spillefilm
Afvej 2015 Production company DK/Kort fiktion
Under sandet 2015 Production company DK/Spillefilm
Kartellet 2014 Production company DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Production company DK/Spillefilm
Når dyrene drømmer 2014 Production company DK/Spillefilm
Lev stærkt 2014 Production company DK/Spillefilm
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company U/Spillefilm
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Spillefilm
Wanker 2012 Production company DK/Kort fiktion
Tro, Håb & Sex 2011 Production company
Hvem brænder børnene i helvede? 2011 Production company DK/Kort fiktion
Tro, Håb og Sex 2011 Production company DK/Kort fiktion
Mennesker i solen 2011 Production company U/Spillefilm
Pusling 2008 Production company DK/Kort fiktion
Comeback 2008 Production company DK/Spillefilm
Linas hemmelige bog 2007 Production company U/Spillefilm
Der er ingen ende på Vejle 2007 Production company DK/Kort fiktion
Mig & Che 2007 Production company DK/Kort fiktion
Noget for noget 2007 Production company DK/Kort fiktion
Som en familie 2007 Production company DK/Kort fiktion
Paragraf 15 2007 Production company DK/Kort fiktion
Knus 2007 Production company DK/Kort fiktion
Fluerne på væggen 2005 Production company DK/Spillefilm
Ghosts of Cité Soleil 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Percy, Buffalo Bill og jeg 2005 Production company U/Spillefilm
Lykkevej 2003 Production company DK/Spillefilm
En som Hodder 2003 Production company DK/Spillefilm
Reconstruction 2003 Production company DK/Spillefilm
Bjergkuller 2002 Production company DK/Kort fiktion
Begravelsen 2002 Production company DK/Kort fiktion
At kende sandheden 2002 Production company DK/Spillefilm
Tsatsiki - Venner for altid 2001 Production company U/Spillefilm
Kikser 2000 Production company DK/Kort fiktion
Hånden på hjertet 2000 Production company U/Spillefilm
Carmen & Babyface 1995 Production company DK/Spillefilm
Sort høst 1993 Production company DK/Spillefilm
Landsbyen 1991 Production company Tv-serie

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Silver Mèliés 2016 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2016 Forældre
Bedste skuespiller 2016 Valetta Film Festival 2016 Forældre
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Årets Danske Spillefilm 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Best Director 2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Special Mention 2011 Brest, Festival Européen du Film Court 2011 Tro, Håb og Sex
Top prisen for bedste Kortfilm 2011 Kiev Molodist Int. Film Festival 2011 Tro, Håb og Sex
Bedste Kortfilm 2008 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2008 Pusling
2. Bedste Film 2008 Giffoni Film Festival 2008 Pusling
Outstanding Achievement in Production 2008 Cinema Eye Honors 2008 Ghosts of Cité Soleil
Hædrende Omtale 2008 Oslo EuroDoc Film Festival 2008 Ghosts of Cité Soleil
Bedste Kort Fiktionsfilm 2008 Victoria Film Festival 2008 Pusling
DGA Award 2008 Distributørvisning DGA Awards - Directors Guild of America 2008 Ghosts of Cité Soleil
Den Internationale Presses Pris 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Ghosts of Cité Soleil
Bedste Kvindelige Skuespillere 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Fluerne på væggen
Bedste Klipper 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Fluerne på væggen
3rd Best in Competition 2004 Torun, Camerimage 2004 Reconstruction
Bedste børnefilm 2004 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2004 En som Hodder
Special Prize of The Jury 2004 Sochi International Children & Youth Film Festival 2004 En som Hodder
Special Pris 2004 Sochi International Children & Youth Film Festival 2004 En som Hodder
Bedste skuespiller 2004 Manila Cinemanila International Film Festival 2004 Reconstruction
Bedste Instruktør 2004 Transilvania International Film Festival 2004 Reconstruction
Publikumspris - bedste internationale film 2004 Istanbul Int. Film Festival 2004 Reconstruction
FIPRESCI Pris 2004 Montevideo International Film Festival of Uruguay 2004 Reconstruction
Bedste kvindelige skuespiller 2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Lykkevej
Bedste Kvindelige Birolle 2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Lykkevej
Bedste Film 2004 Sofia International Film Festival 2004 Reconstruction
Bedste kvindelige skuespiller 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Lykkevej
Børnejuryens 1. Pris 2004 Würzburg International Film Weekend 2004 En som Hodder
Bedste Lyd 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Reconstruction
Bedste Klipper 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Reconstruction
Bedste skuespiller 2003 Sevilla Cinema and Sport Film Festival 2003 Lykkevej
Voksenjuryens 1. Pris, Spillefilm 2003 Chicago Int. Children's Film Festival 2003 En som Hodder
Satyajit Ray Award 2003 London Film Festival 2003 En som Hodder
Bedste Fotografering 2003 Chicago International Film Festival 2003 Reconstruction
Grand Prix for Bedste Film 2003 BUSTER 2003 En som Hodder
FIPRESCI Årets Bedste Nye Instruktør 2003 San Sebastian International Film Festival 2003 Reconstruction
FIPRESCI Årets Bedste Nye Instruktør 2003 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003 Reconstruction
Amanda Årets Nordiske Debut 2003 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003 Reconstruction
Special Prize of The Jury 2003 Sochi International Film Festival 2003 At kende sandheden
Grand Prix - Poznan Golden Goats for the best film 2003 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2003 En som Hodder
Poznan Silver Goats for the original screenplay 2003 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2003 En som Hodder
FICC Jury - The Don Quijote Prize 2003 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2003 En som Hodder
Camera d'Or 2003 Cannes, Quinzaine des Réalisateurs 2003 Reconstruction
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2003 Cannes, Quinzaine des Réalisateurs 2003 Reconstruction
Prix de la jeunes 2003 Semaine de la Critique, Cannes 2003 Reconstruction
Camera d'or 2003 Semaine de la Critique, Cannes 2003 Reconstruction
Robert, Bedste Lange Novellefilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Begravelsen
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.