enda

Sort høst

Anders Refn, Danmark, 1993

120 min.DK/Spillefilm

Episk drama om en stor godsejerfamilie, der lever isoleret på en herregård i det østlige Danmark omkring århundredeskiftet. Livet på gården er et drama af indestængte eksplosive drifter, ondskab, kærlighed og sårbare forhåbninger.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Sort høst
Andre titler Fædrene æde druer..., Black Harvest
Instruktør Anders Refn
Manuskript Anders Refn, Flemming Quist Møller
Producer Lars Kolvig
Fotograf Jan Weincke
Editor Jesper W. Nielsen
Lyd Henrik Gugge Garnov, Niels Arnt Torp, Nino Jacobsen
Scenograf Gunilla Allard
Casting Caroline Reichhardt, Tine Gybel
Medvirkende Ole Ernst, Sofie Gråbøl, Marika Lagercrantz, Philip Zandén
Produktionsland Danmark,Sverige
Produktionsselskaber Nordisk Film Production
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut. I samarbejde Svensk Filmindustri AB og Danmarks Radio
Dansk distribution Nordisk Film
Tekniske data Scope, Kodak, Dolby
Dansk biografpremiere 05.11.1993
Premierebiografer Palads, Palladium, BioTrio, Lyngby Teatret, Scala (Holstebro), Biografen (Århus), Lido (Vejle), Bio (Næstved), Grand (Randers), Scala (Svendborg), Grand, Astoria (Aalborg), Fotorama (Viborg), Biocenter (Odense), Cinema Center (Herning), Strandbio (Esbjerg), Palads (Frederikshavn), Kosmorama (Haderslev), Bio (Middelfart), Kino (Aabenraa), Scala (Nykøbing F), Teaterbiograferne (Horsens)
TV release 16.03.1996, DR
Vurdering Tilladt for børn over 11 år

Selskaber

Produktionsselskaber Nordisk Film Production
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut. I samarbejde Svensk Filmindustri AB og Danmarks Radio
Dansk distribution Nordisk Film

Instruktion

Instruktion Anders Refn
Instruktørassistent Morten Arnfred
Instruktørassistent Kari Vidø
Casting Caroline Reichhardt
Casting Tine Gybel
Scripter Mette Hesthaven
Scripter Christine Raarup

Manus

Manus Anders Refn
Manus Flemming Quist Møller

Produktion

Produktion Lars Kolvig
Produktionsleder Caroline Reichhardt
Produktionsleder Sanne Arnt Torp
Produktionsassistent Claus Nielsen
Filmskoleelev Nikolai Østergaard
Filmskoleelev Lotte Svendsen

Foto

Fotografassistent Jens Schlosser
Grip Jimmy Leavens
2. fotografassistent Thomas Holm Christensen
Fotograf, 2. unit Claus Loof
Fotograf, 2. unit Birger Bohm
Fotograf, 2. unit Birger Klitgaard
Fotograf, 2. unit Aslak Lytthans
Foto Jan Weincke

Stills

Stills Flemming Adelson

Lys

Belysningsmester Otto Stenov

Klip

2. klipper Sanne Prehn
Klippeassistent Peter Normann Wiik
Klippeassistent Mogens Hagedorn Christiansen
Klippeassistent Søren Jas Larsen
Klippeassistent Tine Gybel
Klip Jesper W. Nielsen

Produktionsdesign

Scenograf Gunilla Allard
Set rekvisitør Anders Engelbrecht
Set rekvisitør Jette Lehmann

Kostumer

Skrædder Henrik Børgesen
Skrædder Ole Kofoed
Kostumier Annelise Hauberg
Kostumier Ole Glæsner
Kostumier Thomas Sindlev
Kostumier Margrethe Rasmussen
Kostumier Tine Engelbrecht
Kostumer Manon Rasmussen

Makeup

Sminkeassistent Tine Buch
Sminkeassistent Tina Helmark
Parykker Gila Fly

Lyd

Lyd Henrik Gugge Garnov
Lyd Niels Arnt Torp
Lyd Nino Jacobsen

Stemme

Stemme Søren Sætter-Lassen
Stemme Christiane Bjørg Nielsen

Stunt

Stunt performer Lars Bo Granat
Stunt performer Frank Omø
Stunt performer Bob Katznelson
Stunt performer Morten Søborg
Stunt performer Stig Günther
Stunt Lasse Spang Olsen

Andre credits

Hestekoordinator Henrik Køier Andersen

Medvirkende

Nils Uldahl-Ege Ole Ernst
Clara Uldahl-Ege Sofie Gråbøl
Line Uldahl-Ege Marika Lagercrantz
Isidor Seemann Philip Zandén
Frederikke Uldahl-Ege Cecilie Brask
Charlotte Uldahl-Ege Mette Maria Ahrenkiel
Anna Uldahl-Ege Anna Eklund
Lig-Johanne Lisbet Dahl
Jomfru Helmer Pernille Højmark
Elev Jakobsen Adam Simonsen
Ane Kokkepige Lene Brøndum
Lars Kusk Otto Brandenburg
Torkel Smed Benny Hansen
Minka Helene Egelund
Forvalter Larsen Jens Jørn Spottag
Forvalter Andersen Peter Gilsfort
Juliane Sofie Stougaard
Spat-Marie Kit Eichler
Hannibal Uldahl-Ege Aksel Erhardsen
Palle Uldahl Henrik Larsen
Mona Uldahl Anne-Lise Gabold
Frands Uldahl Christoffer Bro
Madam Henriksen Lene Vasegaard
Hans Henriksen Lars Oluf Larsen
Jeppe Henriksen Michael Zuckow Mardorf
Jomfru Ingwersen Grethe Holmer
Jomfru Lurvadt Asta Esper Andersen
Jomfru Rottbøll Else Petersen
Jørgen Tjener Niels Skousen
Sørine Folkekokkepige Majbritte Ulrikkeholm
Rositta Seemann Ida Dwinger
Fodermester Voldby Baard Owe
Ministeren Holger Perfort
Folketingsmand Folmer Rubæk
Fabrikanten Waage Sandø
Doktoren John Hahn-Petersen
Auktionarius Claus Bue
Frue I Vera Gebuhr
Frue II Erni Arneson
Frue III Avi Sagild
Spillemand Thor Backhausen
Pige på Ravnsholt Paprika Steen
Lille Anna Kiki Wiese
Lille Charlotte Lulu Refn
Stuepige på Havslunde Karin Pihl
Jordemoder Lea Hoffgaard Møller
Stuepige hos Isidor Rikke Hansen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Forfatter Dato
Anmeldelse
Artikel
Interview
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale
Senere indgået materiale
Anmeldelse
Artikel
Interview
Program - stumfilm & mikro