enda

Nordisk Film

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Lykke-Per 2019 Production company Tv-serie
Så længe jeg lever 2018 Production company DK/Spillefilm
I, Tonya 2018 Production company U/Spillefilm
Den tid på året 2018 Production company DK/Spillefilm
Lykke-Per 2018 Production company DK/Spillefilm
Borg 2017 Production company U/Spillefilm
Sange i solen 2017 Production company DK/Spillefilm
Dræberne fra Nibe 2017 Production company DK/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Production company U/Spillefilm
Mord uden grænser 2015 Production company Tv-serie
Drengen med guldbukserne 2014 Production company U/Spillefilm
Under broer 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Production company DK/Spillefilm
Adils krig 2014 Production company DK/Kort fiktion
B 2014 Production company DK/Kort fiktion
Natten er ung 2014 Production company DK/Kort fiktion
Shoot for the Moon 2014 Production company DK/Kort fiktion
Sømand 2014 Production company DK/Kort fiktion
Et dukkehjem 2013 Production company DK/Kort fiktion
Best Man 2013 Production company DK/Kort fiktion
Lækre til vi dør 2013 Production company DK/Kort fiktion
4Reality 2013 Production company DK/Kort fiktion
Olsen Banden på dybt vand 2013 Production company DK/Spillefilm
Skytten 2013 Production company DK/Spillefilm
Sorg og glæde 2013 Production company DK/Spillefilm
Henry ser universet 2013 Production company DK/Kort fiktion
Fjällbackamorden: Vänner för livet 2013 Production company Tv-film
Labrador 2012 Production company DK/Spillefilm
Kapringen 2012 Production company DK/Spillefilm
En plads i solen 2012 Production company U/Spillefilm
Livstid 2012 Production company U/Spillefilm
Røde ulv 2012 Production company U/Spillefilm
Studio Sex 2012 Production company U/Spillefilm
Prime Time 2012 Production company U/Spillefilm
Fjällbackamorden: I betraktarens öga 2012 Production company Tv-film
Les amours perdues 2011 Production company DK/Kort fiktion
Klassefesten 2011 Production company DK/Spillefilm
Alle for én 2011 Production company DK/Spillefilm
Stefan 2010 Production company DK/Kort fiktion
R 2010 Production company DK/Spillefilm
Parterapi 2010 Production company DK/Spillefilm
Karla og Jonas 2010 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden på de bonede gulve 2010 Production company DK/Spillefilm
Karate nights 2010 Production company DK/Kort fiktion
Store drømme 2009 Production company Tv-serie
Manden med de gyldne ører 2009 Production company Tv-serie
Den fremmede 2009 Production company DK/Kort fiktion
Oldboys 2009 Production company DK/Spillefilm
Luftkastellet der blev sprængt 2009 Production company U/Spillefilm
Superbror 2009 Production company DK/Spillefilm
Benja 2009 Production company DK/Kort fiktion
Karla og Katrine 2009 Production company DK/Spillefilm
Kærestesorger 2009 Production company DK/Spillefilm
Headhunter 2009 Production company DK/Spillefilm
Kurt blir grusom 2008 Production company U/Spillefilm
Mesopotamia 2008 Production company DK/Kort fiktion
P.S. Krøyer - sikken fest 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
En forelskelse 2008 Production company DK/Kort fiktion
To verdener 2008 Production company DK/Spillefilm
Bag lukkede døre 2008 Production company DK/Kort fiktion
Cathrine 2008 Production company DK/Kort fiktion
Frode - og alle de andre rødder 2008 Production company DK/Spillefilm
Vinterferie 2008 Production company DK/Dokumentarfilm
Rocky 2008 Production company U/Kort fiktion
2900 Happiness - Sæson 2, Afsnit 1 2008 Production company
Mr. Poxycat & Co. 2007 Production company Tv-serie
Marts 2007 Production company DK/Kort fiktion
Fastelavn 2007 Production company DK/Kort fiktion
Dennis 2007 Production company DK/Kort fiktion
Den sorte Madonna 2007 Production company DK/Spillefilm
Til døden os skiller 2007 Production company DK/Spillefilm
Kollegiet 2007 Production company DK/Spillefilm
Karlas kabale 2007 Production company DK/Spillefilm
Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri 2007 Production company DK/Spillefilm
Nice To Meet You 2007 Production company DK/Dokumentarfilm
Helmer og søn 2006 Production company DK/Kort fiktion
Terapi 2006 Production company DK/Kort fiktion
Tre somre 2006 Production company DK/Kort fiktion
Lotto 2006 Production company DK/Spillefilm
Dear God 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Sprængfarlig bombe 2006 Production company DK/Spillefilm
Fidibus 2006 Production company DK/Spillefilm
Olsen Banden junior i cirkus 2006 Production company
Kort film om tro / Dear God 2006 Production company
Instinkt 2006 Production company DK/Kort fiktion
En røverhistorie 2006 Production company DK/Kort fiktion
Genskabelsen 2006 Production company DK/Kort fiktion
Doxa 2005 Production company U/Spillefilm
Skattejagten 2005 Production company
Turboneger 2005 Production company
Karen Blixen 2005 Production company
Oskars Hits 1 2005 Production company
Anklaget 2005 Production company DK/Spillefilm
Unge Andersen 2005 Production company DK/Spillefilm
Den store dag 2005 Production company DK/Spillefilm
Fucking 14 2005 Production company DK/Kort fiktion
Overcoming 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Ambulancen 2005 Production company DK/Spillefilm
Aarhus 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Pusher 3 - I'm the angel of death 2005 Production company DK/Spillefilm
Kort film om tro 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Louise 2005 Production company DK/Kort fiktion
Les amours perdus 2005 Production company DK/Kort fiktion
Lad de små børn... 2004 Production company DK/Spillefilm
Terkel i knibe 2004 Production company DK/Spillefilm
Tid til forandring 2004 Production company DK/Spillefilm
Bombay Dreams 2004 Production company
Sigurds bjørnetime 2004 Production company
Bamses allersjoveste DVD 2004 Production company
Koala Brødrene 2 2004 Production company
Koala Brødrene 3 2004 Production company
Koala Brødrene 4 2004 Production company
Lille røde traktor 1 2004 Production company
Således skete det 2004 Production company DK/Kort fiktion
Der var engang 2004 Production company
Væddemålet 2004 Production company
Forsvar 2003 Production company Tv-serie
Jeg er Dina 2002 Production company U/Spillefilm
Suxxess 2002 Production company U/Spillefilm
Så hvid som sne 2001 Production company U/Spillefilm
Olsen banden junior 2001 Production company DK/Spillefilm
Det største i verden 2001 Production company U/Spillefilm
Skjulte spor 2000 Production company Tv-serie
Her i nærheden 2000 Production company DK/Spillefilm
Pyrus i alletiders eventyr 2000 Production company Tv-serie
Husets ære 1999 Production company U/Spillefilm
Søen 1999 Production company U/Spillefilm
Olsen-bandens sidste stik 1998 Production company DK/Spillefilm
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Spillefilm
Under overfladen 1997 Production company U/Spillefilm
Nordisk Film 90 år 1996 Production company DK/Dokumentarfilm
En loppe kan også gø 1996 Production company DK/Spillefilm
Frankies sommer 1996 Production company U/Spillefilm
Bryggeren 1996 Production company Tv-serie
Hamsun 1996 Production company DK/Spillefilm
Kun en pige 1995 Production company DK/Spillefilm
Sebastian 1995 Production company U/Spillefilm
Krummerne 3 - Fars gode idé 1994 Production company DK/Spillefilm
Min fynske barndom 1994 Production company DK/Spillefilm
Carlo & Ester 1994 Production company DK/Spillefilm
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Spillefilm
Slangebøssen 1993 Production company U/Spillefilm
De frigjorte 1993 Production company DK/Spillefilm
Det bli'r i familien 1993 Production company DK/Spillefilm
Sort lucia 1992 Production company U/Spillefilm
2400 NV 1992 Production company DK/Eksperimentalfilm
Sofie 1992 Production company DK/Spillefilm
Snøvsen 1992 Production company DK/Spillefilm
Som i himlen 1992 Production company U/Spillefilm
Lakki 1992 Production company U/Spillefilm
Den store badedag 1991 Production company DK/Spillefilm
Europa 1991 Production company DK/Spillefilm
Camping 1990 Production company DK/Spillefilm
Manden der ville være skyldig 1990 Production company DK/Spillefilm
Smykketyven 1990 Production company U/Spillefilm
Tarzan Mama Mia 1989 Production company DK/Spillefilm
En verden til forskel 1989 Production company DK/Spillefilm
Miraklet i Valby 1989 Production company DK/Spillefilm
Dansen med Regitze 1989 Production company DK/Spillefilm
Isolde 1989 Production company DK/Spillefilm
Jydekompagniet 3 1989 Production company DK/Spillefilm
Kærlighed uden stop 1989 Production company DK/Spillefilm
Et andet liv 1989 Production company DK/Kort fiktion
Station 13 1988 Production company Tv-serie
Jydekompagniet 1988 Production company DK/Spillefilm
Arilds tid 1988 Production company U/Spillefilm
Mord i Paradis 1988 Production company DK/Spillefilm
Elvis Hansen - en samfundshjælper 1988 Production company DK/Spillefilm
Ved vejen 1988 Production company DK/Spillefilm
Venner for altid 1987 Production company DK/Spillefilm
Sidste akt 1987 Production company DK/Spillefilm
Een gang strømer... 1987 Production company Tv-serie
Babettes gæstebud 1987 Production company DK/Spillefilm
Masters Games 1987 1987 Production company DK/Dokumentarfilm
Mord i mørket 1986 Production company DK/Spillefilm
Walter og Carlo (2) - yes, det er far 1986 Production company DK/Spillefilm
Smuglerkongen 1985 Production company U/Spillefilm
Sneakers - Back Stage 1985 Production company DK/Dokumentarfilm
Hesten i vesten 1985 Production company DK/Kort fiktion
De røde bånd 1985 Production company DK/Kort fiktion
Johannes' hemmelighed 1985 Production company DK/Kort fiktion
Den kroniske uskyld 1985 Production company DK/Spillefilm
Midt om natten 1984 Production company DK/Spillefilm
Rainfox 1984 Production company DK/Spillefilm
Samson og Sally 1984 Production company DK/Kort fiktion
Anthonsen 1984 Production company Tv-serie
Anthonsen: Den store sag 1984 Production company
Med Lille Klas i kufferten 1983 Production company U/Spillefilm
Kurt og Valde 1983 Production company DK/Spillefilm
Forræderne 1983 Production company DK/Spillefilm
Olsen-bandens flugt over plankeværket 1981 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden over alle bjerge 1981 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden overgiver sig aldrig 1979 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden går i krig 1978 Production company DK/Spillefilm
Matador 1978 Production company Tv-serie
Olsen-banden deruda' 1977 Production company DK/Spillefilm
Kassen stemmer 1976 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden ser rødt 1976 Production company DK/Spillefilm
Superfos Glasuld - et isoleret tilfælde 1976 Production company DK/Reklamefilm
Olsen-banden på sporet 1975 Production company DK/Spillefilm
Olsen-bandens sidste bedrifter 1974 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden går amok 1973 Production company DK/Spillefilm
Man sku' være noget ved musikken 1972 Production company DK/Spillefilm
Olsen-bandens store kup 1972 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden i Jylland 1971 Production company DK/Spillefilm
Hosekræmmeren 1971 Production company DK/Spillefilm
Hændeligt uheld 1971 Production company DK/Spillefilm
Ballade på Christianshavn 1971 Production company DK/Spillefilm
Deadline 1971 Production company U/Spillefilm
Forbryderisk elskov 1970 Production company U/Spillefilm
Løgneren 1970 Production company DK/Spillefilm
Rend mig i revolutionen 1970 Production company DK/Spillefilm
Stine og drengene 1969 Production company DK/Spillefilm
Tænk på et tal 1969 Production company DK/Spillefilm
Klabautermanden 1969 Production company DK/Spillefilm
Olsen-banden på spanden 1969 Production company DK/Spillefilm
Sådan er de alle 1968 Production company DK/Spillefilm
Rytmer i Tivoli 1965 Production company DK/Kort fiktion
Rønne og Nexøs genopbygning 1954 Production company DK/Dokumentarfilm
Fabrikken Caroline 1951 Production company DK/Dokumentarfilm
Magasin du Nord 1951 Production company DK/Reklamefilm
Bekæmp rotterne [forkortet udg.] 1948 Production company DK/Dokumentarfilm
Bryggeren 1947 Production company DK/Dokumentarfilm
Taaren 1947 Production company DK/Eksperimentalfilm
Optagelse paa Halsted Kloster 1944 1944 Production company DK/Dokumentarfilm
Roser hver aften 1939 Production company U/Spillefilm
Komtessen paa Stenholt 1939 Production company
Peary-Land Ekspeditionen 1938 Production company Dokumentariske optagelser
Hesten 1931 Production company DK/Kort fiktion
Gadeliv i København 1930 Production company DK/Dokumentarfilm
Himmelskibet 1918 Production company DK/Spillefilm
Krigsbilleder I-VII 1914 Production company Arkiv film
Fra Sø og Land 1910 Production company DK/Dokumentarfilm
Det bare skæg 0 Production company DK/Reklamefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Best Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Best Actor 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Bedste Instruktør 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Best Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Bedste Fotograf 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Publikumspris: Bedste nordiske film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Best actress 2012 Baltic Debuts Film Festival 2012 Labrador
Robert Publikumspris 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Alle for én
Den gyldne stjerne 2011 Marrakech International Film Festival 2011 Labrador
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Bodil, Bedste Mandlige Hovedrolle 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Bodil, special 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Instruktør 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Manus 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Filmfotograf 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Special Effects 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Lyd 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Filmklipper 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
CIFEJ Jurypris 2010 Oulu Int. Children's Film Festival 2010 Superbror
Special Mention 2010 Lübeck, Nordische Filmtage 2010 Superbror
2. bedste film 2010 Mumbai Film Festival 2010 R
Publikumspris 2010 Hamburg FilmFest GmbH 2010 Oldboys
Publikumspris 2010 Tokyo Kinder Film Festival - Kineko 2010 Superbror
Special Pris 2010 Baltic Debuts Film Festival 2010 Oldboys
Publikumspris 2010 Karlovy Vary International Film Festival 2010 Oldboys
Audience Prize 2010 Karlovy Vary International Film Festival 2010 Oldboys
Don Quixote Award 2010 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2010 Karla og Jonas
Bedste Fotografering 2010 Transilvania International Film Festival 2010 R
Bedste Kortfilm 2010 New Zealand's 'Out Takes' lesbian and gay film festivals 2010 forelskelse
Best Short Fiction 2010 New Zealand's 'Out Takes' lesbian and gay film festivals 2010 forelskelse
Sydsvenskans & BUFF Award 2010 Malmö, BUFF 2010 Superbror
Bedste nordiske film 2010 Göteborg International Film Festival 2010 R
FIPRESCI AWARD 2010 Göteborg International Film Festival 2010 R
Special Mention 2010 Angers Premiers Plans 2010 Cathrine
Børnejuryens 1. Pris 2009 Madrid International Film Festival for children and youth 2009 Karla og Katrine
Publikums Prisen 2009 Madrid International Film Festival for children and youth 2009 Karla og Katrine
Bedste danske kort fiktion 2009 Odense Internationale Film Festival 2009 Cathrine
Bedste kvindelige skuespiller 2009 Shanghai International Film Festival 2009 Kærestesorger
Bedste Kvindelige Birolle 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 To verdener
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Kvindelige Birolle 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Filmklipper 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Originale Musik 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Best Long Fiction 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 forelskelse
Best Short Fiction 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Cathrine
Best average-length film 2008 Brest, Festival Européen du Film Court 2008 forelskelse
Prix des Passeurs de Courts 2008 Brest, Festival Européen du Film Court 2008 forelskelse
Special Mention 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Frode - og alle de andre rødder
Crystal Heart Award 2008 Indianapolis Heartland Film Festival 2008 Karlas kabale
Bedste kortfilm 2008 BUSTER 2008 forelskelse
1st prize children's jury 2008 Odense Internationale Film Festival 2008 forelskelse
Bedste Film 2008 Tokyo Kinder Film Festival - Kineko 2008 Karlas kabale
Chamber of Deputies 2008 Giffoni Film Festival 2008 Karlas kabale
CaRiSal Foundation Award 2008 Giffoni Film Festival 2008 Karlas kabale
Presidency of the Italian Senate Award 2008 Giffoni Film Festival 2008 Frode - og alle de andre rødder
SIGNIS Jury Award 2008 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2008 To verdener
Robert, Bedste sang " Lille Svale" 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 Karlas kabale
Første Pris 2006 Huesca, Festival Internacional de Cine de Cantabria 2006 Overcoming
Emerging Master Award 2006 Seattle International Film Festival 2006 Pusher 3 - I'm the angel of death
Bedste film - World Cinema 2006 Miami International Film festival 2006 Anklaget
Publikumsprisen - World Cinema 2006 Miami International Film festival 2006 Anklaget
Bedste Kvindelige Skuespillere 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Anklaget
Bedste Mandlige Skuespiller 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Anklaget
Bedste Kostumier 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Unge Andersen
Bedste Kort Dokumentar Film 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Kort film om tro
Bedste Mandlige Skuespiller 2005 Courmayeur Film Noir in Festival 2005 Pusher 3 - I'm the angel of death
European Film Academy Discovery - Prix Fassbinder 2005 Berlin European Film Academy Awards 2005 Anklaget
FIPRESCI Jury Prize 2005 Stockholm International Film Festival 2005 Anklaget
GuldDok Bedst Lange Dok 2005 CPH:DOX 2005 Overcoming
GuldDok Bedste Klip 2005 CPH:DOX 2005 Overcoming
Bedste Instruktør 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
Bedste Mandlige Skuespiller 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
Grand Prix for Bedste Film 2005 Kiev Molodist Int. Film Festival 2005 Anklaget
Bedste Manus 2005 Warsaw International Film Festival 2005 Anklaget
Bedste Film 2005 Beijing China International Cartoon and Digital Arts Festival 2005 Terkel i knibe
Bedste Instruktør 2005 Shanghai International Film Festival 2005 Unge Andersen
Malmö Stads Barn och ungdosmfilmpris 2005 Malmö, BUFF 2005 Terkel i knibe
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Lad de små børn...
Robert, Bedste Lyd 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Terkel i knibe
Baltischer Filmpreis 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Lad de små børn...
Special Pris 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Lad de små børn...
Grand Prix for Bedste Film 2004 Kiev Molodist Int. Film Festival 2004 Lad de små børn...
Publikumspris 2004 Vlissingen, Film by the Sea 2004 Lad de små børn...
Bedste kvindelige skuespiller 2004 Karlovy Vary International Film Festival 2004 Lad de små børn...
Speciel Omtale 2004 Karlovy Vary International Film Festival 2004 Lad de små børn...
Robert, Bedste Filmfotograf 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Lyd 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Scenograf 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Kostumier 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Make Up 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Bedste Kvindelige Skuespillere 2001 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2001 Her i nærheden
Acknowledgement 2001 Palm Springs Nortel Int. Film Festival 2001 Her i nærheden
Special Pris Polsk Filminstitut 2000 Torun, Camerimage 2000 Her i nærheden
Special Prize Polish Film Committee 2000 Torun, Camerimage 2000 Her i nærheden
Hollywood Europeisk Film Pris 2000 Hollywood Film Festival 2000 Her i nærheden
6th Favorite Foreign Language Film Ever 2000 Landmark Theatres Popular Poll 2000 Babettes gæstebud
Eventpris 1996 Abu Dhabi Danish Film Arrangement 1996 Babettes gæstebud
Bedste Instruktør 1995 Shanghai International Film Festival 1995 Min fynske barndom
Bedste Kvindelige Birolle 1995 Riga Baltic Pearl 1995 Min fynske barndom
Prix de la Ville de Laon 1995 Laon - International Film Festival For Young People 1995 Min fynske barndom
Robert, Bedste Scenograf 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Min fynske barndom
Robert, Bedste Kostumier 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Min fynske barndom
Selected for Competition 1994 Los Angeles, Oscar Academy 1994 Min fynske barndom
Best Foreign Language Film 1989 BFFS, British Federation of Film Societies 1989 Babettes gæstebud
Nominated Best Foreign Film 1989 Paris French Film Academy, César 1989 Babettes gæstebud
Bedste Udenlandske Spillefilm, BAFTA 1989 BAFTA, British Academy Awards 1989 Babettes gæstebud
Bedste Kvindelige Skuespillere 1989 BAFTA, British Academy Awards 1989 Babettes gæstebud
Best Creation of Female Part 1988 Digne Women's Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Kvindelige Skuespillere 1988 Digne Women's Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Oscar, Best Foreign Language Film 1988 Los Angeles, Oscar Academy 1988 Babettes gæstebud
Grand Jury Pris 1988 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988 Babettes gæstebud
Publikums Prisen 1988 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988 Babettes gæstebud
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 1988 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1988 Babettes gæstebud
Bedste Instruktør, Ungdomsjury 1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Le grain d' or 1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Film, Presse Jury 1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Film, Ungdomsjury 1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Shown in Un certain Regard 1987 Cannes, Festival de 1987 Babettes gæstebud
Prix Oecumenique 1987 Cannes, Festival de 1987 Babettes gæstebud
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.