enda

Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri

75 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

Jungledyret Hugo jages af folk, der vil tjene penge på hans sjældenhed, men uanset farerne nyder han ubesværet skoven, sin veninde Rita og Dellekajs frikadeller. Da han tages til fange og flyves til Junglandia, følger hans venner hurtigt trop for at redde ham. Vil Hugo slippe fri af sit fangenskab?
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Dansk titel Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Andre titler Jungo goes bananas: Jungo III, Amazon Jack 3 - Jungo goes bananas
Instruktør Jørgen Lerdam, Flemming Quist Møller
Manuskript Flemming Quist Møller
Klipper Anne Hovad Fischer
Lyd Niels Poulsen, Jason Luke, Rune Holberg
Komponist Trond Bjerknæs
Produktionsland Danmark, Norge, Letland
Produktionsselskaber PH3, A. Film Latvia, Asta Film ApS, Nordisk Film
Finansiering En co-production mellem PH3, A. Film Latvia, Asta Film, Nordisk Film, TV2 Danmark og med støtte fra Det Danske Filminstituts 60/40-ordning, Eurimages, Norsk Filmfond samt MEDIA Plus
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2050 meter, 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, Farve, Dolby, SRD
Dansk biografpremiere 21.12.2007
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Glostrup Bio, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 64 biografer i provinsen, inkl. Grønland
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber PH3, A. Film Latvia, Asta Film ApS, Nordisk Film
Finansiering En co-production mellem PH3, A. Film Latvia, Asta Film, Nordisk Film, TV2 Danmark og med støtte fra Det Danske Filminstituts 60/40-ordning, Eurimages, Norsk Filmfond samt MEDIA Plus
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Jørgen Lerdam
Dialoginstruktør Flemming Quist Møller
Instruktion Flemming Quist Møller
Teknisk instruktør Jakob Steffensen

Manus

Storyboard Dan Harder
Storyboard Christian Kuntz
Storyboard Martin Skov
Storyboard Kim Hagen Jensen
Storyboard Juan Diaz
Storyboard Teresa Valero
Storyboard Kinjo Estioko
Manus Flemming Quist Møller

Produktion

Executive producer Per Holst
Executive producer Kristele Pudane
Teknisk leder Ivan Schmidt
Executive producer Aage Aaberge
Produktionschef Gitte Wahl
Executive producer Anders Mastrup
Teknisk leder Ivan Schmidt
Executive producer Hege Wølstad-Knudsen
Produktionsassistent Martins Vela
Line producer Therese Sachse
Produktionsleder Helle Fischermann
Co-producer Kristina Holst
Produktionsassistent Sille Tikjøb
Produktionsassistent Anders Holst
Produktion Per Holst
Produktion Irene Sparre Hjorthøj

Lys

Belyser Kenneth Weide
Belyser Thomas Banner
Belysningssupervisor Christian Nerving
Belyser Niels Grønlykke
Belyser Henrik Thomas
Belyser Tore Rex Andersen
Belyser Johanna Meijer

Klip

Klipper (Leica reel) Anne Hovad Fischer
Klipper (Leica reel) Anders Sørensen
Klippekoordinator Signe Baasch
Klippekoordinator Charlotte Sommer
Klippekoordinator Espen Skjetne
Klip Anne Hovad Fischer

Musik

Komponist (sange) Jesper Mechlenburg
Komponist (sange) Jason Luke
Musik Trond Bjerknæs

Produktionsdesign

Set-bygger Jimmi Mathiasen
Set-bygger Johanna Meijer
Set supervisor Sten Mesterton
Model-supervisor Thomas Fenger
Modelbygger Karsten Friis Nielsen
Modelbygger Johanna Meijer
Modelbygger Max Müller

Lyd

Tonemester Niels Poulsen
Lyddesigner Jason Luke
Lyddesigner Rune Holberg
Foley artist Martin Langenbach
Lydtekniker Thomas Huus

Stemme

Hugo Jesper Klein
Rita Kaya Brüel
Delle Kaj Jesper Klein
Professor Strix Claus Ryskjær
Dr. Sturmdrang Ole Fick
Donna Prima Anne Marie Helger
Zik og Zak Søs Egelind
General Maximus Dick Kaysø
Jean Satin Peter Frödin
Pedro Flemming Quist Møller
Jaguar Nis Bank-Mikkelsen
Stemme Esben Pretzmann
Stemme Ditte Gråbøl
Stemme Lisbet Dahl
Stemme Flemming Quist Møller
Stemme Morten Holst

Visual effects

Digital layout og blocking Simon Sonnichsen
Digital layout og blocking Martin Skov
Digital layout og blocking Rasmus Eilertsen
Digital layout og blocking Phillip Berg
Digital layout og blocking Phillip Berg
Digital layout og blocking Rasmus Eilertsen
VFX animator Christian Esbo Agergaard
VFX animator Laust Palbo Nielsen
Compositing Thomas Banner
Compositing Tore Rex Andersen
Compositing Cedrik Roger Gérard Marquis
Compositing supervisor Rasmus Eilertsen
Digital layout og blocking Rasmus Eilertsen
Digital layout og blocking Martin Skov
Digital layout og blocking Simon Sonnichsen
Digital layout og blocking Phillip Berg
3D-leder Henri Leik
Render wranglers Thomas Haas-Christensen
Render wranglers Jimmi Mathiasen
Render wranglers Johanna Meijer
Render wranglers Evelina Persson
VFX-supervisor Jakob Steffensen

Animation

Character design Per Tønnes Nielsen
Character design Dan Harder
Character design Jørgen Lerdam
Location design Uwe Saegner
Character supervisor Henrik Thomas
Character supervisor Stefan Prüss
Character modelling Claus Darholt
Character modelling Jacek Oczki
Character modelling Lars Lønstrup
Character blendshapes Björn Pedersen
Character blendshapes Jacek Oczki
Character blendshapes Poul Riishede
Character blendshapes Thomas Haas-Christensen
Set-up og rigging-supervisor Søren Thomsen
Set-up og rigging-assistent Karsten Friis Nielsen
Set-up og rigging-assistent Thomas Haas-Christensen
Set-up og rigging-assistent Claus Darholt
Set-up og rigging-assistent Laust Palbo Nielsen
Set-up og rigging-assistent Asi Soudai
Set modelling supervisor Sten Mesterton
Set modelling Jimmi Mathiasen
Set modelling Thomas Banner
Set modelling Thomas Haas-Christensen
Set modelling Phillip Berg
Set modelling Johanna Meijer
Animationssupervisor Stefan Prüss
Figuranimator Stefan Prüss
Figuranimator Kenneth Vandel
Figuranimator Jacek Oczki
Figuranimator Poul Riishede
Figuranimator Claus Darholt
Figuranimator Bert Zierfuss
Figuranimator Astrid Krejbjerg
Figuranimator Simon Sonnichsen
Figuranimator Justin Murphy
Figuranimator Kim Zoll
Figuranimator Andreas Normand Grøntved
Figuranimator Feanor Engemann
Figuranimator Mads Buch
Figuranimator Mahee Pal
Figuranimator Pratima Pal
Flash animation Dines Jensen
Flash animation John Skræntskov
Visual effects animator Christian Esbo Agergaard
Visual effects animator Laust Palbo Nielsen
Animationssupervisor Luca Fattore
Animation Aleksandrs Sehovcovs
Animation Margarita Turauska
Animation Ilga Vevere
Animation Marina Trede
Animation Agnieska Mackonyte
Animation Algis Taujanskas
Animation Rita Anskaitiene
Animation Indra Kadaka
Animation Ilze Albekeite
Animation Svetlana Bezdomnikova
Animation Margo Busch
Animation Ruslan Piterja
Animation Evelin Temmin
Animation Henri Leik
Koordinator Signe Baasch
Koordinator Charlotte Sommer
Koordinator Espen Skjetne

Festivaler

Festival Festival dato
Hong Kong, International Children's Film Carnival 2009-07-03
Chicago Int. Children's Film Festival 2008-10-23
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2008-08-22
Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2008-06-09
Kristiansand International Children's Film Festival 2008-04-22
Malmö, BUFF 2008-03-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse BT Jacob Wendt Jensen 2007-12-21
Artikel Berlingske Tidende Iben Albinus Sabroe 2007-12-21
Artikel Ekstra Bladet Helle Kastholm Hansen 2007-12-21
Artikel Ekstra Bladet Helle Kastholm Hansen 2007-12-21
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2007-12-21
Anmeldelse Metroexpress Kasper C. Larsen 2007-12-21
Anmeldelse Politiken Soeren Vinterberg 2007-12-21
Anmeldelse Urban Louise Kidde Sauntved 2007-12-21
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2007-12-21
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersem 2007-12-21
Anmeldelse Ekstra Bladet Niels Lind Larsen 2007-12-21
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2007-12-21
Artikel Ekstra Bladet Svend Skriver 2007-12-16
Artikel Politiken Gitt Svanholm 2007-12-08
Artikel Information Christian Monggaard 2006-12-30
Artikel Information Christian Monggaard 2006-12-30
Artikel Ekstra Bladet Klaes Kastholm 2004-02-04
Artikel BT Susanne Johanson 2004-02-03
Artikel Politiken Hans Jørgen Møller 2004-02-03