Jørgen Lerdam, Flemming Quist Møller, Denmark, 2007
75 min.DK/FeatureChildren's films, Animation
Original title | Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri |
---|---|
Danish title | Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri |
International titles | Amazon Jack 3 - Jungo goes bananas |
Director | Jørgen Lerdam, Flemming Quist Møller |
Screenplay | Flemming Quist Møller |
Editor | Anne Hovad Fischer |
Sound | Niels Poulsen, Jason Luke, Rune Holberg |
Composer | Trond Bjerknæs |
Production country | Denmark, Norway, Latvia |
Domestic distribution | Nordisk Film Biografdistribution |
International sales | TrustNordisk |
Technical info | 2050 meter, 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, color, Dolby, SRD |
Danish theatrical release | 21.12.2007 |
Cinemas | Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Glostrup Bio, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 64 biografer i provinsen, inkl. Grønland |
DFI subsidy | 60 / 40 støtte |
Danish rating | Allowed for all |
Companies |
|
Production company | PH3, A. Film Latvia, Asta Film ApS, Nordisk Film |
Domestic distribution | Nordisk Film Biografdistribution |
|
|
Direction |
|
Direction | Jørgen Lerdam |
Direction | Flemming Quist Møller |
Dialogue director | Flemming Quist Møller |
Technical director | Jakob Steffensen |
|
|
Script |
|
Script | Flemming Quist Møller |
Storyboard | Dan Harder |
Storyboard | Christian Kuntz |
Storyboard | Martin Skov |
Storyboard | Kim Hagen Jensen |
Storyboard | Juan Diaz |
Storyboard | Teresa Valero |
Storyboard | Kinjo Estioko |
|
|
Production |
|
Production | Per Holst |
Production | Irene Sparre Hjorthøj |
Executive producer | Per Holst |
Executive producer | Kristele Pudane |
Technical chief | Ivan Schmidt |
Executive producer | Aage Aaberge |
Production director | Gitte Wahl |
Executive producer | Anders Mastrup |
Technical chief | Ivan Schmidt |
Executive producer | Hege Wølstad-Knudsen |
Production assistant | Martins Vela |
Line producer | Therese Sachse |
Production manager | Helle Fischermann |
Co-producer | Kristina Holst |
Production assistant | Sille Tikjøb |
Production assistant | Anders Holst |
|
|
Electrical dept. |
|
Best boy | Kenneth Weide |
Best boy | Thomas Banner |
Lighting supervisor | Christian Nerving |
Best boy | Niels Grønlykke |
Best boy | Henrik Thomas |
Best boy | Tore Rex Andersen |
Best boy | Johanna Meijer |
|
|
Editing |
|
Editing | Anne Hovad Fischer |
Editor: Leica reel | Anne Hovad Fischer |
Editor: Leica reel | Anders Sørensen |
Editing coordinator | Signe Baasch |
Editing coordinator | Charlotte Sommer |
Editing coordinator | Espen Skjetne |
|
|
Music |
|
Music | Trond Bjerknæs |
Composer: songs | Jesper Mechlenburg |
Composer: songs | Jason Luke |
|
|
Production design |
|
Set modelling | Jimmi Mathiasen |
Set modelling | Johanna Meijer |
Set supervisor | Sten Mesterton |
Modelling supervisor | Thomas Fenger |
Models | Karsten Friis Nielsen |
Models | Johanna Meijer |
Models | Max Müller |
|
|
Sound |
|
Sound engineer | Niels Poulsen |
Sound designer | Jason Luke |
Sound designer | Rune Holberg |
Foley artist | Martin Langenbach |
Sound technician | Thomas Huus |
|
|
Voice |
|
Hugo | Jesper Klein |
Rita | Kaya Brüel |
Delle Kaj | Jesper Klein |
Professor Strix | Claus Ryskjær |
Dr. Sturmdrang | Ole Fick |
Donna Prima | Anne Marie Helger |
Zik og Zak | Søs Egelind |
General Maximus | Dick Kaysø |
Jean Satin | Peter Frödin |
Pedro | Flemming Quist Møller |
Jaguar | Nis Bank-Mikkelsen |
Voice | Esben Pretzmann |
Voice | Ditte Gråbøl |
Voice | Lisbet Dahl |
Voice | Flemming Quist Møller |
Voice | Morten Holst |
|
|
Visual effects |
|
Digital layout and blocking | Simon Sonnichsen |
Digital layout and blocking | Martin Skov |
Digital layout and blocking | Rasmus Eilertsen |
Digital layout and blocking | Phillip Berg |
Digital layout and blocking | Phillip Berg |
Digital layout and blocking | Rasmus Eilertsen |
VFX animator | Christian Esbo Agergaard |
VFX animator | Laust Palbo Nielsen |
Compositing | Thomas Banner |
Compositing | Tore Rex Andersen |
Compositing | Cedrik Roger Gérard Marquis |
Compositing supervisor | Rasmus Eilertsen |
Digital layout and blocking | Rasmus Eilertsen |
Digital layout and blocking | Martin Skov |
Digital layout and blocking | Simon Sonnichsen |
Digital layout and blocking | Phillip Berg |
Head of 3D | Henri Leik |
Render wranglers | Thomas Haas-Christensen |
Render wranglers | Jimmi Mathiasen |
Render wranglers | Johanna Meijer |
Render wranglers | Evelina Persson |
VFX supervisor | Jakob Steffensen |
|
|
Animation |
|
Character design | Per Tønnes Nielsen |
Character design | Dan Harder |
Character design | Jørgen Lerdam |
Location design | Uwe Saegner |
Character supervisor | Henrik Thomas |
Character supervisor | Stefan Prüss |
Character modelling | Claus Darholt |
Character modelling | Jacek Oczki |
Character modelling | Lars Lønstrup |
Character blendshapes | Björn Pedersen |
Character blendshapes | Jacek Oczki |
Character blendshapes | Poul Riishede |
Character blendshapes | Thomas Haas-Christensen |
Set-up and rigging supervisor | Søren Thomsen |
Set-up and rigging assistant | Karsten Friis Nielsen |
Set-up and rigging assistant | Thomas Haas-Christensen |
Set-up and rigging assistant | Claus Darholt |
Set-up and rigging assistant | Laust Palbo Nielsen |
Set-up and rigging assistant | Asi Soudai |
Set modelling supervisor | Sten Mesterton |
Set modelling | Jimmi Mathiasen |
Set modelling | Thomas Banner |
Set modelling | Thomas Haas-Christensen |
Set modelling | Phillip Berg |
Set modelling | Johanna Meijer |
Animation supervisor | Stefan Prüss |
Character animation | Stefan Prüss |
Character animation | Kenneth Vandel |
Character animation | Jacek Oczki |
Character animation | Poul Riishede |
Character animation | Claus Darholt |
Character animation | Bert Zierfuss |
Character animation | Astrid Krejbjerg |
Character animation | Simon Sonnichsen |
Character animation | Justin Murphy |
Character animation | Kim Zoll |
Character animation | Andreas Normand Grøntved |
Character animation | Feanor Engemann |
Character animation | Mads Buch |
Character animation | Mahee Pal |
Character animation | Pratima Pal |
Flash animation | Dines Jensen |
Flash animation | John Skræntskov |
Visual effects animator | Christian Esbo Agergaard |
Visual effects animator | Laust Palbo Nielsen |
Animation supervisor | Luca Fattore |
Animation | Aleksandrs Sehovcovs |
Animation | Margarita Turauska |
Animation | Ilga Vevere |
Animation | Marina Trede |
Animation | Agnieska Mackonyte |
Animation | Algis Taujanskas |
Animation | Rita Anskaitiene |
Animation | Indra Kadaka |
Animation | Ilze Albekeite |
Animation | Svetlana Bezdomnikova |
Animation | Margo Busch |
Animation | Ruslan Piterja |
Animation | Evelin Temmin |
Animation | Henri Leik |
Coordinator | Signe Baasch |
Coordinator | Charlotte Sommer |
Coordinator | Espen Skjetne |
Animation | Jesper Møller |
|
Type | Source | Author | Date |
---|---|---|---|
Anmeldelse | BT | Jacob Wendt Jensen | 2007-12-21 |
Artikel | Berlingske Tidende | Iben Albinus Sabroe | 2007-12-21 |
Artikel | Ekstra Bladet | Helle Kastholm Hansen | 2007-12-21 |
Artikel | Ekstra Bladet | Helle Kastholm Hansen | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Kristeligt Dagblad | Palle Schantz Lauridsen | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Metroexpress | Kasper C. Larsen | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Politiken-Fonden | Soeren Vinterberg | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Urban | Louise Kidde Sauntved | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Weekendavisen | Bo Green Jensen | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Berlingske Tidende | Ann Lind Andersem | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Ekstra Bladet | Niels Lind Larsen | 2007-12-21 |
Anmeldelse | Morgenavisen Jyllandsposten | Katrine Sommer Boysen | 2007-12-21 |
Artikel | Ekstra Bladet | Svend Skriver | 2007-12-16 |
Artikel | Politiken-Fonden | Gitt Svanholm | 2007-12-08 |
Artikel | Information | Christian Monggaard | 2006-12-30 |
Artikel | Information | Christian Monggaard | 2006-12-30 |
Artikel | Ekstra Bladet | Klaes Kastholm | 2004-02-04 |
Artikel | BT | Susanne Johanson | 2004-02-03 |
Artikel | Politiken-Fonden | Hans Jørgen Møller | 2004-02-03 |
Watch the film