enda

Per Holst

(1939 - )

Filmproducent. Født 28/3 1939. Startede som helt ung på Nordisk Film i reklamefilmafdelingen. I 1965 stiftede han sit eget produktionsselskab, Per Holst Film, hvor han fortsatte reklamefilmproduktionen, men også tog hul på spillefilmformatet.

Udover en lang række spillefilm har han i løbet af karrieren produceret utallige reklamefilm, kortfilm og tv-produktioner. Desuden har en række af dansk films største talenter grundlagt en filmkarriere på baggrund af opbakning og gode råd fra Per Holst, blandt andre Bille August, Nils Malmros, Morten Arnfred, Jonas Elmer og Lars von Trier.

Per Holst var direktør for Nordisk Film 1991-2002 og stiftede herefter produktionsselskaberne PH3 og Astafilm i 2002. I årene 2000 til 2005 var han bestyrelsesformand for Den Europæiske Filmhøjskole.

Filmografi Priser Festivals
Title År Funktion Category
Sikke et cirkus 2017 Producer DK/Spillefilm
De standhaftige 2016 Producer DK/Spillefilm
Cykelmyggens far 2016 Producer Tv-dokumentar
Max Pinlig på Roskilde - nu med mor 2012 Producer DK/Spillefilm
Max Pinlig 2 - sidste skrig 2011 Producer DK/Spillefilm
Simon 2011 Producer U/Spillefilm
Broderskab 2010 Producer DK/Spillefilm
Simon & Malou 2009 Producerkonsulent DK/Spillefilm
Max pinlig 2008 Producer DK/Spillefilm
Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri 2007 Produktion DK/Spillefilm
Nåletræer 2007 Produktion DK/Kort fiktion
Den sorte Madonna 2007 Producer DK/Spillefilm
Den grimme ælling og mig 2006 Idé DK/Spillefilm
Jan Guillous Ondskab 2003 Co-producer U/Spillefilm
Jeg er Dina 2002 Producer U/Spillefilm
Monas verden 2001 Associate producer DK/Spillefilm
Grev Axel 2001 Co-producer DK/Spillefilm
Juliane 2000 Produktion DK/Spillefilm
Bornholms stemme 1999 Produktion DK/Spillefilm
Klinkevals 1999 Produktion DK/Spillefilm
Janes drøm 1999 Produktion Tv-dokumentar
Klinkevals - Juliane 1999 Producent Tv-serie
Manden med tubaen 1999 Executive producer DK/Kort fiktion
Tsatsiki, moren og politimanden 1999 Co-producer U/Spillefilm
Det store flip 1997 Produktion DK/Spillefilm
Royal blues 1997 Produktion DK/Kort fiktion
Let's Get Lost 1997 Producer DK/Spillefilm
Barbara 1997 Producer DK/Spillefilm
Strisser på Samsø 1997 Producer Tv-serie
Jungledyret Hugo 2 - den store filmhelt 1996 Produktion DK/Spillefilm
Lærerinden 1995 Producent DK/Spillefilm
Aberne og det hemmelige våben 1995 Producer DK/Spillefilm
Flemming og Berit 1994 Producer Tv-serie
Jungledyret 1993 Producer DK/Spillefilm
Kærlighedens smerte 1992 Produktion DK/Spillefilm
Møv og Funder 1991 Produktion DK/Spillefilm
Casanova 1990 Produktion DK/Spillefilm
Fuglekrigen i Kanøfleskoven 1990 Produktion DK/Spillefilm
Sirup 1990 Produktion DK/Spillefilm
Århus by Night 1989 Produktion DK/Spillefilm
Huller i suppen 1988 Produktion DK/Spillefilm
Rødtotterne og Tyrannos 1988 Produktion DK/Spillefilm
Pelle Erobreren 1987 Producent DK/Spillefilm
Flamberede hjerter 1986 Produktion DK/Spillefilm
Walter og Carlo - op på fars hat 1985 Instruktion DK/Spillefilm
Robotten er blød 1985 Manus DK/Dokumentarfilm
Ofelia kommer til byen 1985 Produktion DK/Spillefilm
Drengen der forsvandt 1984 Produktion DK/Spillefilm
Fremtidens børn 1984 Produktion DK/Dokumentarfilm
Tro, håb og kærlighed 1984 Produktion DK/Spillefilm
Forbrydelsens element 1984 Executive producer DK/Spillefilm
Skønheden og udyret 1983 Produktion DK/Spillefilm
Zappa 1983 Produktion DK/Spillefilm
Kundskabens træ 1981 Produktion DK/Spillefilm
Kaptajn Klyde og hans venner vender tilbage 1980 Instruktion DK/Spillefilm
Slægten 1978 Medvirkende DK/Spillefilm
Afskedens time 1973 Instruktion DK/Spillefilm
Robin Hood 1973 Instruktør (dansk version) U/Spillefilm
Bennys badekar 1971 Produktion DK/Kort fiktion
Flygtning 1963 Produktion DK/Dokumentarfilm
Inden for murene - en film om Berlingske Annoncecenter 0 Manus DK/Dokumentarfilm

Priser og nomineringer

Pris Premiere år Festival Film
Speciel Omtale, Bedste Første Film 1988 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988 Flamberede hjerter
Bedste Kvindelige Skuespillere 1988 Digne Women's Film Festival 1988 Flamberede hjerter
Bedste Instruktør 1988 Digne Women's Film Festival 1988 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Manus 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Make Up 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Mandlige Birolle 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Filmklipper 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Robert, Bedste Danske Spillefilm 1987 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1987 Flamberede hjerter
Bodil, Bedste Mandlige Birolle 1987 Danske Filmkritikere bodil 1987 Flamberede hjerter
Bodil, Bedste Kvindelige Skuespiller 1987 Danske Filmkritikere bodil 1987 Flamberede hjerter
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 1987 Danske Filmkritikere bodil 1987 Flamberede hjerter
Bedste Mandlige Skuespiller 1985 Moscow Int. Film Festival 1985 Tro, håb og kærlighed
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 1985 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1985 Tro, håb og kærlighed
Robert, Bedste Manus 1985 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1985 Tro, håb og kærlighed
Robert, Bedste Mandlige Birolle 1985 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1985 Tro, håb og kærlighed
Robert, Bedste Kvindelige Birolle 1985 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1985 Tro, håb og kærlighed
Bodil, Bedste Kvindelige Hovedrolle 1998 Danske Filmkritikere bodil 1998 Let's Get Lost
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 1998 Danske Filmkritikere bodil 1998 Let's Get Lost
Speciel Omtale, Internationale Jury 1998 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 1998 Let's Get Lost
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle 1998 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1998 Let's Get Lost
Robert, Bedste Danske Spillefilm 1998 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1998 Let's Get Lost
Robert, Bedste Originale Musik 1998 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1998 Let's Get Lost
Robert, Bedste Filmfotograf 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Lyd 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Scenograf 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Kostumier 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Robert, Bedste Make Up 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Jeg er Dina
Speciel Omtale, Børn 2009 Berlinale 2009 Max pinlig
Hovedpris - De gyldne sutsko 2009 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2009 Max pinlig
Robert, Bedste børne- og familiefilm 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Max pinlig
Bedste Film 2010 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2010 Max pinlig
Bedste Film 2009 Rome International Film Festival 2009 Broderskab
Den Gyldne Sommerfugl 2009 Rome International Film Festival 2009 Broderskab
Bedste Mandlige Skuespiller 2009 Tallinn Black Nights Film Festival 2009 Broderskab
Juryens Special Pris 2010 MiFo 2010 Broderskab
Bedste Film 2010 Kiev Molodist Int. Film Festival 2010 Broderskab
Jury Award 2011 Bangalore Queer Film Festival 2011 Broderskab
Robert, YouBio Publikumprisen Bedste Børnefilm 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Max Pinlig på Roskilde - nu med mor
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Festivals

Festival Festival dato Film
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2018-09-01 Sikke et cirkus
Pittsfield, Berkshire Int. Film Festival 2017-06-01 standhaftige
Würzburg International Film Weekend 2017-01-26 standhaftige
Lithuania Scanorama Film Forum 2016-11-03 standhaftige
Lübeck, Nordische Filmtage 2016-11-02 standhaftige
Kiev Molodist Int. Film Festival 2016-10-22 standhaftige
Moscow EFP Westwind FF 2016-10-20 standhaftige
Chicago International Film Festival 2016-10-13 standhaftige
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2016-08-20 standhaftige
New York Film Society of Lincoln Center 2015-02-20 Kundskabens træ
Evreux Education Film Festival 2014-12-02 Kundskabens træ
Santiago de Compostela Cineuropa International Film Festival 2014-11-05 Kundskabens træ
Zagreb Film Festival 2014-10-19 Max pinlig
Basel, Stadtkino Basel 2014-05-28 Kundskabens træ
Moscow - Royal Danish Embassy 2014-04-23 Kundskabens træ
Rotterdam, International Film Festival 2014-01-22 Kundskabens træ
Chemnitz Schlingel Children's Film Festival 2013-10-14 Max Pinlig på Roskilde - nu med mor
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2013-05-27 Max Pinlig på Roskilde - nu med mor
Reykjavik Film Festival 2012-09-27 Max Pinlig 2 - sidste skrig
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2012-05-27 Max Pinlig 2 - sidste skrig
Kristiansand International Children's Film Festival 2012-04-24 Max Pinlig 2 - sidste skrig
Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2011-09-25 Max Pinlig 2 - sidste skrig
Barcelona Mostra Lambda Gay and Lesbian Festival 2011-06-28 Broderskab
Stockholm Cinemateket, Svenska Filminstitutet 2011-03-21 Broderskab
Bangalore Queer Film Festival 2011-02-26 Broderskab
Lithuania Scanorama Film Forum 2010-11-11 Broderskab
Brisbane International Film Festival 2010-11-04 Broderskab
Kiev Molodist Int. Film Festival 2010-10-23 Broderskab
Sao Paulo Int. Film Festival 2010-10-21 Broderskab
Hamburg Lesbian and Gay film festival. 2010-10-19 Broderskab
Out in Africa 2010-10-14 Broderskab
Helsinki Film Festival 2010-09-16 Broderskab
Odense Internationale Film Festival 2010-08-23 Royal blues
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2010-08-18 Broderskab
Melbourne Film Festival 2010-07-23 Broderskab
Durban International Film Festival 2010-07-22 Broderskab
Jerusalem Int. Film Festival 2010-07-08 Broderskab
Taipei Film Festival 2010-06-25 Broderskab
Sydney Film Festival 2010-06-02 Broderskab
Transilvania International Film Festival 2010-05-28 Broderskab
Seattle International Film Festival 2010-05-20 Broderskab
TIFF Kids 2010-04-17 Max pinlig
Hong Kong International Film Festival 2010-03-21 Broderskab
London Lesbian and Gay Film Festival 2010-03-17 Broderskab
Guadalajara Film Festival 2010-03-12 Broderskab
Dublin International Film Festival 2010-02-18 Broderskab
Antwerpen European Youth FF of Flanders 2010-02-13 Max pinlig
Istanbul Festival of Independent Films 2010-02-11 Broderskab
Göteborg International Film Festival 2010-01-29 Broderskab
Palm Springs International Film Festival 2010-01-05 Broderskab
Tallinn Black Nights Film Festival 2009-11-27 Broderskab
London Children's Film Festival 2009-11-21 Max pinlig
Gijon International Film Festival 2009-11-19 Max pinlig
Vienna International Children's Film Festival 2009-11-14 Max pinlig
Lübeck, Nordische Filmtage 2009-11-04 Broderskab
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2009-10-20 Max pinlig
Amsterdam Cinekid 2009-10-18 Max pinlig
Rome International Film Festival 2009-10-15 Broderskab
London Film Festival 2009-10-14 Max pinlig
Distributørvisning 2009-09-24 Broderskab
Reykjavik Film Festival 2009-09-17 Max pinlig
Culture around the Baltic Sea 2009-09-01 Bornholms stemme
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2009-08-24 Max pinlig
Espoo Ciné International Film Festival 2009-08-21 Max pinlig
Giffoni Film Festival 2009-07-12 Max pinlig
Seoul International Youth Film Festival 2009-07-09 Max pinlig
Hong Kong, International Children's Film Carnival 2009-07-03 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Munich International Film Festival 2009-06-26 Max pinlig
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2009-05-31 Max pinlig
Kristiansand International Children's Film Festival 2009-04-27 Max pinlig
Halifax, ViewFinders: International FF for Youth 2009-04-21 Max pinlig
Stockholm Film Festival Junior 2009-04-20 Max pinlig
Riga Arsenals 2009-04-04 Max pinlig
Montreal International Children's Film festival 2009-02-28 Max pinlig
New York BAMKids FF 2009-02-26 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Berlinale 2009-02-05 Max pinlig
Lübeck, Nordische Filmtage 2008-10-29 Kundskabens træ
Chicago Int. Children's Film Festival 2008-10-23 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2008-09-28 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Distributørvisning 2008-09-05 Århus by Night
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2008-08-22 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2008-06-09 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
London Barbican Centre 2008-05-10 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Istanbul TURSAK Childrens Film Festival 2008-04-25 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Kristiansand International Children's Film Festival 2008-04-22 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Vilnius International Film Festival 2008-04-03 sorte Madonna
Malmö, BUFF 2008-03-11 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Lyon Cartoon Movie 2008-03-05 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Berlinale 2008-02-07 Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri
Canberra International Film Festival 2007-10-24 sorte Madonna
European Film College 2007-09-01 Århus by Night
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2007-03-21 Kundskabens træ
Göteborg International Film Festival 2007-01-26 sorte Madonna
BUSTER 2006-09-08 Bennys badekar
European Film College 2006-09-01 Århus by Night
Cinemateket 2006-05-16 Bennys badekar
Bologna Hands In The Pocket 2006-01-19 Bennys badekar
European Film College 2005-09-06 Århus by Night
Toronto Harbourfront Super Danish 2004-10-22 Tro, håb og kærlighed
European Film College 2004-09-05 Århus by Night
Danske Filmskole, Den 2003-12-05 Tro, håb og kærlighed
Lübeck, Nordische Filmtage 2003-10-30 Flamberede hjerter
European Film College 2003-09-20 Århus by Night
Creteil, Festival Films De Femmes 2003-03-21 Bornholms stemme
Jyväskylä, Nordic Glory Festival Association 2002-11-14 Bornholms stemme
Sandnes FaBu Int'l Film Festival 2002-11-11 Kundskabens træ
Bradford Film Festival 2002-03-08 Grev Axel
New York Scandinavian House 2001-05-01 Barbara
Riga Nordic Council of Minister's Information 2001-05-01 Barbara
Reykjavik Danish Film Festival 2001-01-19 Klinkevals
Ghent Danish Focus 2000-10-10 Flamberede hjerter
Klaipeda Baltic Fiesta 2000-08-16 Klinkevals
Odense Internationale Film Festival 2000-08-14 Royal blues
Brussells SHAPE Danish National Day 2000-06-13 Klinkevals
Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2000-06-01 Barbara
Cannes, Festival de 2000-05-10 Klinkevals
Singapore Danish Film Festival 2000-04-01 Klinkevals
Vienna Nordic Film Week 2000-03-20 Barbara
London Danish Films 2000-02-15 Barbara
Ottawa EU-Film Festival 1999-11-24 Barbara
Beirut EU-Film Festival 1999-11-22 Barbara
Dar Es Salaam EU-Film Festival 1999-11-12 Barbara
Zagreb EU-Film Festival 1999-11-01 Barbara
Hanoi International Film Festival 1999-11-01 Barbara
Manila EU-Film Festival 1999-10-21 Barbara
Singapore EU-Film Festival 1999-10-09 Barbara
New York Danish Wave '99 1999-09-10 Barbara
Harare EU-Film Festival 1999-09-03 Barbara
Kiev EU-Film Festival 1999-06-11 Barbara
Los Angeles Chamber Of Commerce 1999-05-28 Barbara
St. Petersburg EU-Film Festival 1999-05-03 Barbara
Bucarest EU Film Festival 1999-05-01 Barbara
St. Petersburg Danish Language And Culture Festival 1999-04-16 Barbara
Estland Danish Film Week 1999-04-12 Barbara
Prague EU-Filmfestival 1999-03-11 Barbara
Tartu Committee Lecture 1999-02-11 Barbara
Chicago EU-Filmfestival 1999-02-05 Barbara
Makedonien Dansk Filmuge 1999-01-01 Barbara
Cairo International Film Festival 1998-11-25 Barbara
Stuttgart Danish Film Week 1998-11-07 Barbara
Fort Lauderdale International Film Festival 1998-10-26 Barbara
Düsseldorf Danish Film Week 1998-10-19 Barbara
Dresden Danish Film Week 1998-10-09 Barbara
Denver International Film Festival 1998-10-08 Barbara
Haifa International Film Festival 1998-10-05 Barbara
Montreal World Film Festival 1998-08-27 Barbara
Rauma Blue Sea Film Festival 1998-08-20 Barbara
Rio de Janeiro Film Festival 1998-07-23 Barbara
Durban International Film Festival 1998-07-15 Barbara
Huntington International & Independent Film Festival 1998-06-12 Barbara
Rønne Balticum Film & TV Festival 1998-06-06 Barbara
Troia Int. Film Festival (Setúbal) 1998-06-04 Barbara
Cannes, Festival de 1998-05-13 Barbara
Minneapolis, Rivertown Int. Fi 1998-04-30 Barbara
San Francisco Int. Film Festival 1998-04-23 Barbara
Paris Visions du Nord 1998-04-08 Barbara
Spokane Scandinavian Film Festival 1998-03-28 Barbara
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1998-03-18 Barbara
Seattle Nordic Film Festival 1998-03-12 Barbara
Helsinki - Danish Film Weeks 1998-03-06 Flamberede hjerter
Berlinale 1998-02-11 Barbara
Beverly Hills, Academy of Motion Picture 1997-11-17 Barbara
Trondheim Nordisk Filmfestival 1997-10-09 Barbara
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1997-03-13 Flamberede hjerter
Paris Danish Cultural Week 1995-03-29 Flamberede hjerter
Edinburgh International Film Festival 1994-08-13 Flamberede hjerter
Odense Internationale Film Festival 1994-08-03 Flamberede hjerter
Tirana Danish Film Week 1994-06-17 Flamberede hjerter
Sofia Bulgarska Nacionalna Filmoteka 1993-05-15 Flamberede hjerter
Schwerin Danish Film & Video Days 1992-10-14 Flamberede hjerter
Copenhagen Sommerbio 1992-07-13 Flamberede hjerter
Greece Danish Film Week 1992-01-01 Flamberede hjerter
Moscow Danish Film Week 1991-04-20 Flamberede hjerter
Warsaw Danish Film Week 1990-11-07 Flamberede hjerter
Copenhagen Cinema Græshoppen 1990-07-06 Flamberede hjerter
Austria Danish Film Week 1989-11-16 Flamberede hjerter
Barcelona Danish Film Week 1989-10-16 Flamberede hjerter
Montreal Danish Film Week 1989-09-03 Flamberede hjerter
Los Angeles Women in Film International FF 1989-01-13 Flamberede hjerter
Paris Danish Film Week 1988-10-18 Flamberede hjerter
Digne Women's Film Festival 1988-09-20 Flamberede hjerter
Oslo Women's Conference 1988-07-30 Flamberede hjerter
Seattle International Film Festival 1988-05-01 Flamberede hjerter
Minneapolis, Rivertown Int. Fi 1988-04-29 Flamberede hjerter
Los Angeles World Film Festival 1988-04-14 Flamberede hjerter
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988-03-02 Flamberede hjerter
Malmö, BUFF 1988-01-21 Klinkevals
Rio de Janeiro Film Festival 1987-11-19 Flamberede hjerter
Porte Alegre Film Festival 1987-09-10 Flamberede hjerter
Rimini Europa Cinema 1987-07-01 Flamberede hjerter
Cannes, Festival de 1987-05-07 Flamberede hjerter
Hanaholmen Nordic Film Festival 1987-01-22 Flamberede hjerter
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.