enda

Simon

Lisa Ohlin, Norge, 2011

122 min.U/Spillefilm

'Simon and the Oaks' er en af Sveriges største filmproduktioner nogensinde. En episk fortælling om to drenge, deres venskab og familieskæbner i Göteborg før og under 2. verdenskrig. I centrum står den bogligt stærke arbejdersøn Simon og den jødiske velhaversøn Isak. De to bindes sammen af tyskernes fremmarch og af tabubelagte band fra fortiden, som kun gradvist kommer til syne.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Simon
Andre titler Simon & ekarna, Simon og eiketrærne, Simon, Simon & the oaks
Instruktør Lisa Ohlin
Manuskript Lisa Ohlin, Marnie Blok
Producer Per Holst, Christer Nilsson
Fotograf Dan Laustsen
Klipper Kasper Leick, Anders Nylander, Michal Leszczylowski
Lyd Martin Saabye Andersen
Komponist Annette Focks
Scenograf Anders Engelbrecht, Lena Selander, Folke Strömbäck
Casting Anette Mandoki, Cecilia Torquato
Medvirkende Bill Skarsgård, Helen Sjöholm, Jan Josef Liefers, Stefan Gödicke
Produktionsland Norge,Sverige,Danmark,Tyskland,Holland
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Asta Film ApS
DFI-støtteform Minor

Selskaber

Produktionsselskaber Asta Film ApS
Koproducent Götafilm, Filmkameratene, Film i Väst, Sveriges Television, FilmFyn, Danmarks Radio, Flinck Film, Avro Television
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Svenska Filminstitutet, Norwegian Film Institute, Nordisk Film & TV Fond, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Medienboard Berlin-Brandenburg, DFFF Deutscher Filmförderungs, Media i2i Audiovisual

Instruktion

Instruktion Lisa Ohlin
Teknisk instruktør Andreas Lønø
Teknisk instruktør Jan Svalland
1. instruktørassistent Bamse Ulfung
2. instruktørassistent Emma Salekärr
2. instruktørassistent Sandra Carlsson
2. instruktørassistent Karolina Johansson
Scripter Marnie Blok
Scripter Lillie Aleksandrov
Casting Anette Mandoki
Casting Cecilia Torquato
Casting (Tyskland) Heta Mantscheff
Casting-assistent Björn Hjälmén
Børnecasting Simon Gunnarsson
Statistcasting-assistent Björn Hjälmén
Statistcasting-assistent Tom Steen
Statistcasting (Tyskland) Julia Scheizer
Statistcasting (Tyskland) Antje Mews
Statistkoordinator (Tyskland) Stephan Neidert
Statistkoordinator (Tyskland) Roksana Kotulla

Manus

Manuskript Lisa Ohlin
Manuskript Marnie Blok
Manuskonsulent Linda Aronson
Manus-research Oskar Söderlund
Manus-supervisor Lillie Aleksandrov
Dramaturg Oskar Söderlund
Dialog-coach Christina Braun
Dialog-coach Ingrid Gustafsson

Produktion

Producer Per Holst
Producer Christer Nilsson
Producer (Tyskland) Leander Carell
Producer (Tyskland) Marc-Daniel Dichant
Producer (Tyskland) Patrick Knippel
Producer (Tyskland) Steffen Reuter
Producer (Norge) John M. Jacobsen
Producer (Norge) Sveinung Golimo
Line producer Malin Kraft
Line producer Malin Söderlund
Associate producer Michiel de Rooij
Indspilningsleder (Tyskland) Julia Klusendick
Postproduktionschef Olle Wirenhed
Produktionsleder (Tyskland) John Tichatschek
Produktionsleder (Tyskland) Domenik Raabe
Postproduktionssupervisor Steffen Reuter
Postproduktionssupervisor Christian Zipperle
Teknisk supervisor Michael Sevholt
Produktionskoordinator Klas Ankelstam
Produktionskoordinator Anders Claesson
Produktionskoordinator (Tyskland) Elnas Isrusch
Location manager Mia Welin
Location scout Maria Magnusson
Location scout (Tyskland) Christian Meineke
Location-assistent Staffan Fischer
Produktionsassistent Jon Blåhed
Produktionsassistent Josef Persson
Produktionsassistent Emma Karlsson
Produktionsassistent (Tyskland) Christian Zipperle
Produktionskonsulent Marina Ignatjuk
Research Erika Norén
Producerassistent Esben Staun-Olsen

Foto

Fotograf Dan Laustsen
Fotograf, 2. unit Johan Heurgren
Fotograf, 2. unit Nicklas Karpaty
Steadicam Paul Blomgren
Steadicam Karsten Jacobsen
Steadicam Johan Phillips
Kameraassistent Anna Lundin
Kameraassistent John Frimann Rasmussen
Kameraassistent, 2. unit Olle Asplund
Kameraoperatør Alexander Palm
Grip Ronald Holmberg
Grip Mikael Kort Kristensen
Focus puller Mikaël Meisen-Dietmann
Clapper/loader Anna Lundin
Video-assistent (Tyskland) Boris Burgous Becker

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belysningsmester (Tyskland) Henry Notroff
Belyser Björn Dokken

Klip

Klipper Kasper Leick
Klipper Anders Nylander
Klipper Michal Leszczylowski
Klippeassistent Amalie Westerlin Tjellesen

Musik

Komponist Annette Focks
Komponist (suppl. musik) Matias la Cour
Dirigent David Angus
Dirigent Tord Svedlund
Orkestrering Enrique Ugarte
Musikmix Mikkel Nymand

Produktionsdesign

Scenograf Anders Engelbrecht
Scenograf Lena Selander
Scenograf Folke Strömbäck
Art director (Berlin) Benedikt Lange
Art director-assistent (Tyskland) Svenja Kuhr
Set rekvisitør Louise Drake af Hagelsrum
Set rekvisitør Emil Larsson
Set-bygger Klas Jansson
Set-bygger (Tyskland) Christoph Klose
Regi Louise Drake
Regi Sara Eriksson
Regi Fredrik Kuuse
Regi Kristina Sandfors
Regi Jennie Schubert
Regi Lotta Gråberg
Regi Gabriel de Knoop
Regi Liv Ulfsdottir
Regi Mari Persson
Regi Daniel Johansson

Kostumer

Kostumedesigner Katja Watkins
Påklæder Jennie Schubert
Påklæder (Tyskland) Mark Lobig
Kostumeassistent Mia Andersson
Kostumeassistent Kerstin Halvorsson
Kostumeassistent Flora Wingård
Kostumeassistent Sara Pertmann
Kostumeassistent Sigge Avander
Kostumeassistent Anna Jartin
Kostumeassistent Lisa Wrangborg
Kostumeassistent Britt-Marie Larsson

Makeup

Sminkør Linda Boije af Gennäs
Sminkørassistent Camilla Eriksson
Sminkørassistent Bim King
Hår- og makeup-assistent Hanna Elwe
Hår- og makeup-assistent Ingela Collin
Hår- og makeup-assistent Kathrin Rother

Lyd

Lyddesigner Jason Luke
Lydmix Martin Saabye Andersen
Dialogklipper Matias la Cour
Lydoptagelser Thomas Naug
Boom operator Mads Olsen
Dolbykonsulent James Shannon
Foley artist Torben Greve
Foley artist Jens Peter Storm Ringstrøm
Toneassistent Rune Klausen

Special effects

Special effects-supervisor Christian Kitter
Special effects-supervisor Søren Skov Haraldsted
Special effects-supervisor Hummer Højmark
Special effects-supervisor Johan Harnesk
Special effects-supervisor Per Uffelmann
Røg Philipp Puls

Visual effects

VFX producer Marcus Brodersen
Matte painter Olve Askim
VFX-supervisor Lars Erik Hansen
VFX-supervisor Oystein Larsen
VFX-supervisor Torgeir Sanders
Digital compositing Andreas Lønø
Digital compositing Alf Martin Løvvold
Digital compositing Severin Mathiesen
VFX-teknik Jan Svalland
VFX-teknik Andreas Lønø
VFX-teknik Severin Mathiesen
VFX-teknik Kjetil H. Kulander
VFX-teknik Lars Erik Hansen
Dailies sync Stefan Delfs
Visual effects Torgeir Busch
Dailies sync Michael Hanholdt Lesch
Visual effects Øystein Larsen
Visual effects Ivar Rystad
Visual effects Einar Martinsen
Digital intermediate Martin Knoll
Colorgrading Jonas Schmid
Colorgrading Anette König

Stunt

Stuntkoordinator Martin Zetterlund

Medvirkende

Simon Bill Skarsgård
Karen Helen Sjöholm
Ruben Jan Josef Liefers
Erik Stefan Gödicke
Isak Karl Linnertorp
Simon som ung Jonatan S. Wächter
Isak som ung Karl Martin Eriksson
Klara Erica Löfgren
Iza Katharina Schüttler
Mona Josefin Neldén
Olga Lena Nylén
Inga Cecilia Nilsson
Naboen Klaus Jan Erik Emretsson
Naboen Åke Pär Brundin
Lærer Frederik Nilsson
Ernst Habermann Hermann Beyer
Professor Sven-Åke Gustavsson
Læge Jan Holmqvist
Skoleinspektør Iwar Wiklander
Rabbiner Peter Borenstein
Malin, 5 år gammel Dellie Kamjo
Malin, 2 år gammel Johanna Malmsten
Malin som baby Tage Wirenhed
Tilskuer Hanna Hedin Hillberg
Cykelbudet Erik Per Holtstrand
Göran Tom Lidgard
Havnearbejder Johan Nordahl
Havnearbejder Marcus Standoft
Skoleelev Johan Marenius Nordahl

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.