enda

Svenska Filminstitutet

Filmografi Priser
Titel År Funktion Category
Smagen af sult 2021 Med støtte fra DK/Spillefilm
Charter 2020 Med støtte fra U/Spillefilm
Druk 2020 Med støtte fra DK/Spillefilm
Rejsen til Utopia 2020 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Flugt 2020 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Psykose i Stockholm 2020 Med støtte fra U/Spillefilm
Unge Astrid 2019 Med støtte fra U/Spillefilm
Hvem er syg? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem er bedst? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem rydder ikke op? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem er hvor? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvis baby? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem er alene? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem sover ikke? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Hvem? II (oversigt) 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
En splittet familie 2019 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Hvis ven? 2019 Med støtte fra Fiktionsserie
Transnistra 2019 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Cold Case Hammarskjöld 2019 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Ser du månen, Daniel 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
Hacker 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
Selvmordsturisten 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
Fat Front 2019 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Til vi falder 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
Dronningen 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
En hvid, hvid dag 2019 Med støtte fra U/Spillefilm
Forelsket og forvirret – Et år på Tinder 2019 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
The Kindness of Strangers 2019 Med støtte fra DK/Spillefilm
Rekonstruktion Utøya 2018 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Dobbeltspil 2018 Med støtte fra DK/Spillefilm
Lifeboat 2018 Med støtte fra DK/Spillefilm
Battle 2018 Med støtte fra U/Spillefilm
The House That Jack Built 2018 Med støtte fra DK/Spillefilm
Fædre og sønner 2018 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Hjertelandet 2018 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Tømmerflåden 2018 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Den fortabte kriger 2018 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Robotten og hvalen 2018 Med støtte fra U/Kort fiktion
X&Y 2018 Med støtte fra U/Spillefilm
Charmøren 2018 Med støtte fra DK/Spillefilm
The Square 2017 Med støtte fra U/Spillefilm
The Punk Voyage 2017 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Thelma 2017 Med støtte fra U/Spillefilm
Cairo Confidential 2017 Med støtte fra U/Spillefilm
Borg 2017 Med støtte fra U/Spillefilm
Olegs krig - en barndom i krigens skygge 2017 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Kæmpen 2017 Med støtte fra U/Spillefilm
Sikke et cirkus 2017 Med støtte fra DK/Spillefilm
NABOspionen 2017 Med støtte fra DK/Spillefilm
QEDA 2017 Med støtte fra DK/Spillefilm
Oleg og krigen 2017 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Bobbi Jene 2017 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Du forsvinder 2017 Med støtte fra DK/Spillefilm
Darling 2017 Med støtte fra DK/Spillefilm
Tordenskjold & Kold 2016 Med støtte fra DK/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Med støtte fra U/Spillefilm
Sameblod 2016 Med støtte fra U/Spillefilm
De standhaftige 2016 Med støtte fra DK/Spillefilm
Den magiske juleæske 2016 Med støtte fra DK/Spillefilm
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Kollektivet 2016 Med støtte fra DK/Spillefilm
En chance til 2015 Med støtte fra DK/Spillefilm
Mother's Wish 2015 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Misfits 2015 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Blodsøstre 2015 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
The swedish Theory of Love 2015 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Martha & Niki 2015 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Pixadores 2014 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Drengen med guldbukserne 2014 Med støtte fra U/Spillefilm
Et civiliseret land 2014 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Tænk hvis .. 2014 Med støtte fra U/Kort fiktion
Den milde smerte 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
Steppeulven 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Med støtte fra U/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Med støtte fra U/Spillefilm
De sorte pantere 1967-1975 2014 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
Mini 2014 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Force Majeure 2014 Med støtte fra U/Spillefilm
En du elsker 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Med støtte fra DK/Spillefilm
Hotel 2013 Med støtte fra U/Spillefilm
Monica Z 2013 Med støtte fra U/Spillefilm
I lossens time 2013 Med støtte fra DK/Spillefilm
Vi er de bedste 2013 Med støtte fra U/Spillefilm
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Med støtte fra U/Spillefilm
Big Boys Gone Bananas 2013 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Astons gaver 2013 Med støtte fra U/Kort fiktion
Drømmen om Maremma 2013 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Med støtte fra U/Kort fiktion
Lysår 2012 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Moon Rider 2012 I samarbejde med DK/Dokumentarfilm
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Prik og Plet med tryk på 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet Søen kalder 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet på priknik 2011 Med støtte fra U/Kort fiktion
Simon 2011 Med støtte fra U/Spillefilm
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet kikker på stjerner 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
At Night I Fly 2011 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Snuttefilm 2010 Med støtte fra Antologi
Snuttefilm - Halløj, lille abe! 2010 Med støtte fra U/Kort fiktion
Snuttefilm - Simons and 2010 Med støtte fra U/Kort fiktion
Snuttefilm - Hele natten 2010 Med støtte fra U/Kort fiktion
Snuttefilm - Nelly pakker 2010 Med støtte fra U/Kort fiktion
Snuttefilm - Alle må komme med 2010 Med støtte fra U/Kort fiktion
Troells troldspejl 2008 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Rocky 2008 Med støtte fra U/Kort fiktion
Linas hemmelige bog 2007 Med støtte fra U/Spillefilm
Alltid på en tirsdag 2004 Med støtte fra U/Kort fiktion
Alla bara försvinner 2004 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Mureren 2002 Med støtte fra U/Dokumentarfilm
Det blir aldrig som man tänkt sig 2000 Med støtte fra U/Spillefilm
Under overfladen 1997 Med støtte fra U/Spillefilm
Otto 1997 Distributionsselskab U/Kort fiktion
Hånd i hånd 1996 Distributionsselskab U/Kort fiktion
Abrikoser 1996 Distributionsselskab U/Kort fiktion
Grå fugl 1996 Distributionsselskab U/Kort fiktion
Rotten kommer 1996 Med støtte fra U/Kort fiktion
Love & Hate - European Stories 1995 I samarbejde med DK/Kort fiktion
Læn dig tilbage 1995 Distributionsselskab U/Kort fiktion
Åbne døre 1995 Med støtte fra U/Kort fiktion
Linnea i malerens have 1992 I samarbejde med U/Kort fiktion
Drengejagten 1992 I samarbejde med U/Dokumentarfilm
Agnes Cecilia 1991 I samarbejde med U/Spillefilm
Godaften, Hr. Wallenberg 1990 I samarbejde med U/Spillefilm
Skytsenglen 1990 I samarbejde med U/Spillefilm
I Hired a Contract Killer 1990 I samarbejde med U/Spillefilm
Pigen fra tændstikfabrikken 1990 I samarbejde med U/Spillefilm
Gode mennesker 1990 I samarbejde med U/Spillefilm
Rejsen til Melonia 1989 I samarbejde med U/Spillefilm
Leningrad Cowboys go America 1989 I samarbejde med U/Spillefilm
Bamser og mennesker 1989 I samarbejde med U/Spillefilm
Kronvidnet 1989 I samarbejde med U/Spillefilm
1939 1989 I samarbejde med U/Spillefilm
Eventyrlandet 1988 I samarbejde med U/Dokumentarfilm
Minnen av Tarkovskij 1988 I samarbejde med U/Dokumentarfilm
Lille søster kanin 1988 I samarbejde med U/Kort fiktion
Regi Andrej Tarkovskij 1988 I samarbejde med U/Dokumentarfilm
Moa 1987 I samarbejde med U/Spillefilm
Offeret 1986 I samarbejde med U/Spillefilm
Selskabsrejsen II 1985 I samarbejde med U/Spillefilm
Når ravnen flyver 1984 I samarbejde med U/Spillefilm
Mors lille vildbasse 1983 I samarbejde med U/Kort fiktion
Katterejsen 1982 I samarbejde med U/Kort fiktion
Pelle Haleløs 1981 I samarbejde med U/Spillefilm
Græsset synger 1981 I samarbejde med U/Spillefilm
Forfølgelsen 1981 I samarbejde med U/Spillefilm
Græsset synger 1981 I samarbejde med U/Spillefilm
Skrald 1981 I samarbejde med U/Spillefilm
Barsebäck (set fra Sverige) 1980 Rekvirent U/Dokumentarfilm
Alfons Åberg 2 - Alfons Åberg og hemmelige Svipper 1980 I samarbejde med Tv-film
Kärleken 1980 I samarbejde med U/Spillefilm
Barnets ø 1980 I samarbejde med U/Spillefilm
Manden der blev millionær 1980 I samarbejde med U/Spillefilm
Blomstrende tider 1980 I samarbejde med U/Spillefilm
Helvete också 1980 I samarbejde med U/Kort fiktion
Stortyven 1979 I samarbejde med U/Spillefilm
Forbudt for børn 1979 I samarbejde med U/Spillefilm
Hr. Puntila og hans tjener Matti 1979 I samarbejde med U/Spillefilm
Jeg hedder Maria 1979 I samarbejde med U/Spillefilm
Dobbelt forræderi 1977 I samarbejde med U/Spillefilm
Hemåt i natten 1977 I samarbejde med U/Spillefilm
Den alvorlige leg 1977 I samarbejde med U/Spillefilm
Sven Klangs kvintet 1976 I samarbejde med U/Spillefilm
Manden på taget 1976 I samarbejde med U/Spillefilm
Hallo baby 1976 I samarbejde med U/Spillefilm
En fyr og hans pige 1975 I samarbejde med U/Spillefilm
Den hvide væg 1974 I samarbejde med U/Spillefilm
En håndfuld kærlighed 1973 I samarbejde med U/Spillefilm
Hvisken og råb 1972 I samarbejde med U/Spillefilm
De kalder os mods 1968 I samarbejde med U/Dokumentarfilm
Jag älskar, du älsker 1968 I samarbejde med U/Spillefilm
Hvad med Balthazar? 1966 I samarbejde med U/Spillefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Audience Award 2020 London Film Festival 2020 Druk
Bedste Mandlige Skuespiller 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Feroz Zinemaldia - Pressens pris - Bedste Film 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Signis Award - Catholic Film Organization 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Prix des Cinemas Art et Essai 2020 Cannes, Festival de 2020 Druk
Children’s Jury Award Best Feature Film 2019 Chicago Int. Children's Film Festival 2019 Hacker
Best Youth Film 2019 Amsterdam Cinekid 2019 Hacker
Bedste instruktør 2019 Transilvania International Film Festival 2019 Dronningen
Bedste Film 2019 Stockholm Film Festival Junior 2019 Hacker
Best Documentary Award 2019 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2019 Cold Case Hammarskjöld
Bedste international dokumentarfilm 2019 Leuven, Docville 2019 Hjertelandet
Camera Justitia Award 2019 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best Actor 2019 Hong Kong International Film Festival 2019 Dronningen
Best Director 2019 Prague, One World Human Rights Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Dragon Award Best Nordic Film 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Audience Award 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Best Actress 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Audience Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Dronningen
World Cinema Documentary Directing Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Bedste skuespiller 2018 Tallinn Black Nights Film Festival 2018 Til vi falder
Golden Eye forr bedste dokumentarfilm 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Audience Award 2018 Malmö Nordisk Panorama 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Grand Prix 2018 Seoul, EBS International Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Best International Film 2018 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Best Documentary Award 2018 Docsbarcelona 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Documentary Academy Award 2018 Warszawa, Against Gravity 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
SOS-Kinderdörfer weltweit prize 2018 München Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
VIKTOR Main Competition International Doc 2018 München Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
McBaine lange dokumentarfilm pris 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Det Græske Parlaments Humanistiske Pris 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Sven Nykvist Cinematography Award 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Charmøren
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Olegs krig - en barndom i krigens skygge
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Charmøren
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 Charmøren
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 Charmøren
Fedeora Award Film Critic Assoc. 2017 San Sebastian International Film Festival 2017 Charmøren
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarfotograf 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarklipper 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
REEL TALENT AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Moon Rider
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.