enda

Druk

Thomas Vinterberg, Danmark, 2020

116 min.DK/SpillefilmDrama

Fire gymnasielærere og venner beslutter sig for at teste en teori om, at mennesket er født med en halv promille for lidt. Teorien lyder, at alkohol i blodet åbner sindet for omverdenen og får kreativiteten til at stige. Resultatet er opsigtsvækkende. Både undervisningen og resultaterne løfter sig, og vennerne begynder for alvor at mærke livet igen. I takt med at genstandene ryger indenbords, skrider eksperimentet fremad for nogle og af sporet for andre. Det bliver tydeligt, at alkohol kan skabe store resultater, men også at den slags vovemod kan have konsekvenser. Filmen er et drama om venskab, frihed, kærlighed – og alkohol.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Druk
Dansk titel Druk
International titel Another Round
Instruktør Thomas Vinterberg
Manuskript Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
Producer Kasper Dissing, Sisse Graum Jørgensen
Fotograf Sturla Brandth Grøvlen
Klipper Anne Østerud, Janus Billeskov Jansen
Lyd Jan Schermer, Hans Møller
Scenograf Sabine Hviid
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Zentropa
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 24.09.2020
DFI-støtteform Markedsordningen
Aldersgrænse Tilladt for børn fra 11 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Zentropa
Koproducent Film i Väst, Zentropa Sweden, Topkapi Films, Zentropa Netherlands
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV2 Danmark, Eurimages, The Netherlands Film Fund, Svenska Filminstitutet, The Netherlands Film Production Incentive, MEDIA (EU)
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Thomas Vinterberg
Konsulent Finn Skårdeup
1. instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Casting Tanja Grunwald
Børnecasting Jette Termann
Statistcasting Anne Serup Kjærhauge
Statistkoordinator Ida Hesseldal Windfeld-Hansen
Statistkoordinator Mikkel Andreas Smidt
2. instruktørassistent Emil Dam Seidel
3. instruktørassistent Anja Søgaard Christiansen
Scripter Ditte Sun

Manus

Manuskriptforfatter Thomas Vinterberg
Manuskriptforfatter Tobias Lindholm

Produktion

Producer Kasper Dissing
Producer Sisse Graum Jørgensen
Line producer Kristina Kornum
Co-producer (Sverige) Lizette Jonjic
Co-producer (Holland) Frans van Gestel
Co-producer (Holland) Arnold Heslenfeld
Co-producer (Holland) Laurette Schillings
Co-producer (Holland) Mark Denessen
Co-producer Sidsel Hybschmann
Co-producer Marie Louise Gade
Produktionsleder Søren Frimodt-Møller
Line producer (udvikling) Karen Bentzon
Produktionssupervisor Linda van der Herberg
Produktionsleder (præproduktion) Christina Pindal
Produktionskoordinator Clara Thyssen
Unit manager Lars Iversen
Produktionsassistent Anemone Demirhan
Producerassistent Hektor Bille Hornsleth
Producerassistent Mathias Gjernmark
Producerassistent Kinneret Sarusie
Location manager Mikkel Schiller
Location assistent Sofie Staal
Postproducer Line Plougsbæk
Teknisk supervisor Simon Lytting
Postproduktionsleder Tine Clasen
IT-support Peter Mygdal
IT-support Gorm Oppermann

Foto

Fotograf Sturla Brandth Grøvlen
2. fotograf Manuel Alberto Claro
Fotografassistent John Frimann Rasmussen
Fotografassistent Linda Laage
Focus puller John Frimann Rasmussen
Focus puller Linda Laage
Clapper Asker Frølund Andersen
Video-assistent Mathias Graff
DIT Allan Legarth Nielsen
Grip Jens Pede Pedersen
Grip Christian Brøndum
Grip Emil Taasinge
Low loader Philip Cooke

Stills

Stillfotograf Henrik Ohsten
Stillfotograf Rolf Konow

Lys

Belysningsmester Aslak Lythans
Belyser Tue Bengtson
Belyser Piet Hasseby
Belyser Peter Junker Sørensen

Klip

Klipper Anne Østerud
Klipper Janus Billeskov Jansen
B-klipper Tanya Fallenius
B-klipper Laura Skiöld Østerud
Avid-supervisor Lárus Ren Gudbjörnsson
Klippeassistent Mira Thu
Avid-assistent Oliver Lindboe
Trailer-klipper Gregers Dohn

Musik

Musik-supervisor Mikkel Maltha
Musikkoordinator Leslie Ming
Musikredigering Anne Østerud

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Chefrekvisitør Trine Gram
Set rekvisitør Ella Lorck
Rekvisitør Karsten Holst
Rekvisitør Liv Sandberg Poulsen
Rekvisitør Esben Mourier
Set dresser Clara Maria Torp Øckenholt
Rekvisitørassistent Simon Timer
Rekvisitørassistent Maria Martine Jensen
Rekvisitørassistent Sophie Emily Holm Bramsen
Prop designer Nikolaj Tram
Byggeleder Thomas Karlsen
Maler Marie Søegaard
Maler Ivar Tønsberg

Kostumer

Kostumedesigner Ellen Lens
Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumier Anette Hvidt
Kostumeassistent Embla Robertson
Kostumepraktikant Clara Nystrøm

Makeup

Makeup-designer Marly van de Wardt
Makeup Marike Willard
Makeup Dorte Jacobsen
Makeup Susanne Søbye

Lyd

Lyddesigner Jan Schermer
Lyddesigner Hans Møller
Tonemester (optagelser) Henric Andersson
Tonemester (optagelser) Robert Leib
Boom operator Emil Andersson
Tonemester, 2. unit Emil Woxen
Re-recording mixer Hans Møller
Re-recording mixer Jan Schermer
Foley artist Julien Naudin
Lydassistent Kevin Bavnhøj
Musikmix-assistent Kinneret Sarusie

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Finn Thomassen
SFX-assistent Lucas Nyby

Visual effects

Digital colorist Emil Eriksson
Grafik Rasmus Lange
VFX producer Jack Kuiper
Supervisor Nina Lankveld
Supervisor Timo Aaldriks
VFX-koordinator Alejandra Malmierca Joly
Plakat artwork Danni Riddertoft

Stunt

Stuntkoordinator Jacob Sebastian Malm Carlsen
Sikkerhedsdykker Sune Garn

Koreografi

Koreograf Olivia Anselmo
Koreograf Niclas Bendixen
Koreograf research Lars Kaalund

Andre credits

Hundetræner Irene Jarved

Medvirkende

Martin Mads Mikkelsen
Tommy Thomas Bo Larsen
Nikolaj Magnus Millang
Peter Lars Ranthe
Anika Maria Bonnevie
Amalie Helene Reingaard Neumann
Rektor Susse Wold
Jonas Magnus Sjørup
Kasper Silas Cornelius Van
Sebastian Albert Rudbeck Lindhardt
Overtjener Martin Greis-Rosenthal
Malthe Frederik W. Rasmussen
Jason Aksel Vedsegaard
Josephine Aya Grann
Rasmus Gustav Sigurth Jeppesen
Caro Freja Bella Lindahl
Laura Mercedes Claro Schelin
Sander Cassius A. Browning
Sigrid Maria Ovi
Nicola Clara Phillipson
Fjonk Lucas Helt
Fjonks makker Oskar Kirk Damsgaard
Censor Niels Jørgensen
Lærerinde Le Münster-Swendsen
Malthes far Michael Asmussen
Forælder Christina Hildebrandt
Tjener, Lumskebugten Thomas Guldberg Madsen
Tjener, Sankt Peder Per Otto Bersang Rasmussen
Tjener Alléenberg Dorte Højsted
Togkontrollør Morten Jørgensen
Irmamedarbejder Morten Thunbo
Vicevært Basse J. Dam
Brille Max Kaysen Høyrup
Hjalte Waldemar Beer Hansen
Nikolajs søn Matti Rochler
Nikolajs søn Milas Hansen
Nikolajs søn Carl David Schubert Holm-Nielsen

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Audience Award 2020 London Film Festival 2020
Bedste Mandlige Skuespiller 2020 San Sebastian International Film Festival 2020
Feroz Zinemaldia - Pressens pris - Bedste Film 2020 San Sebastian International Film Festival 2020
Signis Award - Catholic Film Organization 2020 San Sebastian International Film Festival 2020

Festivaler

Festival Festival dato
Busan International Film Festival 2020-10-20
London Film Festival 2020-10-17
Rome International Film Festival 2020-10-15
Ghent Flanders Int. Film Festival 2020-10-13
Hamburg FilmFest GmbH 2020-09-24
El Gouna Film Festival 2020-09-24
San Sebastian International Film Festival 2020-09-18
Toronto International Film Festival 2020-09-10
Cannes, Festival de 2020-05-12
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

ARTICLES AND NEWS