enda

Eurimages

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Børnehjemmet 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Cold Case Hammarskjöld 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Transnistra 2019 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Rejsen til Utopia 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Made in Bangladesh 2019 Produktionsselskab U/Spillefilm
Selvmordsturisten 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The County 2019 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ser du månen, Daniel 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Holiday 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The House That Jack Built 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Petra 2018 Produktionsselskab U/Spillefilm
Grænse 2018 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vildheks 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Under Træet 2018 Produktionsselskab U/Spillefilm
Rekonstruktion Utøya 2018 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Hjertelandet 2018 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Thelma 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Square 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Cairo Confidential 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Heartstone 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kæmpen 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Thorn 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kvinderne i Gyldent Daggry 2017 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Tordenskjold & Kold 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
De standhaftige 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flaskepost fra P 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kollektivet 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sameblod 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Godless 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
I familiens skød 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Aquarela 2016 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Under sandet 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Virgin Mountain 2015 Produktionsselskab U/Spillefilm
Mænd og høns 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En chance til 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Paris of the North 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Glaskisten på Isbjerget 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Force Majeure 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Fasandræberne 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sangen fra havet 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Borgman 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Små mirakler og store 2010 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Oxford murders 2008 Produktionsselskab U/Spillefilm
Flammen & Citronen 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Jeg har elsket dig så længe 2008 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kommer du med mig då 2003 Produktionsselskab U/Spillefilm
Weiser 2001 Produktionsselskab U/Spillefilm
Falkehjerte 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ossos 1997 Produktionsselskab U/Spillefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
The Golden Puffin 2019 Reykjavik Film Festival 2019 Børnehjemmet
Best Documentary Award 2019 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2019 Cold Case Hammarskjöld
Bedste international dokumentarfilm 2019 Leuven, Docville 2019 Hjertelandet
Camera Justitia Award 2019 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best Director 2019 Prague, One World Human Rights Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
World Cinema Documentary Directing Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Golden Eye forr bedste dokumentarfilm 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Bedste Film 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Bedste instruktør 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Bedste instruktør 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Heartstone
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Heartstone
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Heartstone
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Heartstone
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Heartstone
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Heartstone
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Heartstone
NDR Promotion Pris 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Heartstone
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Heartstone
Bedste Instruktør 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Special Mention - Hovedrolle 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Heartstone
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Heartstone
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Bedste Komedie 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Méliès d' Argent Pris 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.