enda

Tordenskjold & Kold

Henrik Ruben Genz, Danmark, 2016

93 min.Biografisk drama, Historisk dramaDK/Spillefilm

1720. Krigen er slut og den dansk-norske flådes sejrende helt, viceadmiral Tordenskiold, aner pludselig ikke hvad han skal stille op med sit liv. Kammertjeneren Kold mener, at tiden er kommet til at slå sig ned og indgå ægteskab og at hans herre skal tage på en frierfærd for at møde den stenrige frøken Norris. Turen gennem Danmark og ind i de nordtyske riger udvikler sig til et balstyrisk roadtrip i totalt frigear. Overalt dåner kvinderne ved synet af tidens største og særdeles virile stjerne. Men langsomt trækker mørke skyer op og i Hannover forsøger tidligere og tilsyneladende hævngerrige svenske arvefjender at manipulere den stadigt mere paranoide Tordenskiold ud i en duel.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Tordenskjold & Kold
Andre titler Satisfaction 1720
Instruktør Henrik Ruben Genz
Manuskript Erlend Loe
Producer Lars Bredo Rahbek
Fotograf Jørgen Johansson
Klipper Kasper Leick
Komponist Henrik Skram
Casting Tanja Grunwald, Arwa Salmanová, Jessica Horváthova
Medvirkende Jakob Oftebro, Martin Buch, David Dencik, Björn Kjellman
Produktionsland Danmark,Norge,Tjekkiet,Sverige
Sprog Dansk,Engelsk,Tysk,Norsk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Nimbus Film
Dansk distribution SF Film A/S
Dansk biografpremiere 28.01.2016
Premierebiografer CinemaxX
Dagmar, Nordisk Film Biografer
Empire
Falkoner, Nordisk Film Biografer
Fields, Nordisk Film Biografer
Grand
Palads, Nordisk Film Biografer
Albertslund
Bagsværd/ Gladsaxe
Ballerup
Birkerød
Fakse, Kanten
Frederikssund
Gentofte
Herlev, Bio Bio
Hillerød, Nordisk Film Biografer
Holbæk
Ishøj Bio
Kastrup Bio
Kalundborg
Køge
Lyngby, Nordisk Film Biografer
Næstved, Nordisk Film Biografer
Næstved Bio
Ringsted
Rødovre, Atlas
Rødovre, Viften
Slagelse
Sorø
Søllested
Tåstrup, Nordisk Film Biografer
Vordingborg
Værløse
Kerteminde
Nyborg
Nykøbing F, Nordisk Film Biografer
Nykøbing Mors
Odense, CinemaXX
Odense, Nordisk Film Biografer
Odense, Café Biografen
Rødby, La Landia
Rønne
Esbjerg, Nordisk Film Biografer
Fredericia
Frederikshavn
Grenå
Haderslev
Hadsten
Hadsund
Hammel
Herning, Nordisk Film Biografer
Hobro
Hornslet
Horsens
Ikast
Kolding, Nordisk Film Biografer
Karup
Klovborg
Lemvig
Malling
Odder
Randers, Nordisk Film Biografer
Rødding
Silkeborg
Skanderborg
Skive
Struer
Skørping
Sønderborg
Thisted
Tønder
Varde
Vejle
Åbenrå
Ålborg, Nordisk Film Biografer
Aalestrup
Århus, CinemaxX
Århus, Nordisk Film Biografer Trøjborg
Århus, Nordisk Film Biografer
Århus, Øst For Paradis
Aars
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmen er fortalt i et dystert univers, der afspejler en mands åndsliv, som i mange henseender er destruktivt og meget sexfikseret. Flere af filmens scener har grænseoverskridende seksualiseret indhold, både i billeder og sprogbrug, hvor man i en af dem blandt andet ser en mand, der bliver udsat for voldtægt. Andre scener har mere voldelig eller ubehagelig karakter, hvor man blandt andet ser en mand, der får skudt sin finger af, og en mand, der har et hul, der hvor der skulle have siddet et øje. Det vurderes på baggrund af den seksualiserede tematik, at filmen som helhed vil kunne virke grænseoverskridende for de yngste i målgruppen 11 til 15 år, og filmen får derfor en 15-års-vurdering.

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Koproducent Hummel & Nimbus, Sirena Film, Short Cut Oslo, Storm Studios, Anagram Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, DR, Eurimages, Czech Republic State Cinematography Fund, Norsk Filminstitutt, Nordisk Film & TV Fond, C More Entertainment, Svenska Filminstitutet, Henrik Ruben Genz, SVT, YLE
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Henrik Ruben Genz
Casting Tanja Grunwald
Casting (Norge) Jannecke Bervell
Casting (Sverige) Tusse Lande
Casting (Tyskland) Anja Dihrberg
Casting-assistent Julie Wieth
Konsulent Dan H. Andersen
Konsulent Ulrik Langen
Konsulent Barbara Zalewski
Konsulent Katrin Weisser
1. instruktørassistent Jan Menšík
2. instruktørassistent Marin Král
3. instruktørassistent Lucie Dolezalova
Casting Arwa Salmanová
Casting Jessica Horváthova
Statistkoordinator Ilona Peterkova
Statistkoordinator Elena Walterova

Manus

Manuskript Erlend Loe
Storyboard Simon Bang
Oversættelse Helle Schou Kristiansen
Oversættelse Tina Goldberg

Produktion

Producer Lars Bredo Rahbek
Line producer Kristina Kornum
Postproducer Lina Wichmann
Co-producer Gudny Hummelvoll
Co-producer Kristina Hejduková
Co-producer Pavel Muller
Co-producer Gunnar Carlsson
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Birgitte Hald
Produktionsleder Søren Frimodt-Møller
Produktionskoordinator Christina Pind Rasmussen
Producerassistent Live Rørnes Hide
Producerassistent Kasper Lykke Schultz
Producerassistent Søs Thøstesen
Runner Jamie Ryan
Runner Marc Ziebe
Unit production manager Jirí Husák
Unit manager Hynek Svoboda
Produktionskoordinator Petr Kavalek
Location manager Petr Rucka
Location manager-assistent Jan Ondrovcak
Location manager-assistent Rotislav Svoboda
Produktionsassistent Josefina Jíšová
Produktionsassistent Edita Šramotová
Postproduktionsmanager Tom Joelsen

Foto

Cheffotograf Jørgen Johansson
Steadicam-operatør Vladimír Müller
Kameraassistent Dan Balzer
Kameraassistent Filip Šturmankin
2. kameraassistent Martin Dedek
2. kameraassistent Jan Prokes
Video-operatør Vaclav Kauer
DIT Jiri Cvancara
Grip Michal Hersálek
Grip Artur Frys
Grip Martin Kumpán
Grip Jan Zak
Bag om filmen optagelser Michael Sandager

Stills

Stillfotograf Jirí Hanzl
Stillfotograf Mike Kollöffel

Lys

Belysningsmester Petr Konrád
Rigging gaffer Daniel Kutaj
Belyser Petr Berta Šulc

Klip

Klipper Kasper Leick
B-klipper Andreas Bøggild Monies
B-klipper Andri Steinn Gudjonsson
Avid-supervisor Liv Lynge
Klippeassistent Jesper Bækdal
Klippeassistent Andreas Bøggild Monies
Klippeassistent Cathrine Odgaard

Musik

Komponist Henrik Skram
Orkester Prague Metropolitan Orchestra
Dirigent Jan Chalupecky
Arrangement Christian Kjos
Indspilningstekniker Nils Wingerei
Orkestrering Henrik Skram

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Jette Lehmann
Produktionsdesignassistent Didde Højlund Olsen
Supervising art director Lucie Amosse
Art director Irena Mertova
Produktionsdesignkoordinator Petra Toušová
Produktionsdesignassistent Katerina Okunevová
Grafisk designer Barbara Sandberg
Set rekvisitør Karel Vanasek
Rekvisitørassistent Milan Babik
Rekvisitør Milan Janostik
Set dresser Jaroslav Fiala
Set dresser Jaromir Vaverka

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumeassistent Lucie-Marie Layers
Syerske Dorte Kimer
Syerske Pernille Leisner
Kostume-supervisor Markéta Procházková
Kostumier Alice Cortes Kheilová
Kostumier Katerina Milerová
Kostumier Soña Nemcová
Kostumier Lenka Urbanová

Makeup

Chefsminkør Anne Cathrine Sauerberg
Hår og makeup Linda Eisenhamerová
Hår og makeup Gabriela Poláková
Hår- og makeup-assistent Tomás Kuchta
Hår- og makeup-assistent Ruzena Novotná

Lyd

Lyddesigner Rune Palving
Tonemester Rune Palving
Boom operator Jan Skála
B-tonemester Baard Haugan Ingebretsen
Mixer Lars Ginzel
Foley artist Erik S. Watland
Lydefterarbejde Svein-Ketil Bjøntegård
Lydefterarbejde Rune van Deurs
Lydefterarbejde Petter Fagerlund
Lydefterarbejde Karoline Fjugstad Wendelborg
Lydeffekter Frank Kruse
Lydeffekter Sebastian Morsch
Lydeffekter Mikkel Nielsen
Toneassistent Lottie Smith

Special effects

SFX David Adam
SFX Nikola Hanysová
SFX Michael Turner

Stemme

Eftersynkronisering skuespillere Morten Deurell
Eftersynkronisering skuespillere Johannes Held
Eftersynkronisering skuespillere Thea Kastberg
Eftersynkronisering skuespillere Xenia Noetzelmann
Eftersynkronisering skuespillere Mathilde Olhoff-Jakobsen

Visual effects

Grafisk design Barbara Sandberg
VFX-supervisor Øystein Larsen
VFX producer Tine Teigene Dalen
CG artist Tarja Pladsen
CG artist Lars Ellingbø
FX artist Thomas Reppen
Lead compositing Jan Ivar Solas
Compositing Pontus Mattsson
Compositing David Nelin
Compositing Birna Run Olafsdottir
2D color design Nikolai Lockertsen
Conforming Raymond Gangstad
Conforming Christian Vårdal
Colorist Julien Alary
Online Christian Vårdal
Mastering Terje Kjetil Gillebo

Stunt

Stuntkoordinator Martin Hub

Koreografi

Koreograf Pavel Strouhal

Medvirkende

Peter Wessel Tordenskjold Jakob Oftebro
Christian Kold Martin Buch
Dr. Mabuse David Dencik
Axel Staël von Holstein Björn Kjellman
Kaptajn Ployart Kenneth M. Christensen
Leonora Ployart Natalie Madueño
Kong Frederik IV Martin Greis
Oberst von Münchhausen Markus Gertken
André Sicre Joel Spira
Edel Cathrine Kaas Marina Bouras
Caspar Wessel Ole Christoffer Ertvåg
Kong Frederik IV Martin Greis
Anna Sophie  Reventlow Julie Agnete Vang
Hertugen af Schackenborg Benjamin Kitter
Benedicte af Schackenborg Marie Boda
Sunshine Yollette Thomas
Baronesse von Görtz Katrin Weisser
Lærer på Kadetskolen Thomas Voss
Ung kadet, 1 Jonas Hoff Oftebro
Ung kadet, 2 Andreas Jessen
Stenograf Josefina Jíšová
Baron von Görtz Jan Novotný
Ung glædespige Lucie Vajnerová
Ung glædespige Nanna Skaarup Voss
Ung glædespige Laura Skjoldborg
Kusk Libor Kurka

Priser og nomineringer

Pris År Festival
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016

Festivaler

Festival Festival dato
Cinemateket 2017-01-01
Washington EU Film Showcase - AFI 2016-12-01
Tallinn Black Nights Film Festival 2016-11-11
Lithuania Scanorama Film Forum 2016-11-03
Waterloo Historic Film Festival 2016-10-20
Helsinki Film Festival - Love & Anarchy 2016-09-15
Karlovy Vary International Film Festival 2016-07-01
München International Film Festival 2016-06-23
Göteborg International Film Festival 2016-01-29
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2017-01-24
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2016-12-21
Varia Information Brask Ramussen, Anita 2016-02-12
Artikel Politiken 2016-02-04
Anmeldelse Børsen Durr, Morten 2016-01-29
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2016-01-29
Anmeldelse BT Lind, Michael 2016-01-28
Anmeldelse Berlingske Tidende Sauntved, Louise Kidde 2016-01-28
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Wivel, Henrik 2016-01-28
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmusse, Nanna 2016-01-28
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2016-01-28
Interview Politiken Hygum Soerensen, Dorte 2016-01-28
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2016-01-28
Varia Kristeligt Dagblad Bach Henriksen, Michael 2016-01-27
Varia Kristeligt Dagblad Bjerg, Hans Christian 2016-01-26
Artikel Politiken Kjoeller, Klaus 2016-01-26
Artikel Kristeligt Dagblad Krasnik, Benjamin 2016-01-23
Interview Kristeligt Dagblad Krasnik, Benjamin 2016-01-23
Artikel Børsen Pedersen, Niels 2016-01-22
Varia Berlingske Tidende Bludnikow, Bent 2016-01-04
Artikel Kristeligt Dagblad Agertoft, Rasmus 2016-01-04
Interview Kristeligt Dagblad Agertoft, Rasmus 2016-01-04
Artikel BT Erlendsson, Kirsten 2015-10-28
Artikel Berlingske Tidende Bludnikow, Bent 2015-10-28