enda

Eurimages

Filmography Awards
Title Year Function Category
Børnehjemmet 2019 Production company DK/Feature
Cold Case Hammarskjöld 2019 Production company DK/Documentary
Transnistra 2019 Production company Documentary
Rejsen til Utopia 2019 Production company DK/Documentary
Made in Bangladesh 2019 Production company Feature
Selvmordsturisten 2019 Production company DK/Feature
Héraðið 2019 Production company Feature
Ser du månen, Daniel 2019 Production company DK/Feature
Holiday 2018 Production company DK/Feature
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Petra 2018 Production company Feature
Gräns 2018 Production company Feature
Vildheks 2018 Production company DK/Feature
Undir trénu 2018 Production company Feature
Rekonstruktion Utøya 2018 Production company Documentary
Hjertelandet 2018 Production company DK/Documentary
Thelma 2017 Production company Feature
The Square 2017 Production company Feature
Cairo Confidential 2017 Production company DK/Feature
Hjartasteinn 2017 Production company DK/Feature
Jätten 2017 Production company Feature
Thorn 2017 Production company DK/Feature
Golden Dawn Girls 2017 Production company Documentary
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Feature
De standhaftige 2016 Production company DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
Rosemari 2016 Production company Feature
Kollektivet 2016 Production company DK/Feature
Sameblod 2016 Production company Feature
Bezbog 2016 Production company Feature
Ne gledaj mi u pijat 2016 Production company Feature
Aquarela 2016 Production company DK/Documentary
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Fúsi 2015 Production company Feature
Mænd og høns 2015 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Skammerens datter 2015 Production company DK/Feature
París Nordursins 2014 Production company Feature
The Golden Horse 2014 Production company Feature
Force Majeure 2014 Production company Feature
Fasandræberne 2014 Production company DK/Feature
Kraftidioten 2014 Production company Feature
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Feature
Song of the Sea 2014 Production company Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
American Vagabond 2013 Production company Documentary
Borgman 2013 Production company Feature
Små mirakel och stora 2010 Production company Feature
The Oxford murders 2008 Production company Feature
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Feature
Il y a longtemps que je t'aime 2008 Production company Feature
Kommer du med mig då 2003 Production company Feature
Weiser 2001 Production company Feature
Falkehjerte 1999 Production company DK/Feature
Ossos 1997 Production company Feature

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
The Golden Puffin 2019 Reykjavik Film Festival 2019 Børnehjemmet
Best Documentary Award 2019 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best International Documentary 2019 Leuven, Docville 2019 Hjertelandet
Camera Justitia Award 2019 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best Director 2019 Prague, One World Human Rights Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
World Cinema Documentary Directing Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Golden Eye for Best Documentary 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Best Film 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Best Director 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Best Director 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Hjartasteinn
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Grand Prix - Jury Prize 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Hjartasteinn
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Hjartasteinn
NDR Promotion Prize 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Hjartasteinn
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Director 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Hjartasteinn
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actress 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Best Comedy 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Méliès d' Argent Award 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Children's Jury's 2nd Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Adult Jury's 1st Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Prize, Best Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.