enda

Rosemari

Sara Johnsen, Norway, 2016

94 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Rosemari
Danish title Rosemarie og gartnerens hemmelighed
Director Sara Johnsen
Screenplay Sara Johnsen
Director of Photography Hélène Louvart, Erik Wilson
Editor Zaklina Stojcevska
Sound Hans Møller
Composer Nikolaj Torp Larsen
Production designer Tuva Hølmebakk, Christiane Krumwiede
Casting Celine Lucille Engebrigtsen, Halfdan Ullmann Tøndel, Eldbjørg Frank, Tanja Grundwald
Appearances Tuva Novotny, Ruby Dagnall, Laila Goody, Tommy Kenter
Production country Norway, Germany, Denmark
Production companies 4 1/2 Fiksjon
Domestic distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S
Danish theatrical release 10.11.2016
Cinemas Storkøbenhavn: Grand Teatret København, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Palads, Albertslund Biograferne, Bibliografen Bagsværd (Gladsaxe Bio), Gentofte Kino, Reprise Teatret Holte, Værløse Bio, Park Bio København.
Sjælland og øerne: Kulturhuset Vig Bio, Lalandia Bio Rødby, Bio 1 & 2 Korsør.
Fyn: Cafe Biografen Odense, Nordisk Film Biografer Odense.
Jylland: Nordisk Film Biografer Trøjborg, Nordisk Film Biografer Aalborg, Øst for Paradis Aarhus, Kino 1-2-3 Thisted, Biffen Aalborg, Nicolai Biograf Café Kolding
DFI subsidy Minor
Danish rating Allowed for children over the age of 11

Companies

Production companies 4 1/2 Fiksjon
Co-producer Nimbus Film, The Match Factory
With support from Norsk Filminstitutt, Film- und Medienstiftung NRW, Eurimages, German Federal Film Fund, Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV Fond
In collaboration with Norsk Filmdistribusjon, Arjuna AS, NRK, TV2 Danmark
Domestic distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S

Direction

Direction Sara Johnsen
Casting Celine Lucille Engebrigtsen
Casting Halfdan Ullmann Tøndel
Casting Eldbjørg Frank
Continuity Gjyljeta Berisha
Casting: extras Elisabeth Østvang Gundersen
Extras supervisor Halfdan Ullmann Tøndel
2nd assistant director Sara Vase
3rd assistant director Katrine Duedal
Casting Tanja Grundwald
2nd assistant director Mirjam Wille

Script

Screenplay Sara Johnsen
Script consultant Vinca Wiedemann
Translation Nick Norris

Production

Executive producer Turid Øversveen
Line producer Catho B. Christensen
Co-executive producer Michael Weber
Co-executive producer Viola Fügen
Co-executive producer Bo Ehrhardt
Co-executive producer Mikkel Jersin
Executive producer Karin Julsrud
Executive producer Pål Sletaune
Executive producer Håkon Øverås
Executive producer Per Karsten Ims
Executive producer Birgitte Hald
Production manager Bjørn Fjærestad
Unit manager Mike Lundin
Unit manager Cato Bach Christensen
Location manager Eirik Ohna
Production coordinator Hilde Smukkestad Lavik
Production coordinator Linda Kristin Gjerdrum
Unit manager assistant Silje Dahl
Unit manager assistant Vilde Elisabeth Ingskog
Production assistant Hedda Torgersen Ravnås
Production assistant Dominika Dubicka
Production assistant Ola Rydjord
Production assistant Jens Berger
Production assistant Karianne Jungård Nilsen
Production assistant Eirik Aanunsen Løken
Production manager Karen Baumbach
Production assistant Mia Hagner Fridthjof
Runner Ronni Husmand
Producer's assistant Janne Nygaard
Location manager Lennart Storgaard
Production manager Sebastian Fröhlich
Production coordinator Jenny Bonnekamp
Assistant production coordinator Anna-Larissa Pfingsten
Producer's assistant Maria Villares Zabalza
Producer's assistant Cécile Tollu-Polonowski
Unit manager Jan Beek
Location manager Philip Gritzka
Location scout Rüdiger Jordan
Location manager Stefan Wollenberg
Post-producton coordinator Martina Valentina Baumgartner
Post-production André Paulssen
Post-production Swen Linde
In-house producer Marie Krommes
Post Producer Turid Øversveen
Post-producton coordinator Malene M. Sandgrav

Cinematography

Cinematographer Hélène Louvart
Cinematographer Erik Wilson
First assistant camera Ingeborg Klyve
First assistant camera Eirik Holst Aagård
Camera assistant Andreas Nesse
Camera assistant Kristoffer Hergum
Key grip Sebastian Knutsen
Key grip Jim Kolborg Nilsen
Key grip Anders Eide
Best boy grip Bjørn Berger
Camera assistant Anthon Jørgensen
DIT Robin Holst
Dailies Christina Jæger
Key grip Mikael Kort Kristensen
First assistant camera Christian Kitscha
2nd assistant camera Lars Buge
Video operator Tim Pfeffer
Dolly Rossi Handsley
Best boy grip Frederik Jäger
Best boy grip Christian Stelling
Best boy grip Sascha Ossendorf
Dailies Tanja Lüke
Dailies Julia Hütsch

Stills

Still photographer Bernd Spauke

Electrical dept.

Gaffer Knut Haraldsen
Gaffer Olav Haddeland
Electrician assistant Karl Andre Bru
Electrician assistant Aske Wagner
Electrician assistant Ole Bernt Førde Helgås
Electrician assistant Jon Arne Jørgensen
Assistant lighting technician David Medina
Assistant lighting technician Casper Bülow Christensen
Assistant lighting technician Kristian Dalby Arbs
Assistant lighting technician Andreas Lepach
Assistant lighting technician Issac Tecle
Assistant lighting technician Sebastian Koch
Gaffer Tobias Menzel

Editing

Editor Zaklina Stojcevska
Assistant editor Malene M. Sandgrav
Trailer editor Jonas Aarø
Online editor Thomas Gieraths

Music

Composer Nikolaj Torp Larsen

Production design

Production designer Tuva Hølmebakk
Assistant set dresser Halfdan Ullmann Tøndel
Assistant set dresser Gjyljeta Berisha
Assistant set dresser Aurora Gossé
Set dresser Marius Eimundsson
Set dresser Ranik Halle
Assistant set dresser Stein Erik Almhjell
Assistant set dresser Karl Gunnar Schmidberger Karlsen
Set decorator Carl Andreas Thiis-Evensen
Set decorator Eduardo Garcia-Dragseth
Assistant production designer Signe Dalsgaard
Set decorator Skuli Magnùsson
Set decorator Kathrine Solhoff
Graphic designer André Sjöberg
Property master M. Wan Sputnick
Set dresser Rasmus Koch
Assistant set dresser Christian Visborg
Production designer Christiane Krumwiede
Production design assistant Mirjam Gadinger
Property master Ricci Becker
Set dresser Diana Strehlau
Set dresser Carsten Wescheböttcher
Set dresser Christiane Zingelmann
Assistant set manager Fabian Kappeller
Assistant Manuel Schildknecht
Assistant Laura Rinschen
Assistant Paul Labusga
Assistant Ramona Lederer
Assistant Serena Naemi Nüsing

Wardrobe

Costume designer Anne Pedersen
Costume designer Kjell Nordström
Costume on set Sofie Rage Larsen
Costume on set Solvor Wiig
Costume on set Rikke Simonsen
Costume supervisor Anna Luczak
Costume on set Katja Stieler
Costume on set Christina Kindel

Makeup

Masks Aase Lund Mathisen
Makeup assistant Jorunn Askeland
Hair and makeup artist Kerstin Baar

Sound

Sound designer Hans Møller
Sound Rikard Strømsodd
B-sound designer Emil Andersson
B-sound designer Rune van Deurs
Recording engineer Christian Lund
Boom operator Lars Rasmussen
Dialogue editor Anne Jensen
Foley recordist Brian Dyrby
Foley artist Torben Greve
Recording engineer Michael Schlömer
Boom operator Fabien Loucheur
Sound mixer Nikolaj Torp Larsen
Recording engineer Nikolaj Torp Larsen

Visual effects

Poster artwork Eivind Stoud Platou
Rigger Christian Hölscher
Rigger Peter Szydlak
Color correction Moritz Peters
Compositing Min Tesch
Title design Peter Pannes

Appearance

Unn Tove Tuva Novotny
Rosemari Ruby Dagnall
Hilde Laila Goody
Klaus Tommy Kenter
Hanne Helga Guren
Kristian Petter Width
Baronen / Kai Holmen Finn Schou
Jonas Morten Svartveit
Aina Ida Løken
Bente Åsa Hillingseter Løyning
Gademusikant Benjamin Helstad
Harald Bo Hårdell
Kokka Kjersti Fjeldstad
Rebecca Nico Scharning Gram
Alva Billie Lou Gram Scharning
Rosemari nyfødt Vilma Veledar Fridberg
Rosemari 3 år Ellen Desiree Bråthen
Rosemari 9 år Grace Serrano
Joar Trond Teigen
Sexolog Lilja Espedal Valborg Frøysnes
Sonja Rikke Wölck
Jim Kristian Fjord
Restauratør Grand Hotel Hans Morten Hansen
Prisuddeler Maria Aarup-Sørensen
Sygeplejerske Maria Galinka Henriksen
Unn Toves mor Nina Løken
Unn Toves far Werner Storskogen
Christian Grey Claudio Schulz-Keune

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2016-11-10
Anmeldelse Berlingske Tidende Krogsgaard, Jeppe 2016-11-10
Anmeldelse Politiken Vinterberg, Søren 2016-11-10