enda

TV2 Danmark

Filmography Awards
Title Year Function Category
Guds bedste børn 2019 Production company Series (documentary)
Amys vilje 2019 Production company DK/Documentary
Lykke-Per 2019 Distribution company TV series
Lykke-Per 2018 Production company DK/Feature
Kriger - Showdown 2018 Production company TV series
Journal 64 2018 Production company DK/Feature
Happy ending 2018 Production company DK/Feature
Greyzone 2018 Production company, TV series
Badehotellet Sæson 5 2018 Production company
Kriger - Rotten 2018 Production company TV series
Kriger - Afhøringen 2018 Production company TV series
Kriger - Krigen 2018 Production company TV series
Kriger - Testen 2018 Production company TV series
Kriger (oversigt) 2018 Production company TV series
Kriger - Begravelsen 2018 Production company TV series
Håbet 2018 Production company TV series
Den bedste mand 2017 Production company DK/Feature
Tinkas juleeventyr 2017 Distribution company TV series
Norskov 2 2017 Distribution company TV series
Grethe 2017 Distribution company TV series
Hjartasteinn 2017 Production company DK/Feature
Du forsvinder 2017 Production company DK/Feature
Dan Dream 2017 Production company DK/Feature
Darling 2017 Production company DK/Feature
Tungeskærerne 2017 Production company Documentary
Født til fængsel? 2017 Production company TV documentary
Klassefesten 3 - Dåben 2016 Production company DK/Feature
The Model 2016 Production company DK/Feature
Rosemari 2016 Production company Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
Dicte 3 2016 Distribution company TV series
Badehotellet 2 2015 Distribution company TV series
Rita 3 2015 Distribution company TV series
Norskov (oversigt) 2015 Distribution company TV series
Badehotellet (oversigt) 2015 Distribution company TV series
Sommeren '92 2015 Production company DK/Feature
Lukas & The Aspies 2015 Production company DK/Short fiction
Klovn Forever 2015 Production company DK/Feature
Norskov 1 2015 Production company TV series
Massakren i Dvor 2015 Production company DK/Documentary
Rosita 2015 Production company DK/Feature
Op med halen - Verdensstjerner 2014 Production company TV series
Op med halen - Kampvalg 2014 Production company TV series
Krummerne - alt på spil 2014 Production company DK/Feature
Op med halen 2014 Production company Series (fiction)
Op med halen - Første skoledag 2014 Production company TV series
Slottet 2014 Production company DK/Documentary
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Feature
Op med halen - Talentshowet 2014 Production company TV series
Dicte 2 2014 Distribution company TV series
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Documentary
Fasandræberne 2014 Production company DK/Feature
Steppeulven 2014 Production company DK/Feature
En du elsker 2014 Production company DK/Feature
I am Here 2014 Production company DK/Feature
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company Feature
Op med halen - Bushkager 2014 Production company TV series
Op med halen - Australsk fodbold 2014 Production company TV series
Antboy 2013 Production company DK/Feature
Dicte 1 2013 Distribution company TV series
Sorg og glæde 2013 Production company DK/Feature
Rita 2 2013 Distribution company TV series
Tvillingerne & julemanden 2013 Distribution company TV series
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 Production company DK/Documentary
Weekendfar 2013 Production company DK/Short fiction
Rita 1 2012 Distribution company TV series
Rita (oversigt) 2012 Distribution company TV series
Dicte (oversigt) 2012 Distribution company TV series
4x1 2011 Production company TV series
Alle for én 2011 Production company DK/Feature
Blekingegade 2010 Distribution company TV series
Dømt for terror 2010 Production company DK/Documentary
Den som dræber 2010 Production company TV series
Safari Europa - Ræv 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Hugorm 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Mus 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Myre 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Netedderkop 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Pindsvin 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Svale 2010 Production company DK/Documentary
Safari Europa - Rådyr 2010 Production company DK/Documentary
Lærkevej 2009 Distribution company TV series
Prut og Pølle - jagten på far 2009 Production company, TV series
Store drømme 2009 Distribution company TV series
Mikkel og guldkortet 2008 Distribution company TV series
Shadow of the Holy Book 2007 Production company Documentary
Øen 2007 Distribution company TV series
Familien Teddy 2006 Distribution company TV series
Anna Pihl 2006 Distribution company TV series
Letters to Dear Wendy 2005 Distribution company TV documentary
Jul i Valhal 2005 Distribution company TV series
Between a smile and a tear - a tribute to the Montmartre 2005 Production company DK/Documentary
Daddy 2005 Production company TV series
Timm & Gordon 2003 Distribution company TV film
Jesus & Josefine 2003 Distribution company TV series
CWC World 2003 Distribution company TV series
De besatte 2003 Production company DK/Documentary
Hjerteafdelingen 2002 Distribution company TV series
Woyzeks sidste symfoni 2001 Production company DK/Short fiction
D-Dag 2001 Production company TV film
Sidste weekend 2001 Production company DK/Short fiction
Den blinde maler 2000 Distribution company TV film
Store Klaus og lille Lars 1999 Distribution company TV documentary
Klinkevals - Juliane 1999 Distribution company TV series
Ved Stillebækken 1999 Distribution company TV series
Olsen bandens første kup 1999 Production company, TV series
Som vi så os selv 1998 Production company DK/Documentary
Brødrene Mortensens jul 1998 Distribution company TV series
Kongeriget 1998 Distribution company TV series
Aqua - den amerikanske drøm 1998 Distribution company TV documentary
Rejsekammerater 1998 Distribution company, TV series
Strisser på Samsø 1997 Distribution company TV series
Alletiders julemand 1997 Distribution company TV series
Alle tiders julemand 1997 Distribution company TV series
GUFOL-Mysteriet 1997 Distribution company TV series
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Feature
Krummernes jul 1996 Distribution company TV series
Frikvarteret 1995 Commissioner DK/Documentary
Lågen i bogen 1995 Distribution company TV series
Juletestamentet 1995 Distribution company TV series
Alle tiders nisse 1995 Distribution company TV series
Alle tiders jul 1994 Distribution company TV series
Familien Danmark 1994 Commissioner DK/Documentary
Flemming og Berit 1994 Production company TV series
Jul i juleland 1993 Production company, TV series
The julekalender 1993 Distribution company TV series
Andersens julehemmelighed 1993 Distribution company TV series
Skibet i skilteskoven 1992 Production company, TV series
Trolderiks posthule 1992 Production company, TV series
Portræt af: Lars von Trier 1991 Distribution company TV documentary
Trolderiks Julekalender 1991 Production company, TV series
Morfar ved muffen 1990 Production company TV series
Jul i den gamle trædemølle 1990 Distribution company TV series
Trolderik og Nisserne 1990 Production company, TV series

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Best Director 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Hjartasteinn
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Grand Prix - Jury Prize 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Hjartasteinn
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Hjartasteinn
NDR Promotion Prize 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Hjartasteinn
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Director 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Hjartasteinn
Best Cinematography 2016 Göteborg International Film Festival 2016 The Model
2nd Prize for Best Short 2015 Giffoni Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Best Director 2015 Moscow Int. Film Festival 2015 Rosita
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Best Short Film 2013 Giffoni Film Festival 2013 Weekendfar
Grand Prix 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 De besatte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.