enda

Rita 3

Lars Kaalund, Mogens Hagedorn, Denmark, 2015

0 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards Library
Danish title Rita 3
Other titles Kandidaten, Kælderen, Sponsorbarnet, Aftenskolen, Lus, Frit fald, Lederen, Testen
Director Lars Kaalund, Mogens Hagedorn
Screenplay Christian Torpe, Marie Østerbye
Producer Jesper Morthorst
Director of Photography Rasmus Arrildt, Bo Tengberg
Casting Jette Termann, Djamila Hansen, Lena Paaske
Appearances Mille Dinesen, Ellen Hillingsø, Lise Baastrup, Alexandre Willaume-Jantzen
Production country Denmark
Production companies SF Film Production ApS
Domestic distribution TV2 Danmark

Companies

Production companies SF Film Production ApS
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Lars Kaalund
Casting Jette Termann
Direction Mogens Hagedorn
Casting Djamila Hansen
Casting Lena Paaske
1st assistant director Ida Gabrielsen
2nd assistant director Mikael Zilmer
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras assistant Marie-Louise Munk

Script

Screenplay Christian Torpe
Screenplay Marie Østerbye

Production

Producer Jesper Morthorst
Executive producer Birdie Bjerregaard
Executive producer Christian Torpe
Assisting producer Caroline Gjerulff
Line producer Sanne Arnt Torp
Production manager Louise Kjær-Madsen
Location manager Martin Bagger
Location manager Claus Nielsen
Post-production supervisor Trine Kjestrup
Post-producton coordinator Mette Tornbjerg

Cinematography

Cinematographer Rasmus Arrildt
Cinematographer Bo Tengberg
Camera assistant Jesper Roland Jensen
Camera assistant Anders Hansen
2nd assistant camera Anthon F. Tougaard Jørgensen
Camera operator Flemming Laybourn

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Jens Bo Fraek
Best boy Morten Kastberg
Assistant lighting technician Jacob Molberg
Best boy Tue Bengtsson
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Best boy Mark Køldal

Editing

Editor Per K. Kirkegaard
Editor Søren B. Ebbe
Editor Janne Bjerg Sørensen
1st assistant editor Line Gellert
Assistant editor Karen Stokkendal Poulsen

Music

Composer Kristian Leth
Composer Fridolin Nordsø

Production design

Production designer Nikolaj Danielsen
Production designer M. Wan Sputnick
Property master Karsten Holst
Props Esben Mourier
Props Ella Lorck

Wardrobe

Costume supervisor Pia Myrdal
Costume on set Ninna Hensel
Costume assistance Mathilde Bang
Dresser Mads Koppel

Makeup

Chief makeup artist Anne Cathrine Sauerberg
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Lisbeth Rishøj Parmo

Sound

Sound designer Eddie Simonsen
Sound editor Kevin Bavnhøj
Sound editor Brian Dyrby
Sound editor Anne Jensen
Sound editor Johannes Rose
Recording engineer Allan Holmberg
Boom operator Lars Gerrild
Boom operator Kasper Munck-Hansen
Foley artist Julien Naudin
Sound assistant Arthur Rollet

Visual effects

Colorgrading Lasse Marcussen

Appearance

Rita Madsen Mille Dinesen
Helle Ellen Hillingsø
Hjørdis Lise Baastrup
Jonas Poulsen Alexandre Willaume-Jantzen
Jeppe Madsen Nikolaj Groth
Alice Verner Charlotte Fich
Uffe Kristoffer Fabricius
Molly Madsen Sara Hjort Ditlevsen
Ricco Madsen Morten Vang Simonsen
Kareem Belal Faiz
Niklas Verner Frederik Winther Rasmussen
Inge Katrine Jensenius
Journalist Ulver Skuli Abildgaard
Ida Roberta Fjelsted Rasmussen
Terkel Pelle Falk Krusbæk
Lærer Ole Dupont
Mette Mia Lerdam
Skoleelev Frederikke Skjoldborg Løbger
Skoleelev Helena Fagerlin Widenborg
Uffe Kristoffer Fabricius
Bargæst Erling Agergaard
Præst Nanna Bøttcher
Eskild Andreas Dawe
Laura Rosa Huusfeldt
Skoleelev Frederikke Skjoldborg Løbger
Tobias Hassan Preisler
Niels Dan Schlosser
Bargæst Peter Zandersen
Jesper Ludvig Philip Bach
Sekretær Jakob Fauerby
Sasja Emma B. Marott
Jari Marwan Mirlashari
Rasmus Carsten Bjørnlund
Malene Wilma Elbek
Bo Alexander Behrang Keshtkar
Jacob Eskild Kleinert
Mette Mia Lerdam
Skoleelev Helena Fagerlin Widenborg
Karls mor Christine Albeck Børge
Karls far Nicolai Dahl Hamilton
Lea Alfa Liv Ottesen
Anna Cecilie Kastberg Knutzon
Bartender Mie Brandt
Jannik Jesper Hagelskær Paasch
Steffen Kasper Dalsgaard
Læge Mads Riisom
Jesper Pelle Emil Hebsgaard
Forælder Dya Josefine Hauch
Forælder Sune Kofoed
Forælder Philip Antonakakis
Forælder Amany Turk
Luciabrud Yasmin Filthuth
Skoleelev Helena Fagerlin Widenborg
Skoleelev Petruska Mørdrup Trampedach

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.