enda

SF Film Production ApS

Filmography Awards
Title Year Function Category
Badehotellet 4 2017 Production company TV series
Hjartasteinn 2017 Production company DK/Feature
Fuglene over sundet 2016 Production company DK/Feature
Badehotellet (oversigt) 2015 Production company TV series
Norskov 1 2015 Production company TV series
Hjørdis 2015 Production company TV series
Badehotellet 2 2015 Production company TV series
Rita 3 2015 Production company TV series
Badehotellet 3 2015 Production company TV series
Stille hjerte 2014 Production company DK/Feature
Lulu 2014 Production company DK/Short fiction
Baby 2014 Production company DK/Short fiction
Obietnica 2014 Production company Feature
Badehotellet 1 2013 Production company TV series
I lossens time 2013 Production company DK/Feature
Hvor lyset kommer ind 2013 Production company DK/Short fiction
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 Production company DK/Documentary
Kustoden 2013 Production company DK/Short fiction
Marie Krøyer 2012 Production company DK/Feature
Vildfugl 2012 Production company DK/Short fiction
Rita 1 2012 Production company TV series
Forbandelsen 2012 Production company DK/Short fiction
10 timer til Paradis 2012 Production company DK/Feature
Zomedy 2011 Production company DK/Short fiction
Jernhårde ladies 2010 Production company DK/Documentary
Her bor Jensen 2010 Production company DK/Short fiction
Kidnappet 2010 Production company DK/Feature
Betonkanon 2009 Production company Series (fiction)
Lastbil 2009 Production company Series (fiction)
Lift 2009 Production company Series (fiction)
Gravemaskine 2009 Production company Series (fiction)
Wiremaskine 2009 Production company Series (fiction)
Piloteringsmaskine 2009 Production company Series (fiction)
Fræser 2009 Production company Series (fiction)
Defamation 2009 Production company DK/Documentary
Sorteringsmaskine 2009 Production company Series (fiction)
Stribemalermaskine 2009 Production company Series (fiction)
Kædegraver 2009 Production company Series (fiction)
Asfaltmaskine 2009 Production company Series (fiction)
Borerig 2009 Production company Series (fiction)
Tårnkran 2009 Production company Series (fiction)
The Devilles 2009 Production company DK/Documentary
Næste gang bliver vi fugle 2009 Production company DK/Documentary
Mægtige maskiner - på hjul og larvefødder (oversigt) 2009 Production company TV series
En gyselig hilsen 2008 Production company DK/Short fiction
Ringen 2006 Production company DK/Documentary
Höjdarna - Rally 2004 Production company
Höjdarna - Plättmysteriet 2004 Production company
Höjdarna - Silvias Födelsedag 2004 Production company

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Best Director 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Hjartasteinn
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Grand Prix - Jury Prize 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Hjartasteinn
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Hjartasteinn
NDR Promotion Prize 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Hjartasteinn
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Director 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Hjartasteinn
Best Actress 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 Stille hjerte
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Special Mention - Best Feature Film 2012 Guanajuato International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Actor 2012 Transilvania International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Feature Film 2012 Cracow Netia Off Camera International Film Festival 2012 10 timer til Paradis
Best Director, World Dramatic Arts 2012 Sundance Film Festival 2012 10 timer til Paradis
CIFEJ prize 2011 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2011 Kidnappet
CIFEJ prize 2011 Oulu Int. Children's Film Festival 2011 Kidnappet
Childrens Jury - Prize 2011 Amsterdam Cinekid 2011 Kidnappet
Best Teen Film 2011 Sarajevo Film Festival 2011 Kidnappet
Amnesty Award 2011 Giffoni Film Festival 2011 Kidnappet
Distribution Award 2011 Kristiansand International Children's Film Festival 2011 Kidnappet
ECFA Prize of the best European film 2011 Kristiansand International Children's Film Festival 2011 Kidnappet
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.