enda

The Seaside Hotel 2

Hans Fabian Wullenweber, Denmark, 2015

315 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Danish title Badehotellet 2
Other titles Amandas valg, Den store fest, Sønnen fra Amerika, Stormen, Kærlighed, Salgsaftalen, Sandhedens time, The Seaside Hotel 2
Director Hans Fabian Wullenweber
Producer Michael Bille Frandsen
Director of Photography Jacob Kusk
Casting Christian Grønvall
Appearances Rosalinde Mynster, Bodil Jørgensen, Morten Hemmingsen, Ena Spottag
Production country Denmark
Production companies SF Film Production ApS
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 12.01.2015, TV 2, og de følgende seks mandage

Companies

Production companies SF Film Production ApS
Co-producer Nitrat Film, Thorsboe & Lundblad
With support from Public Service Puljen, Arbejdernes Landsbank, Nordisk Film & TV Fond
In colaboration with TV2
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Hans Fabian Wullenweber
Continuity Stine Monty Freddie
Continuity Linda Daae
2nd assistant director Asen Severinov
3rd assistant director Scott St. Amand
Casting Christian Grønvall

Script

Screenplay and story Stig Thorsboe
Screenplay and story Hanna Lundblad

Production

Producer Michael Bille Frandsen
Executive producer Stig Thorsboe
Executive producer Hanna Lundblad
Executive producer Birdie Bjerregaard
Executive producer Michael Fleischer
Production manager Hope Devlin Kristiansen
Line producer Karin Trolle
Production manager Anna Tolnov
Unit manager Jesper Grüner
Unit manager Tue Czajkowski
Production assistant Amalie Hempel Sparsø
Production assistant Katja Vermehren
Producer's assistant Theis Nørgaard
Location manager: Jutland Rasmus Frøkjær Justesen
Location Manager (Sealand) Martin Bagger
Research Majse Garde Bergmann
Post-producton coordinator Christina Isabel Emdrup

Cinematography

Director of Photography Jacob Kusk
1st assistant camera Erik Thal-Jantzen
Video assist Simon Sumborg
Video assist Katrine Thejl
Best boy grip Rune A. Egegaard
Key grip: 2. unit Henry E. Williams
Best boy grip Michael Tøt
1st assistant camera Martin Samsøe
1st assistant camera Magnus Sort Eidemak
1st assistant camera Franz A. Borde
2nd cinematographer Søren Bay
2nd cinematographer Ian N. Tomkins
1st assistant camera Jesper Dehli Roland
DIT Robin Holtz

Stills

Stills Mike Kollöffel

Electrical dept.

Gaffer Jesper Westh
Gaffer Per Danbo
Assistant lighting technician Niclas Fusager
Best boy David Medina
Best boy Mogens Otte
Best boy Martin Andersen
Best boy Kasper Mønster
Assistant lighting technician Casper Bülow Christensen
Assistant lighting technician Jesper Maxwell Frederiksen
Gaffer Noah Lynnerup
Assistant lighting technician Rasmus Rønberg
Assistant lighting technician Jonathan Reim Eskildsen
Best boy Thomas Larsen
Assistant lighting technician Matthias Tegtmeier
Best boy Emil Kaae

Editing

Editor Steen Schapiro
Editor Carsten Søsted
Editor Janne Bjerg Sørensen
Assistant editor Line Gellert
Online Olesya Kireeva
Assistant editor Noa Victor Vedde

Music

Composer Halfdan E
Composer Jeppe Kaas

Production design

Production designer Jette Lehmann
Production designer Rikke Tvilum
Property master Arvid Berg-Ørnbak
Property master Tine Hieronymus Nielsen
Set decorator Susanne Buhl

Wardrobe

Costume designer Margrethe Rasmussen
Costume on set Vibe Knoblauch Hededam
Costume on set Ninna Hensel
Costume on set Dorte Kimer
Costume on set Madeleine Ludvigsen
Costume on set Soraya Alaydrus
Seamstress Lone Nyby Nielsen
Seamstress Carina Ørnfeldt Mikkelsen
Seamstress Anna Gammelgaard

Makeup

Chief makeup artist Tina Helmark
Makeup artist Helena Hørdum
Makeup artist Camilla Hentze Jørgensen
Makeup artist Bettina Züberlein Pedersen
Makeup artist Birthe Lyngsøe
Makeup artist Erik Schiødt
Makeup artist Svend Nielsen
Makeup artist Henrik Torp

Sound

Sound engineer Bobby Hess
Sound engineer Stig Sparre-Ulrich
Sound engineer Dan Isager Nielsen
B-sound designer Lars Lund
B-sound designer Anders Hermansen
B-sound designer: post-production Ricardo Sousa
B-sound designer: post-production Asser Borgen
B-sound designer: post-production Peter Schultz
Foley artist Martin Langenbach
Sound engineer Morten Bak Jensen
Sound engineer Jonas Langkilde

Visual effects

Graphic design Anders Huulgaard
Colorgrading Norman Nisbet
VFX supervisor Sunit Parekh-Gaihede
VFX artist David René Christensen
VFX artist Tonni Zinck
Compositing Richard Sällqvist
Rotoscoping David Crisp

Stunt

Stunts Stig Günther

Appearance

Fie Rosalinde Mynster
Molly Andersen Bodil Jørgensen
Morten Enevoldsen Morten Hemmingsen
Martha, kokkepige Ena Spottag
Edith, stuepige Ulla Vejby
Otilia, stuepige Merete Damgaard Mærkedahl
Grosserer Georg Madsen Lars Ranthe
Therese Madsen Anne Louise Hassing
Amanda Berggren (f. Madsen) Amalie Dollerup
Kontorchef Hjalmar Aurland Peter Hesse Overgaard
Helene Aurland Cecilie Stenspil
Skuespiller Edward Weyse Jens Jacob Tychsen
Fabrikant Otto Frigh Bjarne Henriksen
Alice Frigh Anette Støvelbæk
Fru (Olga) Fjeldsø Birthe Neumann
Lydia Vetterstrøm (Fjeldsøs søster) Sonja Oppenhagen
Arkitekt Max Berggren Anders Juul
Reklametegner Philip Dupont Sigurd Holmen Le Dous
Grev Ditmar Mads Wille
Vera Alberte Blichfeldt
Bertha Liva Kristoffersen
Alfred Jensen Peter Gilsfort
Leslie Lukas Helt
Frk. Malling Lykke Scheuer
Postbud Jeppe Koudal Frostholm
Grev Valdemar Waage Sandø
Verner Robert Hansen
Grevinde Anne-Grethe Benedikte Hansen
Bargæst Ole Dupont
Poul Martin Greisen
Hr. Gottlieb Stig Hoffmeyer
Ingeniør Rønn Jesper Riefensthal
Julius Andersen Ole Thestrup
Bremer Sverrir Gudnason
Fru Damgaard Hanne Windfeld
Fru Skibsreder Holm Ida Dwinger
Arne Kokholm Henrik Birch

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.