enda

Lars Ranthe

(1969 – )

Filmography Awards Festivals
Title Year Function Category
Wonder Park 2019 Voice Feature
Hunting Season 2019 Jan DK/Feature
Dumbo 2019 (dansk version) Feature
Pros and Cons 2018 Erik TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Warrior 2018 Tom TV series
Finding Home 2018 Jens Peter Jensen TV series
Up and Away 2018 Far DK/Feature
The Way to Mandalay 2018 Rost DK/Feature
The Seaside Hotel 4 2017 Grosserer Georg Madsen TV series
Smurfs - The Lost Village 2017 Gargamel Feature
Something's Rockin' 2017 Aage Stentoft TV series
Love and other Catastrophes 2016 Frederik DK/Feature
The Commune 2016 Ole DK/Feature
The Day Will Come 2016 Overlærer Toft Lassen DK/Feature
Dicte 3 2016 Torsten Svendsen TV series
First Class - A Film About Storm P. 2015 Appearance DK/Documentary
The Seaside Hotel 2 2015 Grosserer Georg Madsen TV series
Badehotellet 3 2015 Grosserer Georg Madsen TV series
Albert 2015 Alberts far DK/Feature
The Good Dinosaur 2015 Poul Feature
Dicte 2 2014 Torsten Svendsen TV series
The Cartel 2014 Knutte DK/Feature
The Reunion 2 - The Funeral 2014 Torben DK/Feature
Valg i kommunen 2013 Per Tommy Larsen TV series
Solan og Ludvig: Jul i Flåklypa 2013 Søren Gundersen Feature
The Hunt 2013 Bruun DK/Feature
The Shooter 2013 Jesper Bang, jourhavende DK/Feature
The Olsen Gang in Deep Trouble 2013 Dynamit Harry DK/Feature
The Seaside Hotel 1 2013 Grosserer Madsen TV series
Dicte 1 2013 Torsten TV series
Jul i kommunen 2012 Per Tommy Larsen TV series
Mysteriet om Tycho Brahes død 2012 Erik Brahe TV documentary
Those who kill - Shadow of the past 2012 Sørensen DK/Feature
Rise of the Guardians 2012 Mørke Feature
Sammy's Adventures 2 2012 Don Å Feature
Mirror mirror 2012 Slagter Feature
A Funny Man 2011 Kjeld Petersen DK/Feature
4x1 2011 Kenneth TV series
Limbo 2011 Bjørn TV series
Freddy Frogface 2011 Linedanser DK/Feature
Historietimen 1. sæson 2009 Biolog TV series
Manden med de gyldne ører 2009 Allan 'Numsen' Thorsen TV series
Pagten 2009 Fabio TV series
The Summers 2008 Jakob Sommer TV series
Mother Dearest 2007 Magnus' far DK/Short fiction
2900 Happiness 2007 Finn Frikast TV series
Clash of Egos 2006 Laust Hatling DK/Feature
Vakuum 2005 Far DK/Short fiction
Adam's Apples 2005 Esben DK/Feature
Flies on the wall 2005 Journalist DK/Feature
True Spirit 2005 Lars DK/Feature
Store planer 2005 Fængselsbetjent DK/Feature
Forbrydelser 2004 Frank DK/Feature
Brothers 2004 Preben 1 DK/Feature
Better Times 2004 Mugge TV series
Scratch 2003 Claus DK/Feature
Old, new, borrowed and blue 2003 Carsten DK/Feature
Er du skidt, skat? 2003 Roberto TV series
Okay 2002 Yngre klient DK/Feature
Minor mishaps 2002 Håndværker 1 DK/Feature
Nikolaj og Julie 2002 Joakim TV series
Agnethe 2001 Den fremmede DK/Short fiction
The bench 2000 Kaptajnen DK/Feature
Skjulte spor 2000 Rejseleder TV series
Crash 1984 Birger TV series
Rubber Tarzan 1981 Stand-in DK/Feature
Lille Inger Ingers far DK/Short fiction
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.